FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Turntables
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 29, 30, 31  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Joi Ian 15, 2009 8:39 pm    Titlul subiectului: Turntables Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ar fi binevenit un subiect care sa contina informatii, opinii, recomandari, discutii,etc. despre aceasta pasiune mai...aristocratica, despre aceasta sursa analogica, despre aceasta scula care aduce multe satisfactii, dar care da si multe batai de cap si pentru care trebuie sa inveti si ceva mecanica fina(cum zicea un prieten).

De ceva vreme incoace imi sta gandul la un pick-up. Acest domeniu este pentru mine o nebuloasa, deocamdata. In ultimul timp am citit, am studiat cate ceva, dar totul este la nivel de teorie. Si pentru a trece si la practica, sambata s-ar putea sa fac o vizita unui prieten cu experienta in domeniu, foarte priceput si foarte amabil, posesorul unui pick-up de invidiat.

Recomandarile si parerile voastre mi-ar fi de folos. Si cred ca nu numai mie.

Mersi mult.

PS: nu am de gand sa ma arunc la ceva foarte scump

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 15, 2009 8:39 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2009 5:49 pm    Titlul subiectului: Turntables Raspunde cu citat (quote)

Un produs relativ aristocratic, chiar in lumea audiofililor cu bani. In Romania se loveste de lipsa vinilurilor, dar nu te poti numi audiofil daca nu ai macar un pickup low cost in casa si cateva viniluri; chiar si asa are mult de spus in fata cd-playerului. Dintre marci cele mai renumite sunt vpi, transrotor, clearaudio, dynavector si sme. Numai bratul de la dynavector costa 5000 dolari, la fel si modelel de la sme de varf. Cateva linkuri
www.vpiindustries.com
www.dynavector.com
www.transrotor.de

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2009 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
dar nu te poti numi audiofil daca nu ai macar un pickup low cost in casa si cateva viniluri


...unii poate doar vor sa asculte muzica nu sa se "numeasca" in vreun fel...
daca ar dispare vinilurile de pe piata, ar insemna ca nu mai sunt nici audiofili?

polygram, poate vii prin buc sa ascultam impreuna un Gyrodec de la Michell...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calin84



Conectat la: 03 Sep 2008
Mesaje: 47
Locatie: cluj-napoca

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2009 9:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei ceva bun si foarte bun de inceput ia PRO-JECT!
Preturi bune si performante remarcabile.Eu am DEBUT lll si sunt foarte multumit,din pacate viniluri cumpar doar cand merg prin Austria...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2009 9:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am inceput cu un Project RPM4 cu doza MM Grado, si am continuat cu Dual 704 cu doza MC Benz Glider.

Pentru inceput ia-ti un Dual cu doza Shure V15 (daca prinzi SH).

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2009 9:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vezi si

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=8736&start=0

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 17, 2009 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un pickup ieftin care-si merita toti banii este Technics SL1200MKII, legendar deja cu acel brat in forma de S (copie dupa modelul de varf de la SME). L-am ascultat acum vreo 2 ani la Iura si am ramams masca cat de bine se auzea, chia si cu o doza de la audiotehnica. Cu o doza de clasa montata pe el este un adevarat pickup...
_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Sam Ian 17, 2009 12:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar daca tot veni vorba de "stadion" cu un efort minim iti poti lua un SL-D33 (foarte asemanator cu SL1200 la brat si motor) care in plus mai are si posibilitatea de a-l racorda la un modul de telecomanda SH-R808.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 17, 2009 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri a scris:
Iar daca tot veni vorba de "stadion" cu un efort minim iti poti lua un SL-D33 (foarte asemanator cu SL1200 la brat si motor) care in plus mai are si posibilitatea de a-l racorda la un modul de telecomanda SH-R808.


Din cate stiu e un model vechi care nu se mai face (SL-D33), pe cand SL1200MKII se face si printre cele mai cunoscute...si costa in afara 550$ nou
http://www.panasonic.com/consumer_electronics/technics_dj/prod_intro_sl1200mk2.asp

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Sam Ian 17, 2009 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as recomanda un Thorens , nu din gama foarte scumpa, care are multe lucruri bune iar ca timp de utilizare cred ca poate fi lasat mostenire urmasilor:

http://www.artson.ro/thorens-td295-mk-iv-mahon.html

Nu trebuie uitat insa rolul pe care il are doza(alt capitol de discutie) si foarte importantul aspect legat de pre-ul phono(un capitol delicat si special).

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 17, 2009 3:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mselescu a scris:
Eu as recomanda un Thorens , nu din gama foarte scumpa, care are multe lucruri bune iar ca timp de utilizare cred ca poate fi lasat mostenire urmasilor:

http://www.artson.ro/thorens-td295-mk-iv-mahon.html

Nu trebuie uitat insa rolul pe care il are doza(alt capitol de discutie) si foarte importantul aspect legat de pre-ul phono(un capitol delicat si special).


Aici trebuie avut in vedere caracteristicile tehnice ale bratului. Am vazut destui nepriceputi care si-au luat un pickup ieftin crezand ca or sa compenseze cu o doza tare, dar s-au fript puternic in sensul ca pickupul a sunat oribil si a stricat si doza si discul in acelasi timp. De spre ce este vb de fapt: toata bratele au o plaja de doze care le accepta in speta greutatea lor. Bratele ieftine accepta doze mai putin calitative si usoare. La brat se recomanda de producator de exemplu sa instalezi doar doza intre 3 si 7 grame de exemplu, iar daca pui o doza de 10 grame bratul va fi depasit ca greutate, acul va presa puternic pe disc uzandu-se rapid atat el cat si discul....plus calitatea auditiei egala cu zero....ca sa nu mai vb de reglajele bratului: tracking force, antiskating, stylus push care nu mai au valoare....

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Sam Ian 17, 2009 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La un brat cu recomandarea greutatii dozei de maxim 7grame cred ca este imposibil(fara adaugarea de greutate suplimentara la capatul bratului) sa se realizeze echilibrarea pentru a putea incepe reglarea fortei de apasare.
_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 18, 2009 1:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am dat exemplul de mai sus cu technics si pentru ca este cu quartz adica control electronic al turatiei. La un pick-up cu curea aceasta sufera in timp deformatii plastice si elastice care duc la variatii de turatii care pot compromite sunetul. Deasemenea sunt unele pickupuri la care schimbarea de viteza de la 33 la 45 rpm se face prin ridicarea platanului apoi tragerea curelei cu degetul si mutarea pe un alt pinion; acest lucru ducand si el in timp la compromiterea curelei. Repet nu este o compromitere totala de genul "lasa ca schimb cureaua" ci de una nevizibila fizic, dar care altereaza sunetul.
Modelul prezentat mai sus este direct drive adica axul motorului vine dirtect pe orificiul discului, aici aparand alte probleme legate de vibratii nedorite care se transmit prin intermediul discului , dozei si bratului. Avantaje si dezavantaje pe ambele modele....

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Dum Ian 18, 2009 7:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am gasit Picupupuri hi-end aici http://www.quelle.ro/ro/q4r/technikmultimedia/hifiampaudio/einzelbausteine/sonstige si sunt dupa marime ca la haine, vrei unu mai pentru grasuni e mai scump Drunk
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 18, 2009 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
daca ar dispare vinilurile de pe piata, ar insemna ca nu mai sunt nici audiofili?


Mai degraba o sa dispara cd-ul care deja este muscat de kur de sacd, o alta forma de prostitutie a urechii umane care in fata vinilului este pe la genunchiul broastei ....de fapt ambii (cd\sacd) sunt niste pigmei in fata vinilului....
P.S. recent mi-am calcat pe inima si am facut o comanda de viniluri din afara. Au venit impecabil ambalate intr-o cutie peste care putea sa treaca tancul ca nu se spargeau. Am comandat Diana Krall, Count Basie etc. La TOATE vinilurile detin si inregistrarea pe cd; case bune verve, analogueproduction gold etc. Prezentarea este impecabila de la explicatii, la fotografiile pe hartie de lux. Pe pickupul meu Dual CS505-4 (modest ca valoare) era o diferenta colosala in naturaletea si umanitatea sunetului, practic era cum trebuie sa sune cu adevarat. Pasajele de pian nu mai zic de vocea Dianei Krall care parca se unduia in aer, soundstageul imens...toate concurau cu sunetul care ti-l doresti dar nu poti sa-l obtii pe cd...
Mi-am dat seama ca formatul digital este cam la 100 de ani distanta de vinil (analogic)

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 29, 30, 31  Urmatorul
Pagina 1 din 31

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community