FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
!!! O mica shmecherie valabila care merita incercata !!!
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 10:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.smartbuyspeakers.com/files/1807620/uploaded/7.1_diagram.jpg

Eu stiam ca asa arata un sistem de boxe 7.1
Chiar nu ma duce mintea cum poate fi un semnal care trece din boxa dreapta->centru->stanga fi mai (orice adjectiv pozitiv) decat daca exista o singura boxa pe fiecare front.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 10:41 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dani4utd
Vizitator





MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 10:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pepino_oscar

Citat:
oricum boxa care este mai mare se aude mai tare
.
Ai cumva si o explicatie pentru aberatia asta?
Sus
Baronake



Conectat la: 21 Feb 2008
Mesaje: 21
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 11:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
http://www.smartbuyspeakers.com/files/1807620/uploaded/7.1_diagram.jpg

Eu stiam ca asa arata un sistem de boxe 7.1
Chiar nu ma duce mintea cum poate fi un semnal care trece din boxa dreapta->centru->stanga fi mai (orice adjectiv pozitiv) decat daca exista o singura boxa pe fiecare front.


Salutare,

Sunt mai multe configuratii posibile chiar in recomandarile Dolbi sau DTS, de acolo erau luate pozele mele. Important e sa ai si coloana sonora adecvata pt 7.1, sau noul Dolby ProLogic IIz pe receiver ca sa poti avea sunet si pe perechea suplimentara de la coloana sonora 5.1

http://www.dts.com/Consumer_Electronics/Home_Theater/Speaker_Layout_and_Configurations.aspx

_________________
Viata e dura !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu discut aici de sistemul 7.1 in special (care are doua boxe suplimentare pe laturi, care ar putea lejer fi pozitionate mai in fata ca sa sune nu stiu, putin diferit), ma refer mai mult la un sistem 5.1, cu ce ar ajuta o pereche suplimentara de fronturi (legate in serie sau in paralel), cum ar mari asta senzatia de spatialitate?
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Baronake



Conectat la: 21 Feb 2008
Mesaje: 21
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 11:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Nu discut aici de sistemul 7.1 in special (care are doua boxe suplimentare pe laturi, care ar putea lejer fi pozitionate mai in fata ca sa sune nu stiu, putin diferit), ma refer mai mult la un sistem 5.1, cu ce ar ajuta o pereche suplimentara de fronturi (legate in serie sau in paralel), cum ar mari asta senzatia de spatialitate?


Probabil un efect sonor de tip ecou (nu neaparat spatialitate) se obtine si cu a doua pereche de fronturi conectate la iesirea front, asezate la ceva distanta de primele (teoretic sunetul lor ajunge mai tarziu la urechea ascultatorului).

Pe sisteme cu sunet 7.1 se simt diferente. Am citit destul de mult pe forumuri dar am si incercat chiar eu niste height-uri provizorii. Receiverul actual imi permite cam orice fel de setup, am si boxe sa formez un 7.1 (chiar mi-am propus intr-un weekend sa fac niste teste de setupuri sa vad pe pielea mea daca merita sa te duci mai sus de un 5.1 sau nu - camera nu prea ma ajuta fiind destul de mica, dar probabil o sa fie si cu mutat de mobila, etc)

_________________
Viata e dura !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 11:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin

aaaammmm cum sa-ti si explic sa ma intelegi......

Deci ....... ia orice efect stereo si asculta-l odata asa normal cu boxele asezate in fata ta la 30-40 grade .........
Dupa care intoarce boxele fata in fata si baga capul intre boxe si asculta din nou acelasi efect stereo......iti garantez eu ca o sa fie diferenta
Si cand ai 2 boxe la 40 grade si 2 in lateral care redau acelasi efect in acelasi timp.....iti zic eu ca observi diferenta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
dragos_mst



Conectat la: 06 Aug 2005
Mesaje: 40
Locatie: constanta

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 11:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="nicu_martin"]http://www.smartbuyspeakers.com/files/1807620/uploaded/7.1_diagram.jpg

Eu stiam ca asa arata un sistem de boxe 7.1
Chiar nu ma duce mintea cum poate fi un semnal care trece din boxa dreapta->centru->stanga fi mai (orice adjectiv pozitiv) decat daca exista o singura boxa pe fiecare front.[/

O chestiune tipic romaneasca.Stiu cum arata un setup 7.1 din poze.Daca nu ati incercat pana acum asa ceva sau nu aveti,limitati-va la lectura.Iar daca aveti un apartament "2.1" nu e cazul sa interveniti doar pentru a arata cum arata un 7.1 in poze.Majoritatea stiu,unii chiar sunt posesori.

Daca ati mesterit filtre la boxe Unitra si le-ati schimbat difuzoarele,este ok.Dar daca ati trecut de la nimic la Mark Levinson (ceea ce nu cred) si veniti sa spuneti cum arata un setup 7.1 TRAIM IN ROMANIA.....si asta ne ocupa tot timpul!

Nu cred ca este cazul sa va suparati pe mine,luati-o ca atare!
Stima
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 11:43 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

Dragos a scris :
"TRAIM IN ROMANIA.....si asta ne ocupa tot timpul!".....respecte domnu' Dragos !!!

Nicu Martin......sunt cca 8-10 configuratii diferite de 7.1 ..... si cum a zis foarte tare Tovarasul nostru DRAGOS ..... nu iti cumpara 5.1 doar in configuratia in care iti zic marcile Magnat , MA , Mission , JBL , etc etc

si in final .....Baronake.......
Trebuie neaparat sa incerci sistem cu configuratia wide front ... (asa am eu)
nu o sa regreti.....mai ales cand zboara masinile in Bad Boys 2 pe autostrada......Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 23, 2009 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda, ma duc sa-mi bag acum capul intre doua boxe pentru a asculta niste efecte stereo senzationale Twisted Evil

dragos_mst - nu inteleg, postul tau se dorea unul ironic, sau cum, ca eu ma prind cam greu Evil or Very Mad
Te rog sa-mi arati diferenta sonora pentru unul care a mesterit filtre la Unitre si unul care are Mark Levinson Shocked
Aranjamentul CLASIC al boxelor 7.1 are o anumita caracteristica (ESENTIALA), adica, coloana sonora a filmului, spectacolului, etc., a fost conceputa STRICT pentru acel aranjament Exclamation
Daca acest concept este prea dificil pentru unii, nu am nici o vina Laughing Laughing
Daca sunetul a fost conceput pentru boxele laterale presence (adica sa zicem sectoarele cu multime aflate in dreapta si stanga microfonului), iar tu duci acele boxe de presence si le agati SUS, deasupra la boxele front, ma intreb ce rahat care mai si pocneste iese din chestia asta Twisted Evil

Puneti-va boxele in ce configuratie vreti voi, agatati-vi-le si de tavan din partea mea Confused

Asa-i cand te bagi in cocina, te mananca porcii Evil or Very Mad

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Lun Noi 23, 2009 10:22 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

De ce saracia vietii trebuie tu sa vorbesti asa ironic si sa dai impresia ca le stii pe toate ???

In Turcia nu se intelege ca sunt mai multe configuratii 7.1 ???

Si da.....le poti agatza si de tavan ..... chiar sunt sateliti care au sistem de prindere ptr asa ceva .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 23, 2009 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum era vorba aia sa nu te certi cu nu stiu cine, ca lumea nu va observa diferentele? Rolling Eyes

http://www.thx.com/home/setup/speakers/71.html
http://www.thx.com/home/setup/speakers/dolby.html

Mai mult de atat ce vrei, scheme logice ?
Continua aberatiile fara mine, si chiar te rog, ba insist sa nu mi te mai adresezi niciodata pe acest forum.
Du-te si baga-ti capul intre boxe sa vezi ce soundstage de invidiat o sa auzi.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Mar Noi 24, 2009 12:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si ca sa nu fii tu ala mai bazat ...... iti arat , ca numai DTS are 7 configuratii 7.1

http://www.dts.com/Consumer_Electronics/Home_Theater/~/media/CFD1137CD6174A3F959CF16C5DB3F924.ashx

http://www.dts.com/Consumer_Electronics/Home_Theater/~/media/0EA7D8D00FAB48BCBCC404BF031A734A.ashx

http://www.dts.com/Consumer_Electronics/Home_Theater/~/media/5B658098B1A24193834F8BBD029993C3.ashx

http://www.dts.com/Consumer_Electronics/Home_Theater/~/media/0BD0C95682144F1E8DDD72255DAED31B.ashx

http://www.dts.com/Consumer_Electronics/Home_Theater/~/media/3159F1D141A04D5AA62FC13ECE9E76D2.ashx

http://www.dts.com/Consumer_Electronics/Home_Theater/~/media/292933EFDBE74D57AA06A5D16208D791.ashx

http://www.dts.com/Consumer_Electronics/Home_Theater/~/media/BCCB1D77E56D4B80BF1FC8D10A53555B.ashx


Sau daca ai probleme cu deschidere adreselor ..... poftim linkul sa poti tu vedea ce fel de configuratie vrei din cele 7
http://www.dts.com/Consumer_Electronics/Home_Theater/Speaker_Layout_and_Configurations.aspx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 24, 2009 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu doresc sa mai adaug decat un singur lucru:
DTS-HD este un codec optional si nu este singurul codec audio de inalta rezolutie de pe piata.
Exista relativ putine playere BluRay care folosesc (decodeaza) acest codec.
Dupa cum poate s-a observat, in acele configuratii scrie clar ca respectivele aranjamente de boxe se vor folosi DOAR pentru DTS-HD.
Am incercat sa-ti arat ca THX-ul arata clar care trebuie sa fie aranjamentul unui sistem de boxe 7.1

Incerc sa te fac sa intelegi ca orice aranjament al boxelor diferit de ce este pe coloana sonora a unui BluRay va avea efecte dezastruoase asupra auditiei (sau cel putin ciudate).
http://www.dts.com/Consumer_Electronics/Home_Theater.aspx
Vezi si aici cum sunt dispuse boxele.

Nu-mi vin in minte momentan decat doua situatii in care pozitionarea boxelor in sistem gen front wide ar fi ceva de neimaginat:
1 - Parca in concertul Queen Tribute apar la un moment dat pe scena George Michael si Elton John.
Acestia fac un joc, impartind sala plina de oameni in 2 parti, apoi punand publicul de pe strict anumite sectoare sa faca galagie sau sa cante odata cu ei.
Ar fi cel putin curios sa vezi cum George Michael sta in fata ta (camera este pozitionata in fata lor, la mijlocul salii) si face semn in dreapta ta salii sa cante si, deoarece boxele surround sunt suite deasupra boxelor front, in loc sa auzi sala din dreapta ta sa auzi de deasupra lui Confused
2 - Unul din cele mai fascinante efecte surround este in filmul Mission Impossible 2, atunci cand personajul principal intra intr-un tunel in care era un stol de porumbei, si care, la aparitia sa zboara toti prin dreapta camerei video inspre spatele camerei.
Ei bine, la acest efect surround juri cu mana pe inima ca acei porumbei zboara exact pe la capul tau (dealtfel, absolut toata lumea din sala de cinema a intors instinctiv capul spre dreapta, asteptandu-se sa vada porumbeii zburand prin sala, atat de realistica este inregistrarea audio).
Acum, in sistemul clasic de aranjare a boxelor se observa ca acestea creaza un fel de arc de cerc in jurul tau, iar portiuni din efectele audio sunt trecute de la o boxa la alta, incepand cu fronturile, trecand prin surround si terminand cu boxele presence.
Daca acest "arc de cerc" este intrerupt si nu mai respecta configuratia pentru care a fost gandita coloana sonora a filmului si/sau a spectacolului audio atunci toate efectele audio vor fi varza, nu se va mai intelege nimic din ele.

_________________


Ultima modificare efectuata de catre nicu_martin la Mar Noi 24, 2009 1:30 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 24, 2009 1:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai nicule nu intelegi ca pepino a testat personal si se aude mult mai bine asa ? Iti garanteaza el. Nu stiu cum poti sa crezi tot ce spun prostii aia de la Dolby...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
cumnatu



Conectat la: 10 Apr 2007
Mesaje: 65
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 24, 2009 7:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da mai e simplu, pepino vrea sa zica, dar nu stie cum urmatoarele :
Evident ca daca in loc sa asculti stero cu boxele in fata ta si vei asculta stereo cu boxele in lateralul capului vei auzii mai ... profunda sterofonia.
Asa cum e evident ca daca asculti la casti o sa fie mai stereo decat la boxe.
Asa cum e evident ca daca asculti stereo o sa fie mai stereo decat daca asculti o banda mono.
Asa cum e evident ca daca asculti stero-sround e mai stereo decat stereo.
Asadar daca asculti cum zice el 5. 1 dublata fata va fi mai mult decat 5.1 ca si feeling dar...........
dar.......
dar...... nu va mai fi sunetul CORECT. Va fi mai dinamic dar cu siguranta incorect.
E ca si cum ai asculta muzica cu setari de egalizator. Va fi mai ... kinky dar mai incorect. Incorect in conditiile in care teoretic trebuie sa incerci sa reproduci ce e pe disc , exact ce e pe disc si nu mai mult si nici mai putin.

Pepino vrea X.1 nu vrea realitate, el vrea supersuround nu realitate. Ce aveti cu el daca vrea el sa se uite la un film gandit intr-un fel si sa auda alt film ? Dictatorilor Razz !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community