FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
X-FI Elite Pro Vs. X-Fi Bravura Vs. Xonar Essence.
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Feb 21, 2010 9:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, atunci rămâne Prelude.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Feb 21, 2010 9:45 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 21, 2010 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu cred ca Prelude este cea mai buna alegere pentru ce-ti trebuie tie. Wink
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Totusi, Bravura pare f interesanta, cel putin pe hartie. Avand in vedere ca abia a aparut, probabil driverele sunt inca nefinisate. O sa urmaresc evolutia driverelor. Din pacate, de problema driverelor f proaste, ce nu ating intreg potentialul unei placi de sunet, e intalnita atat la Creative & Co cat si la Asus sau Via Envy...
_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 11:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer și eu eram aproape să iau Bravura, însă între timp am citit tot felul de review-uri contradictorii, iar după ce a spus și Cosmin_C chestiile alea, parcă mi-a pierit elanul. În plus, am o placă de bază cu chipset Nvidia 790i și am avut experiențe foarte neplăcute cu o Xtreme Audio pe PCIex (pocnituri în jocuri), iar Bravura este tot pe PCIex....Mă întreb dacă cei de la Creative știu să facă drivere ca lumea pentru PCIex...
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bravura este facuta de Auzentech. Foloseste doar chipul de la Creative, in rest este o placa audio dintr-o categorie superioara. Au si suport pt dezvoltarea driverilor de la Creative, dar se implica si ei in partea de software.
Oricum, in general, software-ul este mult in urma capabilitatilor hardware a unei placi audio.

_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 12:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E făcută de Auzentech, bazată pe tehnologie Creative, iar:

Specifications

PCI Express x1 Interface
Creative X-Fi native PCI Express audio processor
Support 7.1 channel playback up to 24-bit/96kHz for speakers output
Support Stereo playback up to 24-bit/192kHz for headphone output (Only supports 192khz sample-rate on Vista)
Creative X-Fi Technology
CMSS 3D
Crystalizer
EAX® 4.0 ADVANCED HD™ sound effects
Bass Management
10-Band, Multi-channel Equalize
ALchemy (to enable audio rendering of DS3D apps under Vista OS)


îmi cam arată că în proporție de cel puțin 80% e mâna Creative acolo, de asta sunt cam în dubii...Nu mă îndoiesc că sună foarte bine, însă așa cum spui și tu, driverele cred că o trag în jos...Și am multă experiență în ce înseamnă să aștepți niște drivere ca lumea de la Creative...Înseamnă doar să aștepți Wink

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Driverele sunt identice cu cele Creative ca aspect. Problema e ca am comparat-o cu X-Fi Extreme Audio PCI-E care foloseste acelasi DSP si aceasta din urma avea mult mai putine probleme cu driverele - de fapt nu am observat nicio problema. Deci Bravura e o placa de perspectiva, probabil la vara o sa fie superba, acum e doar beta testing. Crying or Very sad
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin, dar dacă ar fi să presupunem că apar niște drivere bune pentru Bravura, deci dispar inerentele probleme din prezent, care ar fi recomandarea ta dintre Bravura și Prelude? Ai rămâne totuși la Prelude?
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 2:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce sa spun, Bravura seamana foarte mult cu Xonar D2 la sunet in timp ce Prelude suna altfel - acest "altfel" e fost interpretat de unii ca mai bine si de altii ca mai prost, eu sunt in a doua categorie. Daca s-ar rezolva acele probleme eu as prefera Bravura, asta in masura in care nu ar exista Xonar. Laughing
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 2:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inca o chestie, Prelude are in driver optiunea de "direct" sau ceva de genul asta, optiune care face bypass la DSP si permite 44.1 khz fara resampling; personal consider ca asta e o functie importanta. Bravura nu are aceasta functie iar Creative-ul cu acelasi DSP nu are treaba asta nici la 2 ani de la aparitie deci e foarte posibil sa nu apara niciodata nici pe Bravura. Numai pentru asta si as descalifica-o...

In concluzie cred ca ar trebui sa alegi singur; eu inca nu am gasit placa perfecta, singurul device cu care nu am avut niciodata nici un fel de probleme a fost un DAC. Smile

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 10:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din ce am mai citit despre Bravura, se pare că unii useri folosesc ieșirea amplificată pentru căști (unde se pare că placa excelează) ca să scoată sunet către un amplificator (pentru boxe) (!). Cred că Bravura este un fel de X-Fi Audio, cu componente mai calitative.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am facut experimentul invers, am pus castile pe iesirea de boxe si sunau mai bine decat pe iesirea dedicata de casti. Laughing Probabil din cauza ca erau niste casti usoare, 32 ohmi, mai precis Grado SR60i altfel situatia ar fi fost invers, probabil...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 3:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmine, da' nu vine review-ul ăla o dată, că mi s-au lungit urechile de așteptare... Smile
Ce tot revizuiți atâta la Bravura aia, că și guru3d și techreport și etc. tot revizuiesc de o lună și tot promit review-ul de la o zi la alta. Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 3:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ba aia macar iau bani pe reviewurile alea, eu il fac gratis. Smile Am fost extrem de ocupat zilele astea (yes, I have a job Very Happy ) dar sper sa reusesc sa-l pun cap la cap in weekend. Eu am deja o schita, un text in care mi-am notat impresiile de moment ca sa nu uit, totul e sa asez totul in pagina, ca sa zic asa...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 8:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si eu stau cu ea in buy-chart in asteptarea unui review mai detaliat Rolling Eyes
_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 2 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community