FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
vinil
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 21, 2010 11:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In seara asta le-a venit randul la ascultare catorva discuri pe care le am inca de la Craciun, dar au stat "dosite" intr-o valiza si uitasem practic de ele. M-am bucurat ca un copil vizitat de Mos Craciun Very Happy .
Bucuria adevarata insa a venit cand am ascultat acest dublu LP:


Care in afara de faptul ca suna fabulos, are si doua versiuni ale celebrei "SO WHAT" , (cu John Coltrane intr-o forma de zile mari) pe care nu le mai ascultasem si care m-au umplut de bucurie.
Pentru mine sunt ca doua sticle de vin vechi, dar din care poti gusta din cand in cand, fara sa le stirbesti valoarea Rolling Eyes .
In mod normal le-as fi pus la "JAZZ", dar uitandu-ma pe Amazon am vazut ca versiunea originala pe care o am eu , scoasa de DRAGON nu se mai gaseste decat second-hand si la niste preturi bunicele:
http://www.amazon.com/gp/offer-listing/B000M4ZIYM/ref=dp_olp_used?ie=UTF8&condition=used

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Feb 21, 2010 11:52 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
vinil_RO



Conectat la: 24 Mai 2009
Mesaje: 31
Locatie: TIMISOARA

MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 12:09 pm    Titlul subiectului: vinil Raspunde cu citat (quote)

da...cei doi magicieni ai jazzului, am si eu ceva asemanator
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vinil_RO



Conectat la: 24 Mai 2009
Mesaje: 31
Locatie: TIMISOARA

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 1:29 pm    Titlul subiectului: milles Raspunde cu citat (quote)

http://tinypic.com/view.php?pic=6rhbw9&s=6
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vinil_RO



Conectat la: 24 Mai 2009
Mesaje: 31
Locatie: TIMISOARA

MesajTrimis: Sam Feb 27, 2010 9:31 pm    Titlul subiectului: Discuri Raspunde cu citat (quote)

daca stiti lista completa a seriei jazz ( electrecord ), cea care incepe cu Jancsi Korosy (SP), defapt primele 9 numere sunt SP iar cu Manusardi trio se trece la LP...din cate stiu eu ultimul este nr 26, am cateva lipsuri si nu stiu ce sa caut, nu le-am vazut niciodata
ps....pt ajutor va expun ce am eu: 2 buc Manusardi; 4 buc Johnny Raducanu; Paul Weiner; 2 buc Marius Pop; Zoltan Boros; Ramon Tavernier; Hary Tavitian; ....stiu ca mai este un Dan Mandrila; Conexiuni bop...in afara de SP-uri ar mai fi vreo 3-4 buc ....astea ma framanta...Smile))
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2010 10:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Recent am devenit fericitul posesor al pachetului aniversar Miles Davis - Kind of Blue [50th Anniversary Collector's Edition] :



http://milesdavis.wordpress.com/2008/09/11/kind-of-blue-celebrating-the-50th-anniversary/
Trebuie sa recunosc, cel putin vinilul suna absolut superb, este probabil cel mai bun vinil al meu, desi are un rival serios in "Jazz at the Pawnshop".
Dar in afara de vinil, de cele doua CD-uri si de DVD am remarcat cu mare bucurie ca in cutie mai este un mare album superb, de o calitate exceptionala, un poster si un plic cu diverse fotografii-document.
Superb ! Este atat de fin realizat, incat m-am spalat pe maini inainte de a-l deschide. Mai am si alte asemenea colectii: Pink Floyd, Led Zeppelin etc., dar nu am mai avut acest sentiment de ...bijuterie.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2010 10:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitări Hi&Fan pentru o achiziție absolut superbă!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2010 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hi&Fan a scris:
Recent am devenit fericitul posesor al pachetului aniversar Miles Davis - Kind of Blue [50th Anniversary Collector's Edition] :


Damn you! Very Happy

Lasand gluma la o parte, trebuie sa o spun ca ma bucur pentru tine dar te si invidiez putin. Embarassed

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2010 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hi&Fan a scris:
Recent am devenit fericitul posesor al pachetului aniversar Miles Davis - Kind of Blue [50th Anniversary Collector's Edition] :



http://milesdavis.wordpress.com/2008/09/11/kind-of-blue-celebrating-the-50th-anniversary/
Trebuie sa recunosc, cel putin vinilul suna absolut superb, este probabil cel mai bun vinil al meu, desi are un rival serios in "Jazz at the Pawnshop".
Dar in afara de vinil, de cele doua CD-uri si de DVD am remarcat cu mare bucurie ca in cutie mai este un mare album superb, de o calitate exceptionala, un poster si un plic cu diverse fotografii-document.
Superb ! Este atat de fin realizat, incat m-am spalat pe maini inainte de a-l deschide. Mai am si alte asemenea colectii: Pink Floyd, Led Zeppelin etc., dar nu am mai avut acest sentiment de ...bijuterie.



Felicitari !
Si eu sunt incantat de vinil. Ai senzatia ca te afli in vecinatatea scenei, iar trompeta lui Miles te cutremura.
In afara de acest vinil, de exceptie, caseta cu tot continutul, reprezinta un element de mare greutatea in colectia mea de viniluri (in devenire !).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vinil_RO



Conectat la: 24 Mai 2009
Mesaje: 31
Locatie: TIMISOARA

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2010 8:42 pm    Titlul subiectului: vinil Raspunde cu citat (quote)

adevarul este ca ne bucuram ca niste copii cand gasim cate o delicatesa ..Smile)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
OAB



Conectat la: 27 Noi 2007
Mesaje: 20

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 1:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cine are posibilitatea de a asculta quadro sa incerce sa achizitioneze Simfonia a VII-a de Gustav Mahler in interpretarea Orchestrei Filarmonicii Cehe, dirijor Vaclav Neumann. Chiar daca Neumann nu se ridica la nivelul lui Bruno Walter sau Herbert von Karajan, totusi, daca exista posibilitatea cumpararii discului respectiv, merita investitia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 30, 2010 7:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am achizitionat de curand un vinil pe care mi-l doresc de mult: Jacintha (Best of Jacintha - dublu LP).
Cu toate ca este un vinil nou (2008) m-a uimit calitatea inregistrarii. Textura si naturaletea sunetului te fac sa simti in vecinatatea scenei. Vocea inconfundabila a Jacinthei este intr-o perfecta simbioza cu formatia care o acompaniaza.
Recomand cu caldura acest vinil de exceptie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 01, 2010 9:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Recomand cu aceeasi caldura:

Pat metheny - Day trip/Tokyo Day trip Live, 3LP.
Bateria si cinelul te fascineaza. Sunt pasaje in care muzica o simti ca un voal de matase ce aluneca cu delicatete prin fata noastra.
Recomand celor care apreciaza stilul respectiv.

Caseta vine cu 3 LP-uri si 2 CD-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Apr 24, 2010 10:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Raritate primită ieri: Ediție Toshiba EMI Japonia din 1983, Queensryche - Queen of the Reich, primul lor EP, în ediție limitată, Made in Japan.
Pozele vorbesc de la sine. Discul este absolut imaculat, neascultat, eu sunt primul care am pus acul pe el.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Apr 24, 2010 10:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Altele
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 24, 2010 9:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mama...in ce m-ati bagat! Shocked pai m-ar durea mana de atata scris! Primul care imi vine in minte ca delicatesa:
L.C.- The songs Of Leonard Cohen - CBS 1966
Eric Clapton - Unplugged - Reprise
Fleetwood Mac - Rumours - Warner
Genesis - The Lamb Lies... - Charisma
Iron Butterfly - IAGDV - Atlantic
Jethro Tull - o gramada, mai ales cele vechi din anii 70
Keith Emerson With The Nice - Philips
Manfred Mann - o gramada, mai ales cele din anii 70
Marillion - Misplaced...EMI
Peter Hammill - Sitting Targets Mercury
Pink Floyd - DSOTM, Wish You..., Animals, A Surceful..., Atom Heart...etc (toate prima editie)
Zappa - Sheik Yerbouty - CBS, Them Or Us - EMI
Astor Piazolla - Tango: Zero Hour - American Clave (despre care a spus ca este inregistrarea lui preferata)
Santana - Abraxas - CBS
Keith Jarret - Koln Concert
Jean Luc Ponty - Imaginary Voyage, Enigmatic Ocean, Civilized Evil - toate Atlantic
Gong - Expresso II - Virgin
Deep Purple - Made In Japan - Purple Rec.
Uriah Heep - Very' Eavy - Bronze...

....astea care imi vin in minte acum Rolling Eyes ..mai sunt si altele, sa ma ierte ca nu le trec acum la Hall Of Fame

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community