FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Simaudio MOON
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 3:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

confirm faptul ca prezenta playerelor cd1 si cd3.3 in sistemul mare cu amati (preu jadis, finali symphonic line) in locul lui CD8 de la AR nu a fost un wow cu parere de rau ci din contra.

exceptand pierderile normale de performanta, totusi vorbim de playere de conceptie si clase f diferite (CD8 produsul de top de la ARC, mecanica Philips CD-pro, etaj analogic pe lampi), cele 2 playere, in special moon CD3.3 s-au integrat f bine dpdv muzical in context. nu pierdea timingul, dinamica era buna, scena ampla, senzatia de being there ceva mai redusa decat la CD8 insa suficient de prezenta, ca sa justifice, macar temporar, folosirea lui...

si pt ca am avut pt comparatie si un CDS3 de la Naim, pot spune ca filosofia de sunet simaudio este undeva intre directiile acestor 2 case, oferind fara sa epateze atat timing, ritm, balls cat si rezolutie, rafinament, muzicalitate...

evident nu au fost gandite sa placa tuturor, dar celor prezenti la acest experiment CD3.3 le-a facut o impresie excelenta tinand cont si de categoria de pret.

eu unul am simtit diferente destul de mari intre cd3.3 si cd1, tabloul devenea mai sarac la playerul mai mic, scena sonora mai pierdea overall ceva grade in consistenta si fermitate, insa ca si prezenta si mesaj muzical era ok.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 3:51 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in nr din martie 2006, ultra-conservatoristii englezi de la what-hifi fac un review capului de serie la cd playere, anume andromeda reference, la noi 13 k eur, si, cu toata chitrosenia lor fata de produse non britanice, si cu tot patosul lor fata de brandurile lor neaose clasice, declara ca andromeda cam trece din zbor (spre luna) peste CDS3 de la naim, referinta lor la CD-playere...

eu ma amuz copios cand citesc WHF, HFC, HF de la francezi, pt ca pe cele germane doar le privesc la poze, nu mi-a placut niciodata limba asta, insa cand am vazut asa ceva in WHF, ceva a facut "clic"...

cu greu vezi englezul sa zica ca exista altceva peste rolls, aston sau lotus si alte de-ale lor...

eu unul as vrea, pt sufletelul si orgoliul meu de audiofil, un duel audio research cd8 vs moon andromeda. daca fondurili se vor mai redresa in urmatoarea perioada, astfel incat sa imi permita sa respir si eu ceva prin buzunare, ma cam bate un gand de un reference cd player, mai ales ca am avut o feblete (si inca mai am) pt cd playere de top canadiene (bryston bcd1 sau moon supernova).

ma intreb, oare s-o potrivi andromeda cu i3?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin, ai avut ocazia sa compari vreun integrat Simaudio cu ceva de la Symphonic Line? Sunt diferente majore intre sound-ul lor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 5:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in acelasi sistem nu, insa avand in vedere questul destul de lung pt finalii care sa duca corect amati, cat si integratul RG10, pe care l-am auzit tot pe amati, comparate cu alte amplificari cunoscute, am putut sa imi formez o parere despre SL si daca ar fi sa compar cu soundul Moon, as zice ca Moon este ceva mai rezolut, mai rafinat, iar SL este ceva mai coios, mai ferm, control extraordinar. neutralitatea tonala insa mi se pare, in ambele cazuri, de invidiat...

practic, si cu SL si cu Sim auzi f bine aportul celorlalte componente ale sistemului, pt ca ele dispar destul de frumos in peisaj.

din cauza acestei precizii si acestui control de sorginte parca tipic germana, mi s-a parut ca e de preferat ca SL sa se integreze intr-un sistem unde e si o lampa prezenta... in sistemul cu amati atat playerul cat si preul si alimentarea pre-ului satisfaceau acest deziderat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 10:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sculele de muzica sunt facute sa ne incante urechile... daca pe mine nu ma misca, mi se rupe de cat de pur si fara coloratii, etc. este acel sunet! Am audiat sisteme high-end destule... unele mi-au placut, altele m-au lasat rece!

Nu conteaza ce firma le face, atat timp cat raportul pret/calitate e unul de bun simt!

Mie personal mi-au inspirat doar mila cele doua cutioaie de la Simaudio! In schimb mi-a placut Jadis, unele Naim...

ca si boxe nu m-a impresionat nici un Spendor, dar unele ProAc-uri m-au incantat! Iar, Sonus Faber suna bine, sunt foarte frumoase, dar scumpe pt ceea ce canta!

Ca raport pret/calitate nu am audiat boxe mai bune decat seria Triangle Genese!!!

_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 5:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibicul a scris:
Sculele de muzica sunt facute sa ne incante urechile...


perfect de acord!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 5:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibicul a scris:

Mie personal mi-au inspirat doar mila cele doua cutioaie de la Simaudio!


cele 2 cutioaie? care 2 ca pana acum era doar 1? si nici macar nu ai precizat ce model, sau macar daca erau seria evolution sau seriile mai mici, moon...

in plus, nu poti vinde rachete cui abia a descoperit cum e cu bricegutzele...
sau nu poti oferi o friptura zdravana unui vegetarian.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 1:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cele doua cutioaie erau cd+amplif argintii... Sincer nu m-am obosit sa tin minte, avand in vedere ca sunau atat de neinteresant pt mine! Oricum, stiu ca era dinalea foarte scumpe! Twisted Evil
_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 1:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in termenii discutati pana acum:
Mie imi plac foarte mult Simaudio Moon Evolution i-7+Supernova cu boxe Spendor s9e, cablate cu Nordost Frey, Audioquest Niagara si Naim Powerline.
Dar costa...

Totusi, Simaudio este una din firmele care si-a propus o politica de pret elitista, de care nu te poti apropia oricum, la fel ca Accuphase, Burmester, Gryphon etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

saureign a scris:
in termenii discutati pana acum:
Mie imi plac foarte mult Simaudio Moon Evolution i-7+Supernova cu boxe Spendor s9e, cablate cu Nordost Frey, Audioquest Niagara si Naim Powerline.
Dar costa...

Totusi, Simaudio este una din firmele care si-a propus o politica de pret elitista, de care nu te poti apropia oricum, la fel ca Accuphase, Burmester, Gryphon etc.


Sorin, bine ai revenit !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

saureign a scris:
in termenii discutati pana acum:
Mie imi plac foarte mult Simaudio Moon Evolution i-7+Supernova cu boxe Spendor s9e, cablate cu Nordost Frey, Audioquest Niagara si Naim Powerline.
Dar costa...

Totusi, Simaudio este una din firmele care si-a propus o politica de pret elitista, de care nu te poti apropia oricum, la fel ca Accuphase, Burmester, Gryphon etc.


Sorine, problema canadienilor de la Moon este ca fac electronice care reusesc sa se apropie foarte mult de dezideratul dupa care ne prefacem ca alergam cu totii si anume 'neutralitatea'. Timbral sunt aproape perfecte, nu aduc imbunatatiri sunetului si asta pentru o ureche invatata cu un anume gen de coloratie este greu de digerat.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 2:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cdplayerul mare si scump suna exceptional la Catalin acasa, precis si neutru. Amplificatorul, unul mic, suna foarte bine ca final, in schimb preamplificatorul de linie din el era prost, din fericire aparatul era prevazut cu posibilitatea de ocolire a acestuia, deci folosirea altui preu.La Jack am ascultat initial niste modele de baza cu boxe Toy care sunau superb, peste seria Nait 5i de la Naim. Am mai ascultat si o amplificare foarte puternica si scumpa dar care nu mi-a placut, parea lipsita de viata si culmea, slaba ca putere. In final am tras concluzia ca sunt electronice cu un foarte mare potential dar trebuiesc cu atentie potrivite.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 2:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:

Sorin, bine ai revenit !


Multumesc, sper sa n-am parte iarasi de zoaie (audiofiliste)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 2:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
In final am tras concluzia ca sunt electronice cu un foarte mare potential dar trebuiesc cu atentie potrivite.


confirm. Am descoperit ca se "iubesc" tare cu cablaraie Nordost (pt semnal) si cu Naim (pt alimentare).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 3:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@saureign:

sorin, merita incercat si neotech pe boxe. eu am testat si merg f bine, si neotechurile nu sunt cabluri f scumpe...

ai un setup beton, sa il stapanesti sanatos, stiu ce zic pt ca am incercat dubla supernova + i7 si pe s9e si pe 2/3 sau sp100 si feelingul de live si senzatia de prezenta in "spelunca rock & blues" (vorba lui dinica) este coplesitoare.

@greiere:

intr-adevar, integratul i3 este de fapt un final caruia - probabil din motive de marketing - i s-a pus un etaj de pre-amplificare cu JFET-uri si un chip pt control (gain, balans)...

un pre de calitate este - intr-un fel - un must, si va scoate din acest power deghizat in integrat ce e mai bun. pe vremea cand a venit greiere pe la mine, semnalul trecea printr-un NAIM NAC282, cu alimentarile NAPSC si HI-CAP, perechea 282/i3 fiind, dupa parerea mea, destul de greu de batut in zona de pret similara...

playerul era supernova, intr-adevar, insa este fratele mai mic al cd-ului referinta de la ei, si anume andromeda (o racheta la care visez de mult insa din pacate "nu ie bani!")
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 3 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community