FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Foobar + ASIO 4 ALL - setari
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 3:52 pm    Titlul subiectului: Foobar + ASIO 4 ALL - setari Raspunde cu citat (quote)

Folosesc foobar200 pentru fisierele flac de pe hard si chiar si pentru streaming, daca sursa e buna. Am instalat ASIO4ALL ca driver pentru USB, in loc de codec-ul din XP pentru a avea redare bit-perfect.

Acum, se poate sa-mi imaginez, desi nu cred, dar mi se pare mult mai bun semnalul decat prin codec-ul de XP. Problema pe care o am insa, este ca imi lucreaza destul de instabil acest ASIO4ALL. De cate ori fac si altceva pe calculator imi intrerupe. Daca mai deschid si vreo pagina cu flash sau java, se duce dreaq de tot, merge intrerupt un minut-doua. Dupa cum va inchipuiti, e extrem de iritanta toata treaba.

Nu am ultimul racnet in materie de computere, insa totusi am un RAM de 1 GB si un procesor decent, ma gandesc ca nu ar trebui sa am probleme din cauza sistemului. Am incercat de toate, un buffer mic la ASIO, am incercat sa folosesc buffer-ul de hardware, nu merge nimic. Ba chiar cu hardware-ul merge si mai prost, pacane tot timpul.

Daca mai foloseste cineva ASIO4ALL pe aici in combinatie cu foobar si XP si nu are probleme cu el, puteti sa-mi spuneti si mie cum aveti setarile?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 3:52 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 4:30 pm    Titlul subiectului: Re: Foobar + ASIO 4 ALL - setari Raspunde cu citat (quote)

Alexx a scris:
.......
Daca mai foloseste cineva ASIO4ALL pe aici in combinatie cu foobar si XP si nu are probleme cu el, puteti sa-mi spuneti si mie cum aveti setarile?

Si eu am problema asta (nu stiu daca are importantza ca am 3 GB de ram). Mi se intampla rar (fara motiv ca fac si altceva...)
Am incercat sa respect indicatziile lui bibi. Af fi curios sa stiu si eu raspunsul...(de vreme ce tot am probleme)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 3:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, am mai facut sapaturi si am reusit sa aduc ASIO la un nivel mult mai stabil decat inainte. Mai intrerupe cateodata daca deschid un browser de net (nu stiu de ce nu-i plac), dar mult mai rar, si in general nu se compara cu felul in care mergea pana acum.

De fapt nu la ASIO trebuie umblat, ci la XP. ASIO il tin cu un numar mic de sample in buffer-ul lui, si fara buffer de hardware si e ok.

Insir aici setarile, poate mai folosesc si altcuiva:

1. Se schimba alocarea procesorului pentru 'Background settings'. Se pare ca este cea mai importanta setare, pentru ca ASIO lucreaza sub Windows ca background servcie

Control Panel -> System -> Performance -> Advanced -> Background Services



2. Nu se folosesc Power Schemes

In principiu, schemele de economisire tin CPU-ul la un nivel mai scazut in teorie acesta accelerand instantaneu de cate ori e necesar. In practica are mici delay-uri, care fac sa sa auda tot felul de pocnete si sunete nedorite.

Control Panel -> Power Options -> Power Scheme 'Always on'

La fel, setati System Standby, Hard Disk turn off si Monitor pentru 'Never'



3. No Sounds

Control Panel -> Sound and Audio Devices -> Sounds -> Sound Scheme 'No Sounds'



In plus, pentru ca unele aplicatii ignora schemele audio, cel mai bine e sa alegeti si 'Do Not Map Through This Device' pentru respectivul device (USB in cazul meu). N-am avut pe calculatorul pe care am scris toate astea device pentru USB, asa ca poza arata setarea facuta pentru cardul de sunet. Procedura este aceeasi si pentru USB

Control Panel-> Sound and Audio Devices -> Hardware -> Properties -> Alegeti Device-ul -> Properties -> 'Do Not Map Through This Device'

Nu stiu daca merg una fara alta, eu le-am facut pe amandoua, sa fiu sigur, pentru ca oricum nu ma intereseaza sa-mi bingane la tot pasul.



Pentru Media Player etc. sunetele vor merge prin placa de sunet si nu prin USB, iar daca nu sunt trecute prin placa se poate alege din 'Options' de la respectivul player.

4. Alte setari. Nu stiu cat de utile sau indispensabile sunt, insa ma irita atat de mult sa-mi intrerupa in timp ce ascult muzica, ca le-am facut si pe astea. Oricum prefer calculatorul cu ele asa, unele le aveam deja facute dinainte sa am probleme cu sunetul.

a. Anularea 'Taskbar Auto-Hide'

Click dreapta pe o portiune liber din bara de jos -> Properties -> Taskbar -> debifati 'Auto-Hide the Taskbar'

b. Scoateti 'System Restore' pentru drive-uri. System restore pe mine nu prea m-a ajutat pe calculatorul de acasa, dar daca doriti sa aveti puncte de restore, oricum e mai bine sa apelati la un program specializat de utilitati decat sa stati in baza Windows-ului.

Control Panel -> System -> System Restore -> 'Turn off system restore on all drives'

c. Opriti 'Automatic Updates'. Asta e primul lucru pe care il fac pe orice sistem nou instalat. Urasc cu patima aceste 'Automatic updates'. In afara de service pack-uri restul mi se par niste porcarii care nu fac decat sa ia informatii din calculator si sa-l incetineasca.

'Control Panel -> Automatic Updates -> Turn Off Automatic Updates'

d. Scoateti optiunea de hibernare

Control Panel -> Power Options -> Hibernate

e. Scoateti 'Fast User Switching'

Control Panel -> User Accounts -> Change The Way Users Log On And Off ->debifati Use Fast User Switching' si apoi click pe 'Apply Options'

f. Menu Speed -> Maximum

Cel mai usor cu TweakUI de la Microsoft. E un programel care se descarca de la ei gratuit. Click pe capitolul 'Mouse' si trageti slider-ul la 'Fast'. Cu ocazia asta scapati si de delay-ul enervant care il are Windows la meniurile in cascada (de ex. cand dai click dreapta si 'new folder')



Cam asta e tot. Cum am spus, la mine functioneaza si nu am nici o problema sa fac setarile ca mai sus. Cui nu-i plac sa scoata ce nu-i place din ele, toate astea sunt cu caracter informativ, nu obligatoriu Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rmaucigasha



Conectat la: 04 Apr 2009
Mesaje: 12
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 01, 2010 7:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kernel streaming nu te-a ajutat ?

http://www.foobar2000.org/components/view/foo_out_ks

trebuie crescut bufferul putin daca apar probleme de stabilitate.

similar pe vista/7 WASAPI

http://www.foobar2000.org/components/view/foo_out_wasapi

la fisiere 6 channel s-ar putea sa fie probleme daca placa de sunet nu stie 5.1 (eu am placa onboard stereo la laptop) cu WASAPI am reusit sa ascult fisiere 24 bit 192 khz dar cu buffer scurt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 01, 2010 9:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kernel streaming nu merge la mine, nu stiu de ce si nici n-am insistat.

5.1 nu ma intereseaza, iar toata ideea la mine era sa NU folosesc placa de sunet, ci sa scot bit-perfect pe USB, prelucrarea o face dupa ceea DAC-ul, de asta ma si chinui sa ocolesc codecul USB.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
globe



Conectat la: 30 Dec 2007
Mesaje: 74
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 18, 2010 4:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca si driverul facut de Ploytec este MULT mai bun ca ASIO4ALL. Este un driver dedicat usb ASIO.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 18, 2010 8:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Il caut si-l voi incerca, merci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 18, 2010 9:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

L-am pus Cool

Intr-adevar pare mult mai stabil decat ASI4ALL, trebuie insa sa fac ceva mai multe auditii sa-mi dau seama cum stau lucrurile calitativ, dar la o prima audiere pare foarte bun.

Multumesc inca o data Thumb Up
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DarKu



Conectat la: 04 Feb 2008
Mesaje: 29
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 20, 2010 2:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dupa multe experimente pe XP si Win7, mi-am dat seama ca Wasapi este cel mai stabil si chiar suna nitel mai bine decat asio4all, Kernel in schimb este peste ambele dar trebuie echipament dedicat care stie asa ceva, folosesc un Hi-face care imi da kernel curat catre un DAC dedicat, pana cand este cel mai curat semnal ascultat dintr-un PC Wink
_________________
Raven Land..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Dum Sep 05, 2010 8:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar eram si eu interesat de HI-face. Se merita investitia? Ai mai comparat cu ceva vreun dac ceva?
Ce setari folositi pentru Foobar in Win 7?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DarKu



Conectat la: 04 Feb 2008
Mesaje: 29
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 05, 2010 4:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In sistemul meu si pe o sursa NOS pe lampi a facut o mare diferenta Hi-face-ul, intai downloadezi Wasapi out de pe site-ul foobar de la aditional components, il copiezi in locul instalarii programului foobar in components (ex: listening\ Program files\ foobar2000\ components) restartezi foobarul si voila ! La output selectezi wasapi out sau kernel (iarai trebuie downloadat din acelasi loc) si enjoy the sound of music Smile
_________________
Raven Land..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Dum Sep 05, 2010 11:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu caut un semnal SPDIF cit mai bun, pentru a conecta un dac extern (cd playerul unison unico cd).
O sa incerc si eu combinatia daca zici ca e bun ,momentan folosesc o m-audio audiphila care stiu ca are un semnal spdif destul de bun. Pe foobar es cu kernel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 12:07 am    Titlul subiectului: driver asio Raspunde cu citat (quote)

Alexx ai ramas pana la urma cu driverul asio de la ploytec? Poate dai mai multe detalii cum sa il setezi.
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 9:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, cu cel de la Ploytec, este extrem de stabil. Sa fiu sincer, nu cred ca m-am atins de el, daca imi aduc bine aminte nici nu am avut de facut vreo setare. Am lasat la Foobar setarile de mai sus si atat.

Il instalezi (se instaleaza ca program de sine statator), dupa care il cauti in File -> Preferences -> Output -> Output Devices, insa vezi ca apare trecut ca usb-audio.de ASIO driver si nu Ploytec. Asta e tot, de atunci n-am mai avut nici o problema, nu se mai opreste nici cand joaca copilul GTA San Andreas pe el in timp ce merge muzica. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 12:11 pm    Titlul subiectului: driver asio usb Raspunde cu citat (quote)

Multumesc alexx. Am luat si eu driverul dar nu mi-l vede foobar. O sa mai incerc daca zici ca merita.
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community