FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Simaudio MOON
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 7:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
Da' nu le-am luat. Smile


Pcat ca nu le-ai luat... Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 7:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 8:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Simaudio este o investitie, se scumpeste ca orice opera de arta. De exemplu eu am cumparat i.1 cu 1400 euro si acuma este 1700!!! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 9:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Modelele Anniversary de mai sus sunt vreo 27000 de euro.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Luca, de parametrii tehnici de la Moon ce zici?
serios intreb.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 3:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sculele Sim, mai ales modelele din seria Evo, sunt foarte bune si n-am ce sa le reprosez. Ce am observat de exemplu la modelul W-8 e ca pe site-ul lor dau banda pan la 200kHz, iar la masuratoarea din review-ul aparut in Stereophile are raspunsul doar pan' la vreo 80kHz, dar fiind un model aparut de ceva timp se poate sa mai fi suferit modificari ulterioare si sa fi crescut banda.

Banda larga = viteza (intreaba orice electronist de pe aici), ceea ce reduce defazajele in banda audio (delay-uri provocate de amplificator din cauza lentorii circuitului). La capitolul asta cred ca sufera Naim si din descrierea lui Razvan reiese clar care are probleme de faza (soundstage omniprezent si nelocalizabil in acelasi timp).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e bine ca ai postat, ca sa iti explic unde gresesti...

una la mana: te bazezi prea mult pe ce citesti si prea putin pe ce auzi!
razvan a facut o gluma, cu sunetul surround, ai muscat, si nici macar nu ai priceput ca esti luat la misto, si ai continuat berbeceste inainte... (este atributul varstei probabil)

secundo, pt oricine cunoaste soundul Naim, TOCMAI ca focusul este unul deosebit, deci ce citesti tu din parerile "electronistilor" osciloscopisti nu prea se "pupa" cu realitatea...

continua sa postezi din parerile osciloscopistilor si am sa iti explic de fiecare data cum sta treaba in realitate, pe auzitelea...

moon are banda mai larga, insa, curios lucru, pace-ul si ritm-ul ca si attackul sunt ceva mai potolite decat la Naim... cum vine asta domnule osciloscopist?
(nu te mai obosi sa raspunzi, ca iar te vei infunda in alte presupuneri, citate, teorii etc...)

daca ai fi vorbit de chestii pe care le cunosteai, sau macar pe care nu le cunosteam eu, mai zic... asa, ma simt dator sa te corectez in afirmatii pe langa de fiecare data, poate macar asa te conving sa asculti cu urechea si nu cu specificatiile in fata ochilor...

am concret cunostinte care se pricep f bine la electronica, iti pot face un amplif in cateva ore, dar nu deceleaza intre un sunet bun si prost sau daca o fac, nu inteleg corect atributele ce caracterizeaza sunetul.

pe mine atitudinea ASTA ma enerveaza cel mai mult: ca vezi doamne daca nu au toti diploma tehnica, nu au nici dreptul, si nici capacitatea de a aprecia un sunet! NIMIC MAI FALS! (eu am absolvit electronica, dar nu imi da asta dreptul sa fiu mai in masura sa caracterizez un setup decat altuia care nu are diploma asta)

in primul rand un audiofil sau un pasionat de sunet ca sa nu fiu peiorativ, trebuie sa aiba treaba cu MUZICA, si cu ascultatul ei, fie redat de un echipament, fie cantat pe bune de artistul/artistii "care este".

sper sa ma intelegi corect, nu e un atac la persoana, personal mi-ai parut un baiat istet, care poate invata multe lucruri, numai sa vrea, dar totusi am o vaga senzatie ca pt tine a devenit un razboi de ego ranit, si vei continua "atacurile" ( a se citi parerile nefondate).

te invit oricand poftesti sa testam echipamente diverse, pe lampi sau pe SS, sa vedem concret ce inseamna viteza, timing, separatie, dinamica, PE AUZITELEA, fara osciloscop, si fara tone de PDF-uri sub brat. doar urechea cu referinte de alte setupuri CORECT alcatuite si evident, sunetul LIVE! (te mira ca pomenesc de live? pai atunci daca tu crezi intr-un PDF mai degraba decat in urechea ta plimbata pe la un eveniment live, inseamna ca nu avem absolut deloc un cadru comun de discutii si ma voi opri aici in incercarea mea de a-ti arata cum se apreciaza sunetul hi-end, ca tot zicei ca nu stim sa ascultam...)

si eu am fost admonestat la inceput pe forum pt diverse afirmatii, le spuneam fara acoperire, generalizam din mai nimic, si, acum, recunosc, orice afirmatie serioasa trebuie SERIOS sustinuta.

daca consideram ca nu am cu cine dialoga, crede-ma, ignoram de mult posturile, insa nu cred ca e cazul. ai o abordare gresita cred eu din lipsa unei mai vaste experiente de "frecat" scule.

uite, ma angajez sa iti facilitez acest "feature" daca crezi ca poti lasa prejudecatile la o parte si asculta ceva pur si simplu!

din 2 motive fac asta: 1. imi displace sa se incetateneasca ideea ca aia cu tehnica au niste drepturi pe care ceilalti nu le au si 2. consider ca tu personal poti decela multe numai din auzite, numai sa scapi de prejudecati.

nu iti place Naim! f frumos! unora nu le place jazz-ul de exmplu, nu-i gaura in cer! dar nu imi spune mie cum se aude naimul din 2-3 specificatii, ca nu procedezi corect, ba chiar esti nefondat in opinii... si stiu ca nivelul tau poate fi mai sus de atat, ca forumist. macar sper...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 6:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PS: ca sa iti arat ca vorbesc cu fundament, eu chiar am detinut un aparat din seria moon evo pt o mai lunga perioada (cam 7-8 luni), si, in plus, am putut asculta acesta serie (recte supernova cu i7) dar si seriile mai mici, in suficiente combinatii si conditii acustice ca sa afirm ce am afirmat mai sus comparativ cu Naim.

cand o sa vad si la altii care scot afirmatii transante aceeasi fundamentare, jos palaria!

cheer up and OPEN up!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce buni sunteti s-o dati la intors, a glumit hai? How conveninet! Don't think so...Neutral
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 8:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
am concret cunostinte care se pricep f bine la electronica, iti pot face un amplif in cateva ore, dar nu deceleaza intre un sunet bun si prost sau daca o fac, nu inteleg corect atributele ce caracterizeaza sunetul.


Buna, buna asta... Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 3:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
Ce buni sunteti s-o dati la intors, a glumit hai? How conveninet! Don't think so...Neutral


Nasol ... Ai alunecat ...

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 3:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
catalinmetal a scris:
am concret cunostinte care se pricep f bine la electronica, iti pot face un amplif in cateva ore, dar nu deceleaza intre un sunet bun si prost sau daca o fac, nu inteleg corect atributele ce caracterizeaza sunetul.


Buna, buna asta... Wink


Ce este oare straniu la afirmatia asta ?

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 8:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
Nasol ... Ai alunecat ...


Asta o spui tu care, fie vorba intre noi, nu mi se pare ca debordezi de credibilitate.Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 10:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

luca, ti-am intins o mana... o accepti sau o refuzi...
din cate vad, e cam prima varianta... deh, varsta frageda, orgoliu mare...
good luck!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 10:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
razvanvrs a scris:
Nasol ... Ai alunecat ...


Asta o spui tu care, fie vorba intre noi, nu mi se pare ca debordezi de credibilitate.:wink:


fie vorba intre noi, ca tot veni vorba, cand o sa asculti tu macar un sfert din cate scule a ascultat razvan la viata lui, mai discutam... pana atunci, vezi mesajul anterior...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 10:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca va uitati cu la pagina anterioara, o sa cititi citeva randuri scrise de mine in legatura cu un setup care personal mi-a placut extrem de mult. Si anume, electronicele Moon, seria 3.3 si bookshelfurile Cremona Auditur M.

Am remarcat viteza impresionanta (pe linga multe altele) al acestui setup, usurinta cu care pilota integratul 3.3 aceste boxe. (Puterea amplificatorului 100W/canal in 8 Ohmi, 200 W canal/4 Ohmi), banda de frecventa ptr. cei "pasionati" de date tehnice: 2Hz-90kHz – +0/-3dB).
Restul datelor tehnice aici: http://www.simaudio.com/mooni33_specs.htm

Sincer, in cazul de fata nu stiu cit de relevante pot fi afirmatiile cu privire la raportul dintre viteza si banda de frecventa (teoretic poate o fi asa, nu stiu sigur..., nu am cunostinte aprofundate de electronica), DAR ascultind acest setup cu "urechiometrul", tind sa contrazic afirmatia userului FM Acoustics.

Sincer, timingul era comparabil cu oricare din setup-urile Naim ascultate de mine pina in prezent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 7 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community