FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
X-FI Elite Pro Vs. X-Fi Bravura Vs. Xonar Essence.
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Mai 10, 2010 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

maya a scris:
Salut,

azi am cumparat si eu un Bravura.

Rog un utilizator mai vechi de Bravura sa-mi enumere toate setarile ce trebuie facute, pentru un sound cat mai OK (pe stereo).


merci


s-ar putea totusi sa ti se para mai interesant cu CMSS-3D activat, insa la 0%. aduce un plus de brightness, fara a fi deranjant Razz

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mai 10, 2010 4:50 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 10, 2010 5:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se numeste distorsiune, nu brightness. Smile Cel putin asa suna pe boxele mele...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Mai 10, 2010 5:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Se numeste distorsiune, nu brightness. Smile Cel putin asa suna pe boxele mele...


la mine in casti seamana mai mult a brightness Laughing

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 10, 2010 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iti dai seama ca efectul difera enorm in functie de sistemul audio... si de sistemul auditiv al userului. Smile
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Mai 10, 2010 6:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Iti dai seama ca efectul difera enorm in functie de sistemul audio... si de sistemul auditiv al userului. Smile


momentan sunt fara boxe la sistemul audio si ma bazez strict pe sen-urile HD212 pro in pareri, iar ciocanelul si timpanul sunt made in romania si fara prea mult rodaj facut... Laughing

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 25, 2010 8:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va salut din nou...am citit acest topic acum cateva luni, iar astazi l-am recitit...

Ultima data se discuta despre lipsa optiunii de bit-matched playback din drivere...Avand in vedere ca a trecut ceva timp, s-a mai schimbat situatia in bine ?

Intreb pentru ca la o cautare pe net am dat in principiu doar peste review-urile pe care le-am citit si data trecuta...speram ca voi cei care aveti placile efectiv infipte in sistem sa-mi dati un raspuns in cunostinta de cauza (panoul de control al driverului fiind doar cateva click-uri de mouse distanta).


Daca nu a aparut inca aceasta optiune, voi cum "va duceti viata" alaturi de aceasta placa? Am luat si eu intr-o zi un CD, l-am ripuit, l-am convertit la 48.000 Hz si apoi inapoi la 44.100 si se auzea destul de urat...Sau aveti majoritatea muzicii la 48.000 perhaps?

Sunt practic cu mouse-ul deasupra butonului de "Comanda" pentru un exemplar de Bravura, astfel incat feedback-ul vostru este foarte apreciat.
Cu multumiri...

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Mai 27, 2010 8:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca se poate schimba aceasta situatie. Poate doar la o noua revizie hardware.
Asta e motivul pt care na mi-am luat Bravura...

_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 27, 2010 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parca se stabilise ca hardware-ul permite bit-matched, si ca doar driverul nu vrea, din consideratiuni de marketing...
_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Mai 27, 2010 10:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, nu-i doar din driveri, citeste cu atentie review-urile. Pt bit perfect, trebuie sa existe suport hardware (empiric iti poti da seama ca exista asa ceva daca gasesti un oscilator de cuart cu o frecventza subdiviziune de 44.1KHz).
_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 01, 2010 12:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aaddrryyss a scris:
Sunt practic cu mouse-ul deasupra butonului de "Comanda" pentru un exemplar de Bravura, astfel incat feedback-ul vostru este foarte apreciat.


In cele din urma am achizitionat un Xonar D2/PM second-hand, cu 100 lei mai putin decat Bravura...deh...viata-i o curva...dulce...

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 01, 2010 10:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mars.X a scris:
Nu, nu-i doar din driveri, citeste cu atentie review-urile. Pt bit perfect, trebuie sa existe suport hardware (empiric iti poti da seama ca exista asa ceva daca gasesti un oscilator de cuart cu o frecventza subdiviziune de 44.1KHz).

Nu ai nevoie de oscilator de cuart de 44.1 khz decat daca sunetul trece prin DSP; la Creative X-Fi s-a facut altceva, driverul perfmite trecerea sunetului direct la DAC-uri, trecand astfel prin procesarile digitale - motiv pentru care la activarea optiunii bit-match dispare suportul pentru EAX, Crystalizer, etc, practic nicio placa de sunet Creative sau tip Creative nu are 2 oscilatoare de cuart si nici nu are nevoie de ele. Wink

Deci e posibil ca un viitor driver sa includa optiunea. Singura mea dilema o reprezinta DSP-ul de pe Bravura, care-i ala software si e posibil sa nu suporte acest tip de bypass - placile de sunet Creative dotate cu acest DSP nu suporta bit-match dar e posibil sa nu suporte din ratiuni comerciale nu hardware...

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Aug 01, 2010 12:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Au apărut noile drivere de Bravura, cu DTS.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Aug 01, 2010 9:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Au apărut noile drivere de Bravura, cu DTS.


dap Laughing Laughing Very Happy

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 7:36 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

salutari
daca nu are posibilitate de bit perfect presupun ca nu se poate auzi prea bine

de exemplu prelude se aude mult mai prost cand este folosit x-fi -
daca se foloseste bit perfect sunetul se modifica simtitor chiar si pe sisteme de sunet slabe .

cosmin_C vad ca ti-ai schimbat boxele - cum sint vs wf ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 11:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Nu stiu cum se mai aude pentru ca nu am mai testat-o cu drivere noi; dupa cum spuneam si in review, nu se auzea deloc rau odata ce treceam peste probleme - singura cale prin care chiar se evita acele probleme este evitarea WinXP... sigur, e posibil sa fi aparut optiunea de bit-matched playback in driver, e posibil sa nu.

P.S. Nu are nicio legatura ce aud acum cu ce auzeam din vechiul sistem, e cu totul alt sunet, mai bun din absolut toate privintele - nu sunt un om bogat, daca nu suna sensibil mai bine nu-mi faceam upgrade. Am schimbat si amplificatorul nu doar boxele. In continuare imi place si vechiul sistem, are un farmec aparte si multa "value" pentru banii sai dar era tipul sa fac pasul urmator ca sa zic asa. Smile

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 8 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community