FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Simaudio MOON
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 11:51 am    Titlul subiectului: Simaudio MOON Raspunde cu citat (quote)

deschid acest topic dedicat unei marci de referinta in electronice audio, si din prisma de detinator acum si in trecut de produse Simaudio (cd supernova RS, amplif integrat i3 RS) si din cea de ascultator pe ici pe colo, sesiuni in care, in timp, mi-am format parerea despre directia neutra a acestor electronice canadiene...

detalii legate de istoria firmei, "infaptuita" la inceputul anilor 80, se gasesc si pe site-ul producatorului, asa ca nu are rost da facem copy paste aiurea...

as fi vrut ca aici sa adunam experientele comune legate de produse mai noi sau mai vechi ale acestui brand hi-end, pt ca, din cate stiu, sunt destui care si-au garnisit sistemele personale cu unul sau mai multe componente de la ei.

desi in plina criza financiara, am decis zilele acestea sa renunt la vanzarea lui i3, tocmai pt ca este un amplif la care am invatat sa ma raportez, un soi de referinta personala daca vreti, cu un sunet bogat timbral si neutru tonal, suficient de rapid si punchy cand e cazul, dar si delicat daca muzica o cere...

cat priveste cd-playerul supernova, personal am gasit cu greu surse sa il depaseasca sau sa fie atat de echilibrate, si asta la preturi ceva mai mari. din motive pur financiare am fost nevoit sa ma despart de el, insa ma bucur ca noul proprietar se bucura de fiecare minut de muzica ce "curge" din el...

i7 mi se pare in continuare modelul cel mai adevarat de inginerie hi-end la un amplif integrat, dublat dpdv sonor de certe calitati, si f aproape de dezideratul "sarma care amplifica".

modelele mici seria cd.5/i.5 si cd1/i1 sunt, la categoria entry, de luat in seama pt cei cubugete mai restranse, si foarte buni parteneri in opinia mea pt incinte din clasele entry de la spendor sau dynaudio.

PS: ca o sustinere a faptului ca de multe ori nu pretul dicteaza combinatia de mare clasa, ca si cablare de boxe pt simaudio gasesc f nimerita cuplarea cu Neotech-uri, ce stimuleaza f bine trasaturile sonore ale amplifurilor Sim.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 11:51 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cateva linkuri utile:

http://www.simaudio.com/

http://www.stereophile.com/cdplayers/107sim/

http://www.stereophile.com/integratedamps/607sim/

http://www.stereophile.com/artdudleylistening/945/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

i7 inside


moon-i7.jpg
 Description:
simaudio i7
 Filesize:  49.08 KB
 Viewed:  322 Time(s)

moon-i7.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 12:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

finalul W8 inside


simaudio_w-8.jpg
 Description:
W8 power amp
 Filesize:  138.45 KB
 Viewed:  275 Time(s)

simaudio_w-8.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 12:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Simaudio Moon - o troaca sinstra: parca ar canta de amorul artei si nu sa mangaie sufletul!
_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 12:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibicule, bine ai revenit pe forum...

o parere f pertinenta dealtfel!!!! tine-o tot asa, de pareri dinastea documentate si detaliate are nevoie forumul asta!

mari idioti canadienii astia, daca le faceau aurii sigur sunau beton!

Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cataline, bibicul nici macar nu are accuphase, ci are Esoteric!!!
_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibicul a scris:
Simaudio Moon - o troaca sinstra: parca ar canta de amorul artei si nu sa mangaie sufletul!


catalinmetal a scris:
bibicule, bine ai revenit pe forum...

o parere f pertinenta dealtfel!!!! tine-o tot asa, de pareri dinastea documentate si detaliate are nevoie forumul asta!

mari idioti canadienii astia, daca le faceau aurii sigur sunau beton!

Laughing Laughing Laughing



Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Baieti, sunteti formidabili ! De catava vreme am sentimente extrem de amestecate cu privire la acest forum. Ba ma indispun, dar exista si fraze ca acestea care, luate impreuna, ma fac sa ma tavalesc de ras de-a dreptul ! Laughing

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 12:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dar eu nu am zis ca bibicul ar avea accuphase, ce ati sarit asa?!!!
eu doar am zis ca daca ar fi furat si sim ceva de la accu, macar poleiala, ar fi sunat mai bine!!!

dar e bine cand strigi calul si te latra cainele...
recunosc, si eu m-am prapadit de ras de postul lui bibicul, ma gandesc ca s-a straduit mult pana l-a adus la forma asta...

Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 12:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:

recunosc, si eu m-am prapadit de ras de postul lui bibicul, ma gandesc ca s-a straduit mult pana l-a adus la forma asta...

Laughing Laughing Laughing


eu am ras de ambele posturi - al lui si al tau - disociate nu mai au acelasi farmec Twisted Evil

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djradu2004



Conectat la: 14 Ian 2004
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 12:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:

dar e bine cand strigi calul si te latra cainele...Laughing Laughing Laughing


Ce o mai dai la intors dar tu la fel procedezi...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 12:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

... ma rog, fiecare cu umorul lui...

dar va rog, haideti sa fim la obiect, cu pareri si experiente concrete!
(radem, glumim, dar nu parasim incinta...)
multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

djradu2004 a scris:
catalinmetal a scris:

dar e bine cand strigi calul si te latra cainele...Laughing Laughing Laughing


Ce o mai dai la intors dar tu la fel procedezi...


eu am voie!!! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca nu as fi ascultat acel Simaudio, nu mi-as fi dat cu parerea!

Dar, l-am ascultat si canta atat de corect incat parca era un robotel ce canta la pian dupa partitura... ii lipsea doar umanitatea!!!

Nu am exprimat decat parerea mea personala si atat! In schimb, ca transport pt DAC-ul de la Audio Research presta binisor, asta asa ca sa mai dreg busuiocul Twisted Evil

_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

P.S. Am avut Accuphase E-550 vreo 2 luni, si daca puteam l-as fi tinut pe viata!
_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 1 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community