FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Deck-uri DAT - DCC
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 7:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Era sa uit http://www.youtube.com/watch?v=HARdTS-xMp4&feature=related
_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 7:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 10:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DAT-ul este poate cea mai buna solutie de stocare a muzicii, am avut ceva aparate in service si pot spune ca am ramas uimit de calitatea inregistrarilor.
Si nu ma refer la inregistrarile de proba pe care le faceam eu, ci la casetele cu care veneau unele aparate, casete inregistrate in studiouri de radio, teatre sau chiar studiouri de inregistrari, unele erau remarcabile, mult peste CD-urile pe care le ascultam eu pe vremea aia.
Din pacate nu aveam in service scule cu care sa pot asculta inregistrarile la adevarata lor valoare, dar si asa era destul...
Preturile mari(la aparatele de calitate) si lipsa oricarui alt amic sau cunostinta care sa aiba un aparat asemanator m-au impiedicat sa-mi iau si eu unul, desi eram tentat. Mi-am luat totusi MiniDisc, dar ala e din alt film...
Daca as gasi un DAT bun, mi-as lua unul, asa, de colectie, dar e cam prost cu casetele.
Si oricum, un DAT bun e scump si acum.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 10:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu contest, insa DAT a fost un format nou, un nou standard pe cand DCC putea avea un viitor stralucit daca ar fi aparut in anii 80, practic sunt aceleasi casete, iar deck-urile DCC pot reda casete normale, deci ar fi fost un adevarat spectacol Laughing
Daca va puteti imagina anii 70-80 cu boombox-uri DCC, cred ca am fi avut parte chiar si asa vitregiti si noi de inregistrari bune in perioada comunista, tin minte cat de tare alergam dupa o caseta trasa bine si tineam la ea ca la ceva de mare pret, chiar si in unele centre de inregistrari locale se inregistra prost, iar cei cativa care dadeau calitate erau foarte cautati si intr-un fel ascunsi pentru ca erau ocupati cu, "clientela speciala".

_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
blueicon



Conectat la: 13 Feb 2004
Mesaje: 178
Locatie: Bistrita

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 12:48 pm    Titlul subiectului: DAT DCC Raspunde cu citat (quote)

DAT si DCC doua formate ambele digitale dar totusi diferite.Fiind posesor al ambelor pot spune ca DAT-ul suna foarte bine atat ca si dinamica cat si sunet.Nu am aparate din gama pro dar la DAT e unul ES si la dcc un 900 .DCC-ul este parca ceva mai "casnic' dar suna si el bine.Casetele la DAT nu sunt o problema mare daca nu tii neaparat sa folosesti casete facute pentru dat audio.Eu personal folosesc casete DDS care sunt pentru stocat date si teoretic cat si practic zic eu ca sunt mai bune decat cele pentru audio.Singura problema e ca trebuiesc cautate casete DDS sau DDS1 celelalte fiind prea lungi .La DCC trebuie sa ai casetele speciale,altfel nu ai sanse sa faci inregistrari.La redare in analogic nu exceleaza dar fiind faptul ca nu asta era prioritatea suna OK.La modelul 900 care-l am un lucru interesant este ca o caseta clasica redata se regaseste pe iesirea digitala a aparatului .Toate dcc-urile sunt autoreverse asta fiind asa din standardul DCC.
Am casete inregistrate aproape de la aparitia DAT-ului cand aveam un DTC690 si suna si astazi impecabil fara drop-outuri sau pierderi de calitate.La dcc iarasi am casete inregistrate prin 98' si la fel isi pastreaza calitatea sunetului.Asadar ambele formate sunt interesante si pentru cei amatori merita sa aiba asa ceva in colectie.DCC se gaseste foarte greu care sa functioneze partea de redare digitala dar un service competent il poate face sa "cante" din nou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Aquanautic



Conectat la: 18 Noi 2009
Mesaje: 39
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 22, 2011 12:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiti pe cineva priceput sa repare un DAT Technics (prinde banda) in Bucuresti? Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community