FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Schema electrica cablu HDMI to Component

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cristianvulpescu



Conectat la: 30 Ian 2010
Mesaje: 1

MesajTrimis: Sam Ian 30, 2010 10:09 pm    Titlul subiectului: Schema electrica cablu HDMI to Component Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor. Am o plasma Panasonic (106 CM) cu 1x HDMI (aceasta intrare este arsa) si as dori schema electrica a unui cablu HDMI to Component , ca sa pot folosi o alta intrare a TV`ului.

Multumesc anticipat Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Ian 30, 2010 10:09 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 1:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu-mi dau seama ce înțelegi mai exact prin schema electrică, dar nu prea gasesti cablu HDMI to Component, iar cele fantomă care pot fi găsite totuși pe net sunt doar abureli. Pe scurt, nu știu cum vei face handshake-ul dintre ieșirea hdmi a unui aparat și intrarea pe componente a TV-ului...

http://www.bluejeanscable.com/articles/component-to-hdmi-cable.htm

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 5:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum s-a ars intrarea HDMI?
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
xplaur



Conectat la: 19 Aug 2004
Mesaje: 222
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mie Feb 03, 2010 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu ma intreb cum vei trimite semnal analog (composite) la digital (HDMI) fara un convertor?
_________________
Daca citesti printre randuri risti sa raspunzi pe langa!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Feb 03, 2010 4:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

xplaur a scris:
Eu ma intreb cum vei trimite semnal analog (composite) la digital (HDMI) fara un convertor?


El vrea component, nu composite.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
xplaur



Conectat la: 19 Aug 2004
Mesaje: 222
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mie Feb 03, 2010 4:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Greseala mea, recunosc! Dar componentul nu e tot analog?
_________________
Daca citesti printre randuri risti sa raspunzi pe langa!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Feb 03, 2010 4:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

xplaur a scris:
Greseala mea, recunosc! Dar componentul nu e tot analog?


Ba da. Însă diferența enormă e că un cablu component poate purta semnale 720p/1080i/1080p...

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
xplaur



Conectat la: 19 Aug 2004
Mesaje: 222
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mie Feb 03, 2010 4:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inteles, eu intrebam cum va converti de la digital la analog sau daca stie ca mai trebuie si conversie, nu numai conectica?
_________________
Daca citesti printre randuri risti sa raspunzi pe langa!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Feb 03, 2010 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exact asta l-am întrebat și eu ceva mai sus....
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
maltezeanu



Conectat la: 13 Oct 2006
Mesaje: 248
Locatie: Pucioasa

MesajTrimis: Sam Feb 06, 2010 11:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ceea ce vrei..NU EXISTA Laughing ; exista doar convertoare.
_________________
Stereo: B&W 802, B&W 703; ATC SCM150, HT: 4xB&W602S3, LCR600, ASW700...Studer A810 & Dolby SR....si tot restul de "fiare" necesar cutiilor......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 09, 2010 1:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut cristianvulpescu,

Eu sunt usor offtopic, insa intrebarea e cat de cat la obiect si poate chiar si de ajutor...esti absolut convins dincolo de orice punere la indoiala ca HDMI-ul de la TV-ul tau e intr-adevar ars?

Ai ajuns la concluzia asta prin faptul ca ai conectat o sursa la el si nu "primeste" semnal sau ai avut parte de parerea unui electronist/tehnician care l-a desfacut si masurat ?

Si ca sa duc gandul pana la capat, am si eu o plasma Panasonic, cu 2 HDMI-uri, si care (din cate stiu eu) nu merge decat cu 2 obiecte pe lumea asta: o placa video GeForce8600 si un DVD-player Sony de la service-ul la care l-am dus. In rest, am testat cu el alte 6 placi video (atat nVidia cat si ATI), precum si 4 laptop-uri cu iesiri DVI ori HDMI si nu mi-a mers cu nici una/unul. Baietii de la service iti tin bratele incrucisate si imi arata catre player-ul lor care reda imagini pe TV-ul meu, si decreteaza ca din punctul lor de vedere cazul e inchis.

Ma rog, din punctul meu de vedere HDMI-ul e un imens cacat de marketing, (tehnic vorbind avem DVI-ul si in mod normal ne-ar fi de ajuns) si la fel ca si tine am recurs la solutia cu cablul Component, norocul meu fiind ca si sursa are o astfel de iesire si deci am scapat de corvoada conversiei digital-analog (HDMI-Component) .

Multa bafta, oricum vei alege sa-ti rezolvi problema.

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Eclipsse



Conectat la: 20 Aug 2007
Mesaje: 5
Locatie: Turnu Severin

MesajTrimis: Dum Mar 07, 2010 9:28 am    Titlul subiectului: ptr.aaddrryyss Raspunde cu citat (quote)

Si ca sa duc gandul pana la capat, am si eu o plasma Panasonic, cu 2 HDMI-uri, si care (din cate stiu eu) nu merge decat cu 2 obiecte pe lumea asta: o placa video GeForce8600 si un DVD-player Sony de la service-ul la care l-am dus. In rest, am testat cu el alte 6 placi video (atat nVidia cat si ATI), precum si 4 laptop-uri cu iesiri DVI ori HDMI si nu mi-a mers cu nici una/unul. Baietii de la service iti tin bratele incrucisate si imi arata catre player-ul lor care reda imagini pe TV-ul meu, si decreteaza ca din punctul lor de vedere cazul e inchis.

Ma rog, din punctul meu de vedere HDMI-ul e un imens cacat de marketing, (tehnic vorbind avem DVI-ul si in mod normal ne-ar fi de ajuns) si la fel ca si tine am recurs la solutia cu cablul Component, norocul meu fiind ca si sursa are o astfel de iesire si deci am scapat de corvoada conversiei digital-analog (HDMI-Component) .

Incearca sa schimbi rezolutia placii video.la 1024x768 si poate merge .Am probabil acelas model de plasma Panasonic si merge cu asolut orice placa video sau plaier atat pe DVi cat si pe HDMI
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aurex



Conectat la: 19 Dec 2006
Mesaje: 13
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 28, 2010 10:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
xplaur a scris:
Greseala mea, recunosc! Dar componentul nu e tot analog?


Ba da. Însă diferența enormă e că un cablu component poate purta semnale 720p/1080i/1080p...


Un cablu component poate purta semnale 720p/1080i si atat.
Daca ar fi stiut 1080p probabil ca nu am mai fi beneficiat de "revolutia HDMI" cu toate problemele/avantajele ei.

_________________
addicted to : VW , AMD ,Canon , Jamo , Akai ,old no.7....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Oct 28, 2010 5:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aurex a scris:
Rycher a scris:
xplaur a scris:
Greseala mea, recunosc! Dar componentul nu e tot analog?


Ba da. Însă diferența enormă e că un cablu component poate purta semnale 720p/1080i/1080p...


Un cablu component poate purta semnale 720p/1080i si atat.


Te înșeli, un cablu component poate purta semnale până la ce rezoluții vrea el!
Problema e că nu "lăsat", pentru că nu pot fi implementate pe el tehnologiile de protecție la copiere așa cum pot fi implementate pe HDMI.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HDSoso



Conectat la: 11 Dec 2008
Mesaje: 41
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Oct 28, 2010 8:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca initiatorul topicului mai este interesat ar mai fi solutia asta: http://hdfury2.co.uk/hdfury3-p-35.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community