FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
(Mai) apucati sa ascultati muzica?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ViMe



Conectat la: 26 Mai 2008
Mesaje: 98
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 11:18 am    Titlul subiectului: de vizitat Raspunde cu citat (quote)

Arhivele cu opinii de pe UltraAudio
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 11:18 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 10:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Scule" pentru muzica sau muzica pentru scule ?!?!?! Laughing
_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 11:44 pm    Titlul subiectului: Re: (Mai) apucati sa ascultati muzica? Raspunde cu citat (quote)

ViMe a scris:
Dupa cum va cam intindeti (unii dintre voi*) la nesfirsit cu discutiile in contradictoriu (aia versus ailalta, brandu' cel mai cel, etc), ma intreb (retoric desigur) daca mai (aveti timp sa) ascultati si putina muzica.

Tuturor va doresc auditii placute! (indiferent de tipul/costul/brandul discurilor/echipamentelor detinute/preferate)

* Atentie! aici ma refer la trolli ce-au pompat intr-unele topicuri posturi nesfarsite de le-au facut sa numere mult peste zece pagini.


Nici timp, nici chef, pentru că după o zi de zgomot am un „fundal” pe creier de toată frumusețea.

În schimb încă mă întorc cu discuri din concedii, deși nu le desfac Shocked
Am CD-uri sigilate de 2-3 ani.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 8:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

c6t9 citire:
Am CD-uri sigilate de 2-3 ani.

Nu o spun in nume personal, dar acest "obicei" se raspandeste tot mai mult. Avem timp sa VORBIM despre muzica, dar nu avem timp sa ASCULTAM muzica. Investim bani si timp sa FACEM un sistem, dar nu avem timp sa-l ASCULTAM indeajuns. E mare pacat, deoarece toti recunoastem ca importanta e intai MUZICA si apoi sculele. Crying or Very sad
Eu prefer sa am unele inregistrari in format mp3( e drept foarte putine), decat sa nu le am. Asa am inregistrat, in conditii tehnice precare, de la radio, prima parte a concertului YES de la Bucuresti, dat noaptea pe la ora 1-2.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 10:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu inca mai am. Si timp si chef.
Beneficiez insa si de un program special.

Apropos de timp si chef - 2 chestii care mi se par distractive in context:
- pe vremea cand inca ma mai amuza intens / aveam dispozitie sa incing hore cu strigaturi cu amicu', chiar si atunci, mai faceam o pauza de-o ora ca sa ma clatesc cu un album, doua

- in urma unei foarte placute vizite la unul dintre domnii de pe forum am redescoperit Marillion, pe care nu ii mai ascultasem de ani multi. Am cumparat urgent "Script..." si "Missplaced ...". Ambele remaster '99.
"Script...", in special, e macelarit feroce, scartait si tipat, cu oarecare tendinta bidimensionala.
Desi la inceput audiofilul veros din mine ridica fruntea incretita de ura ca "asa ceva nu se poate asculta", minut dupa minut nu ma puteam opri si faceam fata inchipuitului macel pt. ca muzicile erau prea frumoase si imi fusese tare dor de ele.

Pe de alta parte, evident ca prefer sa sune cat mai bine cele ascultate (ideal - impecabil) dar daca nu se poate nu o sa ma sinucid.
Si, ca de obicei, imi iau cd-urile pt muzicile care stiu sau presupun ca sunt pe ele. Nu pt ca sunt scoase de casa X sau suna "garantat cristal 100%" - iar ce-i pe ele vedem noi mai incolo - (dupa mecanismul "ne casatorim acum dar ne iubim mai incolo ca oricum n-avem ce face").
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda, suntem în aceeași situație.

Eu le cumpăr cu speranța că va veni o vreme când voi sta numai într-un scaun în fața a două boxe și să le despachetez ca un copil care primește o ciocolată pe an.

Dar cu cât trec anii, cu atât îmi dau seama că acel scaun este doar o fantezie de-a mea.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Costel S



Conectat la: 09 Mar 2007
Mesaje: 126
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 12:56 pm    Titlul subiectului: timp pentru ascultat muzica Raspunde cu citat (quote)

Inca mai este timp si pentru ascultat/reascultat si de asemenea pentru descoperit trupe.
De exemplu: Karmakanic (progres), Pineapple Thief (progres), Black Country Communion (blues-rock), Blue Murder (heavy-metal), Angra (metal-progres), pe care vi le recomand.
Noutatile le "asezonez" cu vechituri gen Budgie, Grand Funk, Alan Parsons Project, Lee Clayton, Cocney Rebel, s.a.
Din pacate timpul consacrat nu poti trage de el sa-l mai intindem putin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 10:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu de cand mi-am terminat boxele cu SB acoustics (nu ca ar primele mele boxe, dar suna cel mai bine dintre toate) ajung la liceu cu o ora mai tarziu si plec cu una mai devreme. Sincer habar n-am ce inseamna pt voi soundstage, liniaritate (dealtfel boxele noastre daca ar fi liniare ar suna naspa) sau alti termeni, stiu doar ca imi place sa stau in scaun sa pun un CD si sa ascult muzica.
Si cand ascult muzica imi place sa nu ma uit lanicio scula, stau cu nasul intr-o carte, in laptop in orice....nu ma uit la cutiile care produc sunete, doar ascult muzica ce iese din ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 11:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi-am facut un obicei ca in fiecare seara sa ascult cel putin 90-120 minute de muzica. Ascult ce imi pica in mana, din colectia proprie. Ma reconforteaza si ma ajuta sa-mi reintru in matca.
As putea spune ca sunt situatii cand aleg, totusi, muzica functie de starea in care ma aflu la momentul respectiv.
In ultimul timp am redescoperit opera. Astept cu nerabdare sa-mi soseasca Don Giovanni (prietenii stiu de ce !).
De la colegii audiofili incerc sa gasesc discuri cat mai bine inregistrate. Am cumparat multe cd-uri care nu sunt preabine trase si pe care le ascult din ce in ce mai rar.
Cand imi este dor de ceva deosebit ascult un vinil.

Au fost perioade destul de lungi cand ascultam sculele, cablurile, boxele, etc., etc.
Am reusit sa trec peste.

Ce sa zic, muzica imi consuma mult din timpul meu liber si imi doresc sa fie asa mereu !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 12:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bravo!

Apropo de ascultatul și liceul, eu fugeam de la liceu să mă duc la altul (Lipatti) și să ascult acolo live plus apostrofările de rigoare Laughing

Oricum pe vremea aia ascultam ore de muzică zilnic. Și primul an din facultate l-am mai mâncat prin baruri și cântări live și cam asta a fost. Încet încet au dispărut toate. Au vândut și cei din familie sculele, au încetat evenimentele la care asigurau sonorizare, s-a schimbat mult România.

Win some, lose some. Măcar o avem pe Inna, care cică e mare vedetă Shocked

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ha ha Twisted Evil, eu stau pe strada aia cu Dinu Lipatti (str. Gh. Preotescu) si fratele meu a facut acolo pianul pana sa intre la conservator. Seara e marfa cand ies fetele din caminul ala la geam si incep sa tipe la noi care stam pe niste trepte vis-a-vis de liceu Laughing
Decat deloc mai bine Inna..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 2:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Până la urmă ai dreptate. Măcar am observat că se mândrește cu faptul că este din România. Sincer eu cum trec granița aș vrea să am alt pașaport. În vara asta în Italia nu a fost prea plăcut. În rest eu am avut noroc chior că nu s-a luat nimeni de mine. Ceilalți au fost controlați peste tot, inclusiv inventarul torpedoului. Altora li s-au cerut explicații despre proveniența electronicelor. De parcă pleacă dracu cu facturile după el.

Sad

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e vina ta sau a noastra ca ne-am nascut intr-o tara care are si personaje cu care nu te poti mandri, dar nici din partea lor nu este frumos sa generalizeze si sa te faca sa te simti ca ultimul cacat pentru ca esti roman, cand toate popoarele sunt mandre de propria lor tara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
oake



Conectat la: 28 Iun 2005
Mesaje: 609
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 07, 2010 7:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am un prost obicei: să citesc printre rânduri...cred că ViMe se referea defapt la faptul că timpul acordat muzicii este dramatic inferior celui acordat ascultării cd-urilor de probă. Am fost în zona asta ceva ani dar mi-am revenit.
Dacă greșesc, să fiu iertat!

_________________
Mielul blind suge la oaia neagra a familiei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ascult muzica cel putin 4-5 ore pe zi (noroc cu RockFm mai nou) la casti in timp ce muncesc.

Am fost la concerte: Rammstein, Aerosmith si Guns
De cateva ori prin barurile din Bucuresti cu formatile live romanesti.


In schimb n-am mai reusit sa ascult muzica la sculele 'audiofile' in camera special amenajata.
In acest an (2010) puse una peste alta adun maxim 2-3 ore de ascultat muzica pe scule din dotare... in rest le-am folosit doar pe post de mobila.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community