FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ajutor! Un amplif Pioneer SA-7500 intra in protectie
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
stelici



Conectat la: 31 Oct 2009
Mesaje: 13

MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 8:53 pm    Titlul subiectului: Ajutooor !!! Pioneer SA-7500 intra in protectie Raspunde cu citat (quote)

Cine ma poate ajuta cu o rezolvare a unei mici mari probleme ?
Detin o Pioneer SA-7500 superba, achizitionata recent, 2x45 W, si am conectat-o la 2 Eltax Concept 400 . In ciuda faptului ca are "doar" 45W, sunt Watti reali de prin '76, scoate frumos tare..fidelitate, fara distorsiuni si putere este nu gluma,,de obicei nu dau mai tare de 3 din 10 ca te scoate afara.
Totusi...cand urc volumul pe la 5 intra in protectie. De ce? Precizez ca "ohmaj-ul" e respectat.. statia e 2x4 ohm sau 4x8 ohm si boxele sunt 4-8 ohm
Sad ce are oare?
Astep un raspuns ..Va multumesc

nu e foto reala..bineinteles doar pentru cei curiosi cum arata
http://www.retroaudio.net/100709/pioneerSA7500_1.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 8:53 pm    Titlul subiectului: Mitica




pioneerSA7500_1.jpg
 Description:
 Filesize:  39.82 KB
 Viewed:  113 Time(s)

pioneerSA7500_1.jpg


Sus
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 10:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu unul nu inteleg ce este cu specificatia asta "4-8 ohm" la boxe. Din cate stiu eu boxele au o impedanta (relativ la o frecventa-of course) fix determinata pentru a sti exact ce sarcina reprezinta pentru amplif, nu "ori 4 ori 8" sau o fi "pe undeva intre 4 si 8" !? Shocked

Pe de alta parte daca ampliful este perfect OK tehnic atunci inseamna probabil ca pe la pozitia aia a volumului, la nivelul respectiv al input-ului (poate fi mare), deja ajungi la limitare si atunci "plisc" intra protectia. Eu de exemplu la un amplif de 2x45W/8ohm pe boxe B&W de 100W/8ohm nu reusesc sa dau nicidecum volumul peste jumatatea cursei caci dupa...ori sparg boxele ori cine stie... asa ca ascult doar pana la nivelul la care se aude clar si frumos fara pic de distorsiuni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 11:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare, Super scula mai ales ca intra la categoria de "Vintage".
Acuma orice amplif este facut sa functioneze chiar si la volume mari, adica peste 70%, intradevar este o problema cu al tau daca intra protectia. Pe alte boxe ai incercat?
Daca nu te pricepi in electronica iti recomand sa-l duci la o persoana specializata care stie despre ce este vorba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 11:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cea ce am vrut eu sa zic este ca un amplif hi-fi poate ajunge la puterea nominala si pana la jumatate din cursa potentiometrului de volum. La maxim de cursa, de exemplu, cu distorsiuni gramada, poate arde si boxe de sute de wati daca nu are protectii eficiente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tibian



Conectat la: 10 Sep 2009
Mesaje: 26
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 31, 2009 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am patit si eu asta din cauza ... cablurilor boxelor. initial am crezut ca sunt in scurt desi erau noi. am cumparat alt cablu dar pe cupru (cele in cauza erau argintate) si cu diametrul mai mic si a fost ok. nu-mi explic de ce.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Dum Noi 01, 2009 12:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"un amplif hi-fi poate ajunge la puterea nominala si pana la jumatate din cursa potentiometrului de volum" intradevar afirmatia asta este valabil pentru amplifurile care sunt echipate cu integrate.
Dar in cazul acestui Pioneer este exclus asa ceva. Sau poate sa fie constructia asa de naspa, nu prea cred.
Inca ceva, daca la amplificatoarele audio se respecta la intrare nivelul de semnal, atunci la volum maxim 100% nu depaseste distorsiunile date de fabricant. Asta spun din propria experienta, care le-am facut pe zeci de amplificatoare.
Defectul poate proveni si din etajul de preamplificare. Totusi un meserias bun il poate face.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stelici



Conectat la: 31 Oct 2009
Mesaje: 13

MesajTrimis: Dum Noi 01, 2009 3:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da intr-adevar e ciudata faza cu boxele.. 4-8 ohm
dar asa scrie..asa sunt ele
si mai ciudata e chestia cu protectia..legaturile sunt ok, cablul e nou...de 1,5 mm...eu zic ca nu are voie sa intre protectia chiar daca nu mai poate duce ampliful..si la fel de ciudat..de ce are plaja asa de mare la volum atunci? ....bineinteles...singura solutie ar fi sa probez pe alte boxe...in speranta ca nu e statia de vina ...sper !!!! Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Dum Noi 01, 2009 4:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hifiengine.com/manuals/pioneer/sa-7500.shtml
Aici ai servis manualul de la amplif, sunt convis ca te va ajuta.
Nu te coasta nimic, doar te inregistrez pe site si atat.
Bafta la gasirea problemei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stelici



Conectat la: 31 Oct 2009
Mesaje: 13

MesajTrimis: Dum Noi 01, 2009 4:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

merci dar il am..l-am si listat inainte de a o cumpara..l-am citit de n ori..chiar imediat ma apuc sa mai fac niste probe pe alte boxe si alt cablu sa vad rezultatul..va anunt daca mai face probleme

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
stelici



Conectat la: 31 Oct 2009
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar Noi 03, 2009 10:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

revin cu noutati...Sad
am probat si pe alte boxe..mai mici, respectiv de 30W 4ohm..alte cabluri....tot intra in protectie..de fapt nu cand dau mai tare..o apuca asa din cand in cand..chiar si cu volumul la minim..se aude un fasait in boxe cu volumul la minim si pac intra protectia...
tare ma gandesc eu ca ar fi unul dintre finali Sad Crying or Very sad
Voi ce parere aveti??? of doamne intru in depresie Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cheloo



Conectat la: 15 Iun 2008
Mesaje: 221
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 03, 2009 10:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stelici a scris:
revin cu noutati...Sad
am probat si pe alte boxe..mai mici, respectiv de 30W 4ohm..alte cabluri....tot intra in protectie..de fapt nu cand dau mai tare..o apuca asa din cand in cand..chiar si cu volumul la minim..se aude un fasait in boxe cu volumul la minim si pac intra protectia...
tare ma gandesc eu ca ar fi unul dintre finali Sad Crying or Very sad
Voi ce parere aveti??? of doamne intru in depresie Smile



S-a umblat in amplif? a fost desfacut? daca da,atunci totul e de prisos,cum bine spunea cineva,trebuie sa-l duci la un electrician....macar afli ce buba are

_________________
Ascultator de muzica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Mar Noi 03, 2009 11:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu l-asi incearca si pe niste boxe de impedanta mai mare (8ohm). Din cate am citit, de fapt, si Eltaxurile alea tot 4 ohm au. In general 4 ohm este o sarcina dificila pentru amplif-uri. Totusi, Pioneerul tau ar trebui sa suporte fara probleme si 4 ohm iar faptul ca intra in protectie si la volum mic sau chiar deloc inclina balanta catre un defect in finali, din nefericire. Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cheloo



Conectat la: 15 Iun 2008
Mesaje: 221
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 03, 2009 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

amplificatorul este pe 4ohm la 2 canale,exclus,parerea mea,sa fie de la boxe
_________________
Ascultator de muzica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stelici



Conectat la: 31 Oct 2009
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar Noi 03, 2009 11:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asa zic si eu..logic de acum lucrul asta..
e 2x4 ohm sau 4x8 ohm
dar nu mai are nici o legatura...
sunt niste simptome (dupa parerea mea) ca si cum ar ceda unul dintre finali
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 03, 2009 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stelici a scris:

e 2x4 ohm sau 4x8 ohm
Shocked
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community