FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Lexicon BD30: un Oppo intr-o cutie de $3000
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 12:18 am    Titlul subiectului: Lexicon BD30: un Oppo intr-o cutie de $3000 Raspunde cu citat (quote)

Cum sa faci bani: iei un BR player de $500, il pui in alta carcasa mai frumoasa, faci rost de o certificare THX chiar daca scula nu respecta standardul cu pricina, umfli pretul cu $3000 si o scoti la vinzare.

Cea mai mortala e poza fundului unde se vede cum au decupat noua cutie ca sa se potriveasca cu fantele de aerisire din cea veche.

http://www.audioholics.com/reviews/transports/high-definition-dvd-players-hd-dvd-blu-ray/lexicon-bd-30-blu-ray-oppo-clone/oppo-inside-lexicon-outside-1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 12:18 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
thefirstdj



Conectat la: 24 Feb 2005
Mesaje: 271
Locatie: Constanța

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 1:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Super articolul! Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 9:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, da' una e să vadă amicii că pe playerul tău scrie Poppo și alta e să vadă Lexicon.

Acum, vorbind serios, cel puțin pe partea de video, e cam greu să aduci inovații în Blu-Ray...Aceeași imagine o ai și cu un Samsung de 600 RON și cu un Poppo de 300 euro și cu un high-end de 3000 de euro (prin HDMI pe BD).

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai interesant este, citez:
"For most companies it's simply not cost effective to produce their own DVD / BD players. Lexicon isn't the only brand doing this and you would be surprised at just how many others are."

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 11:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Mai interesant este, citez:
"For most companies it's simply not cost effective to produce their own DVD / BD players. Lexicon isn't the only brand doing this and you would be surprised at just how many others are."


Sincer, bănuiam asta. Pe undeva îi înțeleg: atâta timp cât știi că oricum nu poți face o diferență de calitate, pentru că nu ai ce îmbunătăți, ce rost are să investești sume...?

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din punctul lor de vedere asa este, insa, nenorocirea este pentru noi, clientii, care platim fara sa stim preturi umflate chiar si de zece ori pentru acelasi lup imbracat in blana de oaie. Iar eu numesc asta escrocherie pe fata si as sanctiona imediat companiile care au nerusinarea sa multiplice atat pretul real al produsului original.
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 11:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe undeva ai dreptate, însă producătorii au avut decența de a anunța deja că la BD playere, cel puțin pe partea video, nu există diferențe (pe disc BD prin HDMI) (și am mari dubii că luate la bani mărunți, ai observa diferențe semnificative sonice între un BDP scump și unul ieftin, diferențe care să merite sutele de euro), deci avem și noi obligația să ne informăm puțin înainte de a da banii. Știi cum e, nu e prost cine cere, ci cine dă.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
... și am mari dubii că luate la bani mărunți, ai observa diferențe semnificative sonice între un BDP scump și unul ieftin, diferențe care să merite sutele de euro...


Sa nu exageram... A avut cineva ocazia sa compare 'sonic' doua playere BR din categorii de pret diferite.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Știi cum e, nu e prost cine cere, ci cine dă.


Asta e legea negustorului, veche de cand lumea !

Dar, in cazul de fata, nu e corect, atata timp cat nu ai dreptul sa le desfaci, nu prea ai cum sa vezi care e treaba. Si apoi chiar daca ai putea sa le vezi matele inainte, la cate aparate sunt, e nevoie de mult timp pentru a face investigatii si a gasi asemanari.
Deci, ar trebui ca obligatia sa fie, chiar si legal, a vanzatorului. Atata vreme cat are contract incheiat cu producatorul matelor de provenienta, consider ca are obligatia legala, fair-play si cum vrei tu sa declare oficial. Asta se cheama respect fata de client, adica fata de propria sursa de venit.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 12:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta-i excrocherie pe fatza, respectiva companie ar trebui inchisa.
Sa vedem daca la "ei" se respecta legile Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Rycher a scris:
... și am mari dubii că luate la bani mărunți, ai observa diferențe semnificative sonice între un BDP scump și unul ieftin, diferențe care să merite sutele de euro...


Sa nu exageram... A avut cineva ocazia sa compare 'sonic' doua playere BR din categorii de pret diferite.


Dacă cineva a făcut teste și a observat diferențe considerabile, să vină să spună, eu doar mi-am exprimat o bănuială. Pe care mi-o mențin.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
savu_superstar



Conectat la: 20 Noi 2009
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oricum in dominiu audio preturile sunt umflate cu pompa.
Asta este chestie cunoscuta de multa vreme. Nu vreti sa stiti costurile reale de productie ale cablurilor "audiofile" de 100E metru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Povestea asta cu Lexicon si Oppo nu e singulara.
Celebre sunt de asemenea Goldmund si Pioneer la DVD, povestea cu Wadia si Philips (CD960), Theta si Philips. Naim HDX care nu e altceva decat un PC bazat pe placa VIA, etc.
Si exemple ar fi cu nemiluita, mai ales daca cineva s-ar stradui sa desfaca produsele...
High-endul este probabil cea mai lucrativa masinarie de marketing inventata in ultimii 20 de ani, mai ales la cabluri.
Hai sa fim seriosi, tranzistori fac cateva companii, condensatori la fel, circuitele au fost si sunt proiectate de firmele cu resurse si apoi doar copiate.
Daca ar fi chestiuni cu impact sensibil asupra sunetului acelea ar fi in primul rand implementate de cei cu bani, nu lasate pentru altii.
Sunt inovatii facute de firme mici dar acelea sunt extrem de putine. Un exemplu care imi vine in minte e Wavequest.

Cu asta stiu ca imi ridic in cap pe multi, dar asta e parerea mea bazata pe ceea ce am vazut, ascultat, citit.
Mai am exemple si din alte domenii, ce imi vine in minte sunt cosmeticele, unde la fel se cer bani multi pe produse a unor producatori care nu au capacitatea de a face cercetare si dezvoltare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 2:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dacă am aprecia valoarea unei firme și după banii băgați în cercetare / dezvoltare, atunci Sony și Philips ar fi monștri sacri. Wink
Revenind la subiect, cred totuși că mai importante decât piesele, circuitele etc. folosite sunt schema, principiul și mai ales implementarea.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Ian 18, 2010 2:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai si Philips si Sony nu sunt monstri sacri?!!
Pai si eu am spus de proiectare.
Cat despre implementare nu are rost sa vorbim, ce posibilitati de productie are o firma cu cifre de afaceri de miliarde sau sute de milioane si ce posibilitati are o firma de "garaj".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community