FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Player universal Dune BD Prime 3.0
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2010 9:13 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

steliani a scris:
vizitator a scris:
Citat:
Ma tem ca pretul acestui DuneHD Max va fi mai scump decat un PC care sa poata face aceleasi lucruri.

Corect asa este, dar si pe partea de audio se poate asculta muzica bine pe calculator folosit ca sursa dar inca se platesc mii de euro pe CD playere.


Nu prea inteleg ce vrei sa zici . Partea audio la acest mediaplayer banuiesc ca e cam in aceeasi gama de sunet cu cea a unui PC.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Oct 02, 2010 9:13 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2010 9:47 pm    Titlul subiectului: ops Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
Iar compari merele cu perele, ce legatura are un PC care iti bazaie in creier si e mare cat un tomeron, cu un media center dedicat ?

Tu daca vrei masina poti sa iti iei Lastun ca are 4 roti si te duce la piata sa iti cumperi cartofi !

Sa nu discutam aici de conexiunile care le ofera HDMax cu o amaraciune de calculator . . . ai un link priveste putin ce face ala si te-as ruga sa iti faci un PC sa se ridice macar la jumatate cat va face Dune si atunci mai vorbim !

Pentru linistea ta pretul pentru end user va fi undeva la 450 euro + tva in principiu, ce calculator faci tu sa iasa aceasi calitate si mai ales acel;easi dimensiuni in banii astia ? Sa nu vorbim de soft si de procesorul Dune-ului . . . Nu prea esti familiarizat vad de procesoarele lor . . .


Pentru mine la filme conteaza mai mult mesajul decat ambalajul. Asta e motivul pt care un dvd player inca e suficient pt mine. La insistentele unui coleg mi l-am tunat si asta doar pt partea de sunet (dvd-audio 24/96). Diferenta de sunet inainte si dupa tuning e imensa si daca as opta pt un mediaplayer testul va fi facut pe sunet comparativ cu dvdplayer-ul tunat (ma tem ca acest Dune va ramane corijent la acest capitol indiferent de conexiunea folosita sau de softul sau procesorul folosit)

p.s Unii i-si cumpara lastun dar cred ca e mercedes, dar asta e problema lor

Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2010 10:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dragule vizitator, eu am avut pana acum vreo 20 de dvd playere, de toate natiile, dar noua era a NAS-ului si fisierelor din HDD a venit ! Nu a apus cum tu ai crede !

Cu un dvd al tau cam dificil sa faci streaming din orice sursa externa fie ea conectata pe usb, lan, wifi . Stie sa faca conexiune UPnP, SMB, NFS ... Majoritatea oamenilor au colectii intregi deja pe hdd, culmea este ca deja acest Dune mai stie sa faca download din Torrent ( use built-in BitTorrent client to download files from P2P networks. ), oare dvd-ul tau stie asta ? Apoi face streaming din fisierele alese, mai mult decat atat, saracul HD Max stie multicanal stereo pentru pasionatii de muzica !

iti aduc la cunostiinta ca stie sa decodeze fisiere Dolby True HD, DTS HD Master Audio, LPCM, FLAC
Totodata este un Blueray si nu un dvd !
Ba chiar are slot de hdd intern de 3.5 inch, cu siguranta dvd-ul tau tunat nu are asa ceva . . .

si inca multe altele printre care :
# Internet radio: playback and record various Internet radio stations (HTTP/MP3).
# IPTV: playback and record IPTV streams (multicast UDP/RTP) from your Internet provider (check availability of multicast UDP/RTP streams with your Internet provider).
# Digital TV option: playback and record Digital TV channels using an optional Digital TV USB dongle (Digital TV USB dongle is not included; this option can be purchased separately).
# Internet browsing: view Internet Web sites on your TV using the built-in Web browser (built-in Web browser has limitations and may not allow to view some Internet Web sites).

Asa ca lasa-ma cu dvd-ul tau tunat, sa il stapanesti sanatos, insa este cam EOL in acest moment, a venit era media centerelor sincer !

Imi poti spune ca tu nu vei folosi aceste functii, eu unul o fac in acest moment, deja il am in casa !
De ce oare cei de la Popcorn au vandut de la lansare 1,5 milioane de exemplare ( in 3 saptamani ) ? Ca sunt toti prosti si cumpara Lastun crezand ca e Mercedes ?

te inseli amarnic ! Pentru ca iata un device all in one ( player si un gadget multimedia totodata ! )

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2010 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tunatul tau dvd stie asta ?

# Audio codecs: AC3 (Dolby Digital), DTS, MPEG, AAC, LPCM, WMA, WMAPro, EAC3 (Dolby Digital Plus), Dolby True HD, DTS HD High Resolution Audio, DTS HD Master Audio, FLAC, multichannel FLAC, Ogg/Vorbis; support for very high quality audio (up to 192 kHz / 24-bit)
# Audio file formats: MP3, MPA, M4A, WMA, FLAC, APE (Monkey’s Audio), Ogg/Vorbis, WAV, DTS-WAV, DTS, AC3, AAC
# HD audio support: pass-through (up to 7.1 channels) and decoding (up to 7.1 channels) of Dolby TrueHD and DTS HD MA audiotracks (Blu-ray, TS, MKV), pass-through (up to 7.1 channels) of multichannel LPCM audiotracks (Blu-ray, TS, MKV), decoding (up to 7.1 channels) of FLAC audiotracks (MKV, external)
# Subtitle formats: SRT (external), SUB (MicroDVD) (external), text (MKV), SSA/ASS (MKV, external), VobSub (MP4, MKV, external SUB/IDX), PGS (Blu-ray, TS, MKV)

Ziceam si eu . . .

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 12:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
saracul HD Max stie multicanal stereo pentru pasionatii de muzica !
Cool

Redă și viniluri ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 12:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe langa viniluri, iti face si un sandwich cu gratar de pui sau vita, la alegere . . .



aaaaaaaa, am uitat, face si limonada Smile

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 10:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma tem ca mesajele au fost intelese gresit...nu cumpar un Lastun pt ca nu se mai fabrica si nici nu se mai gaseste. Cumpar un mediaplyer performat in special pt redarea formatului MKV x264 care citeste blue ray rip. Pe partea de audio are cine sa-mi tina de urat, nu intentionez sa ascult muzica pe Dune. Insa la mine in sistem un PC nu are ce cauta langa celelalte scule, este optiunea mea. Am in prezent un WD si stiu cat poate un media player, insa sper la mai mult de la Dune HD Max. Posed si un dvd Denon 3930 care are intrebuintarile lui, mai ales pt colectia mea de DVDuri. Dar formatul dvd este depasit, iar blue ray dicurile sunt prea scumpe in acest moment. Chiar daca am si un BD Denon 2010 consider ca din pmdv un Dune isi merita banii daca daca vrei sa vizionezi in conditii optime formatul nou pe o scula...cat de cat eleganta.
_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu iti inteleg punctul de vedere, am fost o idee mai rautacios, caci cu vizitator am o problema mai veche . . . El intotdeauna gaseste ceva de comentat in contradictoriu cu mine, partea proasta ca nu este in stare niciodata sa argumenteze cele spuse de el
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 4:30 pm    Titlul subiectului: ops Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
Eu iti inteleg punctul de vedere, am fost o idee mai rautacios, caci cu vizitator am o problema mai veche . . . El intotdeauna gaseste ceva de comentat in contradictoriu cu mine, partea proasta ca nu este in stare niciodata sa argumenteze cele spuse de el



"Pentru mine la filme conteaza mai mult mesajul decat ambalajul".

Asta era argumentul pe care l-am precizat din start.

Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 4:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am vorbit de ambalaj, ci de capacitatea device-ului, daca nici din descrierile mele nu ai putut trage niste concluzii este problema ta, la urma urmei fiecare isi cumpara ce vrea si ce considera ca i-i se potriveste mai bine cu sistemul deja existent !
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si daca tu numesti asta argument , esti tare ! Este doar o fraza banala din care eu nu pot trage decat o singura concluzie . . .
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 5:14 pm    Titlul subiectului: ops Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
Tunatul tau dvd stie asta ?

# Audio codecs: AC3 (Dolby Digital), DTS, MPEG, AAC, LPCM, WMA, WMAPro, EAC3 (Dolby Digital Plus), Dolby True HD, DTS HD High Resolution Audio, DTS HD Master Audio, FLAC, multichannel FLAC, Ogg/Vorbis; support for very high quality audio (up to 192 kHz / 24-bit)
# Audio file formats: MP3, MPA, M4A, WMA, FLAC, APE (Monkey’s Audio), Ogg/Vorbis, WAV, DTS-WAV, DTS, AC3, AAC
# HD audio support: pass-through (up to 7.1 channels) and decoding (up to 7.1 channels) of Dolby TrueHD and DTS HD MA audiotracks (Blu-ray, TS, MKV), pass-through (up to 7.1 channels) of multichannel LPCM audiotracks (Blu-ray, TS, MKV), decoding (up to 7.1 channels) of FLAC audiotracks (MKV, external)
# Subtitle formats: SRT (external), SUB (MicroDVD) (external), text (MKV), SSA/ASS (MKV, external), VobSub (MP4, MKV, external SUB/IDX), PGS (Blu-ray, TS, MKV)


Ziceam si eu . . .



" support for very high quality audio (up to 192 kHz / 24-bit)"

Diferenta dintre a suporta si a reda la un nivel decent la aceste performante e destul de mare. (din pacate pe produsele de consum redarea e mediocra si de asta am facut asocierea cu lastunul)
Cum am mai precizat am tunat dvd playerul mai mult de amorul artei , dar acum nu prea m-as mai intoarce la sunetul initial si asta e valabil atat pt concerte cat si pt filme.
Unii cred ca folosirea unui recever performant e o solutie, dar ce nu stiu ei e faptul ca o jumatate de compromis e dinaintea dacului .(cel din player se ocoleste in acest caz). Sansa ar fi ca un mediaplayer sa fie mai bine implementat din acet pt de vedere, dar asta nu prea apare in zecile de randuri de reclama. Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 5:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu il folosesc pe post de cd player, aici am transport si dac, ci doar un media center, eventual blueray plaer, asta este motivul pentru care exemplul tau si "argumentul" adus pentru mine chiar nu conteza, de altfel nici ptr unii colegi nu conteaza spunandu-ti clar ca il va folosi pentru a citi din PC anumite fisiere si in nici un caz audio ci video !

Daca voi fi in asa hal de pretentios incat sa simpt nevoia sa il tunezi si pentru aspectul video o voi face, nu este mare lucru !

Insa pe concerte master audio hd acel tunning al tau nu face 2 bani, asta avand in vedere ca am asultat un Oppo tunat si unul netunat , iar diferentele sunt asa de minore incat nu se justifica investitia in tunning ! pe parte stereo se justifica insa doar in cazul in care acest produs ar fi singura sursa din casa, insa fiind doar pe post de media center cum spuneam mai sus discutia nu are sens !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 5:28 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

"Pentru mine la filme conteaza mai mult mesajul decat ambalajul".

Hai sa traduc ca nu se intelege.

Pentru mine conteaza mesajul filmului definite de scenariu si interpretare. Ambalajul ar fi calitatea sunetului si cea a imaginii.

Laughing

La concerte mesajul e foarte vag si aici conteaza mult sunetul. (deci indiferent de format daca e mediocru ,asta e)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 5:36 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

Insa pe concerte master audio hd acel tunning al tau nu face 2 bani, asta avand in vedere ca am asultat un Oppo tunat si unul netunat , iar diferentele sunt asa de minore incat nu se justifica investitia in tunning ! pe parte stereo se justifica insa doar in cazul in care acest produs ar fi singura sursa din casa, insa fiind doar pe post de media center cum spuneam mai sus discutia nu are sens !


....................


Ma tem ca opinia asta difera de cea a celui ce opereaza acele oppo. Banuiesc si care e cauza, dar oricum nu te prea intereseaza, asa ca.... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 4 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community