FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe Yamaha - un mister
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 2:32 am    Titlul subiectului: Boxe Yamaha - un mister Raspunde cu citat (quote)

Am studiat oferta de la Yamaha de boxe si am observat ca au o gama extinsa de prezentare , pentru gusturi diferite si preturi diferite .
De foarte multe ori , s-a discutat aici despre Yamaha , la capitolul amplificatoare-receivere . Uni chiar au cumparat piese de amplificare Yamaha si se tot intrebau cu ce le imparecheaza .
Logic ar fi , ca boxele Yamaha sa se imperecheze cu amplificatoarele Yamaha .

Misterul meu este urmatorul : de ce nimeni nu intreaba cum merg boxele Yamaha ? de ce nimeni nu vrea sa cumpere boxe Yamaha ? de ce nimeni macar nu se intereseaza de boxe Yamaha ? nu sint bune ? au raport pret/calitate aberant de mare ? se aud rau ? nu sint pe gustul europenilor ? nu se gasesc fizic ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 2:32 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 3:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil din cauza ca la noi boxele Yamaha se gasesc aproape exclusiv la supermarket, de unde vine si perceptia ca ar fi niste lazi cu difuzoare. De fapt probabil chiar asta sunt, cel putin seriile entry la cat costa nici lazi ca lumea nu pot fi. Smile
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 7:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am ascultat boxe Yamaha , orasul fiind limitat pentru asa ceve . Totusi , incerc un pic sa expun o alta parere :

1. Deci , produc amplificatoare bune si ma fac de cacao zvirlid pe piata boxe de duzina !!!? Nu cred ca asta poate fi politica de firma . Poate despre cele din categorii inferioare putem spune asa ceva . Dar oare de cele din clasa Soavo mei spunem acelasi lucru ? Oare pretul cerut de ei este pus la plesneala ? Sa zicem ca sint persoane care se hotarasc sa cumpere de la ei tot harnasamentul si cind se duc acasa descopera ca sint groaznice . Daca ar fi asa , poti sa fii sigur ca respectivii o sa fie nemultumiti per ansamblu si deci implicit ar fi o antireclama la amplificatoare .

2.Daca sint de calitate rea si evident nu se vind pentru ca nu merita bani . daca nu se vind , de ce se mai mentin in fabricatie ? Oare linia lor de fabricatie lucreaza in pierdere de dragul faptului ca sa apara in cataloage ca niste fabricanti cu spectru de oferta complecta ?

Poate varianta ca ele nu sint pe gustul nostru este mai viabila .
Poate mai este si problema de grandomanie ; cumperi boxe de 4000 lei si sa cumperi yamaha ?. Pai ce o sa zica cei din jur ? Cumperi un brend asa , mai sofisticat la nume , eventual din cei ce fac doar boxe . Uite , sa stii ca si eu desconsider brendurile care fabrica frigidere , televizoare , copiatoare , masini de spalat , etc , adica de toate . Cum ar fi sa dai 4000lei si sa cumperi boxe de la o firma care face si motociclete ???

Tare inclin sa cred ca in treaba asta exista ceva subiectivism . Cred ca ar fi interesant daca cineva care are asemenea boxe , ar face o recenzie despre ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 7:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Haideti sa va scriu si eu ce am auzit despre aceasta marca.
Eram intr-un showroom de aparatura audio in Budapesta, intre timp ce imi cascam ochii asupra sculelor expuse, venise un domn sa cumpere doua boxe. El vroia neaparat marca Yamaha, spre surprindere in acel magazin si era mare credeti-ma nu era asa ceva, amplifuri Yamaha erau dar boxe nu.
Suparat a plecat omul, dupa care am intrebat de ce nu aduc boxe de la aceasta firma? un raspuns simplu si scurt: Sunt de proasta calitate si nu isi merita pretul.
Deci daca un magazin cu renume afirma asa ceva, inseamna ca macar 50% din cea ce a zis tipul e adevarat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu va cred ca sint "proaste" . Dar de ce nu se spun argumente mai clare ce au rau in ele ? mai la amanunt .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 11:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce argument clar vrei tu ? Incearca sa-ti folosesti nitel creierul, uite un exemplu luat rapid cu google, floorstander mare si tare la 560 RON...
http://www.kauf.ro/produse/difuzoare/boxa-de-podea-ns-7900/
Poate sa scrie si DUMNEZEU pe eticheta, in banii aia o sa sune ca dracu. Punct.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aud des pe transmisiile media afirmatia " daca v-o spun eu , sa stiti ca asa este " ...
Am studiat poza si nu mi se pare ca se deosebeste prea mult de sa zicem , Jamo .
Putem spune daca amesteca ceva , daca hirie , daca bubuie , etc adica ce defecte majore au , dar nu ca sint proaste si trebuie sa credeti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai si Jamo alea din supermarket sunt la fel de "bune" stai linistit. Wink
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
eugenius



Conectat la: 08 Iul 2005
Mesaje: 213
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum va permiteti sa jigniti aceste doua firme, voi n-ati auzit de R909 si de G-F1. Smile

Acu pe bune, Yamaha nu mai face boxe high end insa Pioneer inca mai face, au niste boxe noi cu dif coaxial cu tweeter de beriliu (sic, yamaha) super frumoase si din cate se googleste, se aud si bine. Smile

_________________
YM: suceveanu_eugen, Tel: 0721.229.121
Câștigă cine moare cu mai multe jucării.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 3:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Jamo are si boxe absolut OK la sunet, de exemplu astea. Dar evident la cu totul alt pret...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicolaem



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 25
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Vin Noi 13, 2009 3:19 pm    Titlul subiectului: sunt excelente Raspunde cu citat (quote)

Boxele Yamaha sunt excelente si se gasesc la DVD planet !
Ma intreb de ce ganditi ca niste snobi judecand calitatea unui produs numai dupa pret.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 13, 2009 3:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate ca din cauza ca stim cat costa un difuzor, o incinta de lemn, etc... Laughing
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Noi 13, 2009 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chestie de referinte. Pentru aia care au condus doar dacia 1300 loganul e excelent. Pentru aia care au fost doar la socrii in concediu, Corfu e paradisul.

Pentru cei care au avut nefericirea sa asculte boxe adevarate, referintele au fost date instantaneu peste cap...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Sam Noi 14, 2009 12:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Yamaha Soavo 2 "panarame rau, nici nu au fost luate in considerare prin topurile de specialitate"

http://www.excelia-hifi.cz/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
nicolaem



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 25
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 1:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si totusi nimeni de aici nu a criticat boxele Yamaha in mod obiectiv, DUPA ce le-a ascultat. Este cumva ciudat sa estimezi calitatea un produs numai dpdv al pretului - si nu ma refer la modelele entry level de 300 RON.

Pozitia voastra imi aduce aminte de Iri (Columbenu) care ducandu-se sa-i ia caprei un telefon mobil, l-a evaluat un pic dupa care a intrebat : Este mai scump nu ? Dupa ce vanzatorul i-a confirmat ca DA, costa 20 mil, a zis imediat DA il cumparam !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community