FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Foobar vs Winamp
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 10:34 am    Titlul subiectului: Foobar vs Winamp Raspunde cu citat (quote)

Salutare
Tinind cont ca oricine asculta si muzica de pe pc hai sa vedem ce programe sunt folosite mai des , de ce sunt mai bune , ce setari speciale au etc.
Am pus in titlu cele doua deoarece sunt cele mai folosite.
Incep eu , folosesc Winamp configurat astfel input folosesc Mad , output kernel streaming iar la DSP folosesc ceva de la T-Racks 3. Ca placa de sunet am ramas la batrinul meu Creative NX pe usb (Dacul magic nu m-a convins pe deplin) poate o sa apara un Lavry.
Am folosit si Foobar dar tinind cont ca nu ii pot baga si VST am cam renuntat la el.
Va astept si pe dumneavoastra cu configuratiile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 10:34 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 10:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Winamp cu RME Hamerfall DSP 9632.De cand cu RME, nu folosesc DELOC egalizatorul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 1:50 pm    Titlul subiectului: Re: Foobar vs Winamp Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Am folosit si Foobar dar tinind cont ca nu ii pot baga si VST am cam renuntat la el.

Ba se poate, exista un VST Wrapper pt foobar http://www.yohng.com/foobarvst.zip
Nu e cel foarte reusit, mai crapa cand folosesti unele / mai multe vst-uri, dar odata ce i-ai dat de cap si stii cand crapa vei sti de ce sa te feresti
VST-ul pe care il folosesc e cel mai destept egalizator pe care l-am vazut eu pana acum, Electri-Q. (Legat de el, uite aici niste screenshot-uri unde e comparat cu egalizorul standard din foobar, cu un plugin pt analiza real-time a spectrului Voxengo Span, am dat link ca mi-e lene acum sa-mi generez acum un sweep 0-20khz si sa ma apuc de facut screenshot-uri, l-am verificat si eu mai demult din curiozitate si curbele au fost identice)

Un screenshot cu foobar-ul cum arata momentan, nu folosesc KS ca nu am auzit diferente fata de DS, si nimic special in rest.
Si un screenshot cu Electri-Q, unde adaugand 7db la joase prin scaderea celorlalte frecvente am incercat sa compensez raspunsul in frecventa sub 60hz al boxelor mele MM880, si dealtfel putin pe inalte unde mi se par o idee cam stridente...
M-am ferit la egalizator sa adaug macar 1db, pt a evita orice distorsiune, si deci egalizarile le fac numai prin scadere



screenshot foobar.jpg
 Description:
 Filesize:  699.78 KB
 Viewed:  511 Time(s)

screenshot foobar.jpg



screenshot electri-q.jpg
 Description:
 Filesize:  140.87 KB
 Viewed:  409 Time(s)

screenshot electri-q.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
codname



Conectat la: 23 Apr 2008
Mesaje: 80
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 2:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foobar - output direct sound - usb dac Styleaudio: CARAT-RUBY ( fara Eq )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si eu folosesc acel wrapper cu pluginuri vst,dar nu cu winamp,nu ca este mai prost sau mai bun ca foobar,doar ca este mult mai usor de utilizat foobar,avand niste facilitati pe care winamp inca nu le viseaza.Acest bridege pt pluginuri vst este f stabil,eu nu am avut pb cu el niciodata
Un plugin bun de egalizare parametrica este cel de la tcworks,care are suport pt 7 benzi,panta ,Q,filtre precum notch,low shelf,high shlef,modificare independenta left right.nivelul pe intrare si iesire ,loudness grafic si altele.Interesant este sunetul scos,care este f bun calitativ,ca accentuare nu numai taiere.
Eu folosesc ks ca output pt ca daca le trec prin mixerul din win si merge reglat volumul din sliderul wave apar fel de fel de probeleme cand mai trec si alte sunete din alte surse.Diferente sunt,mai ales la placile care resampling,si in special pe zona de inalte.Dar pt a fi auzite trebuie muzica inregistrata f bine ,si un sistem cu rezolutie.Cel mai usor se simte in casti (tot mai de varf si cu transparenta si rezolutie buna)
Nici eu nu-l folosesc,dar mai fac teste cu el la diverse chestii alaturi de alte pluginuri

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce setari sunt mai importante la foobar, eu l-am lasat asa cum s-a instalat, ca nu prea ascult muzica pe pc, insa as vrea sa vad daca este diferenta cu el setat mai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu prea sunt pe partea de sunet,majoritatea sunt pe partea de utilizare/interfata/aspect
Pe partea de sunet pt 2 ch se poate schimba doar modul de iesire,se poate adauga acel plugin kernel streming sau asio sa treaca peste mixerul win-ului(acel wave,direct sound),mai exista replay gain ,si pluginurile din dsp(se pot adauga multe pe langa ce vine cu pachetul de intslaare,pt multicanal,streaming radio,convertire formatae,spargere melodii,editarea tag-urilor melodiei direct de pe servere,suport pt karaoke,afisarea lirics,grupare albume,melodii dupa preferinte etc etc ).Deci nimic special pe partea de sunet fata de alte playere
Interfata este ce-l face mai special ca utilizare fata de alte playere,avand f multe facilitati de prelucrare a informatiei sub diferite formate,usurinta in tinerea evidentei albumelor,si felul cum este prezentata ea vizual utilizatorului
Sunetul final se rezuma tot la partea hardware utilizata,calitatea semnalului redat,si cateva mici setari ale sistemului de operare expuse si pe alte locuri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MINANA



Conectat la: 09 Oct 2009
Mesaje: 42
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De curand mi-am instalat si eu foobar, spuneti-mi si mie unde gasesc muzica in format flac.?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 4:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eeeee, asta nu se zice Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 4:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Domnu CBI care sunt facilitatile pe care nici nu le viseaza winamp?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma bag eu in discutie, probabil CBI se referea la functionalitatea si configurabilitatea interfetei (nu sunt sigur ca exista cuvantul asta) pe care le are foobar fata de ultima versiune de winamp pe care am folosit-o eu. Un screenshot cu ceva ce eu unul de exemplu n-am vazut la winamp
Probabil la asta se referea ... parerea mea!

Disclaimer - eu n-am nimic cu winamp, cu foobar sau cu alt player. M-am oprit la foobar din pura curiozitate, dupa ce folosisem winamp multa vreme, si mi-a placut modul diferit de a-i configura interfata, fata de winamp de exemplu.



columns UI.JPG
 Description:
 Filesize:  63.69 KB
 Viewed:  445 Time(s)

columns UI.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Noi 23, 2009 9:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer si mie mi-a placut chestiile alea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Croocodillul



Conectat la: 30 Mar 2008
Mesaje: 26
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 20, 2010 2:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ceva vreme am cam renuntat la Winamp.

Foobar arata prea bine:



foobar.jpg
 Description:
 Filesize:  211.08 KB
 Viewed:  502 Time(s)

foobar.jpg



_________________
Xonar D2X, Grado Sr80i, Yamaha AX-470+KEF IQ50
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mie Ian 20, 2010 9:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intradevar arata superb ,felicitari, dar inca tot nu pot folosi VST ca pe Winamp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Ian 20, 2010 10:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Winamp, instalat sub Vista. Isire pe digital optic la receiver.
Fara filtre, fara EQ.
Receiver pe Direct.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community