FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce a adus bun in viata voastra acest forum?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Horatiu



Conectat la: 22 Oct 2006
Mesaje: 176
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 9:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
. M-as putea duce si la o intalnire spirituala si la o butelie de vin. In TOATE sunt oameni.
Wine


Da, ai dreptate, ...macar partial! Totusi, "butelia" de vin nu prea are de aface cu "omenia", caci o cam strica pe aceasta din urma... Alcoolul in general o face, caci si asa - fara nici o picatura de alcool pusa in gura, betia si amagirile multora de a fi cine pretind sau cunosc ei insisi ca sunt, e ca la ea acasa. Viata ofera mult prea multe exemple in care insusirile asa zis caracteriale ale unora reveleaza de fapt prea putin caracter. Nu exista o perseverenta mai mare in viata noastra, decat aceea de a ne amagi necontenit. Dar, spunea un intelept, " din acelasi continut sufletesc in care persista viciul, se naste si dorinta sau intentia de a aspira catre inalt"...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 9:11 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 9:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Omul este un transformator de energii spirituale. Energia este in modul (matematic vorbind) neutra . cu energie se hranesc si cei buni si cei rai. BUT! Mai departe depinde de fiecare ce face cu ea: binele sau raul. Avem liberul arbitru. Si in muzica e la fel: primesti energii, informatii, emotii pe care tu ca om le prelucrezi in "uzina" sufletului si poti accesa astfel capodopere. Muzica este recunoscuta ca fiind cea mai accesibila arta, deoarece pentru ea nu ai nevoie de studii, obiecte ajutatoare, bani... E cazul vocii umana , care e e "muzica" de baza.
Eu ma refeream la UNA butelie, ca la mai multe se sparge "butoiul" omeniei si sari "parleazul". Masurile exista si in muzica si in bautaura. Si cand vrei sa fii bun( poate nu esti inteles si arunci cum se zice "margaritare porcilor")!
Se poate spune intr-un anume sens ca atunci cand bem "suntam" mintea si astfel ne autoamagim, uitam de necazuri. dar necazul nu trece asa... Cool
In schimb muzica ,aparent o visare , prin incarcatura ei ne da putere sa trecem mai departe in viata. Eu explic rational ce facem de fapt cu totii instinctiv.
Dar oare de ce se zice ca In Vino Veritas? Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 11:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Of, of...mai bine treceai sub tăcere asta... Sad

De ce? Nu incerc sa jignesc gusturile nimanui, pur si simplu sunt alte albume, tot ale lor, care imi plac mai mult si mi se par mai omogene, mai inchegate si chiar mai vizionare, din punct de vedere muzical. Nu am spus ca nu imi place, dar nu m-a impresionat in mod deosebit. E drept ca aici poate a intervenit si sentimentul de anticlimax, am auzit atatea laude inainte sa-l ascult, ca probabil ma asteptam sa fie ceva de nemaiauzit, la prima auditie. Toate sunt pareri personale si reflecta gusturile mele, daca tie iti place mai mult decat alte albume, more power to you Wink

deeppurple a scris:
M-as putea duce si la o intalnire spirituala si la o butelie de vin. In TOATE sunt oameni.

Exact la asta ma refeream si eu Thumb Up Mai mult respect intre membri ar fi binevenit, eu unul speram ca o intalnire in carne si oase ar putea ajuta, desi se balacaresc si oameni care se cunosc bine, aici pe forum. Rolling Eyes

Trebuie sa recunosc ca de multe ori te ia lehamitea, dar pe de alta parte, mai exista si lucruri de interes, nu numai negative, zic eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorinpopa



Conectat la: 25 Aug 2010
Mesaje: 78
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 16, 2010 9:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alexx a scris:
Rycher a scris:
Of, of...mai bine treceai sub tăcere asta... Sad

De ce? Nu incerc sa jignesc gusturile nimanui, pur si simplu sunt alte albume, tot ale lor, care imi plac mai mult si mi se par mai omogene, mai inchegate si chiar mai vizionare, din punct de vedere muzical. Nu am spus ca nu imi place, dar nu m-a impresionat in mod deosebit. E drept ca aici poate a intervenit si sentimentul de anticlimax, am auzit atatea laude inainte sa-l ascult, ca probabil ma asteptam sa fie ceva de nemaiauzit, la prima auditie. Toate sunt pareri personale si reflecta gusturile mele, daca tie iti place mai mult decat alte albume, more power to you Wink


"Dark Side Of The Moon" este primul album de rock progresiv (deci, non-comercial) care a avut adresabilitate si succes comercial, neegalat nici pana in ziua de astazi. Este primul caz fericit de muzica buna, care a coborat in marea masa.
De aceea este DSOTM un album maretz. Ma tem ca nu va mai aparea un alt album de muzica adevarata care sa fie cumparat in halul in care a fost si este DSOTM.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Sep 22, 2010 10:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prin 2004-2005 eram mai prezent pe forum.
Imi ocupa mult timp, ma implicam in discutii, si imi facea placere sa discut una-alta.
Deasemena mi-a facut placere sa cunosc virtual si real cativa colegi forumisti.

Incet-incet am inteles mai multe despre natura umana, si am preferat sa stau mai retras. Nu am plecat de tot, dar postez extrem de rar si incerc sa nu intru in vreo polemica. Nu doresc sa-mi petrec timpul in conflicte.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community