FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Turntables
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 27, 28, 29, 30, 31  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 8:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kerio a scris:

Pentru mine asa ceva reprezinta un reper de estetica a unui turntable:


P9 e într-adevăr un pickup superb. Nu știu câte pickupuri mai au platan din ceramică ! Practic, costul de producție al acelui platan din ceramică depășește costul de producție pentru întregul P5, modelul imediat inferior.

Iar la LP12, păstrează același design de decenii întregi deja. Cred că designul acela e oricum încărcat în mentalul colectiv al iubitorilor vinilului de semnificații extrem de profunde, așa că atunci când te trezești față în față cu cel mai faimos pickup din istorie, ți se pare superb instantaneu Wink

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 8:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
atlantic3009



Conectat la: 20 Mar 2010
Mesaje: 53
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 10:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Există chiar o poveste celebră spusă de un audiofil de calibru (cel care deține Technofile), posesor de 1057F: într-una din seri se delecta cu niște discuri când a început un cutremur rău de tot. S-a ascuns cu nevastă-sa pe sub paturi, cutremurul a ținut o bună perioadă, timp în care pickupul continua nestingherit să cânte fără cea mai mică poticnire! Totul a fost foarte suprarealist, cutremur cu soundtrack Smile


Ma intreb ce asculta respectivul cumva jerry lee lewis (whole lotta skaking) Very Happy

Dar despre Dualul asta ce parere aveti:

http://www.youtube.com/watch?v=x5BWzlxP-80
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 10:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rega P9 este visul meu... Razz
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 10:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:

P9 e într-adevăr un pickup superb. Nu știu câte pickupuri mai au platan din ceramică ! Practic, costul de producție al acelui platan din ceramică depășește costul de producție pentru întregul P5, modelul imediat inferior.


modelul imediat inferior nu e P7?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 10:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am avut Rega P5.
Trecerea la VPI Scout mi s-a parut un urias pas inainte, cu toate ca Scout-ul este entry level. Cool

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 11:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Rycher a scris:

P9 e într-adevăr un pickup superb. Nu știu câte pickupuri mai au platan din ceramică ! Practic, costul de producție al acelui platan din ceramică depășește costul de producție pentru întregul P5, modelul imediat inferior.


modelul imediat inferior nu e P7?


Ba da, am observat eroarea, dar nu am mai putut corecta. Însă costul platanului de P9 depășește într-adevăr costurile pentru P5.
Din ce am mai vorbit cu unii, se pare că distanța de la P5 la P7 e apreciabilă, iar de la P7 la P9 e uriașă.
Bineînțeles, "distanța" asta la acest nivel, se măsoară în nuanțe, detalii, acele mici "intricacies" pe care le ai doar la high-end, care însă înseamnă totul.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 24, 2010 10:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Kerio a scris:

Pentru mine asa ceva reprezinta un reper de estetica a unui turntable:


P9 e într-adevăr un pickup superb. Nu știu câte pickupuri mai au platan din ceramică ! Practic, costul de producție al acelui platan din ceramică depășește costul de producție pentru întregul P5, modelul imediat inferior.

Iar la LP12, păstrează același design de decenii întregi deja. Cred că designul acela e oricum încărcat în mentalul colectiv al iubitorilor vinilului de semnificații extrem de profunde, așa că atunci când te trezești față în față cu cel mai faimos pickup din istorie, ți se pare superb instantaneu Wink


Intr-adevar, este si dupa mine esenta pick-up-ului, ever.
Dar ca sa respectam adevarul istoric, LP 12 este copia cu acte in regula a lui Ariston RD11, creatia unui geniu obscur, Hamish Robertson. Acesta, prin 1970, inspirat de design-ul original pe atunci al pick-up-urilor Acoustic Research cu suspensie (AR a inventat suspensia la platane, pentru cine nu stie) a desenat propria versiune a unui transport, pe care l-a numit Ariston. A avut cateva tentative de productie insa marea lui pasiune fiind trasul la masea, afacerea tindea sa o ia rau la vale. In anturajul lui se afla si un oarecare Ivor Tiefenbrun, al carui tatic detinea o fabricuta, Castle Engineering... Acestia s-au dovedit buni samariteni, oferindu-i acestuia oportunitatea de a fabrica o buna parte din componentele pick-up-ului in atelierul lor. Ocupandu-se in continuare cu ceea ce ii placea lui mai mult, Robertson a avut marea surpriza sa constate la urmatorul show local de profil ca pe aparatul pe care il stia asa de bine in loc sa scrie Ariston, scria Sondek LP 12. A vazut negru in fata ochilor, a disparut si la scurt timp a fost gasit in aceeasi ipostaza ca Hendrix.
Fara mult tam-tam, in publicatiile de profil a aparut un scurt comunicat in care se preciza ca de la data cutare, dealerii vor vinde Ariston RD 11 sub numele Linn Sondek LP 12...restul e istorie.
In aceeasi perioada schitele lui HR au inspirat o alta firma de profil din zona, Mecon Acoustics, care pe baza lor au fabricat transportul cel putin la fel de bun (cei care nu se inchina la Linn sustin ca este superior la toate capitolele) Heybrook TT2.
Indiferent ca pe ele scrie Ariston, Linn sau Heybrook, aceste transporturi sunt absolut fabuloase, ofera o muzicalitate unica, sunetul este ca mierea, dulce si gras as spune Very Happy , asculti orice ore intregi fara sa te saturi. Nu sunt asa de analitice in detaliu precum cele foarte sumpe de astazi insa cum am spus, ofera o muzicalitate la care cele actuale doar viseaza.

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 24, 2010 11:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dorin a scris:
ofera o muzicalitate la care cele actuale doar viseaza.


Afirmatia de mai sus nu cred ca este 100% veridica Idea

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 24, 2010 11:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar fi fost mai fair sa scriu "ofera o muzicalitate la care alte pick-up-uri moderne doar viseaza" Smile
Sunt subiectiv, desigur si e firesc sa nu ma aprobi, nu neg ca sunt si transporturi scumpe care suna bine, in general cele bine facute cu sunet bun nu sunt ieftine insa am auzit si exceptii... Confused

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 24, 2010 11:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dorin a scris:
Ar fi fost mai fair sa scriu "ofera o muzicalitate la care alte pick-up-uri moderne doar viseaza" Smile
Sunt subiectiv, desigur si e firesc sa nu ma aprobi, nu neg ca sunt si transporturi scumpe care suna bine, in general cele bine facute cu sunet bun nu sunt ieftine insa am auzit si exceptii... Confused


O dovada clara ca in audiofilie totul este subiectiv Exclamation

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 12:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bineinteles. Voiam sa spun ca de-a lungul timpului, fiind pasionat am avut ocazia sa ascult zeci de TT -uri, de la cele ieftine din plastic pana la Enterprise-uri de multe mii de euro, in diverse combinatii de brate, doze etc.
Linn LP 12 am auzit destul de tarziu, cu cativa ani in urma, intr-un magazin de vechituri stereo din Germania. Nu mai tin minte restul sistemului, ceva vintage ordinar insa sunetul m-a taiat rasuflarea. Stiam despre el din folclor dar nu mai vazusem/ascultasem. Mi s-a parut urat atunci, magazinul era destul de intunecos si prafuit, ca si batranelul care se uita stramb la mine, neintelegand de ce ma mir ca cerea pe el doar 1000 de euro.
Voiam sa spun ca emotia pe care am avut-o atunci ascultand un LP 12 nu prea am mai simtit-o ulterior, chiar la auditii mai pretentioase cu sisteme mai valoroase.
De aceea, cand am avut ocazia sa pun mana pe un Heybrook nu am stat pe ganduri si l-am inhatat. Il consider ca fiind afacerea anului Number One chiar daca anul asta mi-am luat un Kawa naked sau alte jucarii stereo...

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 9:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dorin a scris:
Bineinteles. Voiam sa spun ca de-a lungul timpului, fiind pasionat am avut ocazia sa ascult zeci de TT -uri, de la cele ieftine din plastic pana la Enterprise-uri de multe mii de euro, in diverse combinatii de brate, doze etc.
Linn LP 12 am auzit destul de tarziu, cu cativa ani in urma, intr-un magazin de vechituri stereo din Germania. Nu mai tin minte restul sistemului, ceva vintage ordinar insa sunetul m-a taiat rasuflarea. Stiam despre el din folclor dar nu mai vazusem/ascultasem. Mi s-a parut urat atunci, magazinul era destul de intunecos si prafuit, ca si batranelul care se uita stramb la mine, neintelegand de ce ma mir ca cerea pe el doar 1000 de euro.
Voiam sa spun ca emotia pe care am avut-o atunci ascultand un LP 12 nu prea am mai simtit-o ulterior, chiar la auditii mai pretentioase cu sisteme mai valoroase.
De aceea, cand am avut ocazia sa pun mana pe un Heybrook nu am stat pe ganduri si l-am inhatat. Il consider ca fiind afacerea anului Number One chiar daca anul asta mi-am luat un Kawa naked sau alte jucarii stereo...


Nu trebuie uitat lantul care urmeaza dupa pick-ul:
interconnect, preu phono, preamplificator, power si boxe.

Toate sunt strans legate si "raspunzatoare" de sunetul livrat.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie uitat lantul care urmeaza dupa pick-up:
interconnect, preu phono, preamplificator, power si boxe.

Toate sunt strans legate si "raspunzatoare" de sunetul livrat.

Daca aceste pick-up-uri au fost ascultate in setup-uri diferite, este dificil sa apreciem care este mai muzical, mai precis, etc.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 8:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O, da!!! O sinergie inexistenta intre componente poate altera dramatic un sunet care teoretic ar trebui sa fie bun. La nivel high-end se pot simti diferente mari intre componente foarte scumpe, chiar si blamatele cabluri pot juca roluri importante. Urechile needucate sesizeaza mai greu aceste diferente insa cele cu pretentii se pot increti. Pana la urma tot factorul subiectiv primeaza asa cum spui, diferentele de perceptie dicteaza.
Insa teoretizam prea mult si nu cred ca asta e important ci nivelul de multumire al fiecaruia cu propriul sistem, daca acesta exista nu mai conteaza dacat placerea de a asculta.

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 10:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dorin a scris:
O, da!!! O sinergie inexistenta intre componente poate altera dramatic un sunet care teoretic ar trebui sa fie bun. La nivel high-end se pot simti diferente mari intre componente foarte scumpe, chiar si blamatele cabluri pot juca roluri importante. Urechile needucate sesizeaza mai greu aceste diferente insa cele cu pretentii se pot increti. Pana la urma tot factorul subiectiv primeaza asa cum spui, diferentele de perceptie dicteaza.
Insa teoretizam prea mult si nu cred ca asta e important ci nivelul de multumire al fiecaruia cu propriul sistem, daca acesta exista nu mai conteaza dacat placerea de a asculta.


Asa este Dorin, ai perfecta dreptate.
Daca sunetul ne ofera placere am ajuns unde trebuia Exclamation

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 27, 28, 29, 30, 31  Urmatorul
Pagina 28 din 31

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community