FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Viata...ca o cafea buna
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 05, 2010 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pasiunea e pasiune, obsesia e altceva si nu e buna...
eu cred ca e ok sa ne dorim sa bem o cafea cat mai buna (sau cat mai pe gustul nostru pt ca si la cafea ce mie imi place tie s-ar putea sa nu...) din cesti cat mai "rafinate".

cat priveste brandofilia, eu cred totusi ca ea va umbri judecata audiofililor romani inca o buna perioada de timp, din simplul motiv ca, spre deosebire de fratii nostri din occident, suntem de mult mai putina vreme expusi cu adevarat la calitatea audio. si aici nu ma refer la cei care sunt pasionati de sunet de dinainte de '89, ci in general, la fenomenul (e drept destul de palid) de import oficial si evenimente de specialitate de hifi de la noi...

pana cand vom intelege ca filosofia de sunet nu sta intr-un nume sau intr-o culoare, la modul general, pt ca unii probabil ca deja au depasit faza, cred ca va mai trece. insa filosofiile de sunet radical diferite e firesc sa mai nasca dispute, cat de pasnice si de amicale sunt ele ne arata cat de departe suntem de ground zero...

o cafea cat mai buna din propriul vostru graal va urez!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 05, 2010 5:44 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Ian 05, 2010 7:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca toti ne dorim sfantul Graal al audiofiliei...

Unii l-au gasit, altii cred ca l-au gasit, unii il cauta, altii cred ca n-are rost sa-l caute pt ca el pur si simplu nu exista.

Unul crede ca ceasca lui de plastic e Sf. Graal. Ce facem? ii respectam credinta si-l lasam sa-si savureze cafeaua linistit sau ii dam in cap? Unii aleg sa-l mazileasca. Se vede aproape in fiecare topic nou deschis.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Ian 05, 2010 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pasiunea e buna, obsesia nu.

Pasiunea e legata de muzica, obsesia de scule.

Pasiunea inalta, innobileaza, te ridica la viata, o viata superioara, face din om "om frumos"(vorba lui Dan Puric), obsesia degradeaza, coboara la nivelul supravietuirii, la nivelul instinctului animalic, face din om om urat, usoar confundabil cu un animal.

Obsesia sculelor intuneca ratiunea, duce la conflicte, la ura, la injurii, strica prietenii (s-a marturisit public acest lucru pe topicul record, nu-l mai pomenesc).

Pasiunea pt muzica aduna la un loc, obsesia pt scule separa.

Muzica uneste, sculele dezbina!

PS: Asta e parerea mea. Am facut greseala ca mi-am exprimat-o.

Prin urmare...

Ma astept ca unii sa sara pe mine. Ma astep la injurii, ofense, jigniri...

Astept pumni in gura, atacuri sub centura.

Astept vampirii sa sara pe mine insetati de sange, astept canibalii sa ma devoreze. Pofta buna!

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Ian 05, 2010 8:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

West a scris:


Este un timp pentru muzica si un timp pentru discutii cu prietenii. Muzica si discutiile nu se exclud.



La foarte multe topicuri deschise, nu vezi discutii intre prieteni, nu vezi discutii, ci controverse, nu prietenii, ci dusmanii. Atacuri, acuze, jigniri, ofense, orgolii, rautate. Si toate acestea...de la cesti

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Ian 05, 2010 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unii cred ca sculele sunt mai importante decat muzica. Ce sa le faci?

Eu cred ca muzica este mai importanta? E parerea mea.

West, am dreptul la aceasta parere? Pot sa imi exprim propia opinie?

Daca parerile noastre difera, trebuie sa ma ataci?

Citeste mai bine ce am scris, nu-mi baga cuvinte in gura si nu-mi rastalmaci afirmatiile. Poate nu le intelegi, poate nu am scris eu destul de clar.

Eu nu zic ca sunt mai destept decat tine, dar nu ma lua de prost. Pe prostu' fac doar cu copilul meu. Are doar 2 ani si 7 luni dar se vede deja ca a mostenit pasiunea pt muzica. La varsta lui spune: hai, tati, sa ascultam muzica!

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Ian 05, 2010 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mare vorba a spus Costel S., in acel articol dintr-o revista(stim cu totii care):

"Fara scule as putea trai, fara muzica nu"

Afirmatie fabuloasa.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 05, 2010 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La fel cum exista topicuri Naim, Elac, Linn, magia (sau mai degraba corectitudinea) dynaudio, magia Spendor, Cambridge Audio,
sau mult mai particulare, cum ar fi SONY SS-X90ED, Nait XS, B&W - noua serie 6, Dynaudio seria audience, etc.... nu vad de ce sa nu fie si topic Accuphase.
Faptul ca este topicul care detine recordul la numarul de pagini/post-uri, asta poate sa spuna multe, concluziile care le putem trage ar fi:
- genereaza foarte mult interes;
- genereaza si foarte multe controverse;
- induce si un oarecare efect de invidie printre non-detinatorii de Accuphase;
- are foarte multe opinii patimase din partea unor detinatori de Accuphase;
- contine si multe jigniri si ofense gratuite, care, cu putin tact, ar fi putut fi evitate;
- etc;
Eu unul nu am spus niciodata ca Accuphase este nirvana audiofila. De exemplu, intre timp am descoperit sunetul Luxman, pe care il consider peste Accuphase.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Ian 06, 2010 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte bine ca exista. Nu ma derenjeaza. Am citit cu interes unele pareri exprimate. Sunt foarte-foarte curios sa ascult Accu.

Dar sunt deranjante certurile, rafuielile, orgoliile, faptul ca cineva nu accepta ca tu gandesti altfel, ca-ti place altceva, ca ai o alta opinie.
Tu crezi ca Luxman e peste Accu. Parerea ta. Ti-ai exprimat-o, ai dat dreptul. Eu nu pot sa fac un comentariu ca n-am ascultat nici Accu, nici Luxman(de fapt am asculat cateva minute un amplif Luxman, dar un model foarte vechi).

Deci, ti-ai exprimat parerea. Dar un fan obsedat de Accu poate vine si-ti da in cap. Acest lucru nu e corect. Aceasta lipsa de intelegere si de acceptare a celuilalt, a celui care nu impartaseste parerea ta.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 06, 2010 12:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram, eu inteleg pasiunile inflacarate, chiar si cele la limita bunului simt (chiar daca ma deranjeaza uneori pe moment), aduse de un posesor de Accuphase, pentru ca am vazut ce inseamna aceste scule si stiu ca odata ce incepi cu acest brand greu te mai poate interesa altceva. Accuphase, Luxman sunt scule de-o viata cum se spune, posesorii acestora nu le schimba decat foarte rar si daca le schimba isi iau tot din acelasi brand - mai bune.
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Ian 06, 2010 12:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:


Pot fi colegi pe acest forum care asculta Technics, Sony sau alte branduri. Trebuie sa ii respectam. Ideal ar fi ca fiecare sa fie multumit de setup-ul propriu indiferent de brand. Cu siguranta este loc pentru mai bine si fiecare va decide, functie de posibilitati, necesitatea unui up grade.

Merita sa incecam cat mai multe variante, pana vom ajunge la sunetul care ne place. :


Iata o mostra de intelegere si acceptare a celuilat, cu alte parerei, alte opinii, alte scule,...alte cesti de cafea.

Fiecare savureaza cafea din ceasca pe care si-o permite si care-i place.

PS: Marian, scuze ca te-am citat aici.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 06, 2010 12:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici un fel de problema ! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Mie Ian 06, 2010 2:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
odata ce incepi cu acest brand greu te mai poate interesa altceva. Accuphase, Luxman sunt scule de-o viata cum se spune, posesorii acestora nu le schimba decat foarte rar si daca le schimba isi iau tot din acelasi brand - mai bune.

Foarte bine spus. Thumb Up

_________________
VIND sacd-player NAD Masters M5 in garantie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ViMe



Conectat la: 26 Mai 2008
Mesaje: 98
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 06, 2010 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
(...)Unii, in loc sa se bucure de viata si sa savureze muzica, se bucura stand foarte mult in fata calculatorului, scriu foarte mult, intra in tot felul de discutii contradictorii si dispute si savureaza mai mult sculele. Bineinteles, fiecare face ce vrea. treaba fiecaruia, nu ma priveste.

dar, zic eu, putem face nieste analogii:

cestile = sculele
cafeaua = muzica

Cestile conteaza mai mult decat cafeaua? Ne mandrim si ne certam de la cesti? Si daca eu nu-mi permit un set de cesti scumpe, ce sa fac? Sa nu mai beau cafea?


Suntem diversi; unii savuram diverse licori, altii admiram/laudam anumite cesti - aici exista specimene care preaslavesc sisteme compuse din ceasca cu insertii aurite, ligurita de cristal, servetel de matase, masuta de lemn de tei aurit, toate unicate facute manual, la care adauga boabe/ierburi culese de gnomi, zahar carmin zdrobit de dragoni si amestecate de zane cu apa din fantana vietii intr-o licoare cum numai intre 5 si 5 fara 5 pot sa guste pentru efectul maxim.

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=24497
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=24570

Take time to be kind & Enjoy the MUSIC!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 06, 2010 5:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

West a scris:
cosminbro a scris:
odata ce incepi cu acest brand greu te mai poate interesa altceva. Accuphase, Luxman sunt scule de-o viata cum se spune, posesorii acestora nu le schimba decat foarte rar si daca le schimba isi iau tot din acelasi brand - mai bune.

Foarte bine spus. :thumbup:


ai uitat de... NAIM, la acesta insiruire... astia sunt si mai si! mai important este ca au si de unde alege, pe categorii, de la o mie doua la zeci de mii...

eu de ex, mi-am schimbat vesela din casa, si mi-am luat NAIM, asa sunt de pasionat! aspiratorul, frigiderul, masina de spalat, AC, nu mai vorbesc, am modelele prototip, de pe vremea cand inca mai traia Vereker,k fie-i tarana usoara, si inca functioneaza ireprosabil si in ziua de azi! si au un timing fantastic!

hai ca devine funny, au crescut la loc ciupercile otravitoare, am sa ma duc sa "culeg" in alta parte...

deosebirea intre mine si altii este ca eu pot si am putut sa si injur Naim cat ma tineu rarunchii, si chiar am facut-o cand ma enerva cate ceva. a fost mai greu dupa aia, fara!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jazz4ever



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 104
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 7:48 pm    Titlul subiectului: balacareala .... Raspunde cu citat (quote)

...am citi asta undeva ... si mi-a placut ...

"un profesor in fata studentilor, pune intr-un borcan cateva pietre mari, cateva medii si cateva mici, dupa care toarna nisip ... pietrele mari sunt lucrurile esentiale in viata (copil...casatorie...sanatate), pietrele medii sunt ... job-ul, pasiunile ... pietrele mici, haine ... etc, iar nisipul sunt nimicurile. Acum, daca puneti in borcan nisip ... cate pietre mari, medii si mici mai incap ???"

... da de gandit .... nu ?

(daca toata viata voi dori un elicopter ... probabil voi fi trist ... dar daca voi vrea o Dacie, de ex., voi fi un om fericit ...) ... gresesc ?

_________________
"Got to find me a way to take me back to yesterday"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 5 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community