FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
X-FI Elite Pro Vs. X-Fi Bravura Vs. Xonar Essence.
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2010 10:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto a scris:


Un exemplu de DAC care in review-uri este apreciat mai mult pentru intrarea USB: Musical Fidelity V-DAC.



Același DAC Burr Brown cu cel din Xonar Essence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 02, 2010 10:46 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2010 10:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin, de ce vrei să scapi de placa de sunet? Nu te mai joci?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2010 11:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum sa nu, ma joc mai mult decat ascult muzica; m-am jucat si pe DAC-ul Styleaudio cred ca o sa ma pot juca si pe un Wavelength Proton sau Bryston daca am noroc. Smile
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Mar 04, 2010 12:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
ttsto a scris:


Un exemplu de DAC care in review-uri este apreciat mai mult pentru intrarea USB: Musical Fidelity V-DAC.



Același DAC Burr Brown cu cel din Xonar Essence.


Aici cred că am greșit bazându-mă pe specificațiile date de Stereophile. Stereophile specifică un DAC Burr-Brown, dar Asus pe site listează un DAC Texas Instruments...Nu știu de unde au scos Stereophile Burr Brown-ul...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 04, 2010 12:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A aparut review si de la guru3d, cu grafice si alte alea. Din ce scrie in ultima pagina rezulta ca si ei au observat ca sunt "oarece" probleme in XP. Smile
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2010 11:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am luat și eu Bravura ieri. Mai întâi, ce nu-mi place: driverele. Par cumva neterminate. Apoi, dacă setez 24/96 (setare pe care nu o poți face din software-ul plăcii, cum eram obișnuit cu x-fi până acum, ci am setat-o din Device Magager), am niște poc-uri când dau clicuri pe acolo. Ce îmi place: layout-ul plăcii, excelent lucrat, îngrijit, curat. Mie, fiind snob, îmi place textul Made in Korea, Designed in USA pe placă. De exemplu la Xonar, mă deranjează ditai Made in China scris pe placă. Îmi place și posibilitatea de setare direct de pe placă a modurilor pentru diverse boxe și căști. N-am mai văzut chestia asta până acum. Sunetul: pentru bani, excelent, chiar suspect de bun. Nu mai pot face o comparație acum, dar nu îmi amintesc ca Xonar să fi avut acest soundstage. Cosmin, cred totuși că frontul stereo folosește dac-ul CL și nu AKM. O să-i întreb direct pe cei de la Auzentech.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2010 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

S-o stapanesti sanatos si la cat mai putine probleme cu driverele. Wink
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2010 11:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A, dezactiveaza CMSS ca ala creeaza un "soundstage" multicanal artificial care nu are nicio legatura cu realitatea. Sper ca nu din cauza asta spuneai ca are soundstage foarte bun. Shocked
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2010 11:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc. Wink
Îți dai seama că am dezactivat CMSS.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2010 11:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Totuși, mă enervează poc-urile alea la 24/96. Tu ai observat așa ceva? Sper să nu fie vechea problemă dintre X-Fi și chipseturile Nvidia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2010 12:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Încă ceva: sunetul mi se pare mai bun pe front stereo decât pe headphone out chiar și pe căști !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2010 12:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai si eu ce am zis cu 2 pagini mai in spate? Laughing
Cosmin_C a scris:
Eu am facut experimentul invers, am pus castile pe iesirea de boxe si sunau mai bine decat pe iesirea dedicata de casti. Laughing Probabil din cauza ca erau niste casti usoare, 32 ohmi, mai precis Grado SR60i altfel situatia ar fi fost invers, probabil...


Nu am testat placa la 24bit/96khz pentru ca nu vroiam sa-mi faca resampling, chestia asta strica sunetul la absolut orice placa testata de mine pana acum; si Xonarul trebuie NEAPARAT setat manual pe 16bit/44.1khz altfel suna mult mai prost, sampling-ul va creste automat cand e cazul dar nu va fi crescut artificial cand nu e cazul - nu confunda acest resampling cu supersamplingul facut de un DAC performant sau de un CD Player hi-end, nu are nicio treaba cu ala, asta chiar strica sunetul.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2010 12:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, îl pun atunci la 16/44. Sincer, nu am putut testa să văd diferențele de calitate la 24/96 că mă enervau sunetele alea. Văd că default-ul e la 16/48.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2010 1:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda, problema e ca nu o poti pune in 44.1 khz motiv pentru care un resampling in 48 khz va exista intotdeauna si nu-i deloc un resampling de calitate; lucrul asta l-am reprosat si in review dupa cum poti vedea, daca ar aparea setarea aia de Bit-Matched Playback si pe Bravura atunci totul ar fi perfect...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2010 3:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Totuși, mă enervează poc-urile alea la 24/96. Tu ai observat așa ceva? Sper să nu fie vechea problemă dintre X-Fi și chipseturile Nvidia.


poc-urile apar in xp sau in win7?

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 4 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community