FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Discutii despre BluRay
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 05, 2009 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ieri sunt proaspatul posesor al unui BR Panasonic BMP-BD10.
Impactul vizual (adica imaginile de pe TV) este imens, sincer, nu prea are legatura cu MKV-urile Rolling Eyes
Sa-l vad cum sta si cu sonorul, ca sa-mi fac o idee mai buna.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 05, 2009 1:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Noi 05, 2009 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
De ieri sunt proaspatul posesor al unui BR Panasonic BMP-BD10.
Impactul vizual (adica imaginile de pe TV) este imens, sincer, nu prea are legatura cu MKV-urile Rolling Eyes
Sa-l vad cum sta si cu sonorul, ca sa-mi fac o idee mai buna.


Cannot believe it! Welcome to the club! Cool Acum vezi cum e? Recunoști că am avut dreptate când am tot predicat aici că mkv-urile nu se pot apropia de BD? Felicitări pentru achiziție! Wink

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 05, 2009 2:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, stii ca de mult vroiam sa intru in club Wink
Oricum nu mai am TViX-ul de vreo 4 luni Confused
Abia astept sa ascult pe BR discuri BDA (BluRay Disc-Audio) trimise necomprimat catre receiver (care nu stie sa decodeze DTS-HD si nici TRUE-HD), adica sa ascult in sfarsit muzica la potentialul ei maxim actual (24/96 si 24/192) Razz
Din pacate nu am decat 2 BR-uri - filmul "I Legend" si un concert AC/DC filmat in 1991 pe pelicula si transcrise in digital.
Dar, incet-incet o sa creasca si astea (si revenim iar la problema preturilor nesimtite de la discurile BR din Rromanika Confused ).

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2009 12:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Una dintre primele lansări BD Audio a venit de la eternul techno(logical) freak Trent Reznor (Nine Inch Nails), și anume o versiune BD Audio a albumului Ghosts
http://www.hometheaterforum.com/forum/thread/272252/htf-blu-ray-audio-review-nine-inch-nails-ghosts-i-iv

Trent a avut și una dintre primele lansări de concert video pe disc BD, Live: Beside you in time, disc pe care îl am și care are o imagine de un realism absolut senzațional. Prima melodie este cântată cu un fel de pânză care acoperă întreaga scenă, iar la a doua melodie pânza se retrage și nu îți vine să crezi ochilor ce imagine ai.

Tot din zona mai dură era anunțat un alt BD Audio, scos de Rob Halford. Asta e, tot băieții din zona metal sunt "fruncea" Wink

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2009 10:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Și casa de discuri norvegiană 2L a scos câte ceva, unele materiale având ca sursă DXD-ul. Aici pot fi găsite niște chestii interesante despre mastering-ul pentru BD Audio, comparativ cu alte formate.

http://www.audaud.com/article.php?ArticleID=5702

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2009 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E interesantă și această idee "He further observes that Blu-ray is the first domestic format in history to unite movies and music sound in equally high quality". Cei care ignoră Blu-Ray-ul (pe ideea că rulează mkv-uri și flac-uri pe PC), habar nu au ce pierd.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2009 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
Oricum se vehiculeaza introducerea Blu-ray-urilor Profile 3.0 care sunt dedicate exclusiv audio si un nou format high res pe disc Blu-ray care sa inlocuiasca SACD-urile si DVD-A-urile.


Formatul a aparut deja, se numeste BDA (BluRay Disc Audio).

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2009 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
FM Acoustics a scris:
Oricum se vehiculeaza introducerea Blu-ray-urilor Profile 3.0 care sunt dedicate exclusiv audio si un nou format high res pe disc Blu-ray care sa inlocuiasca SACD-urile si DVD-A-urile.


Formatul a aparut deja, se numeste BDA (BluRay Disc Audio).


Ai un link, ceva? Ca mie Google imi da la BDA doar Blu-ray Disc Association.

http://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=58797

http://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=79999

http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=11285&Itemid=1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2009 12:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.gearlive.com/news/article/q208-norway-releases-first-blu-ray-audio-disc/
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2009 12:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Știți cum prezintă Pioneer noile discuri Blu-Ray Audio only? „Blu-ray disks that 'rivals 2-channel analog' Razz
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2009 12:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiu de lansarile celor de la 2L, dar nu cred ca astea sunt discuri format audio, cum sunt CD-urile. Mai degraba sunt formatul standard de disc blu-ray fara video inclus, cum ar fi un DVD-V fara video.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2009 1:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De aseara am intrat si eu in lumea detinatorilor de blu-ray player
Este spectaculos sa vezi imaginea HD (m-am dotat de pe Amazon UK cu boxset-ul Planet Earth si ceva concerte - Yes, Wakeman, Jethro Tull). Nu ma simt in stare sa fac comparatie detaliata cu imaginea din mkv-uri, dar la sunet...DA!
In afara de Planet Earth care vine doar cu colana Dolby Digital 5.1, celelalte blu-ray-uri pe care le-am invartit aseara au prestat de exceptie pe coloana sonora (DTS Master HD sau LPCM 5.1), cu mult peste similarele DVD-uri pe care detin cu coloana DTS
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2009 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto - vreau sa te intreb ce sistem audio folosesti pentru audio HI-RES, si mai ales cine face decodarea - BluRay-ul sau amplitunerul, precum si cum ai facut legatura BD-amplituner.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2009 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
Stiu de lansarile celor de la 2L, dar nu cred ca astea sunt discuri format audio, cum sunt CD-urile. Mai degraba sunt formatul standard de disc blu-ray fara video inclus, cum ar fi un DVD-V fara video.


Te înșeli
http://www.audaud.com/article.php?ArticleID=5702

Vezi că am mai dat niște linkuri și la Home Theater.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Noi 06, 2009 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto a scris:
De aseara am intrat si eu in lumea detinatorilor de blu-ray player


Welcome to the Club! Wink

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 1 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community