FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Player universal Dune BD Prime 3.0
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 5:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Crede-ma ca acel om care tuneaza stie ce face ! Dar . . . never mind
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 5:41 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 5:42 pm    Titlul subiectului: Re: opinie Raspunde cu citat (quote)

vizitator a scris:
"Pentru mine la filme conteaza mai mult mesajul decat ambalajul".

Hai sa traduc ca nu se intelege.

Pentru mine conteaza mesajul filmului definite de scenariu si interpretare. Ambalajul ar fi calitatea sunetului si cea a imaginii.

Laughing

La concerte mesajul e foarte vag si aici conteaza mult sunetul. (deci indiferent de format daca e mediocru ,asta e)


Acum suntem si critici de film nu? Buuuun, nu stiam ca ne pricepem si la asta !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 5:47 pm    Titlul subiectului: Re: opinie Raspunde cu citat (quote)

vizitator a scris:
Ma tem ca opinia asta difera de cea a celui ce opereaza acele oppo. Banuiesc si care e cauza, dar oricum nu te prea intereseaza, asa ca.... Laughing


As fi curios de fapt unde bati in toata aceasta discutie !
Sa ne tunezi tu dvd-urile ?
Sa luam un PC ca este mai smecher ? Adica sa aud hardughia cum huruie si sa o pun langa TV doar ca este cu 5 euro mai ieftin . . .
Sa ma determini sa nu mai cumpar nimic si sa iti donez banii pentru o actiune caritabila ?
Doar cu scopul de a iti face reclama ( nu vad unde ar fi ea . . . ) ?
Cu scopul de a purta o conversatie in contradictoriu ?

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mar Oct 05, 2010 10:34 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

Am fost si eu interesat de un media player acum ceva timp. Atunci era in voga un popcorn, insa a picat testul pe partea de sunet . Am ajuns la concluzia ca un PC-HT silentios (nvidia-ion de ex)e o varianta mai ieftina si mai se poate face si ceva in plus cu el. Acum a aparut acest dune, dar pare aceeasi marie cu alta palarie, poate ceva mai mare .

p.s Nu prea stiu cum sa descriu in cuvinte schimbarea la fata a vanzatorului de popcorn , cand si-a dat seama ca nu eram clientul aburit prezentarea de zeci de randuri a produsului (vezi aceeasi atitudine si in cazul lui dune) Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mar Oct 05, 2010 10:39 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
Crede-ma ca acel om care tuneaza stie ce face ! Dar . . . never mind



Da , tocmai te contrazici singur(vezi opinia ta anterioara si a lui)... Crezi ca ma mira? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 05, 2010 10:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cert ca nu ai inteles ce am vrut sa spun . . .
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 11:26 pm    Titlul subiectului: fghf Raspunde cu citat (quote)

Am avut ocazia sa testez acest prea laudat Dune fata de dvd playerul tunat.
Am testat doar pe partea audio analogica. (pe digital nu am la ce)

1. Am testat redarea formatelor hi-res 24/96 pe un album masterizat al Dianei krall. (quit night parca). Din pacate sibilanta era la ea acasa, vocea era comprimata, si sunetul rece.

2.Am redus pretentiile trecand la concerte dvd, folosind un concert al lui Katie Melua (ceva din 2006). Aici erau prezente ata contrabas ,chitara, tobe, pian, dar din pacate mai mult doar pe ecran. Am remarcat aceeasi sibilanta, vocea ciudata pe interviuri, si sunetul metalic ( impotenta de a reda contrabasul de ex).

3. Am redus si mai mult pretentiile la filme ,folosinf filmul Gladiatorul (are si un Oscar pt sunet parca). Din pacate vocea lui Russel Crow parca era a unei soprane, tropotul cailor era doar o galagie, etc. Nu am avut varianta filmului in format hi-res, dar din ce am testat la pt 1 nu cred ca asta ar fi problema.

In concluzie cred ca doar conexiunea pe digital ar fi o solutie pt un compromis mai mic, in cazul unui recever cu pretentii . (din pacate stiu si cauza unor probleme descrise mai sus , si ele nu dispar prin aceasta varianta) .

Nu am avut posibilitatea sa desfac aparatul (e in garantie ) pt a vedea cum e lucrat si daca se poate tuna (doar 10-20% din dvd platere sunt lucrate astfel ca prin tuning sa apara si rezultate, aceste apartinand in general firmelor consacrate in audio)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 11:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am laudat Dune ca fiind Nirevana muzicii, ci am spus ca are un all in one fata de orice te-ai chinui tu aici sa imi explici !

Apreciez efortul tau, insa tu ai testat Dune Prime, eu ma refeream la HD Max ca este mult peste cel mentionat de tine ! Asta ca sa fim intelesi !

Daca spui acum ca ai testa HD Max te voi face mincinos, caci producatorul nici macar nu a inceput livrarea la el . . . Cat despre Prime, l-am ascultat si eu si nu exceleaza, este mult peste alte media centere insa.

Noi vorbim de media center si nu de DVD, sau trebuie sa iti descriu din nou care ar fi diferenta intre ele ?

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si sa fiu obicetiv si realist, firesc ca un pridus de serie ptr acei bani nu se compara cu un dvd caruia i-i sa facut un tunning !

Sa fim seriosi , nu inteleg unde iti doresti sa ajungi !

Si eu am tunat transportul de PS Audio, normal ca nu il mai pot compara cu cel de fabrica, ar fi o aberatie la naiba !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dragos_mst



Conectat la: 06 Aug 2005
Mesaje: 40
Locatie: constanta

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 12:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lasa-l in pace razvanvrs Wink trece de la "mesajul filmelor", la partea audio Laughing Cred ca a tunat DVD-ul pentru un all in one, inclusiv HD!!!
Fiecare gaseste solutia optima pentru moment.Dar discutia a luat-o razna,de la ce poate un DVD tunat audio sau video pana la media center HD, care este alt segment si alta mancare de peste, cu compromisurile de rigoare :twisted:In topic mai trebuie sa intervina si Accu sau Naim si s-a rezolvat problema Rolling Eyes JOKE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
Pagina 5 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community