FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Deck-uri DAT - DCC
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 11:00 am    Titlul subiectului: Deck-uri DAT - DCC Raspunde cu citat (quote)

Acest fel de format mi-a atras atentia in momentul in care am gasit un aparat care arata superb si pe care mi l-am dorit in linie , este vorba de Sony DTC-55ES, insa tot imi pun intrebarea daca nu este o investitie prea mare si lipsita de temei!? Sincer nu cred ca am vazut in magazine astfel de casete , ori n-am avut eu ochi niciodata sa le vad? Nu stiu daca ma insel dar practic au existat doua formate digitale pe banda care au coexistat practic in aceeasi perioada DAT si DCC , dupa cate am vazut casetele dcc semanau perfect cu compact casetele obisnuite, ba mai mult playerele DCC sunt capabile sa redea/inregistreze si casete obisnuite ?(sunt pe casete obisnuite, daca nu m-am inselat-pentru ca nu posed inca un astfel de aparat,mai performante decat deck-urile clasice?)
Probabil ca nu as fi deschis acest thread daca nu gaseam intamplator acest filmulet, mai bine spus reclama din 2007 (deci foarte recenta) a acestor casete -> http://www.youtube.com/watch?v=0aRK90u4Uz8&NR=1
Nu stiu inca o data daca ma insel dar seamana aceste casete foarte tare cu un digital 8 de camera video, sau sunt ca dimensiune intre miniDV si HI8!? V-as fi, si probabil v-am fi recunoscatori celor care detin sau s-au ciocnit cu asa ceva daca de pot da ceva explicatii mai amanuntite, in plus daca acest format merita atentia si nu strica sa ai totusi si asa ceva prin preajma, aceste aparate pot fi considerate ca etalon acustic la vreun nivel? Asa cum dragonul si aiwa xk-s9000 sunt etalon pe casete obisnuite exista vreun lider si in ceea ce priveste aceste formate sau perioada lor de glorie a fost atat de scurta incat nimeni nu si-a batut capul cu asa ceva!? Avand in vedere ca aceste casete au un spatiu de stocare considerabil este practic o solutie mult mai ieftina decat stocarea pe un hdd, deci este o alternativa? rezista in timp mai mult decat un Cd (spre ex) ars pe calculator? Daca as alega sa salvez ceva inregistrari de pe viniluri care ar fi solutia optima DAT, DCC, MiniDisc, HDD, CD/DVD?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 11:00 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 12:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

DAT-ul este un format cel putin interesant. Am avut in perioada de glorie un SONY DTC-670 de care am fost foarte multumit. Eu il foloseam cu casete DAT de la centrul de calcul, erau utilizate ca medii de back-up. Singurul dezavantaj era ca aveau "capacitati" ciudate: 88minute, 250 minute, 148 minute, in functie de cum erau ele taiate sau venite de la producator.

Nu am avut niciodata o caseta DAT originala fiindca nu am gasit de cumparat, decat second-hand.

Oricum, mie mi s-a parut un mediu excelent comparandu-l direct cu un CD la inregistrare-redare. Compromisul perfect pentru cei carora le place banda magnetica dar calitatea audio a unui aparat digital. Scula inregistreaza pe banda doar biti, nimic analogic.

Parerea mea este ca merita sa-ti cumperi ES-ul dar sa ai grija la mecanica sa fie perfect functionala si sa-ti faci stoc de casete DAT. Daca ai vre-un prieten care lucra pe la vre-un centru de calcul unde se facea back-up pe DAT-uri din astea...... esti fericit (depinde cat sunt si de uzate mediile respective).

Concluzionand, este un format defunct si, vorba aceea: despre "morti numai de bine". Prezinta toate riscurile pe care le ai cand iei un magnetofon, un deck sau orice alta scula cu banda din categoria vintage.

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 3:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-un fel anticipat cele spuse de tine, multumesc mult, am facut o oferta pe acel aparat, astept raspunsul.Am vazut ca sunt la vanzare si ceva casete DAT, la preturi cam mari, intr-adevar, dar macar sa nu mor fara sa pun mana pe asa ceva, cred ca va fi o delectare sa trag cu el de pe vinilurile preferate si sa reascult piesele tot pe ceva care se invarte, tot pe ceva viu iar calitatea casetei inregistrate sa fie copie fidela a originalului, sincer abia astept!
Mai este inca un mister, nu stiu daca am anticipat bine sau deck-urile DCC sunt capabile sa sustina si casetele normale, iar ca performante, paleste Dragonul in fata unui astfel de aparat???
Vad ca acest subiect pune, cred, in dificultate chiar si pe cei care sunt mai vechi in bransa, mereu probabil ca in era analogului topul au fost magurile, iar trecerea in digital s-a facut oarecum brusc si in loc sa parcurgem toata aceste faze cu banda inregistrata cu biti am ajuns direct nostalgici. Desi am mai cautat informatii, se pare ca google-ul este cam neputincios, desi se pare ca acest val nu prea a prins nici afara, si totusi, de ce a aparut si mai ales de ce a aparut ca produs de serie, probabil ca au fost ani de cercetari, teste , iar produsul final nu a avut nici macar timpul de trai al musculitei din reclama vodafone Laughing .... totusi subiectul ma roade din ce in ce mai tare, sper sa gaseasca threadul cine are sau a avut asa ceva si sa ne detalieze mai amanuntit, daca gasim la indemana si ceva poze. Cautam o alternativa digitalului, o banda de mag deja este peste 150ron, un mag deja are preturi astronomice, preturile sunt fara nici un fel de problema in euro, desi ne luam salariile in ron, cred ca e tot un soi de taranism si asta, sa pui pretul in euro, cand mai mult ca sigur nimeni din Romania nu-ti va face o oferta decat in ron.
Am vazut ca pe youtube multe filmulete sunt insotite si de comentarii, bine inteles in engleza, v-au propune sa ne prezentam aparatele comentant despre starea si performantele lor, cu siguranta eu voi face acest lucru si voi deschide un thread separat unde voi lansa provocarea sa facem acest lucru, deja mi se pare trist ca nu ne bucuram de propriile colectii decat noi, si ca foarte multi se uita ciudat la noi si nu pot intelege ce se intampla inlauntrul nostru de traim aceasta pasiune , simt o mare bucurie cand foarte rar cineva vine si ramane macar cateva secunde in fata aparatelor mele si macar ca nu este foarte interesat intreaba :" Ce e asta, ce face?"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 5:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut!

In locul tau as sta departe de DCC. Nu este nici de departe "dragon killer", foloseste compresie MPEG 1 layer 1 la 384kbit/s pentru stream-ul audio. Deck-ul DCC poate doar reda casete normale, inregistrandu-le doar pe cele DCC care sunt rare si destul de scumpe. Eu unul mi-as cumpara un astfel de deck doar pentru valoarea sa "istorica", nicidecum pentru arhivat viniluri. Un deck DAT ii este superior dpdv al sunetului, acesta inregistrand PCM necomprimat. Problema lor este ca au mecanincile destul de complexe si nefiabile, in special DTC-55ES. Eu am un DTC-57ES ce foloseste acelasi transport ca si al tau (DATM-102) si face tot felul de figuri. Daca tot esti chitit sa il iei, nu da mai mult de 100-150EUR pe el si asigura-te ca functioneaza corect, frecandu-l cu ceva casete. Daca ai bani mai multi si iti place sony, iti recomand un DTC-2000ES care, desi e mai vechi, e alta macare de peste ca transport si sunet fata de fratii lui mai "tinerei".

Un citat de pe datheads
Citat:
The following Sony decks have the same transport, possibly different
firmware and electronics: DTC-A7, DTC-55ES, DTC-57ES, DTC-59ES,
DTC-60ES, DTC-75ES, DTC-670, DTC-690, DTC-700, PCM-2300 (transport is
DATM-102). There were problems with that transport, specifically the
tension. The part number of the repair is x33673481. Newer decks
have the fixed transport; DTC 59ES through s/n 802099, DTC-690 through
800991, PCM2300 through 802500 have the older transport. All 60ES
have the new transport. The modification where required is described
in service bulletin #358, which is described as having a source code
of CSA-13. The modification kit itself is designated as: Repair Kit
(59) Part # X-3367-352-1. The Sony 75ES and 59ES tend to run hot;
that may be related to the problems. The 60ES runs cooler [fc].


Si aici niste info despre fiabilitatea diverselor marci/transporturi:
http://www.solorb.com/dat-heads/Reliability.html

Un ghid despre repararea celei mai des intalnite probleme a acestor transporturi este aici:
http://www.kantama.com/annex/dtc57es/dtc57es.htm
Este in japoneza, se poate traduce cu google translate dar cred ca pozele sunt destul de edificatoare.

Daca totusi decizi sa cumperi acest deck, asigura-te ca are acest fix aplicat sau ca are modulul deja schimbat cu unul fara probleme (cauta dupa part number), cumpara o caseta de curatare noua, foloseste-o conform manualului de utilizare a deck-ului si nu ar trebui sa ai probleme cu el o perioada destul de lunga.

Eu personal prefer oricand un Tascam profesional chiar daca nu e asa frumos ca astea Sony.

Ca sursa de casete DAT, iti recomand e-bay-ul german sau britanic. Apar frecvent loturi de casete DAT noi sau s/h la preturi foarte bune, de obicei 10 casete noi la pretul unei singure casete de pe okazii.ro Laughing.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 5:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am aruncat un ochi, da super DTC-2000ES , dar de unde sa iau asa ceva? Nu le am deloc cu ebay -ul, dar cred ca trebuie sa incep sa am, din ce in ce mai tare au aparut spertari autohtoni care profita de faptul ca majoritatea alegem sa cumparam din tara si vin cu niste preturi foarte mari, eu aveam de gand sa dau pe acel aparat cam 220eur, si daca ar fi sa-l testez nu stiu la ce sa ma uit, sau mai bine zis daca nu ai avut pe mana asa ceva este ca atunci cand ne-am luat prima masina straina dupa dacie Laughing , toate erau si mergeau mai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 6:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic ca nu merita 220eur... sunt aproape 1000ron! La banii astia sigur gasesti ceva mai bun pe ebay si ai mai multe sanse sa primesti un aparat "neciobanit". Sfatul meu este sa nu te grabesti. Alege-ti un aparat preferat, fie el si acest 55ES, cauta-i hibele pe net, vezi daca ai piese disponibile (curele, capete etc - fiecare model are buba lui), urmareste licitatii pe ebay cateva luni pentru a vedea cam la ce pret se invarte jucaria si abia apoi fa o achizitie in cunostina de cauza. Daca te grabesti, risti sa fi dezamagit si sa ramai cu o cutie total inutila dar frumoasa si cu multe butoane si led-uri Smile. Daca nu ai cont pe ebay, incearca sa iti faci, nu e greu! Iti trebuie doar un card bancar bun si un cont de paypal. S-a mai discutat pe forum despre ebay, paypal, carduri acceptate etc.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
blueicon



Conectat la: 13 Feb 2004
Mesaje: 178
Locatie: Bistrita

MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 9:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Merita sa ai un DAT.Chiar daca este depasit,moral.Este ,dupa parerea mea cel mai bun aparat digital facut,si fata de DCC sau minidisc nu face nici un fel de compresie pe banda.Asa cum au spus si cei de mai de sus sunt prezente anumite defecte ale mecanicii care daca apar sunt destul de greu de rezolvat.Piese de schimb doar din donatori de "organe" dar apar si acolo aceleasi probleme.Daca cauti gaseti la preturi mai mici de 220 de euro.Casete poti folosi cele de la unitatile DDS.Oricum daca vrei sa te joci poate gasesti mai usor o unitate de banda DDS si pe calculator cu un soft WAVEDAT poti inregistra si reda casete DAT.Vezi ce poate si atunci iti cumperi un DAT.DCC cand am avut nu am avut casete si acum am casete nu mai am DCC dar sa stii ca nu inregistreaza casete normale,iar capetele sunt foarte sensibile.Iar ca redare la analogice sunt destul de limitate,nu bat nici un deck mediu cu 3 capete.Eventual sa-l ai doar de colectie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 9:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vrut sa incerc si eu treaba cu DAT audio folosit in unitate DDS dar numai un numar limitat de unitati DDS au firmware capabil de a citi audio sau pot fi upgradate pentru a citi audio. Unitatile in cauza sunt niste modele DDS2 antice fabricate de Seagate/Connor/Archive si un model mai nou DDS3 facut de Sony, toate acestea fabricate special pentru niste statii grafice/audio SGI. Se gasesc destul de greu aceste unitati si, de regula, sunt foarte uzate.
Mai multe info aici si aici. O sa imi cumpar pana la urma unul si, daca vreti, va tin la curent cu ce am reusit cu el.
In rest, blueicon are dreptate in privinta folosirii casetelor DDS sau DDS2 in masini DAT, merg fara probleme, unii chiar recomandandu-le in favoarea casetelor DAT speciale pentru audio. Din ce am inteles eu, calitatea benzii din aceste casete DDS este superioara celei din DAT deoarece sunt facute pentru a arhiva date, back-upuri etc si sunt testate mai riguros. Singurul inconvenient (observat si pe 57ES-ul meu) este faptul ca aceste casete DDS au mai multa banda decat DAT-urile iar deck-ul, in timpul derularii, va reduce viteza prematur, crezand ca se apropie sfarsitul benzii.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
blueicon



Conectat la: 13 Feb 2004
Mesaje: 178
Locatie: Bistrita

MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Casetele DDS trebuie sa fie maxim DDS2 si atunci au lungimea K.Eu am instalat si folosesc o uniitate DDS Sony SDT9000 cu un controler scsi si sub xp merge struna.Daca doreste cineva pot sa dau mai multe detalii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
spacerider



Conectat la: 18 Mar 2009
Mesaje: 4
Locatie: far away

MesajTrimis: Mie Noi 11, 2009 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce mi-ar placea ar fi un PCM2500A/B adica mai bine zis doar partea de DAC pcm2500b....
Dat-ul ca si transport desi a fost folosit la greu in broadcast isi trage ultimul suflu...e cam dus...bine Smile
Din pacate HDD, SSD-urile le-a cam mancat pita de ceva ani buni.
Totusi , Sony a prevazut sa poata fi folosite aceste DAT-uri si doar ca AD<>DA convertoare...stand alone, o solutie HI-FI decenta la un pret rezonabil daca tinem cont ca o trancota de DAT, DCC nu costa in medie mai mult de 100 ioroi.

_________________
..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Mie Noi 11, 2009 6:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Totusi , Sony a prevazut sa poata fi folosite aceste DAT-uri si doar ca AD<>DA convertoare...stand alone, o solutie HI-FI decenta la un pret rezonabil daca tinem cont ca o trancota de DAT, DCC nu costa in medie mai mult de 100 ioroi.[/quote]

Explica, te rog!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mie Noi 11, 2009 11:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai e simplu... daca apesi pe "rec" fara caseta in deck, acesta trece in mod AD<->DA si ii poti folosi intrarile si iesirile dupa bunul plac. Am avut si un minidisc recorder care prezenta acelasi comportament.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 6:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intentionez sa-mi iau un deck DCC, probabail ca-mi voi lua un Philips (daca nu ma insel ei au inventat acest standard) , ma intreb daca aceste aparate inregistreaza si pe casete conventionale sau numai pe DCC-uri? As avea rugamintea daca este vreun posesor de DCC sa-mi spuna si mie cam care este diferenta, este o imbunatatire majora?
In alta ordine de idei un cap de redare al unui DCC este mai sensibil decat al unui aparat conventional? Reda mai bine? Philips DCC-900 este singurul aparat de acest tip produs de Philips? Stiu ca si Technics avea un astfel de aparat, dar au mai fost si alte firme care au facut DCC-uri?
DAT-urile s-au dezvoltat cam in aceeasi perioada? Cred ca acest format a avut o viata relativ scurta, poate mai mult la stadiul experimental pentru ca-s rare si probabil DAT avand o calitate net superioara au prins mai bine?!
Oricum ar fi stat treaba la noi nu am vazut asa ceva, tin minte ca prin 99-2000 erau cateva magazine care comercializau tipul asta ciudat de casete (cred ca erau DAT) dar mai nimeni nu stiau pentru ce sunt, nici macar vanzatorul Laughing

http://www.dailymotion.com/video/xa9um2_presentation-philips-dcc-900_tech

_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesant, aici http://www.marantzphilips.nl/philips_dcc900_dcc_recorder/ am gasit informatia cum ca Philips in '91 ar fi introdus acest format o data cu lansarea MD-ului de catre Sony, iar potrivit testelor DCC suna mai bine ca un MD "Does DCC Sound as good as DAT ?

We're in the realms of subjectivity here. Because the new generation of DCC machines utilises 18 bit recording the dynamic range is greater than that of DAT or CD. Most aficionados agree that DCC sounds as good as sub £1000 DAT machines, and many say that the overall sound isn't as brittle - its more natural and "analogue-y". We are biased (of course), but from the thousands of units we've sold we've only ever had one complaint about the sound quality, and countless numbers of people contacting us saying that they can't believe how good DCC sounds.

Comparative tests with MiniDisc have repeatedly shown that DCC sounds better"

_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 7:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma intreb cum s-ar fi scris istoria daca DCC ar fi aparut la inceputul anilor 80 si nu 90, cred ca aceste deck-uri ar fi fost niste aparate de real succes avand in vedere si faptul ca redau si casetele conventionale, oare ce "dragon" ar fi facut Nakamichi ? Very Happy
_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community