FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sfat difuzoare incinta diy
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 2:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA, Sa stii ca si tu ai dreptate in felul tau. Fiecare dintre noi are o motivatie pentru ceea ce face, si motivele pot fi diverse.

PS: spor la vanatoarea de medii.....

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 2:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 3:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA, cred totusi ca ti-au mai ramas multi neuroni de scrii atat de TRUE Thumb Up Si eu cred ca devine boring sportul asta cand te chinui sa recomanzi ciumpalacilor niste difuri de calitate si ei te intreaba, "da' de ce recomanzi numai difuri care le ai pe stoc?" Twisted Evil sau dupa ce imi pierd vremea si imi incalzesc tastele de pomana sa ii gasesc cele mai bune difuri care sa se incadreze in bugetul lui de bere, vine si spune ca topicul se poate inchide ca nu are sorti de izbanda Rolling Eyes
PS: unii voteaza cu Geoana si nu sunt cocalari Rolling Eyes
deeppurple a scris:
Pai daca vrea cineva sa ajute cu ceva macar sa o faca ori postand aici (sau sa dea un link) cu TOT proiectul sau sa-i spuna pe privat sau la VAND...TERMENII CONTRACTULUI de vanzare, nu sa arunce fumigene...pe la nas si sa se dea artist cu niste termeni tehnici pe care doar el le stie doar-doar va pescui (si jumuli) pe cineva!
Din pacate astazi tot mai multi oameni ii vad pe ceilalti ca pe CEVA CU BUZUNAR Crying or Very sad nu ca OAMENI.
Ar trebui sa inteleaga toata lumea ca acest forum nu este armata salvarii si nimeni nu va ajuta pe nimeni in sensul aratat de Maica Teresa Very Happy In plus, romanii nostri dornici sa faca ceva DIY ar trebui sa inteleaga odata pt. totdeauna ca rezultatele de valoare nu vin mura-n gura sau accesand un link "cu TOT proiectul" Twisted Evil Daca cineva nu intelege termenii tehnici sa mearga la scoala, sa dea mii de euro pe carti si aparate de masura si sa invete limba engleza sau franceza sau daca nu, sa inghita fumigenele lui shambala sau DNA ca si oamenii astia s-au cam saturat de ifosele generatiei "ipod" care cred ca daca au acces la internet li se cuvine totul Twisted Evil Si eu cand am prezentat poze cu unul din primele mele proiecte, Doru a scris ca "mi-a scapat ferastraul" si desi nu era adevarat Razz nu m-am bosumflat ca o fata mare ci am continuat sa ma perfectionez. Problema cea mare e ca noii veniti nu au nici un respect pt. munca si informatie si cred ca daca baga 5 difuri intr-o cutie cu scheleti vor suna ca Opera Callas Divina si nimeni si nimic nu le mai poate ajunge la nas Twisted Evil De cand scriu pe acest forum, mai bine publicam o carte, ca de scris am scris una, dar adevarul e ca pe nimeni nu intereseaza (auto)instructia tehnica in acest domeniu. Toti vor un link, un proiect repede si gratis ca unii sunt smecheri, iar altii sunt castigati la loz in plic Twisted Evil Daca veniti cu astfel de ganduri, cred ca va trebui sa asteptati bine, mult si bine, ca oricum "traim bine" de 5 ani incoace Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo@:
Citat:
Toti vor un link, un proiect repede si gratis ca unii sunt smecheri, iar altii sunt castigati la loz in plic Daca veniti cu astfel de ganduri, cred ca va trebui sa asteptati bine, mult si bine, ca oricum "traim bine" de 5 ani incoace

Nu toti gandesc asa, pe net sunt multe proiecte diy de boxe , dar IN OCCIDENT unde exista bani pentru difuzoare . Si la urma urmei ce scrie mai sus?
DIY & Minitehnicus SE VEDE domnilor sau NU????????
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 3:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marco Polo si DNA - eu am salvat posturile voastre [tehnice] inca de acum 4-5 ani (ma rog, partile esentiale) si fara sa va f_t la cap, am dat search pe google unde nu intelegeam termenii folositi Embarassed, si in timp am reusit sa mai invat cate ceva.
Am recomandat insistent si pana la enervare [interlocutorilor] sa va citeasca posturile.
Asta e, fiecare citeste ce vrea, pricepe ce si cat poate si apoi daca vrea, mai da si banii de un difuzor (mediu) pe cate o carte. Si tot nu stie ... Dar macar isi face o idee.

Asa ca ... intradevar este material - poate nu de o carte, dar cel putin de cateva capitole Laughing

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 3:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mp, ai si tu dreptate in felul tau (deja ma plictisesc sa dau la toti dreptate) dar cu toate ca forumul acesta nu este armata salvarii, este un forum pentru pasionati care sa poata comunica, sa schimbe informatii, experiente, sa se ajute unul pe altul, sa faca schimb de piese, schimd de carti, samd. Cineva pe care il dau bani afara din casa si nici nu ii place sa mestereasca nu o sa isi faca/cumpere boxe DIY niciodata. O sa mearga la showroom si o sa dea 10.000 pe niste Focaluri sau mai stiu eu ce o sa-i placa.

Ei cam asta este viziunea mea despre acest forum.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 3:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple da ai dreptate ca sus scrie DIY&Minitehnicus dar mai in stinga scrie HiFi. Daca vine cineva cu doua difuzoare cumparate din piata la kg si zice ca vrea ceva de calitate te-ai oferi sa-l ajuti cu tot felul de simulari si calcule cind stii din start ca nu are sanse sa se apropie de Hi-Fi?
Nu este singurul forum audio din RO. Doar ca aici exista un prag minim de la care se vorbeste si se lucreaza. Ar fi ca si cum un copil de 7 ani vrea direct la facultate fara sa mai treaca prin gimnaziu si liceu. Ca sa fac o paralela sa stii ca in alte tari sunt ziare care se adreseaza numai unui anumit public cu un IQ peste o anumita valoare N sa zicem. Ziarul il poate cumpara toata lumea (nu da test de inteligenta si daca nu are IQ-ul peste pragul stabilit nu i se vinde ziarul) dar numai anumiti oameni mai si inteleg ce scrie in el. Asa si cu forumul asta, nu-i un loc unde sa vina incepatorii sa zica ca au cumparat 4 difuzoare din bazar si vor sa-si faca boxe cu ele. Chiar daca este DIY este de la un anumit nivel in sus. Sfaturi pot gasi pe alte forumuri care ofera sprijin si incepatorilor, dar aici cum spunea cineva , trebuie sa stii un pic de engleza si sa fi pierdut citeva saptamani bune pe net ca sa te documentezi putin si sa intelegi niste lucruri. De ce la un concurs de Formula 1 nu apare si un berbec cu o masina tunata la start si altii sa-l incurajeze?? Pentru ca nu are ce cauta acolo! DNA a subliniat foarte bine niste aspecte din ce a patit de-a lungul carierei lui in domeniul audio. Daca omul ne spune din experienta eu pot sa-l contrazic?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mp@:
Citat:
Ok, uite o reteta secreta pt. proiectul tau "incinta BR pe 3 cai":
-2 dif de bass Tonsil GDN 20/60/3
-1 dif de medii Dayton RS125-4
-1 dif de inalte Vifa XT25TG30-04
-se incadreaza in buget (130e/incinta )

De apreciat aceste date si sunt SIGUR ca nu sunt date la plezneala, DAR alte date referitoare la proiect de ce nu-i dai omului Question ? Macar spune-i ca :te mai costa proiectul cu tot cu filtre atata si ca realizare practica (filtrele sa zicem) atata. Ce te invarti in jurul cozii? Sau pune pe site-ul tau aceasta abordare comerciala.
Te respect pentru munca uriasa depusa pentru a invata si apoi pentru a experimenta si a face tot ce cu mare pricepere ai facut si-ti dau dreptate tie si celorlalti PUTINI care chiar CUNOSC. DAR cunoasterea poate semeti pe om, iar aici vin cei MINITEHNICUS cu capul jos si palaria intinsa . Daca apar mici si smecheri (iar baiatul nostru de aici nu cred ca e in culpa) mi se pare perfect motivat sa i se taie nasul cu modestia celui care STIE ce stie Wink . Pe de-alta parte inteleg iritarea celor care cunosc dar ce sa faci , astia mici trebuie sa inceapa de undeva... Crying or Very sad


Ultima modificare efectuata de catre deeppurple la Mie Noi 25, 2009 3:47 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deeppurple - parerea mea este ca gresesti la principiul de fond.
Din tot acest forum DIY ar fi trebuit sa prinzi si intelegi cateva idei:

1 - Acesta nu este un forum Minitehnicus pt. incepatori !! (exista altul, cu link la inceputul forumului)
2 - NU MERITA efortul construirii unor incinte proaste - sau cu componente f ieftine (e cam acelasi lucru).
Tocmai pt ca "e criza" si banii sunt putini, noi consideram ca sunt pierduti daca sunt investiti in proiecte submediocre. Nu se va obtine nici o satisfactie - poate doar o autoamagire... cat tine si aia. (Valabil si la alte proiecte, nu numai la incinte ! )
3 - NU iti va da nimeni, niciodata, pe gratis - munca lui! Nici proiect, nici indicatii complete (in cazul ca doritorul le poate intelege Exclamation )
Toate proiectele [reusite] au in spate investitii substantiale atat financiare cat si de efort, PLUS efortul cel mai scump - cel intelectual.
In general, cu cat este mai de top un proiect, cu atat sunt mai putine sansele sa fie moca.

Toate aceste principii au fost enuntate (pe parcurs) de Doru Petrescu - fondatorul acestui forum si al revistei cu acelasi nume, unele chiar in acelasi topic (cred) in care "a alunecat ferastraul".

Exista intradevar cateva proiecte integral documentate, oferite "cadou", (unele de top - vezi Lynn Olson sau Zaph), insa de la prima privire se observa ca nu se adreseaza incepatorilor.
Sunt "exceptiile" de care se pot bucura amatorii ... pana vad cat costa difuzoarele Laughing (glumesc, sunt si unele mai accesibile).

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 11:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
marco polo@:
Citat:
Toti vor un link, un proiect repede si gratis ca unii sunt smecheri, iar altii sunt castigati la loz in plic Daca veniti cu astfel de ganduri, cred ca va trebui sa asteptati bine, mult si bine, ca oricum "traim bine" de 5 ani incoace

Nu toti gandesc asa, pe net sunt multe proiecte diy de boxe , dar IN OCCIDENT unde exista bani pentru difuzoare . Si la urma urmei ce scrie mai sus?
DIY & Minitehnicus SE VEDE domnilor sau NU????????
Netul este pretutindeni nu numai in OCCIDENT Wink dar TOT ce este prezentat cu titlu gratuit nu exista sa nu aiba o mica hiba ascunsa intentionat sau nu (o gresala nevinovata de tipar care schimba complet datele problemei) Rolling Eyes
Asa este, la noi exista bani numai pt. Q7, vile cu 40 de camere, ascutitori si perdele, KFC si excursii in Bulgaria, dar 300e nu exista pt. un set decent de difuri pt. boxe pe 3 cai Embarassed Am vazut ce scrie mai sus, dar DIY nu inseamna ca cineva are obligatia morala sau de alta natura sa dea mura-n gura proiecte sau know-how ca atunci nu mai este DIY ci Do-It-My-Way Very Happy si nu mai e forum ci blog Rolling Eyes Oricum, asa cum a spus si shambala exista suficienta informatie pe acest forum daca cei doritori s-ar si osteni sa o citeasca...
deeppurple a scris:
mp@:
Citat:
Ok, uite o reteta secreta pt. proiectul tau "incinta BR pe 3 cai":
-2 dif de bass Tonsil GDN 20/60/3
-1 dif de medii Dayton RS125-4
-1 dif de inalte Vifa XT25TG30-04
-se incadreaza in buget (130e/incinta )

De apreciat aceste date si sunt SIGUR ca nu sunt date la plezneala, DAR alte date referitoare la proiect de ce nu-i dai omului Question ? Macar spune-i ca :te mai costa proiectul cu tot cu filtre atata si ca realizare practica (filtrele sa zicem) atata. Ce te invarti in jurul cozii? Sau pune pe site-ul tau aceasta abordare comerciala.
Te respect pentru munca uriasa depusa pentru a invata si apoi pentru a experimenta si a face tot ce cu mare pricepere ai facut si-ti dau dreptate tie si celorlalti PUTINI care chiar CUNOSC. DAR cunoasterea poate semeti pe om, iar aici vin cei MINITEHNICUS cu capul jos si palaria intinsa . Daca apar mici si smecheri (iar baiatul nostru de aici nu cred ca e in culpa) mi se pare perfect motivat sa i se taie nasul cu modestia celui care STIE ce stie Wink . Pe de-alta parte inteleg iritarea celor care cunosc dar ce sa faci , astia mici trebuie sa inceapa de undeva... Crying or Very sad
Pai asteptam ca omul sa se hotarasca asupra lor in urma interventiei altor colegi Confused Dar pe forumul asta daca dau informatie intr-un mod prea convingator, vin alti colegi si spun ca nu e bune alea, ia de alea, daca se poate sa le si asculti inainte sau n-are rost sa te apuci asa ieftin ca n-o sa-ti iasa, unii mai cred ca-i teapa, sau te suspecteaza ca vrei sa le vinzi ceva (de parca n-ar trebui sa cumpere difurile alea de undeva Smile) etc. Dupa toate astea si vazand ca nu pica nici o pleasca zice gata, hai sa-nchidem taraba ca n-o sa iasa sunet de Scanspeak cum am crezut cu difuri Tonsil Rolling Eyes (actually pe unii i-am pacalit cu boxe care jurau ca-s Scanspeak si dupa ce le-am dat masca jos erau de fapt Tonsil Wink).
Referitor la filtre, cred ca am zis chiar aici sau pe un subiect mai jos cat costa filtrele fara sa ma invart in jurul cozii Twisted Evil plus ca am diverse kit-uri la Publicitate, dar si timpul meu are o valoare... Adica eu intotdeauna fac simulari si calcule preliminare (am si o baza de date proprie) inainte sa recomand ceva si am postate pe acest forum proiecte de la a la z cu filtre si tot tacamul plus ca mai raspund si pe privat la tot felul de intrebari, dar nu o data mi s-a intamplat ca solicitantul sa nu fie interesat pana la capat. Intre ce-si doresc oamenii si ce sunt in stare sa faca e o distanta f. mare pe care nu sunt dispusi in general sa o parcurga Sad Nu am spus ca autorul acestui subiect are vreo vina, dar cand asteptam si eu sa faca un pas inainte, el face 2 pasi inapoi Embarassed Si tot eu sunt de vina ca nu i-am dat si alte date referitoare la proiect Embarassed Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita...


Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Mie Noi 25, 2009 11:35 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 11:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
2 - NU MERITA efortul construirii unor incinte proaste - sau cu componente f ieftine (e cam acelasi lucru).
Tocmai pt ca "e criza" si banii sunt putini, noi consideram ca sunt pierduti daca sunt investiti in proiecte submediocre. Nu se va obtine nici o satisfactie - poate doar o autoamagire... cat tine si aia. (Valabil si la alte proiecte, nu numai la incinte ! )
Aici te contrazic putin - in DIY nu prea exista incinte ieftine (fie ele bune sau proaste) Rolling Eyes Este visul oricarui incepator, dar practicand acest sport va intelege inca de la primul proiect ca il va costa f. mult: timp, sanatate, unelte, chiar si casnicia Laughing
Cu alte cuvinte oricat de ieftine sunt componentele, realizarea proiectului va fi scumpa! Mai ieftina decat alta realizare si mai scumpa, se poate, dar tot la raionul de bauturi scumpe suntem Wink Ce inseamna bani putini? Ce inseamna proiecte submediocre? Se pot realiza incinte submediocre cu difuzoare si componente extrem de scumpe Sad Daca cineva vrea date concrete, eu am facut un studiu referitor la cat de putin poate investi un diy-er pt. a obtine incinte acustice macar de calitate hi-fi si rezultatul acestui studiu este ca sub 200e/pereche nu are sens sa ne gandim pt. ca nu iese NIMIC BUN Exclamation Si este vorba doar de bookshelf-uri pe 2 cai!!!
Revenind la subiectul de fata am convingerea ca incintele care ar fi iesit cu difuzoarele recomandate de mine nu ar fi fost nici proaste, nici ieftine (asta deja am stabilit) si nici submediocre!!! Ar fi fost un proiect de calitate (600-700e investitie) mult peste media hi-fi comerciala - tweeter-ul Vifa XT25TG30-04 este folosit de Sonus Faber in boxe de 2000e Twisted Evil - atata ca cineva ar trebui sa aiba the guts sa-l duca la bun sfarsit Rolling Eyes Da' noi vrem sa fie si muieti posmagii Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 12:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Componente ieftine si rezultate submediocre as numi difuzoarele de 27 lei bc Y-Chung sau SAL sau orice alta marca, condensatorii caramea de 1,5 lei pusi pe inalte si cutiile din pal de 15mm cu ranforsari paralele la 25-30 cm ...
Conectorii cu clapete de plastic si cu arc, sarmele de 50 de bani metrul care se rup (mecanic) daca tragi mai tare de ele, proiecteel filtrelor facute fara a se tine seama de varaitia impedantei difuzoarelor sau de rezistentele serie, etc. Chestiuni ordinare sau elementare.

Nu am nimic impotriva difuzoarelor Tonsil sau Usher sau Daytona sau altele, dimpotriva le-am recomandat tuturor celor care au dorit solutii hi-fi ieftine. Nu stiu cati au ajuns sa discute cu MP, oricum, nu stiam unde sa ii indrum in alta parte ... Rolling Eyes Laughing

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 1:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca nu ma insel toti ne-am nascut in curu gol (fara buzunare si deci fara bani de scanspeakuri in ele) si cu mintea "goala"...
daca unii, prin prisma oportunitatilor si optiunilor pe care le-au avut de-a lungul timpului, au ajuns cunoscatori in acest domeniu, ar trebui sa nu uite de unde au plecat.

revenind la subiect..
am solicitat inchiderea topicului, insa nu tin minte sa fi mentionat ca renunt la proiect, in ciuda unor sfaturi descurajatoare. proiectul asta il voi duce la capat in mod sigur, chiar de va dura ceva timp...
imi place sunetul de calitate, insa nu sunt audiofil, nu am urechi "audiofile" si nici macar pretentii..., drept pentru care finalizarea proiectului o consider insasi o reusita.
singurul lucru pe care sper sa-l obtin de la aceste incinte in materie de calitate a sunetului este ca ele sa sune putin mai bine decat MM880-urile mele(daca vor suna cu mult mai bine nu ma deranjeaza)

bugetul alocat pt difuzoare, conectori si pentru filtre ar fi de ~210 euro/incinta si am calculat la vreo ~150e doar difuzoarele. raman la inaltele vifa XT25TG30-04 , medii Dayton RS125-4 si bass tonsil 2x GDN 20/80/2, pe care probabil o sa le iau de la "ciumpalacul" de cluj
Laughing daca le are pe stoc.

mp: nu te-am invinovatit cu nimic. mai mult, dupa cum vezi am ramas la configuratia propusa de tine. ce ma deranjeaza sunt tendintele de descurajare si ironiile inutile

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 9:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa imi place cum arunca unii gaina moarta in gradina vecinului..... Nu am sa discut cazul la modul concret pt. ca voi fi din nou acuzat ca,,, caut nod in papura. Mai spun doar atat - e drept ca acest forum nu e armata salvarii dar nici unii useri nu sunt Maica Tereza (cu toate ca se vaieta ca vai ce tare s-au jertfit pe meleagurile DIY).
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 11:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

player4 a scris:
daca nu ma insel toti ne-am nascut in curu gol (fara buzunare si deci fara bani de scanspeakuri in ele) si cu mintea "goala"...
daca unii, prin prisma oportunitatilor si optiunilor pe care le-au avut de-a lungul timpului, au ajuns cunoscatori in acest domeniu, ar trebui sa nu uite de unde au plecat.
Daca nu ma insel in acest subiect nu era vorba de Scanspeak-uri Rolling Eyes si daca ma gandesc bine nici un membru al acestui forum nu s-a nascut chiar in padure, iar mintea cea "goala" i-a fost umpluta de o anumita educatie data de parinti si societate Wink Cunoasterea in acest domeniu (ca si in multe alte domenii) NU este rodul unor simple optiuni si cu atat mai putin al oportunitatilor (Elena Udrea nu activeaza pe acest forum Laughing) ci al unei anumite dedicatii si munci continue, privatiuni, cheltuieli si investitii care pt. majoritatea societatii in care traim nu reprezinta nici o oportunitate si in nici un caz o optiune Twisted Evil Poti fi sigur ca nu uit de unde am plecat (si eu am inceput cu difuzoare SAL si nu mi-e rusine s-o recunosc), dar nu imi aduc aminte ca vreun membru al acestui forum sa ma fi indrumat, sa ma fi ajutat sau sa ma fi "sponsorizat" cu o singura notiune din "vasta" lui cunoastere si pricepere Sad Procesul de cunoasterea in acest domeniu este sinonim cu singuratatea alergatorului de cursa lunga Smile desi informatie este la discretie Confused dar nu veti ajunge "cunoscatori" in acest domeniu daca nu aveti curajul "to go the distance" Rolling Eyes
player4 a scris:
revenind la subiect..
am solicitat inchiderea topicului, insa nu tin minte sa fi mentionat ca renunt la proiect, in ciuda unor sfaturi descurajatoare. proiectul asta il voi duce la capat in mod sigur, chiar de va dura ceva timp...
imi place sunetul de calitate, insa nu sunt audiofil, nu am urechi "audiofile" si nici macar pretentii..., drept pentru care finalizarea proiectului o consider insasi o reusita.
singurul lucru pe care sper sa-l obtin de la aceste incinte in materie de calitate a sunetului este ca ele sa sune putin mai bine decat MM880-urile mele(daca vor suna cu mult mai bine nu ma deranjeaza)

bugetul alocat pt difuzoare, conectori si pentru filtre ar fi de ~210 euro/incinta si am calculat la vreo ~150e doar difuzoarele. raman la inaltele vifa XT25TG30-04 , medii Dayton RS125-4 si bass tonsil 2x GDN 20/80/2, pe care probabil o sa le iau de la "ciumpalacul" de cluj
Laughing daca le are pe stoc.

mp: nu te-am invinovatit cu nimic. mai mult, dupa cum vezi am ramas la configuratia propusa de tine. ce ma deranjeaza sunt tendintele de descurajare si ironiile inutile
Dupa ultima mea interventie la subiect in care incercam, culmea, sa demontez tendintele de descurajare si ironiile inutile ai scris:
player4 a scris:
deci ar fi mai bine sa renunt,nu? pt. ca oricum nu se vor folosi difuzoare de jdemii de euroi si oricum se vor folosi "cabluri de veioza" si oricum vor fi construite de un amator si oricum ..etc.

pacat...
solicit unui moderator inchiderea acestui topic. multumesc
din care precis nu reies hotararea, abnegatia si curajul de a duce acest proiect la capat Rolling Eyes
Nu cred ca stii ce inseamna sunet de calitate pt. ca altfel ai fi si audiofil (chiar fara sa vrei)! Toata lumea se fereste de aceasta eticheta de parca ar fi stigmatul unei nebunii ireversibile Very Happy cand de fapt a fi audiofil inseamna tocmai sa-ti placa sunetul de calitate Wink
Bugetul alocat pt. "conectori si filtre" (~120e) este la limita, dar nu imposibil. Pe alte meleaguri se cere doar pe proiectare 300e Rolling Eyes Sper ca terminalele nu te-ai gandit sa fie WBT Laughing
player4: nu ti-am reprosat nicaieri vreo vina, nu ti-am adresat nicio ironie inutila si nu-mi amintesc sa te fi numit pe undeva sau vreodata "ciumpalac" de suceava Rolling Eyes Faptul ca vrei sa cumperi probabil difuzoare de la mine inseamna o mare favoare, dar nu vine la pachet cu "trasu' de sireturi" Wink
diy-audio: du-te te rog si "ca,,, cauta nod in papura" la alta masa si lasa practicile voodoo cu gaini moarte Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:
diy-audio: du-te te rog si "ca,,, cauta nod in papura" la alta masa si lasa practicile voodoo cu gaini moarte Laughing


????? acuma ce am facut ??? Voodoo ??? Shocked Shocked Shocked UNDE ???

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 3 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community