FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Blu-Ray vs. DVD
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 29, 30, 31  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
IRIS



Conectat la: 08 Aug 2006
Mesaje: 219
Locatie: TM

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 2:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="eduardlapas"][quote="Cosmin_C"]
eduardlapas a scris:
- un DVD player Panasonic sau Pioneer de 2-300 EURO se vede la fel de bine ca unul de 3-4000 EURO, sau daca sunt diferente, acestea sunt atat de mici, incat trebuie sa fii nebun sa platesti diferenta de pret. Plus ca azi dai 4000 EURO pe un DVD-player de top si maine apare Blu-Ray, care la 500 EURO SPULBERA la calitatea imaginii acel DVD player.


Spui tampenii...scuza-ma! Exista diferente mari de imagine si sunet intre un dvd de 1500 euro si unul de 300.Afirm asta deoarece am apucat sa fac comparatii.Incearca sa folosesti un dvd original pt.compararea imaginilor si un LCD sau o plasma buna.
La dvd-uri in gama de 300 euro,nu m-as opri decat la DENON.
Cat despre BLU-RAY....sunt de proasta calitate ce a aparut pana in prezent.Trebuie sa mai asteptam... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 2:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 2:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai așteaptă tu. Sunt „slabe” playerele blu-ray apărute până acum, dar rezultatul final (adică imaginea pe care o ai pe panel) este mai bună și decât cea a unui player dvd de 100.000 de euro. Și asta datorită sursei, materialului înregistrat. Care este formatul Blu-Ray, remember?
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eduardlapas



Conectat la: 06 Mai 2005
Mesaje: 358
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 3:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="IRIS"][quote="eduardlapas"]
Cosmin_C a scris:
eduardlapas a scris:
- un DVD player Panasonic sau Pioneer de 2-300 EURO se vede la fel de bine ca unul de 3-4000 EURO, sau daca sunt diferente, acestea sunt atat de mici, incat trebuie sa fii nebun sa platesti diferenta de pret. Plus ca azi dai 4000 EURO pe un DVD-player de top si maine apare Blu-Ray, care la 500 EURO SPULBERA la calitatea imaginii acel DVD player.


Spui tampenii...scuza-ma! Exista diferente mari de imagine si sunet intre un dvd de 1500 euro si unul de 300.Afirm asta deoarece am apucat sa fac comparatii.Incearca sa folosesti un dvd original pt.compararea imaginilor si un LCD sau o plasma buna.
La dvd-uri in gama de 300 euro,nu m-as opri decat la DENON.
Cat despre BLU-RAY....sunt de proasta calitate ce a aparut pana in prezent.Trebuie sa mai asteptam... Wink


Parerea mea este ca nu spun tampenii. Eu am lucrat cativa ani la o firma care comercializa asa ceva si acesta este adevarul! Poate ca la sunet se simte o diferenta dar diferenta de pret nu se justifica. Niciodata nu o sa se compare un player multiformat care include si partea de video, cu un player dedicat pentru audio costand jumatate din pret.

Un Denon de 300 de Euro este jalnic. Este mai bun un Panasonic de top care costa tot 300 Euro.

Iar daca aveti proiectoare de peste 10.000 de Euro si vreti sa proiectati pe un ecran de 5 mp, atunci nu te uiti la Denon. Te uiti la un T+A, un TagMcLaren, la un 3DLab. Dar cel mai bine este sa folosesti un procesor video separat, care iti face un dvd-player de 300 Euro sa se vada ca unul de 10.000 Euro. Eu foloseam astfel de procesoare video ca sa impresionez clientul cu calitatea exceptionala a imaginii si functiona perfect, chiar si pe o plasma de 2 lei de la Hantarex pe care o facea sa se vada la fel de bine ca un SIM2.

_________________
Eduard
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
IRIS



Conectat la: 08 Aug 2006
Mesaje: 219
Locatie: TM

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 5:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Mai așteaptă tu. Sunt „slabe” playerele blu-ray apărute până acum, dar rezultatul final (adică imaginea pe care o ai pe panel) este mai bună și decât cea a unui player dvd de 100.000 de euro. Și asta datorită sursei, materialului înregistrat. Care este formatul Blu-Ray, remember?


O fi calitatea discului blu-ray buna,dar daca player-ul e de 2 lei,tot degeaba.Deocamdata nu sunt pe piata playere blu-ray de calitate.Mai asteapta. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 5:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, tu uite-te la calitatea senzationala a DVD-ului bagat in player de 10.000 de euro, noi astia mai fraieri preferam un film HD la care poti vedea fiecare rid si fir de par din barba lui Obi-Wan Kenobi cu o claritate de cristal, nu un blur ciudat stil DVD care spre comparatie cu Blu-Ray pare o zona defocalizata. Rolling Eyes
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
IRIS



Conectat la: 08 Aug 2006
Mesaje: 219
Locatie: TM

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 6:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
OK, tu uite-te la calitatea senzationala a DVD-ului bagat in player de 10.000 de euro, noi astia mai fraieri preferam un film HD la care poti vedea fiecare rid si fir de par din barba lui Obi-Wan Kenobi cu o claritate de cristal, nu un blur ciudat stil DVD care spre comparatie cu Blu-Ray pare o zona defocalizata. Rolling Eyes


Chestia cu ridul si firul de par se vede bine si pe playerele dvd high-end,daca le pot numi.Se vede ca ochisorii tai n-au vazut inca unul.
Ma intelegi gresit.Nu am ceva impotriva playerelor blu-ray.Sustin doar,ca inca nu sunt facute cum trebuie.
Si prin rev.Audio-Video din aprilie 2008,am vazut ca sunt criticate.
Dar lucrurile o sa se reglementeze,cu timpul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 8:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="IRIS"]
Rycher a scris:


O fi calitatea discului blu-ray buna,dar daca player-ul e de 2 lei,tot degeaba.Deocamdata nu sunt pe piata playere blu-ray de calitate.Mai asteapta. Laughing


E clar că nu ai văzut niciodată un disc blu-ray redat de un player blu-ray și vobești doar ca să te afli în treabă. Nici nu merită discuția cu tine.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 8:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A, si acum am văzut că ai ca referință revista audio-video. QED.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La DVD rezolutia este pur si simplu prea mica, degeaba faci o poza/film la 1920x1080 sau mai mult pentru ca daca o micsorezi de 3 ori vei pierde anumite detalii, iar asta nu poate fi refacut de nici un player din lume - nu e ca in serialele politiste unde dintr-o imagine mica si blurry se obtine miraculos o imagine impecabila. Laughing

Evident pierderea detaliilor poate fi cauzata si de un display prost, dar cat timp ai 1080p de la un cap la celalalt (sau chiar 720p) imi pare rau dar DVD-ul nu se poate compara la detaliu/calitate decat daca am trai in lumea acelor seriale politiste...

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 11:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar ca se bat campii la greu pe aici... Confused
DVD-ul este un fel de "MP3" al lui BluRay, cu o rata de compresie enorma fata de acesta din urma (care si el la randul lui este compresat Wink )
Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 12:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Degeaba, vezi bine că pentru unii mai avizați, lucrurile nu stau așa. Să compari dvd-ul cu Blu-Ray e cam același lucru cu a compara VHS cu DVD.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IRIS



Conectat la: 08 Aug 2006
Mesaje: 219
Locatie: TM

MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 2:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma refeream ca si constructie,fiabilitate a aparatului.Nu o comparatie disc dvd vs blu-ray.Cat despre imagine am spus ca exista si playere dvd care poti sa-ti redea imagini cu detalii foarte bune ale fetei (ex. sa se vada firul de par...).Normal ca un disc blu-ray iti ofera o imagine mai de calitate,avand in vedere rezolutia mare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 2:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai dat-o la întors acum. Auzi, construcție și fiabilitate....Noi vorbim aici de calitatea imaginii, nu de câte grame de plastic are fiecare aparat în el. Un player high-end de 5000 de euro poa' să aibă și 20 de kile, el este depășit de un player blu-ray plasticat (care acum poate fi găsit și la 300 de euro) la calitatea imaginii tocmai datorită formatului redat.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 4:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze ca sunt pe linga subiect: nu am vazut inca un player Blu-Ray de 300 Euro(nou, la noi in tara de vanzare).

P.S.
Poate am lipsuri pentru ca ma uit dupa "cai morti" de HD-DVD playere, astea se gasec cu 300Euro ,modelelle cele mai de jos(dar pentru a vedea un SD DVD cum arata pe un upscaler bun trebuie un player HD-DVD de virf---ofera pentru dvd-ul clasic o imagine deosebita).

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.euro-mag.ro/?act=detalii&produs=2497&cod=BD-P1400

Sau 12 mil in Carrefour Wink

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 29, 30, 31  Urmatorul
Pagina 1 din 31

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community