FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Rostov inscriptionat in engleza VS Rostov inscriptionat in r

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 07, 2010 10:05 pm    Titlul subiectului: Rostov inscriptionat in engleza VS Rostov inscriptionat in r Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Am o mare dilema,am un rostov inscriptionat in engleza,de curand am primit cadou de la un forumist de-al nostru care vrea sa-si pastreze anonimatul,un rostov inscriptionat in rusa.
Intrebarea mea este: este vreo diferenta la calitatea audio intre aceste doua aparate?
Treaba e ca punandu-le unul langa celalalt pe afara arata identic cu exceptia inscriptionarii,inauntru e putin diferit.Am citit pe forum ca ar fi o diferenta a calitatii intre aceste doua aparate,insa vreau sa stiu daca si la calitatea audio e diferenta,ca sa stiu pe care il pastrez sau mai bine zis restaurez,pentru ca trebuie sa fac din doua unul.
Din cate am observat eu,acum poate ma inseala pe mine "nestiinta",cu toate ca cel inscriptionat in rusa are selectorul de canale (adica butonul din care selectezi left/stereo/right) defect,am impresia ca se aude mai bine cel inscriptionat in rusa.
Acum astept parerile voastre,sper sa nu ma ia in baza posesorii de akai-uri sau mai stiu eu de ce scule,eu asta imi permit.
Va multumesc anticipat!

_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 07, 2010 10:05 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Ian 07, 2010 10:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tot ce pot sa spun e ca aparatele tale nu sunt acelasi model din punct de vedere al electronicii. Am avut, vazut si ascultat mai multe variante si in engleza si in rusa si model S-1 care aveau piesele si layout-ul specific fiecarui din cele 2 fotografii postate, precum si variate combinatii intre ele.

Surpriza... fiecare suna altfel.

Merita pastrat cel care-ti place tie cum arata si cum suna. Eu personal as incerca sa colectionez un Rostov 105S-1. Este ceva mai rar (?) si mi se pare mie (!) mai bun.

Oricum un Rostov merita reconditionat ca la carte si reparat fiindca este o scula foarte buna pentru vremea ei, chiar si pentru timpurile de azi...

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 4:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc ALEKS,dar dupa parerea ta care suna mai bine,cel inscriptionat in rusa sau celalalt? Rolling Eyes
_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Ian 10, 2010 2:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rostov 105S1 are un singur avantaj - ROLA PRESOARE MARE - dar dpdv al lucraturii este mai prost lucrat ca primele modele de Rostov. Este varianta in care au inceput sa "reduka retzeta" cum s-ar spune - si de lucrul asta iti dai seama imediat dupa butoanele de pe fatza...... - unde la vechea versiune sunt din aluminiu cu prindere pe surub, la 105S1 sunt doar carcasa de aluminiu iar prinderea se face printr-un adaos ordinar din plastik. Cat despre lucratura parerea mea este ca ce a fost facut la inceput - primele generatii - sunt cele mai reusite. Sunt pareri personale si trebuie luate ca atare. Asta este ideea pe care mi-am format-o in timpul in care am sapat in ele, iar eu am avut la un moment dat 6 rostov-uri + 1 Soiuz. Mai am doar 3 rostovuri 1xS1 si 2x105, nu le-am dat pe celelalte 4 pentru ca ar fi fost proaste aparatele, ci din lipsa de spatiu. Sfatul meu este da le pui la punct pe amandoua , sa le etaloneazi, sa le testezi, si sa-l tii pe cel care ti-a iesit cel mai bine. Bafta la reconditionat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Ian 10, 2010 11:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Complet de acord cu alladdin321. A expus foarte bine.

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 2:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru raspunsuri. Cele doua magnetofoane sunt Rostov 105,nu 105 S1.Oricum am inteles esenta,o sa-l refac pe cel de fabricatie mai veche,adica cel din 1987 (adica cel inscriptionat in rusa).
Ambele aparate au butoanele din aluminiu cu prinderi cu suruburi.Diferentele intre ele la exterior ar fi, inscriptionarea si prinderea capacelor laterale (cele din lemn) la cel inscriptionat in rusa fiecare capac se prinde cu cate doua suruburi pozitionate pe centrul capacului,la cel inscriptionat in engleza fiecare capac se prinde cu cate patru suruburi.

_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 9:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare din nou !
Am facut ceva teste (la ureche,cum se spune) , surpriza,rusul se aude si imprima clar,superior celuilalt,asa ca l-am imbracat pe "Ivan" in straie englezesti si l-am pus pe "roate",mai amcateva retusuri si e cam gata.
O singura problema are:pe imput,tape,phono si tuner semnalul nu este egal pe vu-metre,la redare sunt egale,am facut teste cu o banda imprimata cu celalalt,nivelul este acelasi si egal pe ambele canale,daca introduc semnal prin line imput nu este egal,trebuie sa dau un canal mai tare,dupa ce a imprimat ce a primit,reda egal pe ambele canale,dar si celalalt magnetofon reda egal ce a imprimat acesta,mentionez ca am inlocut condensatorii electrolitici si cum am spus si mai sus este o schema diferita fata de celalalt,in concluzie NU exista reglaje pentru nivelul de intrare. Va rog daca ati intalnit asa ceva sa ma invatati ce sa fac,mentionez ca nu am cunostinte in domeniu,dar daca imi spui "mura-n gura" ce sa fac si unde le execut.
Deasemeni daca stiti cumva ceva modificari simplute care sa-i imbunatateasac performantele mi-ar fi de mare ajutor,repet,nu imi permit mai mult decat Rostov,asa ca as fi fericit sa pot asculta muzica la el.Imi place acest aparat:)
Va multumesc anticipat !

_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sorin 9



Conectat la: 06 Iun 2010
Mesaje: 3
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 06, 2010 4:38 pm    Titlul subiectului: reparatie Rostov Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Ma poate ajuta cineva cu o informatie '"Unde pot repara 2 mag 105??, vreau sa le fac o '"revizie generala"
Multimesc aniticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community