FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Incinte DIY
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Mar 25, 2010 9:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

felixx, acum ce vrei sa faci ??? vrei sa sucesti cutitul in rana ???
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mar 25, 2010 9:58 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Joi Mar 25, 2010 3:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ba deloc.
Am dorit sa experimentez,sa observ si sa trag niste concluzii despre "miturile haudiofile" bazate pe alegerea componentelor ce implica diferite calitati de constructie a lor.Pe langa cele de mai sus au fost testate si acele condensatoare "motor run",romanesti-plastic alb sau aluminiu,nu au lipsit bineinteles cele rusesti,rosii-caramizii,verzi sau gri,cu treceri de sticla,in ulei,deci uleiosi Cool ,ceva de la Solen,SCR,Clarity Cap,IPRS-obligatoriu, Bennic negre....un pic de joaca pentru cateva luni pentru a lua o decizie despre cum vor arata filtrele in varianta finala....sau cel putin pana la un viitor upgrade. Cool

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Mar 25, 2010 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si o concluzie preliminara care ar fi ?????
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Joi Mar 25, 2010 5:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
Si o concluzie preliminara care ar fi ?????


Componentele de calitate pe difuzoare de calitate,intr-o constructie de calitate,mareste sansa de a realiza un produs foarte performant,restul sunt subiectivisme mai mult sau mai putin si nu e sanatos sa discut asta.Sunt componente care imi plac,altele mai putin dar echilibrul trebuie sa fie primordial.
Un filtru bine pus la punct si finalizat este un lucru destul de dificil si de durata.

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Vin Mar 26, 2010 11:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vrem poze cu filtrele finale! Food !!! Sa nu ne uiti!!! Si mai ales sa pui o ruleta sa vedem la ce dimensiuni ajung!

Elocventa poza cind ai pus deasupra unei bobine un Cd pentru a se observa , dar pentru mine au fost mai elocvente ultimile cind ai in mana cite un condensator baban (desi nu stiu cit de mare ai mana dar dupa felul cum tine condensatorul se vede ca stie sa pretuiasca banii dati pe el).

Mult spor la portofel ca sa mai avem parte de asemenea poze!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
tibian



Conectat la: 10 Sep 2009
Mesaje: 26
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 27, 2010 12:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FELICITARI !

Merita subliniata rentabilitatea, in speta granita dintre aportul de calitate si moft, fie ea subiectiva (avand in vedere ca nu sunt multi cei ce au testat atat de multe componente) in conditiile date ("difuzoare de calitate,intr-o constructie de calitate"). Ce componente va plac ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Sam Apr 03, 2010 2:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multam.
http://picasaweb.google.com/felixanex/Cross#

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Sam Apr 03, 2010 10:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumim!!! Beer

Dar o intrebare: ce adeziv este acela folosit pentru fixarea componentelor pe placa din lemn? Este asa bun incit sa nu mai necesite altceva? pentru siguranta? Intreb asta pentru ca ai niste piese destul de mari pe acolo si banuiesc ca nu tocmai usoare. Filtrul va sta in incinta orizontal si la baza acesteia?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Dum Apr 04, 2010 8:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am folosit un silicon nonacid care face priza destul de buna.Suprafata de contact este suficient de mare cat sa nu fie probleme.
Filtrele vor fi montate in cutii separate.....evident orizontal.

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Dum Apr 04, 2010 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

felixx a scris:
si nu e sanatos sa discut asta


De ce ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hbi



Conectat la: 13 Noi 2007
Mesaje: 246
Locatie: iasi

MesajTrimis: Dum Apr 04, 2010 7:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

se starnesc polemici inutile...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Dum Apr 25, 2010 9:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In ultimele zile am testat Angel Hair cu rezultate foarte bune d.p.d.v. sonic.
In final doar doua tipuri de material fonoabsorbant vor fi folosite.



IMG_1249.JPG
 Description:
 Filesize:  160.7 KB
 Viewed:  1978 Time(s)

IMG_1249.JPG



IMG_1248.JPG
 Description:
 Filesize:  471.98 KB
 Viewed:  1978 Time(s)

IMG_1248.JPG



_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 9:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inca 2 perechi de incinte....de data asta mai mici:


IMG_1296.JPG
 Description:
 Filesize:  164.11 KB
 Viewed:  1832 Time(s)

IMG_1296.JPG



IMG_1298.JPG
 Description:
 Filesize:  177.35 KB
 Viewed:  1837 Time(s)

IMG_1298.JPG



IMG_1297.JPG
 Description:
 Filesize:  146.46 KB
 Viewed:  1837 Time(s)

IMG_1297.JPG



_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 9:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...


IMG_1285.JPG
 Description:
 Filesize:  133.94 KB
 Viewed:  1831 Time(s)

IMG_1285.JPG



_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 01, 2010 1:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bravo Felix, excelenta combinatia d.p.d.v. al impachetarii hornului de medii in incinta dar si foarte promitatoare in ceea ce priveste sunetul ce are sa iasa!

Uitandu-ma la ele inca o data mi-a trecut prin gand cum ar fi daca incinta de bass ai face-o in dublu exemplar ca sa ai si deasupra hornului acelasi bafle ca dedesubt, ceva in genul JBL K2 din cele mari ( http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.audioheritage.org/vbulletin/attachment.php%3Fattachmentid%3D21595%26stc%3D1%26d%3D1167185142&imgrefurl=http://www.audioheritage.org/vbulletin/showthread.php%3Ft%3D13681&usg=__tDcF1kJRi6nOM2VN8OsrExtlvNg=&h=681&w=600&sz=46&hl=ro&start=10&um=1&itbs=1&tbnid=bjYtwr2HMKjP2M:&tbnh=139&tbnw=122&prev=/images%3Fq%3Djbl%2Bk2%26um%3D1%26hl%3Dro%26client%3Dopera%26sa%3DN%26rls%3Dro%26tbs%3Disch:1 )

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 4 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community