FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Filme de referinta... personala
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 6:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Excelenta si cartea - Stephen King, ca de altfel toate cartile acestuia.
Thumb Up
Pacat ca putine dintre ecranizarile cartilor sunt reusite. Cele cu buget mare (The Green Mile, Dreamcatcher) au fost ceea ce ar fi trebuit sa fie, restul din pacate in majoritate nu sunt la inaltimea cartilor si a scenariilor care din cate stiu tot de el sunt scrise.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 6:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alexx a scris:
cosminbro a scris:
Excelenta si cartea - Stephen King, ca de altfel toate cartile acestuia.
Thumb Up
Pacat ca putine dintre ecranizarile cartilor sunt reusite. Cele cu buget mare (The Green Mile, Dreamcatcher) au fost ceea ce ar fi trebuit sa fie, restul din pacate in majoritate nu sunt la inaltimea cartilor si a scenariilor care din cate stiu tot de el sunt scrise.

Din povestea celor 2 Shining-uri (al lui Kubrick si cel din '97, i-as zice "al lui S. King", ca in asta s-a implicat din plin) rezulta cel putin un lucru: filmu-i film si cartea-i carte, nu-i a buna cand un scriitor se baga sa-si regizeze propriul roman... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 11:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stai putin, ala din '97 nu era serie TV? Film de lung metraj eu nu stiu decat unul, al lui Kubrick.

Dar da, in general rar se intampla sa fie filmul apropiat de carte, indiferent daca autorul este implicat sau nu. O exceptie notabila mi s-a parut 'Lord Of The Rings', dar totusi si din filmele facute dupa lucrarile lui King foarte multe nu se indeparteaza prea mult de carte, problema e ca nu reusesc sa transpuna ceea ce vizualizezi cand citesti cartea. Lipseste ceva, fluenta, naturalete, nu stiu, probabil ca nici imaginatia regizorilor nu se ridica la nivelul celei a lui King, care e un povestitor fantastic, poate cel mai bun pe care il stiu.

Oricum, ai dreptate, fiecare ar trebui sa ramana la ce stie, scriitorii sa manuiasca cuvintele pe hartie, iar regizorii sa manuiasca actorii si tot ce mai e implicat intr-un film astfel incat sa transforme iluzia in realitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Sam Ian 09, 2010 12:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In afara de bani nu gasesc nici o explicatzie scuzabila (dar nu iertabila) pentru care Stephen King sa fi facut acele ''filme'' dupa propriile cartzi. Momentul/momentele cand nu l-am mai citit deloc, a fost dezamagirea foarte serioasa la vizonarea filmelor ''made in S.King''.
Penibile la modul pur Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Perpetual Burn



Conectat la: 01 Oct 2007
Mesaje: 229
Locatie: Tg-Mures

MesajTrimis: Sam Ian 09, 2010 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Artificial Intelligence - A.I.(2001) Steven Spielberg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community