FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Player universal Dune BD Prime 3.0
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A mai spus cineva pe acest forum ca e prostie mare sa asculti muzica pe stereo cand sunt atatea formate noi si sa nu te bucuri de ele ...
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 4:50 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scorpions a scris:
INTREBARE . Cum asculti muzica surround ? Shocked


Ai dreptate, muzica surround este disponibila si pe DVD-Video, BluRay Video - chiar in cantitati mai mari decat pe cele doua formate in discutie. Dar eu m-am referit strict la aceste doua formate: SACD si DVD-A.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 5:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scorpions a scris:
A mai spus cineva pe acest forum ca e prostie mare sa asculti muzica pe stereo cand sunt atatea formate noi si sa nu te bucuri de ele ...


Daca te referi la afirmatiile de mai jos:

nicu_martin a scris:
cheloo a scris:
Una este fidelitatea si alta este muzica...nu a spus nimeni, Cosminbro,ca nu sunt surround-uri fidele dar nu pt muzica ci pt cu totul altceva Wink
Muzica se asculta stereo


Cine a dictat asta?
Cine spune ca muzica se asculta numai stereo, si ca setupurile surround nu sunt pentru muzica?
Deobicei asta o spun cei care nu au ascultat un setup surround "adevarat", sau care nu au ascultat vreodata inregistrari de exceptie surround.
Ca sa-ti ofer un exemplu, ma refer la SACD, DVD-A si BD-A, care sunt toate formate de inalta rezolutie audio (24/96 in mod surround).
Aceste fisiere Hi-Res sunt in umila mea parere topul (actual) al digitalului, care pot depasi analogicul fara probleme.

Pentru CDDA (16/44,1) iti trebuie sistem extrem de scump (si sursa sa fie de top) ca sa scoti maximum din acest format (maxim care nu sufla in fata unor fisiere 24/192 KHz).

Este cam ca la TV, unii cred ca sistemul PAL este perfect, altii prefera 720p, iar cunoscatorii se dedulcesc la 1080p Wink


Inseamna ca ori nu vezi bine sa citesti, ori esti rau intentionat si interpretezi aiurea ce scriu altii Twisted Evil

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 5:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. De vazut - vad foarte bine... Cool
2. Nu vreau sa supar pe nimeni...
Ideea este ca muzica surround asculti numai pe SACD si DVD-A nu pun in discutie BD-ul .

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nucu_martin eu eram de aceeasi parere cu tine in cea ce priveste muzica stereo ascultata (ca vezi DOAMNE Shocked Shocked Shocked numai pe stereo se asculta)
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 5:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BD-A (BluRay Disc Audio) nu este tot aia cu BD-V (prescurtat BD, adica BluRay Disc Video)...
Eu nu am spus ca este o prostie sa asculti muzica in format stereo.
Dar am spus ca nu este bine sa se induca ideea ca muzica adevarata exista numai in stereo.
Daca luam un singur album de referinta - "TDSOTM" - al formatiei Pink Floyd (inregistrat, premasterizat si masterizat in format 4.0) vedem ca muzica surround nu este Cenusareasa pe care o considera multi audiofili.
Dar, am accentuat ca pentru un sistem surround BUN iti trebuiesc componente BUNE (si, din pacate scumpe), de preferat ca boxele Front si Surround sa fie identice, cu o boxa Centru adevarata, dar mai ales cu un amplituner surround BUN (care costa de te rupe).

La categoria "usoara", adica trancote Wink diferentele intre cele doua formate (PCM 16/44,1 si PCM 24/192) se observa imediat - de aceea am subliniat ca formatul RedBook - aka CDDA nu poate (nici nu ar avea cum) sa aibe mai multa rezolutie, naturalete, micro/macrodetalii decat formatele Hi-Res.

Comparatia intre cele doua formate este ca si cea pe care am sugerat-o, intre PAL si 1080p, sau, mai usor de inteles, intre DVD si BluRay Razz

Nici nu mai discut aici de "rachete" gen 32(si, mai recent 64)/384, ca nu are rost.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 6:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalin_bm a scris:
PS3 media center prin TSmuxer converteste un container .mkv in timp real.


Pe un PC relativ bunicel se converteste un fisier MKV de 4,37 Gb in 6 minute Cool
Partea cea mai proasta este ca rezultatul final va fi peste 4,6 Gb (deci nu va mai incapea pe un DVD single layer).

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 6:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
catalin_bm a scris:
PS3 media center prin TSmuxer converteste un container .mkv in timp real.


Pe un PC relativ bunicel se converteste un fisier MKV de 4,37 Gb in 6 minute Cool
Partea cea mai proasta este ca rezultatul final va fi peste 4,6 Gb (deci nu va mai incapea pe un DVD single layer).


Nu-i problema, mai decupezi si tu scenele neimportante si le concatenezi intr-un "bonus disc" separat Twisted Evil

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 6:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa este , ai dreptate.
M-am exprimat eu gresit mai devreme (muzica stereo bla, bla, bla)....Scuze pentru neintelegere.

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 6:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oricum...am ramas la ideea de achizitionare - OPPO 83SE pentru SACD si DVD-A , am ceva pe stoc...si (gusturile nu se discuta) si DUNE base3.0 pentru MKV , etc....pentru eliminarea PC-ului .
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdans



Conectat la: 12 Oct 2007
Mesaje: 43
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2010 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am cumparat de curand un Dune HD Base 3.0
Daca aveti intrebari despre aparat va raspund cu placere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2010 1:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bogdans a scris:
Am cumparat de curand un Dune HD Base 3.0
Daca aveti intrebari despre aparat va raspund cu placere.


Un scurt review personal daca se poate. Wink

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
wisepiggy



Conectat la: 04 Ian 2010
Mesaje: 30
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2010 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti sa rulezi filmuletele din linkurile astea: http://drop.io/tjx1rge + http://drop.io/qjv4nnx

Un rezultat de pe un alt forum pentru un Asus O!Play HDP-R1:
Citat:
M2TS: Standard 1080p M2TS ripped from a blu-ray - OK
DVR-MS: Microsoft's old proprietary TV recording format - NU IL VEDE
WMV9: 1080p WMV9 video with 5.1 WMA audio - OK
HDTV: 1080i 60hz HDTV rip, no audio - SE VEDE PARCA IN RELUARE DESI NU STIU DACA ASA E FILMAT SI FARA SUNET
AVCHD: 1080p M2TS from a Sony HD camcorder - PERFECT
Improper encode: The infamous Planet Earth clip with an absurd 16 reframes. The bird scene stutters even on high end PCs - CU PATRATE IN MULTE FAZE SI LA PASARI SACADEAZA
DTS: Standard DTS 5.1 audio - VIDEO OK, DAR CU DTS DONWMIX. SCHIMBAT AUDIO DIN FRANCEZA IN ENGLEZA, FARA CA SA RAMANA DELAY
DTS-MA: 7.1 DTS-MA lossless audio - VIDEO OK, DAR CU DTS DOWNMIX
Dolby TrueHD: 7.1 lossless TrueHD audio - VIDEO OK, DAR UNKNOWM FORMAT AUDIO
MP4: 1080p L5.0 Apple trailer with 9 reframes and AAC audio - PATRATELE PE ICI PE COLO, DTS DONWMIX
5.1 FLAC + SSA: Multichannel FLAC audio and SSA subs including complex styles and transitions - OK
OGG: 720p Ogg Theora video with Vorbis audio - NU IL VEDE
RMVB: Real Video variable bitrate. Unknown if it is RM9 or RM10, as they both use the same header (RV40) - OK
TRP: 1080p Kaon DVB Transport Stream with dual AC3 audio - OK
UTF-8: MKV with the following UTF-8 SRT sub tracks: Arabic, Chinese, English, Greek, Hebrew, Hindi, Japanese, Korean, Russian, Thai, Turkish and Vietnamese - OK, IN AFARA DE HINDI, HEBREW, THAY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdans



Conectat la: 12 Oct 2007
Mesaje: 43
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2010 3:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Voi incerca zilele urmatoare cand am putin timp liber
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2010 11:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De 3 zile sunt posesor de DUNE Prime 3.0 cu hard de 2.5' - 500GB .
Citeste cam greu blu-ray-ul si cam zgomotos...In rest, pare OK - pentru banuti lui, bineinteles......

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 2 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community