FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Diferente de semnal(intensitate)analog/digital

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 09, 2010 12:25 pm    Titlul subiectului: Diferente de semnal(intensitate)analog/digital Raspunde cu citat (quote)

Salutare
Am mica dilema.De la o vreme sunt diferente de semnal si aici ma refer la intensitatea sunetului intre analog si digital.DVD player-ul este cuplat si analog si digital coaxial de receiver.Pe digital se aude mai tare decat pe analog.Sunetul e ceva mai amplu si mai ,,gras'' pe conexiunea digitala.Teoretic sunt niste diferente intre cele doua tipuri de conexiuni , dar la o redare de pe cd nu cred ca ar trebui sa fie sezizabile la stilul asta.E vreo problema a receiver-ului sau din player.Playerul este setat audio pe RAW la SPDIF deci da ce i se da ca si disc.In conexiunea analog sunetul este cam fad si lesinat.
Receiverul e un NAD T754 si player-ul CA DVD 89.
Daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva, astept niste pareri
Multumesc frumos.
Alex

_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 09, 2010 12:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 09, 2010 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si eu am observat aceasta diferenta, s-a rezolva simplu, din receiver am setat pt intrarea analog +3db
diferenta de volum dadea impresia de sunet mai bun pe digital in comparatiile A/B, cand am crescut volumul pe analog am ramas la aceasta varianta
in cazul meu componentele erau playerul NAD C542 si receiverul NAD T765
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 09, 2010 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aha.Multumesc frumos.
Ideea e ca am fost cu el la service, ma rog la showroom si pus pe un dvd player Nad si cd player Nad cu iesire digitala nu am sesizat nimic in ceea ce priveste diferenta de volum.
Pana la urma asta este, il mai butonam. Very Happy

_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community