FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Simaudio MOON
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 5:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:


sorin, merita incercat si neotech pe boxe. eu am testat si merg f bine, si neotechurile nu sunt cabluri f scumpe...

ai un setup beton, sa il stapanesti sanatos, stiu ce zic pt ca am incercat dubla supernova + i7 si pe s9e si pe 2/3 sau sp100 si feelingul de live si senzatia de prezenta in "spelunca rock & blues" (vorba lui dinica) este coplesitoare.


multumesc pt urare! Mi-ar fi placut sp100-ele, dar sunt pretentioase rau...
Astept preturile pt noile serii: 700i, 600i, 750d.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 5:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
teofil
Vizitator





MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 12:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma bag si eu putin in seama pe tema asta , dupa vreo 2 ani de citit toate bazaconiile aruncate ca momeala pt. fraieri, pe unele topic(uri) de cate 120 de pagini de preaslavire a unor marci care pe mine personal m-au dezamagit total , si , in consecinta m-au indreptat intro cu totul alta directie de perceptie a ceea ce inseamna sunet audiophil , high end .
Nu as fi intervenit daca nu as fi citit din nou aberatiile a tot felul de bibici (sau bibilici) izvorite probabil din experienta uriasa acumulata la multele auditii cu aparate Simaudio Moon si boxe Sonus Faber la care a luat parte.
De altfel , printre atatea emanatii abulice , a recunosut ca-si aduce el aminte ca erau niste cutioaie mari , argintii , si ca sunau tare rau , da poate ca era putin obosit si nu si-a dat omul seama ca aparatele erau niste esoterice meseriase , ele sunand in realitate ,cu fidelitate maxima , exact cum le-a descris : cam lenese , putin intepate , cam usurele , numai calitati !! Sinceritate dazarmanta !
Cat despre celalalt subiect abordat de catre bibilica noastra , complet aiurea in raport cu subiectul ( Simaudio Moon ) despre niste boxe triangle nu stiu cum , maria sa ne lumineaza cu mare competenta (dovedita cu fiecare postare precedenta) ca sunt cele mai bune , cele mai etc. pe care la-a auzit . Ma rog , fiecare cu norocul lui in viata !!! Dupa umila-mi parere , ascultand de mai multe ori cateva perechi de triangle , serii de varf , culminand cu seria Magellan chiar la dealerul din Buc. , imperecheate cu niste la fel de meseriase accuphase-uri , tot varfuri de gama , legate cu deja celebrele cable supersonice , obtinute cu mari sacrificii de la pilotii de pe Mig-urile rusesti , am realizat ca , fara indoiala , triangle sunt cele mai slabe , mai obositoare , intepate , agresive , fara basi , medii obscure , etc. , boxe , pe care le-am auzit pe viu , in ultimii ani , indiferent de setup-urile din care faceau parte!!!
Cat despre Simaudio Moon , acum ca mi-am facut mana , voi revenii cu pareri personale , avand in vedere ca in ultimii 2 ani am incropit cateva sisteme audio de clasa pentru mai multi cunoscuti , a caror satisfactie la auditia Simaudio a fost MAXIMA !!!
Sus
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 3:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe mine unul setupul de varf Accuphase descris de tine cu vadita ironie mi-a placut cel mai mult cum suna cu o pereche de Ascendo.
Apropos de Triangle, mie cel mai mult imi place cum suna cu lampile de la Unison.
Dar, fiecare cu gusturile sale.
Insa, d-le teofil, daca dupa o pauza de 2 ani d-ta intervii fix cu atacuri directe la adresa unor branduri cu adevarat audiofile, asta nu inseamna si din parte d-tale o atitudine incorecta ? Oare atatia audiofili de pe celelalte meleaguri care sunt pasionati de produsele Accuphase sunt toti cu urechi de tabla sau aserviti vreunui dealer cum insinuezi d-ta ?

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Insa, d-le teofil, daca dupa o pauza de 2 ani d-ta intervii fix cu atacuri directe la adresa unor branduri cu adevarat audiofile, asta nu inseamna si din parte d-tale o atitudine incorecta ?


Perfect de acord cu Mr. Cosmin. Idea
Teofile, eu spun sa te relaxezi.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 12:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

moderatio in integrum!

fiecare brand cu atributele sale. Din punctul meu de vedere, fiecare brand pozitionat dpdv al politicii de pret in zona high ofera extrem de mult, cablat si combinat corect. Restul sunt gusturi, care nu se discuta (dar vad ca se executa;)

Am mai propus pe aici mai demult sectiuni separate pentru fiecare brand in parte, nu un singur topic, in care detinatorii si cei interesati de brand sa posteze la obiect. Atata vreme cat va exista un singur topic dedicat unui brand, pe el vor intra persoane care vor posta atacuri asupra acelui brand. Cine vrea sa inteleaga asta, va fi principalul forum in domeniu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 12:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cred ca ar fi bine sa incercam sa scriem cat mai la obiect despre Sim, mai ales daca, teofil, ai experienta de care pomenesti. te asteptam asadar cu chestiuni concrete, setupuri, comparatii, sugestii, descoperiri...

de ex, au am descoperit, intamplator, ca pre-urile Naim merg excelent cu finali Sim, ca sa constat ca si pe forumul Naim, mai sunt impatimiti ce au incercat si au ramas la acesta combinatie (sau sursa Naim cu amplificare Sim)...

fiecare brand are sunetul sau, si trebuie sa plecam de la premiza ca expresivitatea si emotia "inoculate" de electronice la o auditie sunt extrem de subiective...

evident, sa spui ca produsele cutare sunt jalnice, si ca, desi nu le gasesti defecte, si nu le poti compara ca si trasaturi cu altceva dar nu iti spun nimic, miroase un pic a malitiozitate, insa, iarasi, trebuie sa plecam si de la premiza ca balcanismul uneori ne-o ia inainte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 12:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

intrebare:
oare un Naim cds3 ar merge cu i-7, mai bine decat SuperNova?

prin ce cabluri? RCA, sau adaptori DIN-XLR?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 12:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

depinde ce inseamna mai bine... depinde ce directie se urmareste in sunet, si ce boxe scot acel sunet...

eu stiu un caz concret unde s-a preferat, la un HDX, amplificare i7 in loc de amplificare Naim (Supernait sau pre cu power)... dar fiecare are gusturile sale... eu zic ca ar merita incercat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 1:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Domnu teofil - se vede ca Teo - filia v-a intunecat mintile!Smile

Eu credeam ca Dumnezeu ne lumineaza si ne apropie de semenii nostri! Eu nu am nimic cu acele cutii frumoase de la Simaudio - doar atat ca nu imi plac nici estetic vizual, nici auditiv... si mi-am spus parerea "personala" despre ele... ce ati audiat dvs. de la Triangle si Accuphase nu imi dau seama, insa din tot ceea ce am audiat "personal" sunt cutioaie care fac "muzica" in combinatie cu cablurile de MIG-21 Lancer!!! Twisted Evil

In schimb unii vand cabluri de FIRME asa zis esoterice care suna decent, dar la niste preturi care costa cat MIG-UL 21... SI NU CA UN BANAL CABLU DE CURENT ce trece prin peretii casei audiofilului impatimit!

Toate teoriile referitoare la puritatea si neutralitatea sunetului ma lasa rece, atat timp cat sistemul in cauza suna ca o "basina de cal mort"!!!(precizez - pentru urechea mea de bibilica subdezvoltata)

_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Domnu teofil - mi-ar placea sa ii cunosc si eu pe acei minunati oameni pe care i-ati satisfacut MAXIM, prin sistemele incropite de dvs. si sa vad ce muzica audiofila de HIEND asculta dumnealor!!!
_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 2:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

niste postari care nu fac decat sa sublinieze ceea ce am scris mai inainte: cuiva nu-i place neam Simaudio si se bate cu fanul inrait. Din acest duel nu rezulta nimic bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 2:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibicule, sa inteleg ca urmatorul tau upgrade va fi un MIG 21 lancer?
atentie la portanta, atunci!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 2:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibicul a scris:
In schimb unii vand cabluri de FIRME asa zis esoterice care suna decent, dar la niste preturi care costa cat MIG-UL 21... SI NU CA UN BANAL CABLU DE CURENT ce trece prin peretii casei audiofilului impatimit!


care sunt aia unii, sa ii stim si noi?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 2:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma vad nevoit sa revin asupra deciziei de a scrie pe acest forum. Voi folosi doar rubrica sa de publicitate, daca va fi cazul.
Va doresc dueluri usoare.

Adios,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 2:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu de ex stiu pe unul care a vrut sa imi vanda un cablu dinasta scump de firma, si, cand s-a prins el ca nu ma "prinde", a inceput cu diverse ocari in public si am devenit pt el persona non-grata...

noroc ca pamantul e destul de lat pt toata lumea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 4 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community