FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Nouă legislație împotriva pirateriei
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 9:55 am    Titlul subiectului: Nouă legislație împotriva pirateriei Raspunde cu citat (quote)

Franța adoptă noua legislație împotriva pirateriei pe net, mult mai eficace, spun ei, având ca rezultat deconectarea conexiunii la Internet a utilizatorilor care descarcă piraterii și amenzi. A fost o opoziție puternică din partea furnizorilor de Internet, dar degeaba. Se așteaptă ca Franța să acționeze ca un fel de "vârf de lance" și alte țări europene să urmeze exemplul. Urmează Anglia. Cum va funcționa: se înființează o agenție nouă, la nivel național, care se va ocupa cu identificarea utilizatorilor care descarcă ilegalități și fac file-sharing. Vor fi emise avertismente către acești utilizatori (deci practic, în momentul identificării, nu se va lua încă nicio măsură de pedeapsă). Dacă utilizatorul respectiv nu respectă avertismentul, conexiunea acestuia la Internet va fi suspendată și vor fi implicate și niște amenzi. Însă conexiunea nu va putea fi suspendată de către agenție, deoarece ar putea fi încălcate anumite drepturi individuale. Agenția va trimite propunerile de suspendare unui judecător, care le va semna (!). Asta mi se pare destul de ciudat. Nu se specifică dacă va exista un singur judecător la nivel național (cred că nu i-ar ajunge trei mâini să semneze) care se va ocupa de chestia asta, sau cum vor fi desemnați judecătorii respectivi. Mai ales că se așteaptă ca încă de la începutul anului să fie emise primele avertismente și doar în Franța, anul viitor, să fie operate deja 50.000 de suspendări.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 9:55 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hackersblog.org/2009/08/04/de-ce-internetul-ar-trebui-sa-fie-cu-adevarat-liber/
Un punct de vedere (diferit, nu neaparat mai bun, sau care aduce vre-o solutzie)
Eu incerc sa ma feresc de ''bigotism'' in gandire (legii clare pentru situatzii tulburii/particulare).
Sunt lucruri la care chiar nu le stim cu adevarat dedesubturile, chiar daca premizele par foarte clare... Cool
De unde stim noi ca chiar le-ar pasa de ce spun (oficial) si nu vor defapt o forma de control mult mai invaziv?
Oricum, nimeni nu este nevinovat la modul ''absolut'' (nici cel care judeca, diferentza este ca are puterea de a decide ceva legal).
''Cutia Pandorei'' trebuia controlata cu o mana de fier, mult mai de demult.
In fine, doar o parere (care se poate imbunatatii/completa/combate e.t.c...)
http://economie.hotnews.ro/stiri-it-5576030-legea-celor-trei-lovituri-impotriva-pirateriei-internet-respinsa-parlamentul-francez.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, în primăvară, parlamentul respinsese o formă inițială a legii, legea adoptată acum fiind ușor modificată. Din câte se pare, unul dintre cei mai feroce susținători ai legii a fost chiar soția lui Sarcozy, Carla Bruni.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O prevedere care mi se pare extrem de dură:
Pe perioada suspendării, persoana sancționată nu va putea să-și facă un alt abonament, în caz contrar, riscul fiind să primească o amendă de până la 30.000 de euro și doi ani de închisoare

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 11:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Practic singura diferență între legea respinsă în primăvară și legea adoptată acum este partea cu judecătorul care va aproba pedeapsa. În legea din primăvară, agenția se ocupa și de asta.
Mai multe detalii:

http://www.nytimes.com/2009/10/23/technology/23net.html?ref=europe

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 11:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
......Din câte se pare, unul dintre cei mai feroce susținători ai legii a fost chiar soția lui Sarcozy, Carla Bruni.


Sa mai zica cineva ca este viatza nu este ironica Very Happy

''........Astfel, Carla, fost top-model international, a dezvaluit ca de opt ani merge cu regularitate la psiholog, dar motivele pentru care o face ramane sa le aflati dupa ce va aparea documentarul....''
http://www.ieseanul.ro/cultura-timp-liber/carla-bruni-se-dezbraca-de-secrete-4982717
Am voie sa nu ma interesesze ce gandeste, nu ? (la alte aspecte, pot avea o optica diferita, asupra ei... Very Happy )

Rycher a scris:
O prevedere care mi se pare extrem de dură:
Pe perioada suspendării, persoana sancționată nu va putea să-și facă un alt abonament, în caz contrar, riscul fiind să primească o amendă de până la 30.000 de euro și doi ani de închisoare


Nasol.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 2:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Antipirateria mi se pare un pretext, scopul final este controlul net-ului. Ca prea e mare libertatea de opinie si prea circula orice informatie de capul ei.

Ma mira insa altceva, ce productiuni importante o fi secretind Franta, de a scos palosul contra piratilor?! Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 3:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

West a scris:

Ma mira insa altceva, ce productiuni importante o fi secretind Franta, de a scos palosul contra piratilor?! Shocked


Păi nu se ocupă Carla Bruni cu muzica? Probabil pierde o avere, că-i piratează ăia la greu albumele. Nu poate lua și ea un disc de aur, ceva acolo Laughing

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca bine zici! Uitasem de marele talent. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 3:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da...acolo pierde Carla, la piraterie. Se inghesuie care mai de care sa descarce asa-zisa muzica a ei ilegal...

Oricum, tendinta e clara, netul va deveni din ce in ce mai controlat. Desigur, nu va putea fi niciodata controlat in totalitate, dar multi vor renunta la piraterie din comoditate, nu mai stau sa caute alte cai. La fel si comunicarea.

Adevarul e ca in ziua de azi si un handicapat poate descarca ilegal ceva, nu-ti trebuie sa stii mai nimic, cu ceva ani in urma nu era chiar atat de simplu. Probabil ca ne vom intoarce la vremurile alea, cine e cu adevarat interesat o sa pirateze in continuare, se gasesc intotdeauna cai Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Râdem noi, râdem, dar lucrurile pare că vor fi destul de nasoale. Din ce am mai citit, francezii vor să acționeze prin "puterea exemplului", adică vor lua aleator câțiva amărâți care descarcă ilegal și, pe lângă tăierea accesului, vor aplica niște amenzi care să atingă punctul maxim al plajei de amenzi. Astfel sperând că se vor liniști toți care mai au de gând să descarce ilegal. S-ar putea să le iasă.
Legat de control, oricum băieții știu tot ce ai în calculator deja.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 3:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce spun că s-ar putea să le iasă: să presupunem că legislația va fi adoptată și în România (ceea ce personal cred că se va întâmpla până la urmă). Dacă afli că Gigel de la etajul 3, a plătit vreo 3000 de euroi amendă și a rămas fără Internet pe 2 ani, pentru că a fost prins descărcând ilegal ultimul album al Carlei Bruni, nu-i așa că te ve gândi de două ori înainte să deschizi DC-ul?
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Legat de control, oricum băieții știu tot ce ai în calculator deja.

Ei, sa nu devenim paranoici acum, n-o fi chiar asa de grav. Probabil ca daca esti persoana publica afla ei cam tot ce-i intereseaza despre tine, insa nu cred ca au timp sa controleze chiar atat de amanuntit oamenii de rand. Inca.

Cu amenzile alea... nu luasera si pe la noi acum vreo luna si ceva pe unul care avea fisiere pe DC++ si-i dadusera o mare amenda, pe care a acceptat-o? Parca tin minte ca facea valva mare pe tema asta la vremea respectiva. Plus toate mesajele alea de pe radio si TV ca au nu stiu cate sute de mii de insi sub observatie. Inca vreo cateva amenzi din astea si o sa descurajeze pe multi. Oricum, pe retele de tip DC++ e si extrem de usor sa te prinda, nu m-as apropia de ele nici mort.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 4:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Rycher

Cred ca scriam in acelasi timp. Da, exact asta spun si eu, Gigeii se vor gandi de mai multe ori pana sa ia ceva de pe net.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 4:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alexx a scris:
Rycher a scris:
Legat de control, oricum băieții știu tot ce ai în calculator deja.

Ei, sa nu devenim paranoici acum, n-o fi chiar asa de grav. Probabil ca daca esti persoana publica afla ei cam tot ce-i intereseaza despre tine, insa nu cred ca au timp sa controleze chiar atat de amanuntit oamenii de rand. Inca.
.


E posibil să mă înșel, însă eu cred că aici se merge pe baza unor șabloane de căutare, sau search criteria. Toată rețeaua este scanată așa, adică nu se gândesc "ia să vedem noi ce are Gică din sectorul 4 în PC", ci fac o scanare a întregii rețele pe baza acestor criterii. La asta mă refeream, adică oricum îți sunt scanate periodic toate fișierele din PC. Repet: e posibil să mă înșel, dar din ce știu eu, așa procedează.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community