FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
X-FI Elite Pro Vs. X-Fi Bravura Vs. Xonar Essence.
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 4:33 pm    Titlul subiectului: X-FI Elite Pro Vs. X-Fi Bravura Vs. Xonar Essence. Raspunde cu citat (quote)

OK, vreau să-mi iau una dintre plăcile de mai sus. Aș dori păreri, pros și cons. În acest moment nu am posibilitatea de a testa niciuna dintre ele, altfel nu aș întreba. Mă interesează în special pentru jocuri și filme, clar, dar și ceva muzică acolo, din când în când, în background. Normal, aș înclina spre Essence...dar Xonar D2 nu se compară cu un X-Fi în jocuri, if you know what I mean.
Thanx.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 4:33 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 4:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut in teste un Auzen X-Fi Bravura timp de 8 zile, abia am dat-o inapoi; am putut-o compara direct cu Xonar D2. Review-ul in cateva zile. Very Happy
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 4:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca idee, anterior am avut X-Fi Fatality și Xonar D2. Xonarul ștergea pe jos cu X-Fi-ul pe muzică, dar la filme și jocuri (mai ales), nimic nu pare să se compare cu un X-Fi. Nu ascultam eu multă muzică pe PC, dar totuși îmi dădea un disconfort psihic să știu că dacă aș asculta X-Fi-ul presta lamentabil. Și invers la Xonar, la jocuri. Deci aș dori un compromis.Elite Pro o iau în considerare doar pentru că are DAC-uri net superioare celorlalte X-Fi-uri. Bravura și Essence sunt noi: s-au îmbunătățit X-FI pe partea de muzică? S-au îmbunătățit Xonar pe partea de jocuri / filme? De când am descoperit WinDVD urmăresc DVD-uri doar pe PC, și am multe concerte, deci vreau ceva chiar bun. În disperare de cauză, pentru că am vândut cu ceva timp în urmă toate plăcile audio, am găsit rătăcită prin casă o Audigy SE, i-am pus drivere modate de X-Fi, dar slăbuț chiar și așa.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C, aștept cu nerăbdare review-ul, am încredere în ce spui tu la capitolul ăsta.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher, sa stii ca X-fi-ul are probleme... cred ca de la drivere.
Ocazional apar zgomote gen "poc" la nivel maxim. Consola, din and in cand isi pune valorile default.
Aceeasi problema o avea si un tovaras cu un X-Fi Elite.
Testat: XP,Vista, 7.
In jocuri nu am avut nici o problema. Dar nici Xonarul nu cred ca moare in jocuri si nici nu cred ca "ascunde" efecte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Feb 18, 2010 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Până la urmă cred că merg totuși pe Bravura...
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 18, 2010 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil o sa regreti, mai ales daca te astepti la drivere mai bune decat la Creative; placa mi-a scos peri albi in special pe partea de drivere, unde daca nu o bilibeam o gramada suna pur si simplu prost, infundat, ca un onboard ordinar. Iar dupa restart trebuia sa refac setarile...

Imi pare rau ca nu am timp acum sa descriu in detaliu problemele. Pot sa-ti spun ca in Windows 7 era mult mai OK, mult mai putine dude decat in XP; daca folosesti W7 probabil nu o sa te lovesti de atatea probleme, dar acolo oricum toate efectele EAX sunt emulate prin OpenAL adica exact ca la Asus. De fapt Bravura oricum e bazata pe DSP-ul ala software de la Creative, adica nu face nicio procesare audio in hardware, nici macar in XP.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 18, 2010 1:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa mai completez si cu faptul ca indiferent de setari placa era totusi clar inferioara auditiv in comparatie cu Xonar D2, cel putin pe sistemul meu - NAD C375BEE + ELAC FS 187.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Feb 18, 2010 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Sa mai completez si cu faptul ca indiferent de setari placa era totusi clar inferioara auditiv in comparatie cu Xonar D2, cel putin pe sistemul meu - NAD C375BEE + ELAC FS 187.


La muzică sunt convins, dar în jocuri / fime? Folosesc Win 7. Care e recomandarea ta, strict dintre cele 3 ținând cont că primează jocurile și filmele?

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 18, 2010 3:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu m-am jucat cu placa Mass Effect 2, Dragon Age si Fallout 3. In primele 2 nu am observat nicio diferenta, in Fallot 3 se auzea foarte prost Bravura, infundat, la fel ca in bug-ul care-l aveam in XP. Chiar si pentru jocuri as prefera Asus dar cu acel "GX mode" facut pentru jocuri dezactivat si Hi-Fi mode activat.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Feb 19, 2010 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai iau în calcul o variantă: X-Fi Prelude. Ghinea a fost foarte impresionat de ea în numărul Chip pe ianuarie. O consideră superioară Xonarului.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 19, 2010 12:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei Prelude grabeste-te, importatorul Auzentech pentru Romania are informatia ca nu o sa se mai fabrice; mi-au spus asta cand le-am returnat Bravura. Am ascultat si Prelude in epoca Wharfedale Diamond 9.3 si pot spune ca suna foarte diferit de Xonar D2; eram cu inca o persoana care a apreciat mai mult Prelude, eu am preferat Xonarul. Bravura suna in stil Xonar deci destul de diferit de Prelude. Acum nu stiu sa-ti spun ce ti-ar place tie mai mult...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Feb 20, 2010 8:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Să te mai întreb totuși ceva legat de Essence și de plăcile Xonar: Am observat că Essence folosește același procesor cu D1/DX și nu cu D2(X) cum era de așteptat, adică AV100, nu AV200! De asemenea, am observat că DS (cea mai entry placă a lor) folosește AV200! Și tot pe DS, Asus au pus niște Wolfson-uri ca DAC-uri, iar DX folosește Cirrus Logic, deși DX este placa superioară teoretic. Singurul aspect la care DX pare să stea mai bine e SNR-ul mai mare. Deci toată chestia este detul de confuză.
Acum, Asus listează D1, DX și DS ca fiind "gaming cards". Tu ai testat vreuna dintre plăcile astea? Pot fi ele o soluție pentru ce vreau eu, gaming și filme special, muzică secundar? Poate fi DX o soluție mai bună decât D2 în jocuri?

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Feb 20, 2010 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Pot fi ele o soluție pentru ce vreau eu, gaming și filme special, muzică secundar? Poate fi DX o soluție mai bună decât D2 în jocuri?


Subliniez: muzică exclusiv având ca sursă DVD-uri (concerte, etc).

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 20, 2010 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toate placile de sunet Asus au fix acelasi DSP de la C-Media, acele nume AV-xxx fiind rebranding facut de Asus - dealtfel informatia esta o gasesti cam in orice review, iti recomand guru3d.com pentru detalii tehnice. In orice caz acest DSP nu face absolut nimic in jocuri, nu are functii pentru asa ceva. Placile mai ieftine sunt pentru jocuri pentru ca sunt inferioare auditiv deci nu se mai califica ca placi de auditii. Eu cred ca tu alergi dupa o himera, nu mai exista placi de sunet pentru gaming de cand cu Vista si W7, cel putin nu in sensul de acum 10 ani cand un procesor audio care se ocupa de pozitionare chiar putea sa ajute bietul K6-2 la 350 mhz...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 1 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community