FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Simaudio MOON
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal - o sa fac achizitii numai daca MIG-ul se decalra audiofil high-end pur de o "neutralitate absoluta" Razz
_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 2:52 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
teofil
Vizitator





MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 5:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din capul locului , precizez ca , nu doresc sa cobor nivelul discutiilor in genul celor extrem de pertinente , edificatoare , emise de bibilica noastra , nelipsita , se pare , de pe nici-o pagina a acestui forum ,( mai ales acum , cand se pare ca este foarte deranjata de anumite comentarii pe care mi-am permis sa le fac ), incercand sa ne demonstreze justetea parerilor dumnealui prin tot felul de expresii originale si extrem de potrivite in contextul discutiilor de pe acest topic : Simaudio Moon , High end , muzica in definitiv! Marturisesc ca il invidiez , si il felicit in acelasi timp , pe prietenul nostru bibi' , pt. extraordinarul curaj si curiozitate stiintifica de care a dat dovada , tolanindu-se de-a dreptul , la fundul unui armasar , decedat saracu' de foame (posibil) , in incercarea disperata de a capta cu toata fiinta sa , ULTIMA BASINA !!! Vai de noi , sarmani ignoranti , sa ne fie rusine ca nu stim cum suna , citez , ,, o basina de cal mort ,, ! Nutresc , totusi , speranta ca , aceasta ultima rasuflare cabalina , (chiar daca iesita prin dos-ul la care aspira cu nesat maestrul ) sa nu fi fost totusi chiar atat de puternica si concentrata incit sa-i fii infundat si mai mult urechile ( poate definitiv!! ) mai mereu ciulite intr-o singura directie !!!
Mai am o mare nelamurire ! Oare cand or mai avea timp onorabilii bibi' sau tovarasul de chin audiophil tomita (jons) , sa mai asculte atatea sisteme , atata muzica , incat sa fie nelipsiti cu bagari de seama , despre absolut toate subiectele de pe acest forum , cu sfaturi pretioase si pertinente ( cred ei?) , toate indreptate spre aceleasi marci (denigrate restul ). Cum spune o vorba din batrani : oare nu ''incearca sa-si traga spuza pe turta lor '' ?
In incheiere , pt. a-i satisface curiozitatea bibicului, mentionez ca se pot viziona 2 sisteme la care am contibuit ( si la care inca lucrez , impreuna cu proprietarii) pe topic-ul Sonus Faber Stradivari , sisteme pe care s-au audiat la fata locului o multime de surse , amplificari si cable ( cu amabilitatea singurului dealer din Buc. , d-nul Crisan , care ne-a permis acest lucru , fara ca macar sa ne cunoasca mai indeaproape ) cu scopul precis de a realiza potrivirea perfecta cu acele opere de arta , boxele Sonus Faber (indiferent de model ). Ca o parere personala , sursele si amplificarile Simaudio Moon , datorita rafinamentului extrem , echilibrului tonal aproape perfect si mai ales neutralitatii totale (100% dupa majoritatea review-urilor publicatiilor din lumea audiophila si chiar si dupa urechile noastre) se potrivesc perfect cu aproape orice fel de marca de boxe high end , si vor face parte in viitorul apropiat din varianta finala a unor sisteme de mai sus . Deasemenea , sunt detinator cu mandrie de amplificare Simaudio Moon , urmeaza o sursa reference (probabil 750D) si probabil ca voi posta in curand ceva photo cu sistemul la care ma delectez in fiecare zi (sper sa nu devin si eu vreun abonat zilnic al acestui forum , nu de-alta , da' cand mai ascultam muzica?).
Sus
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 7:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi rezerv dreptul de a crede altceva in legatura cu afirmatia ca oricare amplif de care vorbiti se imbuca perfect cu oricare boxa hiend, intelegand prin imbucare capacitatea de a le duce, controla la potentialul maxim.Poate am inteles gresit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 7:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Teofil, oare calu' ala n-o fi fost viu cind a fost inspectat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

teofil a scris:
Marturisesc ca il invidiez , si il felicit in acelasi timp , pe prietenul nostru bibi' , pt. extraordinarul curaj si curiozitate stiintifica de care a dat dovada , tolanindu-se de-a dreptul , la fundul unui armasa [...] Oare cand or mai avea timp onorabilii bibi' sau tovarasul de chin audiophil [...] In incheiere , pt. a-i satisface curiozitatea bibicului,


off topic ... cum mi-am văzut numele pomenit pe aici doresc doar să precizez că bibi și bibicul nu sînt chiar una și aceeași persoană (te poți delecta aici cu pozele noastre)

în rest ... numai bine,
bibi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
teofil
Vizitator





MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 9:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru domnul Toader , cu respect , ati sesizat perfect! Ma refeream strict la potrivire din punct de vedere tonal , neutralitatea avand un rol major , aceasta calitate fiind destul de rara printre marcile audiophile (multe merg pe o directie de sunet , pe un stil propriu , incercand sa-si puna o amprenta unica , deci intr-un fel sau in altul coloreaza , devenind problematica integrarea intr-un sistem).
De-aici avantajul enorm pe care ti-l ofera Simaudio Moon , neutralitatea maxima lasind cale libera exprimarii cu autoritate a celorlalte componente din sistem , intervenind apoi gusturile si preferintele personale in alegerea marcilor complementare.
Cat priveste cealalta problema , nu am scris niciodata ca orice fel de amplificare de la Moon conduce si controleaza orice fel de boxa. Aici intervin multe alte elemente care tin strict de caracterul boxei pe care vrei s-o imblanzesti . In orice caz , gama de amplificatoare de la Moon , mai ales seria de varf Evolution RS , pleaca de la un integrat I-7RS ( constructie dual mono , pe fiecare canal cate un traf toroidal urias , de 0,5 KW , supradimensionat , 150W /8ohm , 250W/4ohm si mai ales un curent de 42 Amp. !!! ) trece prin cateva finaluri stereo , extrem de valoroase W 7 , W 8 ( 500 W /4 ohm , 64 Amp. !!! ) si se incheie cu 2 monobloace incredibile W 7M ( cate 2 trafuri toroidale de 0,5 + 0,5 = 1KW per canal , 500 W / 8ohm , 1000 W !! / 4ohm , un curent de 68 Amp. per canal , si un factor damping , daca tot vorbeati de control , > 1600 !!! ) toate acestea la un pret destul de abordabil in raport cu concurenta , mai ales la ce ofera , si credeti-ma ca nu vorbesc din basme , ci din experienta personala capatata in ultimii 2-3 ani , de cand mi-a intrat in vizor aceasta marca canadiana(100/% Made in Canada ).
Sus
teofil
Vizitator





MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru d-nul Bibi Audiofil , imi cer scuze daca s-a strecurat o eroare in redactare , inghitind apostroful dupa bibi ' ( o forma de alint , desigur ) efectul fiind o posibila confuzie , nedorita , intre personaje ( cu toate ca , dupa exprimarea in pagina a fiecaruia , nu cred ca a fost cineva in confuzie pe-aici ) . Multumesc!
Sus
teofil
Vizitator





MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropo , bibi audiofil , am incercat sa intru sa va vad , dar nu am reusit , si asa ma roade o curiozitate sa-l cunosc pe prietenul nostru , bibicul ,!! Multumesc din nou!
Sus
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 9:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ne-a teofile (nume de calugar!!) imi mirosi a clona de la o posta....nu de alta, dar ai cam putine posturi. Toate comentariile sunt inaltatoare de ode unui anumit dealer, iar de dat cu otrava arunci numai in accu, triangle...
_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 10:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oricum, sunteți super-tari cu avatarul identic Laughing
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 10:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate , sunetul e greu de exprimat pe formuri, iar detaliile tehnice sant tehnice.Va cred ca v-au incantat, daca v-au incantat, dar unora detaliile tehnice le dau un sentiment de frustrare, ca nu pot asculta asemenea monstrii.Poate spune-ti sistemele in care le-a-ti combinat. de-a lungul timpului si cu ce se potrivesc mai bine.P.S.- Daca tot s-a facut vorbire de termenii tehnici,un traf de 500 w dupa unii e mic.Un amic imi mestereste un final cu un traf de 1,3kw cu 8 final pe canal.El zice ca va suporta cam orice impedanta).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 10:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
Ne-a teofile (nume de calugar!!) imi mirosi a clona de la o posta....nu de alta, dar ai cam putine posturi. Toate comentariile sunt inaltatoare de ode unui anumit dealer, iar de dat cu otrava arunci numai in accu, triangle...



TJ, daca cineva intra pe topicul accu si scria ca 'accu suna ca o partz de cal' Very Happy , tu ca fan si posesor de accu nu intrai in fibrilatie?!
Daca Teofil este cine banuiesc eu, atunci ne confruntam cu un fan Simaudio la fel de patimas ca si tine cand vine vorba de accu. Wink
Cred ca Bibicu a exagerat si ca un asemenea comentariu nu avea ce cauta pe un forum cu pretentii ca al nostru. Asa comentariu, asa raspuns!

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
teofil
Vizitator





MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 10:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fii sigur , tomita tata , ca daca mai citesc multe postari de asemenea profunzime din partea senectutii voastre , le las dracu' de scule , de muzica ( parca esti croit pe vorba aia cu ,, moartea pasiunii ) si chiar ca fug in munti , da nu stiu daca ma si calugaresc (stii mata mai bine cum e printre calugari si cum se distreaza ei prin cantonament).
Cat despre cealalta glumita ,involuntara, banuiesc, ( deh ,etatea! ) ,cred ca dupa miile de osanale pe care le-ai ridicat cuiva ( cui oare? ) , si nu pot sa cred in ruptul capului ca pe degeaba , nici chiar domnia ta nu poti fii chiar asa gagauta , cred , spuneam , ca nu esti chiar in postura de a face astfel de acuzatii de rasul curcilor si chiar a bibilicilor! Ma rog , pot sa-ti inteleg frustarea de a vedea cum apar si altii , din ce in ce mai multi , care incearca sa-si exprime parerile diametral opuse , si mult mai credibile , decat ale somitatii (a nu se confunda cu vreun peste , ca pasarici mici , mici avem deja pe-aici ) in materie de galbioare , tomj. Asta chiar ca face rau la marketing , nu-i asa???
Sus
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MASTER TEOFIL - chiar mi-ar placea sa audiez acele sisteme mirfice si neutre bazate pe amplifuri Simaudio - nu de alta, dar ieri am fost la cineva care are scule scumpe... luate de la dealerul respectiv... si i-a plasat inapoi acel minunat amplif de la Simaudio si l-a inlocuit cu Sugden, tocmai pt ca nu ii spunea nimic(adica suna ca "basina de cal mort"- sper ca acum s-a inteles exact sensul expresiei!!!)

Apropo, amplifurile Sugden mi-au placut cum suna! Twisted Evil

Deci, sa nu mai fiu acuzat ca tin partea doar unui dealer... pur si simplu imi spun parerea!

A, si MASTER TEOFIL - nu am poluat alte thread-uri cum sunt acuzat de matale!

_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 12:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropo, respect pasiunea lui catalinmetal pentru muzica si scule! Chiar daca vorbeste doar despre aparatura unui anumit dealer... o face cu argumentele proprii... care trebuie luate in considerare doar dupa ce se face si o auditie personala!

Catalinmetal - respectele mele... abordarea ta e corecta... In schimb MASTER TEOFIL probabil a muncit mult sa faca niste sisteme scumpe la unii prieteni... si nu a comis-o total dezinteresat! Wink

Gusturile nu se discuta!!!

_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 5 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community