FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cu ce boxe se recomanda utilizarea lui Harman Kardon HK 680?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Dum Mar 07, 2010 12:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica, daca nu iti plac raspunsurile mele nu le mai citi, dar realitatea hi fi cam asa este, sa stapanesti sanatos logitech-urile alea de 2500w Laughing asa intrebam curios de sistem (calitatea si excelenta audio este direct proportionala cu suma cheltuita nu-i asa?) mmmmmmm NUUUUUUUUUUU Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mar 07, 2010 12:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
chris



Conectat la: 02 Aug 2004
Mesaje: 186
Locatie: Caransebes

MesajTrimis: Joi Sep 09, 2010 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai cunoaste cineva combinatii reusite pt acest amplificator Question
Ma intereseaza o pereche de boxe de raft care se descurce intr-o camera cu suparafata de 14mp si sa aibe portul de bass refelex pe fata.
Muzica e pop 80-90, r&b, chill-out si electronica, in format flac si mai rar cd-uri.Bugetul pana in 1000e si sper ca la capitolul boxe sa ma opresc aici finalizand aceasta componenta.

_________________
statie : HK-680
boxe : Monitor Audio - B2 (OFC/TDC-2mm)
cd Denon DCD-1015; WD TV Live
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Joi Sep 09, 2010 7:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da,

o pereche din astea te-ar lasa masca, in comparatie cu orice boxa de raft.

mai bn ca revel orice model si orice altceva

nush daca ai putea sa le aduci sau sa le cumperi sunt peste 1000 euro

http://www.harman-japan.co.jp/jbl/hifi/4305hwx/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Joi Sep 09, 2010 7:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si mai bn cu incinta inchisa................dar mnoa
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Joi Sep 09, 2010 7:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="dinica"]
purehifi a scris:
dar ce sistem ai tu dinica?


Niste lojitekuri de 2500 W....De ce intrebi? Twisted Evil
Pure, dar tu ce cauti pe forumul acesta? Dupa raspunsurile pline de substanta cenusie pe care le oferi, as zice ca locul tau este pe softpedia. Worship

Smile)

.tu crezi ca daca pe cutia sistemului scrie 2500 de w chiar ai 2500 de w ?Smile)...inseamna ca lautarii aia de-si iau scule de mii de euro pt doar 2000 de w sa zicem sunt cam fraieri..ar putea sa faca nunta cu un sistem din asta nu?Smile)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Joi Sep 09, 2010 8:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="stuparu_mihairadu"]
dinica a scris:
purehifi a scris:
dar ce sistem ai tu dinica?


Niste lojitekuri de 2500 W....De ce intrebi? Twisted Evil
Pure, dar tu ce cauti pe forumul acesta? Dupa raspunsurile pline de substanta cenusie pe care le oferi, as zice ca locul tau este pe softpedia. Worship

Smile)

.tu crezi ca daca pe cutia sistemului scrie 2500 de w chiar ai 2500 de w ?Smile)...inseamna ca lautarii aia de-si iau scule de mii de euro pt doar 2000 de w sa zicem sunt cam fraieri..ar putea sa faca nunta cu un sistem din asta nu?Smile)


mare e gradina.... Laughing

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Joi Sep 09, 2010 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mare e gradina.... Laughing[/quote]

poate ma insel eu...recunosc...si daca e asta cazul imi cer scuze de acuma....dar eu sincer sa fiu nu prea am auzit de sistemele astea de n-spe mii de watti....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 09, 2010 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stuparu_mihairadu a scris:

poate ma insel eu...recunosc...si daca e asta cazul imi cer scuze de acuma....dar eu sincer sa fiu nu prea am auzit de sistemele astea de n-spe mii de watti....

Nici pe dinica nu prea-l cunosti, daca ai crezut raspunsul cu Lojitecul. Sa zicem doar ca nu vorbea serios.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 12:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alexx a scris:
stuparu_mihairadu a scris:

poate ma insel eu...recunosc...si daca e asta cazul imi cer scuze de acuma....dar eu sincer sa fiu nu prea am auzit de sistemele astea de n-spe mii de watti....

Nici pe dinica nu prea-l cunosti, daca ai crezut raspunsul cu Lojitecul. Sa zicem doar ca nu vorbea serios.



stiu de el ce si ce sa zic asa..ca doar am citit si eu posturile lui pe aici(cateva)..tocmai din cauza asta ma miram de lojitecuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 12:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai citit posturile lui si te mirai ca a crezut ca Lojitecurile lui chiar au 2500 W?! ROFL ROFL ROFL

Da, si eu credeam ca poate mai mult de atat. Eh, mai are de invatat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mariusica



Conectat la: 25 Apr 2005
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 12:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Arata frumos JBL-urile alea, dar cred ca este periculos sa afirmi ca "o pereche din astea te-ar lasa masca, in comparatie cu orice boxa de raft"

Apropo, pt cei care nu stiau Lojitec (nu Logitech) este divizia ultra-pro de la Dynacord pt zona Asia Mr. Green

_________________
"...It's the world's first electronic computer. Right now it's solving mathematical problems for the US Army, but who knows, someday a machine like this will check on your income tax..." :: 1960 promotional film about UNIVAC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 3:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mariusica a scris:
Arata frumos JBL-urile alea, dar cred ca este periculos sa afirmi ca "o pereche din astea te-ar lasa masca, in comparatie cu orice boxa de raft"

Apropo, pt cei care nu stiau Lojitec (nu Logitech) este divizia ultra-pro de la Dynacord pt zona Asia.


interesant....si la noi ce anume comercializeaza??versiunea rabla ?
ca eu ce am vazut de la ei in magazine nu m-au impresionat...din contra chiar

si acum intreb fara ironii.....(nu de alta da` parca vad ca mi-o fur iar)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in afara de jbl-urile recomandate singurele alternative ar fi pioneer s2 EX sau revel gem 2 dar mult prea scumpe si nu fac mai mult in plus poate chiar mai putin, media si inalta pe compresie "bine facute" nu mai coloreaza sunetul astazi, plus de asta daca ai conduce un tweeter si o medie separat amplificate tot nu s-ar apropia de distorsiunile minime si usurinta si claritatea cu care reda compresia medii inalte ne -biamplificate deci cu distorsiunile crossoverului pasiv.


nush cat ai intels din asta dar ceva pe compresie e superior celor pe con si dom la tweeter.

mai bine asculta niste klipsch sau jbl sau meyer pe compresie sa vezi Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multe din incintele de azi pierd daca sunt bass reflex si la forma cutiei (difractia de pe suprafata cutiei a sunetului care emana din difuri)


o problema partial rezolvata: jbl array performance, eclipse fujitsu TD.

o alta problema boxele care emana inalte sau medii la 360 grade, rezulta multe reflexii care te deviaza de la "sunetul direct" adica sunet redat si de camera.

alegere: inalte si medii care sunt directive asmenea unor mici hornuri sau waveguide-uri

buretele cofrat pe peretii laterali rezolva din reflexii.


la bass nu conteaza reflexia.


conteaza unde pui basul
si sa fie par nu un singur subwoofer.

e o lucrare de Floyd Toole despre amplasarea basului.

ideal se merge pe boxe raft potente pe medii inalte si subwoofere cutie inchisa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 11:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de ce sa ceri amplifului sa faca o gama cat mai larga de frecventa?

daca mergi pe 2 cai si frecventa joasa cat se poate de redusa data de amplif atunci ampliful va suna mai curat.

: frecventele joase cer cel mai mare amperaj si consum de curent, aici distorsioneaza ampliful, in sistemele noastre maj avem crossover pasiv, cand acesta se incalzeste sau cand ampliful ramane fara resurse distorsioneneaza basul si implicit crosoverul pasiv baga distorsiunile din bas si pe medii si inalte, cere de la amplif frecventa joasa cat mai putina reprodusa si va suna mai curat (ORICE AMPLIF).

si asa suburile sun amplificate dedicat pe bas, nu-ti mai trebe decat putere pt medii inalte.

o cale boxe raft si suburi ar fi ideal dar astea full range(o cale) sunt deocamdata limitate in banda)


Cu stima,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community