FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Turntables
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 29, 30, 31  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 9:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiam ca Unison Research se potriveste cu Sonus Faber.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 9:49 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 9:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este posibil ca la sistemele, sa le spunem, mai ieftine, sa nu se simta, atat de puternic, influenta unui cablu.
La cele scumpe, insa, orice schimbare de hardware se simte si in sunet. De aceea punerea la punct rapeste enorm de mult timp.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Nu stiam ca Unison Research se potriveste cu Sonus Faber.


Te asigur, ca Sonus Faber (mai ales de la nivelul respectiv in sus), poate multumi pe oricine, si vorba unui clasic audiofil in viata, innobileaza orice amplificator.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Nu stiam ca Unison Research se potriveste cu Sonus Faber.


Dar cu...Accuphase?

http://www.youtube.com/watch?v=wOFfIbFSas0&feature=related

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 10:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.youtube.com/watch?v=jsEtRnv2gdw&feature=related

Cine cunoaste piesa? De fapt cine o interpreteaza? Ca piesa e a lui Sting. Asa cred, parca o am pe un album. Sau el a luat-o de la altcineva?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 10:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ii las pe altii sa comenteze matchingul dintre Accuphase si Sonus Faber. Daca o fac eu se va spune ca sunt subiectiv...
_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 10:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.youtube.com/watch?v=XvAgb1NiLJQ&feature=related

Aruncati o privire, merita!

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
... vorba unui clasic audiofil in viata, innobileaza orice amplificator.


Frumos spus!

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 3:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum am spus cateva posturi mai sus, sunt (fericitul) propietar ai unui Technics SL-1600MK2. Propun sa facem un thread special pt Technics SL-1xx0 MK2...5, cel mai cunoscut fiind de departe SL-1200 MK2.
As vrea sa detaliem diversele "combinatii" de doze, modduri, improvements asupra acestei platforme remarcabile.

Pt inceput, as dori sa-i pun acel "fluid dampener" de la kabusa.

Voi ce ziceti?

_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

zis si facut:

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?p=325863#325863

_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.youtube.com/watch?v=tofsImiuFTE&feature=related
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Nu stiam ca Unison Research se potriveste cu Sonus Faber.


Am ascultat la cineva boxe Sf Amati Anniversario pilotate de un integrat de "top" pe lampi de la Unison Research. Sincer, n-am cazut pe spate. :!:
Stiu ce pot acele boxe, le-am si ascultat cu diverse amplificari, de departe cantau mai bine pe acele amplificari, decit cu UR.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Dec 11, 2010 6:40 pm    Titlul subiectului: hjkhj Raspunde cu citat (quote)

Motorul nou este unul de precizie extrema facut in Elvetia si folosit de NASA pe masinariile care exploreaza Marte. Cuplul acestui motor este de zeci de ori mai mare decat al celor de la Linn, Roksan and co.

O alta piesa la care lucrez e un volant suplimentar cu masa distribuita la periferie si care se roteste cu o turatie mult mai mare decat platanul cu scopul de a produce un cuplu echivalent cu al unui platan de 60Kg. Am luat decizia asta dupa ce am reusit sa pun in evidenta efectul de "needle drag" (subiect controversat pe pagini gen vinylengine si altele). Efectul e foarte real si masurabil. Auditiv se manifesta prin reducerea atacului instrumentelor respectiv a degradarii dinamicii.
.....................
.................
........................

Pentru adeptii acestui gen de sursa , mai multe detalii gasiti descoperind sursa textului.

Lipsa atacului am sesizat-o si eu pe picup-uri modeste, dar se pare ca face parte din problemele de citire.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sorynake1



Conectat la: 14 Dec 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 2:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze la toti , doresc cine are dubluri 1-2-3-4- discuri Smokie chiar si Bulgaresti dar intretinute cat de cat , colectia mea este f. mica si nu am ce oferi in schimbul lor decat bani la un pret de bun simt , multumesc anticipat la toti .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
micky_avallon



Conectat la: 31 Aug 2010
Mesaje: 7
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 10:24 am    Titlul subiectului: ... si-n cele din urma MUZICA conteaza Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Ar fi bine sa incercam, cu totii, sa ne multumim cu sistemele pe care le avem si sa ascultam cat mai multa muzica. Pana la urma acesta este scopul.
Daca vom asculta numai prin prisma comparatiilor si atent numai la detaliile ce diferentiaza un sistem de altul, vom pierde mesajul, emotia pe care o transmite muzica, ne vom pierde in amanunte
Exista pericolul sa ne transformam in niste microfoane de teste, si atat.
Dupa opinia mea nu exista sistem perfect. Nu auzim la fel. Fiecare individ este unic in felul sau. Sistemele noastre pot avea plusuri si minusuri. Trebuie sa le acceptam pentru a ne ramane timp sa ne bucuram de muzica. Spun acestea din propria experienta.
Am tot cautat “nirvana” si am pierdut un timp in care m-as fi putut bucura in tihna de muzica.
Daca sistemul pe care il avem "canta muzica" este sufficient. Nu conteaza ca sunetul provine de la o sursa digitala sau analogical.
Sper ca nu am suparat pe nimeni. Este o parere formata dupa aproape 1 an de cautari obositoare si costisitoare.


Un cometariu extrem de pertinent, caci toate aceste "scule" au un scop comun: sa ne permita noua, melomanilor, audiofililor samd, sa ascultam muzica, cit mai multa muzica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 29, 30, 31  Urmatorul
Pagina 30 din 31

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community