FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Scoateti vinilurile la aer
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Feb 06, 2010 7:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Și eu am învățat să scriu la școală cu sînt și î și n-o să schimb asta după cum bate vîntul prin culoarele Academiei Române.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Feb 06, 2010 7:59 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 06, 2010 8:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

glucica a scris:
razvanvrs a scris:
"fusta mamii" nu era un apropo asupra varstei nicidecum ...

poate asta:
razvanvrs a scris:
...poate va mai maturizati !!!

cit despre "sunt" si i din a le consider niste greseli datorate unui nationalism prost inteles. Din fericire am terminat scolile de (prea) multa vreme ca sa ma mai poata determina cineva sa le adopt.
Aceeasi seara buna ti-o doresc si eu.


Sunt in gura presei ??? Rolling Eyes
Este o discutie contradictorie legata de "sint" si "sunt" facuta intre academicieni, noi suntem poate prea nesemnificativi sa o discutam fata de altii care scriu carti intregi legate de lingvistica limbii romane si originile ei . . . pot spune ca detin inscrisuri din 1883 a lui T. Maiorescu unde dansul scria cu "sint" fata de cum Academia Lb romane in 1993 sustin contrariul, insa asta este . . . atunci se decide de catre dansii noua regula a limbii romane, la care cu totii ar trebui sa ne supunem, fie ca credem in aceasta ori ba !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 06, 2010 8:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs, nu esti deloc in gura presei.
Cred doar ca trebuia sa fii un pic mai circumspect fata de aifaq si fata de postul lui.
Nu cred deloc ca trebuie sa ne "supunem". Vezi ca nici tu nu consideri regula lor corecta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 06, 2010 9:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In opinia mea topicul asta trebuie mutat la Cafenea
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Feb 06, 2010 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
Este o discutie contradictorie legata de "sint" si "sunt" facuta intre academicieni, noi suntem poate prea nesemnificativi sa o discutam [...] se decide de catre dansii noua regula a limbii romane, la care cu totii ar trebui sa ne supunem, fie ca credem in aceasta ori ba !


Eu nu o pun în discuție ci, în nesemnificativitatea mea, refuz să mă supun Laughing

Dar ce are treaba asta cu rugămintea de a se scrie corect (pe cît se poate) românește ?

În altă ordine de idei, v-ați hotărît dacă postați colecțiile aici sau în topicul cu același scop dechis la Muzică ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Sam Feb 06, 2010 9:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
In opinia mea topicul asta trebuie mutat la Cafenea


nu topicul trebuie mutat, ci discutia off-topic.

deci: am in pod (la propriu!) 95% din muzica rock si folk din anii '70-'80.

ranitul dintre linii - mircea bodolan imi zbarleste si acum parul pe spinare...

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 06, 2010 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

florinfloreanu a scris:
cosminbro a scris:
In opinia mea topicul asta trebuie mutat la Cafenea


nu topicul trebuie mutat, ci discutia off-topic.


si titlul schimbat in ceva cu relevanta la subiect.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jazz4ever



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 104
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 7:11 pm    Titlul subiectului: balacareala .... Raspunde cu citat (quote)

..... asta e motivul pt. care nu mai scriu pe forum de multa vreme .... cineva deschide o discutie si imediat sar toate paparudele ..., care in loc sa gandeasca, ne-avand altceva constructiv de facut si nici de spus ... se trezesc sa vorbeasca !!!

Pacat ... mai bine ati citi o carte ... sau ascultati macar muzica ... nu manele !!!

"NOI MUNCIM ... NU GANDIM !!!" vorba din popor, de pe la ortaci ... PACAT !

_________________
"Got to find me a way to take me back to yesterday"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community