FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce contine Cantgrip?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2010 12:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vlad_2770 a scris:
Si ca unul care am lucrat intr-o fabrica de medicamente va zic...

Mai bine nu zici, ca habar nu ai! Ce bine va simtiti voi cand mai trageti cate un discurs asa, ca intre prieteni, asezonat cu pretentii de adevar!
Daca ai fi stiut despre ce este vorba, ori ai fi tacut, ori ai fi explicat cinstit faptul ca o autorizatie pentru un/orice medicament, sub orice forma farmaceutica, expira dupa un numar de ani; nimeni nu este obligat sa inainteze documentatia de reinnoire a autorizatiei de punere pe piata, astfel incat, atunci cand expira autorizatia, sa nu existe "goluri".
Tocmai de aceea, legislatia prevede ca Ministerul Sanatatii, prin ANM, sa prelungesca valabilitatea autorizatiei (expirate), pana la obtinerea uneia noi.
Este vorba de o simpla notificare, nimic deosebit.
Obtinerea unei noi autorizatii presupune, datorita modificarii, intre timp, a legislatiei, noi teste/parametri/studii, ceea ce nu este anormal, insa dureaza pana la 2-3-5 ani! Avem medicamente la care a expirat autorizatia de ani buni, se gasesc ca atare la distributie/in farmacii, dar presa n-a sarit cu cu_u' in sus de zece metri...
Ma opresc aici cu amanuntele, deoarece sper ca ati prins ideea; daca doriti HCS-uri, norme legislative si alte alea, le gasiti la liber pe situl ANM.
Este mai cinstit sa doriti sa aflati adevarul si nu sa cititi/concepeti baliverne; unii poate chiar cred ce "ziceti"...
La acest subiect am mai facut o incercare de restabilire a adevarului; aceasta este ultima pe acest forum: intelegeti - bine; nu, tot bine...
Rycher a scris:
Na-vă gripa!

Ce ai fi zis daca era invers? S-ar fi umflat neuronul in bizon, ar fi tipat lumea ca tiganu' la taiere: "Sariti, ca astia ne omoara!"
M-as fi asteptat la altceva de la tine... dar, poate, era o gluma, ceva cu bagatul de/in seama, de unul singur... Oricum, penibil...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iun 15, 2010 12:02 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2010 12:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fcon, înțeleg că tu ești unul dintre fericiții vaccinați. Într-adevăr, penibil.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2010 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
fcon, înțeleg că tu ești unul dintre fericiții vaccinați. Într-adevăr, penibil.

Nu exista nici o legatura intre ce a zis fcon si concluzia ta.

Oricum, daca este sa crapam intentzionat de la asa ceva (gen vaccin) se va intampla probabil prin aerul care il respiram, imbunatatzit de emanatzii din cer si daca este o treaba bine facuta, nu va sti nimeni nimic, decat ceea ce trebuie - ''nu stim sigur ceva ca sa dam explicatzii clare, dar voi putetzi presupune intre voi, cat avetzi timp liber...''
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2010 10:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kaav a scris:

Nu exista nici o legatura intre ce a zis fcon si concluzia ta.

'


Ba este. Extrasul pe care l-am pus eu acolo era o concluzie a unui comitet din Consiliul Europei. Dar ca de obicei, userii de pe forumurile dâmbovițene știu mai bine, chiar și decât CE. Pentru că le-a spus lor altceva Cercel. Nu pot decât să le doresc vaccinări plăcute în continuare, de fiecare dată când Streinu Cercel suflă trompeta.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2010 10:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fcon cind ai scris:
Citat:
Mai bine nu zici, ca habar nu ai!
la ce te-ai referit? Very Happy

Sincer ai intrat vreodata intr-o boxa de dozare? Very Happy Ai habar cum trebuie sa fie si cum este la noi in prezent in Romania? Crede-ma ca daca ai sti ai prefera sa nu-ti mai injectezi nimic niciodata din ce este produs in Romania.
Stii la fel de bine ca si mine ca in Romania se mulge vaca pina cade moarta. In domeniul farmaceutic numai ventilatia (hm ce banala chestie pentru unii) te ingenuncheaza la orice ora din zi si din noapte si asta o stiu si strainii nu numai cei de la ANM. Deci inainte de a-mi spune mie ca nu am habar incearca sa aflii cum se produc solutiile injectabile in RO. Iar daca institutul Cantacuzino a luat-o in freza si li s-a retras licenta a fost pentru ca acolo au fost incalcari grave a conditiilor de calitate. Parca am dat link spre un articol in care ziceau cei de la Cantacuzino ca isi cumpara alta linie de fabricatie (deci ei nu au abandonat ideea de productie pentru a renunta la licenta ci efectiv au incercat sa mulga vaca si moarta si cind au vazut ca nu se mai poate au luad decizia care trebuia luata mai de mult de a cumpara o noua linie de productie).
Eu am impresia ca tu ti-ai bagat nasu pe site la ANM sau ai gasit niste pdf-uri si deacum te crezi mai sus decit cei care stiu realitatea. Daca unii pe aici fac comentarii dupa ce "asculta pe net" niste scule tu vrei sa faci cam la fel cind nici nu ai trecut niciodata pragul unei fabrici de medicamente din RO. Eu spre deosebire de tine am intrat chiar si in boxa de dozare si cam stiu realitatea. Deci nu stiu despre ce nu am habar. Tu stii ce ai citit pe net, eu iti spun cum se produce, oare care dintre noi nu are habar de adevar?

P.S. Si in tari cu apa mai calda stiu bine ca situatia nu-i roz. Si acolo se trag de instalatii pina cad pentru a scoate bani si doar cind sunt strinsi puternic cu usa ajung sa cumpere instalatii noi. Deci nu are de ce sa ne fie rusine. Noi de la altii am invatat sa facem ce facem.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community