FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
(Mai) apucati sa ascultati muzica?
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ViMe



Conectat la: 26 Mai 2008
Mesaje: 98
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 5:10 pm    Titlul subiectului: (Mai) apucati sa ascultati muzica? Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum va cam intindeti (unii dintre voi*) la nesfirsit cu discutiile in contradictoriu (aia versus ailalta, brandu' cel mai cel, etc), ma intreb (retoric desigur) daca mai (aveti timp sa) ascultati si putina muzica.

Tuturor va doresc auditii placute! (indiferent de tipul/costul/brandul discurilor/echipamentelor detinute/preferate)

* Atentie! aici ma refer la trolli ce-au pompat intr-unele topicuri posturi nesfarsite de le-au facut sa numere mult peste zece pagini.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 5:10 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 5:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum de nu Razz
Chiar acum ascult un BDA (BluRay Disc Audio) si scriu in acelasi timp - deci, se pot face doua lucruri deodata Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 6:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu ascult mai mult radio de pe net ~128kbps in boxe PC de 50 RON decat apuc sa ascult in jucariile de acasa...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ViMe a scris:

Mai apucati sa ascultati muzica?


Eu as pune altfel intrebarea....Mai simititi ceva cand ascultati muzica?

Vi se mai ridica parul pe maini cand ascultati o piesa preferata? A devenit muzica,ceva care trebuie sa se auda acolo,atunci cand faceti ceva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ionion



Conectat la: 12 Mar 2009
Mesaje: 68

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 2:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fluffy38 a scris:


Vi se mai ridica parul pe maini cand ascultati o piesa preferata?



...si parul de pe maini si penele de pe spate, dar numai daca ascult un vinil. daca ascult digital ma ia cu ameteala si ma clatin usurel, pana reusesc sa ma asez. mi se face rau de la digital.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 2:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cheloo



Conectat la: 15 Iun 2008
Mesaje: 221
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 11:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ionion a scris:
fluffy38 a scris:


Vi se mai ridica parul pe maini cand ascultati o piesa preferata?



...si parul de pe maini si penele de pe spate, dar numai daca ascult un vinil. daca ascult digital ma ia cu ameteala si ma clatin usurel, pana reusesc sa ma asez. mi se face rau de la digital.



Am ras cu lacrimi Laughing Laughing Laughing

_________________
Ascultator de muzica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 29, 2009 12:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da.
_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 12:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa ma gandesc.... listening
Dimineata, o ora la cafea.
Seara, aproape in fiecare seara cel putin un album.
Wk-end, mai adun cateva ore bune.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 1:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu de la o vreme ascult numai cabluri... nici macar nu le mai conectez la aparate sau la boxe... asa imi dau seama mai bine daca sunt calde sau reci... cand nu reusesc, le pun termometrul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 02, 2009 4:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Topicul asta mergea cred la fel de bine la aria Muzica.

Cred ca intrebarea se referea nu numai la durata prorpiu zisa in ore pe zi, cat si la ascultatul muzicii vs. ascultatul sunetelor. Adica daca o melodie mai este savurata, mai trezeste sentimentele pentru care a fost compusa, mai induioseaza de exemplu, sau daca toata atentia este indreptata catre detalii, sunete, cum suna instrumentul cutare in plan indepartat, cat de dinamic e contrabasul, atac, dinamica, soundstage, focus, transparenta etc. Desi acestea sunt sarea si piperul unei melodii frumoase, cred ca a vrut sa zica si daca se mai poate face abstractie de acestea si se mai savureaza linia melodica propriu zisa, MUZICA, scopul de la care s-a plecat de la inceput.

Asa interpretez eu intrebarea, cred ca a batut si in directia asta...

Ca sa raspund, as spune ca incep sa ma obsedeze si pe mine anumite detalii (de aici de pe forum mi se trage Smile), dar sunt si dati in care le las deoparte, uit de toate, nu mai analizez sunetul si ma bucur cand ascult o melodie de la care ma trec fiori si pe care o fredonez cateva zile dupa aia, si pe care o ascult cu placere si pe castile de la telefon.

Acesta este un forum audiofil, unde asa cum spune si numele se discuta despre High Fidelity, si e normal ca sa se discute in cea mai mare despre sunete si calitatea reproducerii lor, dar cred ca intrebarea a facut referire si la cazul in care acestea pentru unii devin o obsesie, si pierd din vedere scopul principal pentru care isi iau boxe care suna mai mult sau mai putin corect - si anume acela de a ASCULTA MUZICA.

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Mie Dec 02, 2009 11:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar nu am inteles de ce a fost mutat acest topic de la stereophile la cafenea Shocked

Stereophile=locul de intalnire al audiofililor care se respecta.


Daca stau si ma gandesc mai bine, totusi gresesc,intr-adevar audiofilii care se respecta nu asculta muzica,ci sculele. Clar. Scuze de greseala!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 02, 2009 12:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A fost mutat aici deoarece este un topic de Cafenea.
La Sterophile se discuta strict despre scule audio.
La fel se putea intitula topicul si "mai aveti timp sa vedeti filme?".

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ViMe



Conectat la: 26 Mai 2008
Mesaje: 98
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 02, 2009 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mesajul l-am postat in sectiunea Stereophile pentru ca mi-a parut a fi zona zero a confruntarilor inutile si absurde si am dorit sa fie citit de combatanti*.

Enjoy the MUSIC!

* Atentie! aici ma refer la trolli ce-au pompat intr-unele topicuri posturi nesfarsite de le-au facut sa numere mult peste zece pagini.

PS. Pentru johnniewalker: Respectele mele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mir



Conectat la: 05 Mar 2003
Mesaje: 36
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 11, 2009 1:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cand ascult muzica imi pun alaturi un pahar cu ulei de sarpe ca sa aud mai bine, iar cu o pipeta mai pun cate o picatura pe timpan din cand in cand....efect garantat !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community