FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cu ce boxe se recomanda utilizarea lui Harman Kardon HK 680?
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
pake_mva



Conectat la: 20 Dec 2009
Mesaje: 30
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 03, 2010 10:42 pm    Titlul subiectului: Cu ce boxe se recomanda utilizarea lui Harman Kardon HK 680? Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor! Sunt nou pe aici si as avea nevoie de un mic ajutor....posed un amplificator Harman Kardon HK 680 si doresc sa-mi achizitionez in viitor o pereche de incinte acustice cu care sa se intleaga bine. O combinatie optima, potrivite pt acest amplificator.
Ma gandesc in special la piata SH, unde sunt destule boxe generatii vechi la preturi acceptabile.
Precizez ca ascult cam toate genturile de muzica, mai putin rock si restul ce necesita multi basi . Nu sunt pasionat nici de volumul mare. Ma intereseaza calitatea sunetului.
Incaperea este una modesta de bloc si are suprafata de 17mp.
Multumesc mult anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 03, 2010 10:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 03, 2010 11:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate il stiu eu, HK680 nu are probleme nici cu rock si nici cu boxe dificile, are suficienti 'muschi' pentru majoritatea boxelor de pe piata. Poate ca mai usor ar fi daca ai specifica si un buget orientativ, pentru a primi niste idei pentru boxe SH.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pake_mva



Conectat la: 20 Dec 2009
Mesaje: 30
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 05, 2010 7:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc sa am doua seturi.
Initial sa cumpar ceva boxe mai mici la 100-200euro si apoi, cand iesim din criza Rolling Eyes , ma gandesc la ceva mai bunicel pe la 1000euro, poate si mai mult. Depinde. Acuma mi-e greu sa ma pronunt. Mai am o linie compusa din amlificator si un tuner, si o sa am la ce sa le folosesc.
Pe ocazii.ro sunt destule boxe dar mi-e greu sa aleg ceva. Atatea boxe Bowers&Wilkins, Mission, Canton, Magnat, si multe altele.
Multumesc mult baieti Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Schindler



Conectat la: 10 Sep 2008
Mesaje: 84
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Ian 06, 2010 9:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.grenault.net/couples.htm

Taie de pe lista JBL si Infinity . Incearca Triangle si Focal ( fostul JM Lab).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 06, 2010 5:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

H/K se intelege perfect cu Magnat Monitor seria 220, dar merge si pe seria 880.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pake_mva



Conectat la: 20 Dec 2009
Mesaje: 30
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 10, 2010 12:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Magnat Monitor seria 220 si 880 nu se prea mai gasesc noi, cu mult noroc poate SH... Doar noile 200 si 800. Este mare diferenta intre ele?
Merita un efort pentru Wharfedale Diamond 9.2 sau Wharfedale Diamond 9.3?
Despre System Fidelity SF-3030 ce puteti sa-mi spuneti?
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 10, 2010 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pake_mva a scris:
Merita un efort pentru Wharfedale Diamond 9.2 sau Wharfedale Diamond 9.3?


9.2 am eu si pot spune ca nu se combina bine cu H/K.
Poti cauta MM 220 sau 880 la SH.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pake_mva



Conectat la: 20 Dec 2009
Mesaje: 30
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 10, 2010 4:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am gasit doar MM 200, MM800 noi si MM880 SH.
Wharfedale Diamond 9.3 crezi ca se comporta la fel ca Wharfedale Diamond 9.2?
Triangle Comete EX cum sunt? Merita sa optez pt ele?
As prefera boxe de raft momentan. Urmatorul upgrade o sa fie ceva mai "mare". Cel putin asa sper.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Schindler



Conectat la: 10 Sep 2008
Mesaje: 84
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Ian 10, 2010 10:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pake :
1) orice ban pe care il dai pe niste boxe ieftine si proaste este un ban pierdut ( aruncat). Mai bine mai asteapta pina stringi Bani si ia-ti ceva ca lumea de la inceput.
2) pentru camera ta se potrivesc numai boxe de raft - nu ai nevoie de boxe de podea .
3)
Triangle Comete EX nu am ascultat dar am Triangle Titus ES si sint foarte multumit de ele. Boxele Triangle sint fabricate in Franta spre deosebire de multe alte nume mari care se fabrica prin China. Incearca sa asculti Triangle si Focal pe ampul tau. Cu cabluri potrivite, bineinteles.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 20, 2010 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Triangle Titus EX si ai sa fi uimit!
_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Sam Mar 06, 2010 8:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am infinity beta 50 cu harman kardon hk 690care are cu 30w pe 8 ohmi mai mult ca hk ul 680, iti recomand combinatia asta
boxele au sensibilitate destul de mare ca sa auzi si subtilitati la volum mic si au si putere la volum mare, in pls de asta vei fi uimit de ce fac difuzoarele CMMD din aceste infinity............atat de clar........ mergi si asculta si convinge-te, si ia cabluri in-akustik de 3 mm patrati grosime seria excellenz nu sunt scumpe bafta Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Sam Mar 06, 2010 8:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dar cum ai camera mica poti sa iei ceva bookshelf, poti lua infinity beta 20 si unul sau doua subwoofere infinity sw 10, si nu cumpara cabluri scumpe ca nu fac diferenta , iar aceasta a doua combinatie cu subwooferele va suna super, suburile infinity sunt foarte muzicale si rapide , si au distorsiuni minime(gratie CMMD), nu iti cheltui banii pe boxe scumpe si care chiar nu fac diferenta, multe din produsele hi fi de pe piata sut jalnice din incapacitatea producatorilor de a dezvolota ceva care sa reprezinte un pas inainte, daca vrei sa vorbim mai multe iti las un id la cererea ta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 06, 2010 8:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purehifi a scris:
... nu iti cheltui banii pe boxe scumpe si care chiar nu fac diferenta, multe din produsele hi fi de pe piata sut jalnice din incapacitatea producatorilor de a dezvolota ceva care sa reprezinte un pas inainte, daca vrei sa vorbim mai multe iti las un id la cererea ta

Laughing
Mda, se presupune ca suntem pe un forum de hifi. Vorba lui nenea Iancu Caragiale se potriveste perfect situatiei.
Curat, murdar coane Fanica!

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Sam Mar 06, 2010 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dar ce sistem ai tu dinica?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 07, 2010 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purehifi a scris:
dar ce sistem ai tu dinica?


Niste lojitekuri de 2500 W....De ce intrebi? Twisted Evil
Pure, dar tu ce cauti pe forumul acesta? Dupa raspunsurile pline de substanta cenusie pe care le oferi, as zice ca locul tau este pe softpedia. Worship

Citat:
pure zice:
nu iti cheltui banii pe boxe scumpe si care chiar nu fac diferenta, multe din produsele hi fi de pe piata sut jalnice din incapacitatea producatorilor de a dezvolota ceva care sa reprezinte un pas inainte

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community