FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cinema 3D
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 10:36 am    Titlul subiectului: Cinema 3D Raspunde cu citat (quote)

Explozia recenta a acestei tehnologii inseamna pentru multi revolutionarea cinematografiei. Eu unul sunt de parere ca este doar o moda recenta care va fi inghitita destul de rapid de altceva.
Cinematografia a fost si este considerata inca a saptea arta.
Ori, in 3D, atata vreme cat accentul se pune doar pe efecte vizuale, asta va denatura conceptul de cinematografie, vezi celebrul exemplu Avatar - care este de altfel principalul promotor al noii explozii.
Un film bun trebuie in primul rand sa aiba un scenariu bun, un story bun. Abia apoi urmeaza coloana sonora, efectele vizuale, speciale, machiajele, decorurile, amenajarile, actiunea, etc. De asemenea, un film bun ar trebui, printre altele, sa fie un film pe care sa doresti sa il vezi iar si iar, de-a lungul anilor. Ori la un astfel de film, cred ca dupa cativa ani o sa il privim cam cum vedem azi filmele cu saolini care sar pe casa. Sau poate fi privit precum muzica comerciala, care nu o mai asculta aproape nimeni dupa expirarea perioadei de "glorie".
De aceea, din punctul meu de vedere, nu ii dau sanse la viata indelungata acestui nou curent. Voi ce credeti ?

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 10:36 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 11:18 am    Titlul subiectului: Re: Cinema 3D Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Explozia recenta a acestei tehnologii inseamna pentru multi revolutionarea cinematografiei. Eu unul sunt de parere ca este doar o moda recenta care va fi inghitita destul de rapid de altceva.
Cinematografia a fost si este considerata inca a saptea arta.
Ori, in 3D, atata vreme cat accentul se pune doar pe efecte vizuale, asta
De aceea, din punctul meu de vedere, nu ii dau sanse la viata indelungata acestui nou curent. Voi ce credeti ?


Sunt curios de ce va fi înghițită, când tendințele sunt suficient de clare de ani de zile deja: impresie vizuală maximă. Poate va fi înghițită de 6D sau 9D, că nu prea văd de ce altceva. Sau îți imaginezi curente filosofice, existențiale străbătând Hollywoodul?

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 11:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cinematograful 3D u este o nutate. Exista de ceva vreme, iar acum a devenit brusc ceva la moda, si dupa cum stim moda se schimba repede.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sa fie depasit probabil de filmele transmise direct in creier prin intermediul implanturilor. Mr. Green In SUA e de ceva vreme, nu e moda , e ceva obisnuit.La noi e nou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 12:40 pm    Titlul subiectului: Re: Cinema 3D Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
cosminbro a scris:
Explozia recenta a acestei tehnologii inseamna pentru multi revolutionarea cinematografiei. Eu unul sunt de parere ca este doar o moda recenta care va fi inghitita destul de rapid de altceva.
Cinematografia a fost si este considerata inca a saptea arta.
Ori, in 3D, atata vreme cat accentul se pune doar pe efecte vizuale, asta
De aceea, din punctul meu de vedere, nu ii dau sanse la viata indelungata acestui nou curent. Voi ce credeti ?


Sunt curios de ce va fi înghițită, când tendințele sunt suficient de clare de ani de zile deja: impresie vizuală maximă. Poate va fi înghițită de 6D sau 9D, că nu prea văd de ce altceva. Sau îți imaginezi curente filosofice, existențiale străbătând Hollywoodul?


Filmul ar trebui sa insemne in primul rand arta, nu ... tehnologie! Ar trebui sa primeze scenariul, regia, calitatea interpretarii... Sigur, efectele vizuale si altele (secundare dupa gustul meu) au si ele rolul lor...
Filmul este dupa parerea mea o "prelungire" a actului teatral. Si totusi in teatru nu s-a schimbat mare lucru in ultimii 5-600 ani... Desi si aici exista experimente, tendinte... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 12:49 pm    Titlul subiectului: Re: Cinema 3D Raspunde cu citat (quote)

Artă vizuală, ca să fim mai exacți...Altfel există ca alternativă teatrul.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Arta nu numai vizuala.
O combinatie reusita de scenariu, regie, sunet, machiaje, decoruri, efecte speciale, efecte vizuale, actori buni, prestatie corespunzatoare, etc.
Cinematografia nu inseamna numai vizual. Este daca vreti un matching reusit al tuturor elementelor descrise mai sus si nu numai.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 1:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Arta nu numai vizuala.


Nu doar vizuală, bineînțeles, dar în primul rând vizuală, altfel it’s pointless. Iar Avatar reprezintă cea mai bună artă vizuală realizată până acum. Cine nu este interesat de asta, poate foarte bine să ignore filmul și să folosească cele 3 ore pentru a merge la Odeon, de exemplu.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 1:54 pm    Titlul subiectului: Re: Cinema 3D Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:

Ori la un astfel de film, cred ca dupa cativa ani o sa il privim cam cum vedem azi filmele cu saolini care sar pe casa. Sau poate fi privit precum muzica comerciala, care nu o mai asculta aproape nimeni dupa expirarea perioadei de "glorie".

Da, dar intre timp producatorul isi va fi realizat profitul planificat, asa ca nu mai conteaza. E un produs ca oricare altul pe care-l gasesti pe raft in supermarket, il folosesti, il arunci, cumperi altul, si tot asa...Gandeste-te ca daca nu s-ar face filme dintr-astea care sa placa la populatie n-ar mai fi bani cu care sa se faca si filme bune, dar cu succes comercial mai mic, asa ca de fapt toata lumea iese in castig.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi-am amintit acum de Hitchcok, cât de obsedat era la realizarea filmelor lui de tot felul de chestii precum unghiurile de filmare, lumini, umbre, camere, mișcarea camerei, filmarea continuă, chestii ce țin doar de arta vizuală și apoi își amintea să le spună și actorilor cum să joace. Sau Odiseea Spațială a lui Kubrik, în care jocul actorilor și dialogurile nu ocupă nici măcar un sfert din cele 2 ore jumate ale filmului, restul este artă vizuală pură.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 2:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Iar Avatar reprezintă cea mai bună artă vizuală realizată până acum.

Am doua obiectii: 1. tehnica vizuala (nu arta vizuala) si 2. nu cred ca e cea mai buna - tehnica vizuala. Cat despre fimul cu cea mai buna "arta" vizuala - aici isi disputa suprematia cu totul alte filme in opinia mea

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 2:28 pm    Titlul subiectului: Re: Cinema 3D Raspunde cu citat (quote)

bnt a scris:
cosminbro a scris:

Ori la un astfel de film, cred ca dupa cativa ani o sa il privim cam cum vedem azi filmele cu saolini care sar pe casa. Sau poate fi privit precum muzica comerciala, care nu o mai asculta aproape nimeni dupa expirarea perioadei de "glorie".

Da, dar intre timp producatorul isi va fi realizat profitul planificat, asa ca nu mai conteaza. E un produs ca oricare altul pe care-l gasesti pe raft in supermarket, il folosesti, il arunci, cumperi altul, si tot asa...Gandeste-te ca daca nu s-ar face filme dintr-astea care sa placa la populatie n-ar mai fi bani cu care sa se faca si filme bune, dar cu succes comercial mai mic, asa ca de fapt toata lumea iese in castig.


asa este insa acestui film i se atribuie calitati pe care nu le are.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 2:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Rycher a scris:
Iar Avatar reprezintă cea mai bună artă vizuală realizată până acum.

Am doua obiectii: 1. tehnica vizuala (nu arta vizuala) si 2. nu cred ca e cea mai buna - tehnica vizuala. Cat despre fimul cu cea mai buna "arta" vizuala - aici isi disputa suprematia cu totul alte filme in opinia mea


Dă-mi un exemplu de film care depășește, în opinia ta, Avatar la artă vizuală (pentru că eu zic că e vorba de artă vizuală în Avatar).

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti sa te uiti linistit aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Academy_Award_for_Best_Visual_Effects

pentru ca avatar asta si este: un conglomerat de "visual effects"

Visual Effects:
http://en.wikipedia.org/wiki/Visual_effects

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sau
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Films_that_won_the_Best_Visual_Effects_Academy_Award

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community