FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Turntables
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 28, 29, 30, 31  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 10:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dorin din ce ai scris:
Citat:
Linn LP 12 am auzit destul de tarziu, cu cativa ani in urma, intr-un magazin de vechituri stereo din Germania. Nu mai tin minte restul sistemului, ceva vintage ordinar insa sunetul m-a taiat rasuflarea. Stiam despre el din folclor dar nu mai vazusem/ascultasem. Mi s-a parut urat atunci, magazinul era destul de intunecos si prafuit, ca si batranelul care se uita stramb la mine, neintelegand de ce ma mir ca cerea pe el doar 1000 de euro.

am inteles ca nu l-ai cumparat nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 10:39 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 10:51 pm    Titlul subiectului: vbcbv Raspunde cu citat (quote)

dorin a scris:
Rycher a scris:
Kerio a scris:

Pentru mine asa ceva reprezinta un reper de estetica a unui turntable:


P9 e într-adevăr un pickup superb. Nu știu câte pickupuri mai au platan din ceramică ! Practic, costul de producție al acelui platan din ceramică depășește costul de producție pentru întregul P5, modelul imediat inferior.

Iar la LP12, păstrează același design de decenii întregi deja. Cred că designul acela e oricum încărcat în mentalul colectiv al iubitorilor vinilului de semnificații extrem de profunde, așa că atunci când te trezești față în față cu cel mai faimos pickup din istorie, ți se pare superb instantaneu Wink


Intr-adevar, este si dupa mine esenta pick-up-ului, ever.
Dar ca sa respectam adevarul istoric, LP 12 este copia cu acte in regula a lui Ariston RD11, creatia unui geniu obscur, Hamish Robertson. Acesta, prin 1970, inspirat de design-ul original pe atunci al pick-up-urilor Acoustic Research cu suspensie (AR a inventat suspensia la platane, pentru cine nu stie) a desenat propria versiune a unui transport, pe care l-a numit Ariston. A avut cateva tentative de productie insa marea lui pasiune fiind trasul la masea, afacerea tindea sa o ia rau la vale. In anturajul lui se afla si un oarecare Ivor Tiefenbrun, al carui tatic detinea o fabricuta, Castle Engineering... Acestia s-au dovedit buni samariteni, oferindu-i acestuia oportunitatea de a fabrica o buna parte din componentele pick-up-ului in atelierul lor. Ocupandu-se in continuare cu ceea ce ii placea lui mai mult, Robertson a avut marea surpriza sa constate la urmatorul show local de profil ca pe aparatul pe care il stia asa de bine in loc sa scrie Ariston, scria Sondek LP 12. A vazut negru in fata ochilor, a disparut si la scurt timp a fost gasit in aceeasi ipostaza ca Hendrix.
Fara mult tam-tam, in publicatiile de profil a aparut un scurt comunicat in care se preciza ca de la data cutare, dealerii vor vinde Ariston RD 11 sub numele Linn Sondek LP 12...restul e istorie.
In aceeasi perioada schitele lui HR au inspirat o alta firma de profil din zona, Mecon Acoustics, care pe baza lor au fabricat transportul cel putin la fel de bun (cei care nu se inchina la Linn sustin ca este superior la toate capitolele) Heybrook TT2.
Indiferent ca pe ele scrie Ariston, Linn sau Heybrook, aceste transporturi sunt absolut fabuloase, ofera o muzicalitate unica, sunetul este ca mierea, dulce si gras as spune Very Happy , asculti orice ore intregi fara sa te saturi. Nu sunt asa de analitice in detaliu precum cele foarte sumpe de astazi insa cum am spus, ofera o muzicalitate la care cele actuale doar viseaza.



Interesanta istoria prezentata. Din pacate ea contrasteaza puteric cu ce credeau unii despre marile cercetari ale celor de la linn de ex.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 10:59 pm    Titlul subiectului: bj Raspunde cu citat (quote)

Interesanta istoria prezentata. Din pacate ea contrasteaza puteric cu ce credeau unii despre marile cercetari ale celor de la linn de ex.
...........................
Mai adaug faptul ca nu stiu daca e adevarata prezentarea istorica, dar progresul minim in timp al produsului o face foarte plauzibila.

Stiu si alte cazuri in audio asemanatoare, si unul e si mai interesant pt ar fi ca si cum dupa 30 de ani nenea cu sticluta s-ar fi apucat si ar mai fi facut un produs.( ghiciti cam cum ar fi ) Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 11:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Nu trebuie uitat lantul care urmeaza dupa pick-up:
interconnect, preu phono, preamplificator, power si boxe.

Toate sunt strans legate si "raspunzatoare" de sunetul livrat.

Daca aceste pick-up-uri au fost ascultate in setup-uri diferite, este dificil sa apreciem care este mai muzical


După părerea mea, muzicalitatea unui pickup are destul de puțin de-a face cu ce urmează după el. Dacă TT-ul este muzical, va suna muzical indiferent dacă este pus într-un sistem mai ieftin sau unul extrem de scump.
Mă rog, atâta timp cât este pus într-un sistem în care îți poți da totuși seama dacă o sculă este muzicală sau nu.

În altă ordine de idei, să nu uităm că LP12 este TT-ul la care se raportează orice producător serios de TT hi-fi atunci când vine vorba de caracterul muzical.
La fel cum SL1200 e TT-ul la care se raportează orice producător de TT DJ.
Eu cred că este mai puțin important pentru noi, ca utilizatori finali, cine a inventat construcția aia fenomenală. E mai important probabil pentru ei, că doar s-au dat în judecată unii pe alții de nenumărate ori. Și fiecare are propria variantă. Adevărul o fi undeva la mijloc.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 11:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De multe ori un banal interconect distruge sunetul, ce sa mai vorbim de restul de electronice...
_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nenea din interviu o fi? Mr. Green
http://www.tnt-audio.com/intervis/bongiorno_e.html

_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 11:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
De multe ori un banal interconect distruge sunetul, ce sa mai vorbim de restul de electronice...


Eu cred că se exagerează mult cu chestia asta. Personal nu am observat niciodată distrugerea sunetului prin schimbarea interconectului (și cu atât mai puțin ar fi afectată muzicalitatea unui pickup), dar mă rog, fiecare cu urechile lui... Wink Eu pe cabluri nu mă contrazic. Am părerile mele. Fixe. Very Happy

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 11:33 pm    Titlul subiectului: Re: bj Raspunde cu citat (quote)

vizitator a scris:

Stiu si alte cazuri in audio asemanatoare, si unul e si mai interesant pt ar fi ca si cum dupa 30 de ani nenea cu sticluta s-ar fi apucat si ar mai fi facut un produs.( ghiciti cam cum ar fi ) Laughing

La acest post m-am referit mai sus

_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 26, 2010 12:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
MarianS a scris:
De multe ori un banal interconect distruge sunetul, ce sa mai vorbim de restul de electronice...


Eu cred că se exagerează mult cu chestia asta. Personal nu am observat niciodată distrugerea sunetului prin schimbarea interconectului (și cu atât mai puțin ar fi afectată muzicalitatea unui pickup), dar mă rog, fiecare cu urechile lui... Wink Eu pe cabluri nu mă contrazic. Am părerile mele. Fixe. Very Happy


Crede-ma ca stiu ce vorbesc.
Se poate realiza o simbioza deosebita intre toate componentele sistemului audio si camera. Aceasta se poate prabusi prin schimbarea unui banal cablu de curent, ori interconnect, sau modificarea grosimii unui bass traps.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Noi 26, 2010 12:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:

Crede-ma ca stiu ce vorbesc.
Se poate realiza o simbioza deosebita intre toate componentele sistemului audio si camera. Aceasta se poate prabusi prin schimbarea unui banal cablu de curent, ori interconnect, sau modificarea grosimii unui bass traps.


Foarte posibil. Probabil unora chiar li se întâmplă chestia asta, din păcate. Nu mie.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 26, 2010 1:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar, inainte de a-si da duhul, Robertson a pretins in instanta proprietetea intelectuala a design-ului lui LP 12, fara succes insa. Familia Tiefenbrun, de origine israeliana era mult prea versata ca sa scape din maini o asemenea afacere. Totusi, ii datoram lui Ivor T. intuitia deosebita prin care a vazut un potential extraordinar in acel transport, si care impreuna cu talentul sau managerial si de marketing a lansat si mentiunt o legenda timp de 40 de ani.
Cat despre bratele Linn, indiscutabil sunt printre cele mai bune, chiar daca au fost proiectate si fabricate de o firma japoneza, pana la Akito si Ekos, fabricate acasa, in Glasgow Wink

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Noi 26, 2010 6:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...


record-player-car-717738.jpg
 Description:
 Filesize:  111.05 KB
 Viewed:  118 Time(s)

record-player-car-717738.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 12:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ceva frumos...

http://www.youtube.com/watch?v=sFnkIOdjEII&feature=related

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 9:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Technics SL-1200LTD Limited Edition Gold.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 9:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Rycher a scris:
MarianS a scris:
De multe ori un banal interconect distruge sunetul, ce sa mai vorbim de restul de electronice...


Eu cred că se exagerează mult cu chestia asta. Personal nu am observat niciodată distrugerea sunetului prin schimbarea interconectului (și cu atât mai puțin ar fi afectată muzicalitatea unui pickup), dar mă rog, fiecare cu urechile lui... Wink Eu pe cabluri nu mă contrazic. Am părerile mele. Fixe. Very Happy


Crede-ma ca stiu ce vorbesc.
Se poate realiza o simbioza deosebita intre toate componentele sistemului audio si camera. Aceasta se poate prabusi prin schimbarea unui banal cablu de curent, ori interconnect, sau modificarea grosimii unui bass traps.


Faza cred ca e valabila de pe la 50 000 euro (sistem total) in sus.
Nu pot sa cred ca un banal sistem de 10 000 euro este influentat dramatic de un cablu .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 28, 29, 30, 31  Urmatorul
Pagina 29 din 31

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community