FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfaturi sistem complet Boxe+DVD+amplificator

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
paulika



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 88
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 11:09 pm    Titlul subiectului: Sfaturi sistem complet Boxe+DVD+amplificator Raspunde cu citat (quote)

sunt nou , si nu prea am cunostinte de genul asta . acum am un receiver technics 5X80w cu dd si dts conectat la 2 X unitra mari 140W . de obicei ascult muzica , dar in viitor as vrea si filme.
as vrea sa-mi iau un dvd . m-am gandit la un sony dvp-ns430. citeste si MP3 la vreo 8mil. ce parere aveti . la capitolul boxe sun total confuz.as vrea sa merg pe principiul 4 X floorstanding plus un central de aceeasi firma . sony a produs prin '99 '00 niste boxe ss-x7 cu 3 difuri pe 2 cai si sinus de 100. sa iau 2 perechi si centralul... ? la amplifuri , as putea sa fac un efort pt. sony str-db1080qs cu 6X100w .
din motive pur estetice as vrea ca viitoarea linie sa fie de aceeasi firma . sony imi place foarte mult , si au si preturi acceptabile .
pt. boxe sunt adeptul basului.
bugetu s-ar prezenta cam asa:max. 30m. amplif , dvd max. 12m. , boxe total fara subwoofer 25m.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 11:09 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 11:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

paulika, ti-am modificat titlul thread-ului ca sa fie mai descriptiv. "Help" nu prea spune nimic celor care trec prin forum si ar putea sa te ajute eventual cu un sfat.

Sunt de acord cu tine ca a avea boxe identice pentru fata+spate e un deziderat, insa in cazul bugetului tau mi-e teama ca nu e cea mai buna solutie neaparat. Daca ai avea mai multa "libertate" acolo, poate, insa asa cred ca vei fi obligat sa iti iei 4 floorstandere slabe, din pacate...

Ai vazut review-ul la DVP-NS430/433 in revista. Nu e o alegere rea, insa e foarte entry-level ca si dotari (e drept ca e ieftin). Ai un televizor mai rasarit, ca sa merite o investitie intr-un model mai bun calitativ pe partea video? Daca nu, atunci e OK - tinand cont si de cerinta ca totul sa fie de la aceeasi firma.

Daca mai iei de la amplificator/receiver vreo 6-8 milioane si de la DVD vreo 4 milioane, poti sa "upgradezi" bugetul de boxe... just an idea.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
paulika



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 88
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2003 9:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deocamdata am un amarat de daewoo 72 cm care bineinteles nu are progresive scan , asa ca nu tin neaparat la asta . are rost sa-mi iau un dvd care sa-mi citeasca si sacd si dvd-a ?am inteles ca aceste noi formate vor fi prezente pe piata romaneasca chiar de anul viitor ( ce-i drept la niste preturi exorbitante ! )
in hi-fi choice & home entertainement in nr.6 , la rubrica "mica publicitate" x vinde un sony sacd scd-xb770qs la 350 $ ( pret magazin 720$ ) merita sa investesc intr-un cd/sacd atatia bani , tinand cont ca nu citeste dvd sau dvd-a ( lucru normal , sony promoveaza sacd ) ? l-am sunat la telefon si mi-a zis ca e adus din germania , nu are acte si este iesit din garantie.
la boxe m-ai pus pe ganduri ... la ce as putea sa ma indrept ? tot in aceeasi limita ?
de amplif ce parere ai ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2003 10:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Numai Al de Sus stie cind si care format (SACD sau DVD-A) vor deveni mainstream. Din ce tot citesc mi se pare ca pina la urma Sony se va impune.
Eu as mai pastra o vreme Unitrele pina as afla mai multe (sau un deal bun) pt. "upgrade". Rabdarea e profitabila... ca la poker.
Apropo, stai cumva nu departe de "Ancora?"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
paulika



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 88
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2003 10:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropo, stai cumva nu departe de "Ancora?"
sincer , iti spun , bu inteleg ! ce este "Ancora" ? nu rade de mine, te rog...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2003 10:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu rid deloc - speram ca esti un Paulika pe care il cunosc eu. Scuze...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Sam Noi 01, 2003 1:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

audiofool a scris:
Apropo, stai cumva nu departe de "Ancora?"

Hmmm.. exista un complex "Ancora" la mine'n oras... Suntem vecini?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Sam Noi 01, 2003 1:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, imi pare rau. Aia e cu totul alta ancora... (daca era amicul meu, stia care).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Sam Noi 01, 2003 1:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Confused However, inseamna ca stai pe la un mal, ceva... Wink , cam ca mine.

Btw - ce faci dom'le la miezu' noptii pe forumuri si alea-alea? Se poate?!...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Sam Noi 01, 2003 1:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai daca sint singur acasa si n-am cu cine asculta o muzica la un pahar de vin...
/audiofool: needs a life
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community