FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sindromu' Incompetentei Vanzatorului Audio - S.I.V.A.
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 24, 25, 26  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Sam Noi 01, 2003 1:22 am    Titlul subiectului: Sindromu' Incompetentei Vanzatorului Audio - S.I.V.A. Raspunde cu citat (quote)

Cu cat nr. forumustilor se mareste, cu atat S.I.V.A. se arata a fi de dimensiunile unei reale epidemii printre cei care ar trebui sa ajute omu' sa cumpere. Nu numai ca'i doare'n scuzati (ce, e firma lu' tata?), da' sunt si lipsiti de respect fata de potentialu' client, amintind mai mult de o vanzatoare de zarzavat in mahala.

Iata de ce ma simt nevoit sa vin cu o initiativa:
In scopu' de a pregati un material-martor al suferintelor noastre ( Idea poate colegii forumisti ce conduc Revista ne pot ajuta...), am sa va invit, pe fiecare, sa treceti cat mai succint, la obiect si exact (mag., data etc.) intamplarile dvs. complet neplacute, si experientele avute in magazine de specialitate, pe care, stiu, ati fi dorit sa le uitati.

Multumesc, si bagati texte!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Noi 01, 2003 1:22 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Sam Noi 01, 2003 1:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda... doua mostre asa, "in deschidere" (ca mai am).
Mai de mult am fost prin Bucuresti sa "cercetez' problema unor scule (CD). M-am nimerit si la reprezentanta Sony de atunci. Microbu' in mine... groaznic. Dar nu eram imbracat prea "prezentabil". (Nici atunci, si nici acuma, cind pot sa imi iau ce tzoale vreau da' nu-mi bat capul - au mai facut si alti vanzatori aceeasi greseala si mai recent). Banuiesc ca ghiciti unde merge povestea... Eu: blugi, adidasi si tricou. Vinzatorul: vezi-Doamne, costum si cravata. Intru eu si incep sa "amusin" pr-imprejur. Rabda el vr'o trei minute, p-orma vine la mine si ma intreaba clar si intepat: "Doriti cevaaa?" "pai, sa vedeti, am auzit de CD-ul ala, asa si asa..." "nuu-l aveem acuuma in stooc, dar vom primi saptamina viitoare... stiti cit coostaa?" - "Da, stiu". Sufla din nas si pleaca. Eu si amicul cu care eram mai stam p-acolo sa ne uitam la butoane, parametri, etc. P-orma, iar: baiatu' se apropie vadit iritat si ne intreaba: "cumparati cevaa?" "nu" "pai stiiti aici nu e expoziitiee". Eu (pe drum inspre usa): da' ceva pliante aveti cumva? El: (uitindu-se spre un teanc de materiale publicitare aflate pe tejghea): "nu avem de dat".
... ce sa spun? m-am carat si nici ca m-am mai intors. Mai era un magazin pe linga Casa Radio, in care am intrat tot la "cercetat". Omul de acolo a vazut ca nu vreau sa cumpar ATUNCI dar m-a mirosit ca nu sint venit acolo tocmai de plictiseala si mi-a prezentat cite ceva (boxe JBL). Cind am mai cautat scule, m-am dus intii acolo - se mutasera sau dadusera faliment.
Morala? Nu haina face pe... client.
In rest, ce vreti si voi: de multe ori baietii aia sint liceeni care mai fac un ban, sau cine stie ce amarati. La Daewoo + Sony in acelasi magazin mai inteleg (nu ca ii scuz). Cei cu magazine "adevarate" vor sti sa evite chestiile astea... sau vor da faliment. Mai ales la noi, unde banii aia sint mult mai "multi" decit in Occident si nu cred ca lumea va tolera...
Daca va consoleaza cu ceva sa stiti ca si in Vest foarte multi vinzatori sufera de SIVA. (Chiar si patroni de magazin).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Elven Archer



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 61
Locatie: In the Trees

MesajTrimis: Sam Noi 01, 2003 2:42 pm    Titlul subiectului: Schimbati titlul topicul cu audio/video Raspunde cu citat (quote)

Mda. Am si eu prostul obicei sa ma imbrac cum vreau. Am fost in Unirii la reprezentanta Panasonic in vederea achizitionarii unui sistem Home Cinema... un Plasma Display, si in general top-of-the-line stuff. Am fost cu tatal meu care avand o functie destul de sus pe scara ierarhica si un statut, se imbraca la costum si are o atitudine care cere respect. Eu in blugi si un tricou cu Foghorn din Looney Toons, cu mainile in buzunare, undeva in spate. Imediat au sarit toti cu "bine-ati venit", "cu ce va putem ajuta?" "poftiti pe-aici" etc Intamplarea a facut ca ei sa nu faca conexiunea intre mine si tatal meu. Eu m-am dus spre un amplificator si am inceput sa-l studiez. Apare un tip, care se uitase ironic la mine de cand intrasem si imi zice "nu atinge aparatul, te rog... e foarte scump". Zic... "ma uit doar". "Vrei sa cumperi, sau ce?" "Poate". Apare si tata si ma intreaba "ei ce zici? le luam pe alea de-acolo?" Moment de liniste generala. Tipul de langa mine se inmoaie si zice "imi cer scuze... nu am stiut" "poftiti pe-aici" "incercati aparatul sa vedeti daca va place" etc Pana la urma ne-au condus pana jos, ne-au ajutat cu toate cutiile, ne-au multumit de cateva sute de ori...
Au trecut cateva luni si am revenit in magazin cu niste prieteni uitandu-ma dupa un minisistem Tehnics. Ne-am invartit putin si la un moment dat apare un alt tip si incepe sa se tina dupa mine. Pe mine nu ma deranjeaza in mod normal o astfel de chestie insa de data asta imi respira in ceafa si era evident ca verifica sa nu fur vreun cablu RCA. La un moment dat nu mai rezista si ma-ntreaba "doresti ceva?" Zic... "da caut un sistem Tehnics". "Ce sa faci cu el?" Errrr. Error. Insert boot disk and press any key when ready. "Sa ascult muzica", asta desi eram tentat sa raspund mai sarcastic. La care el... "incearca ceva mai ieftin... astea sunt sisteme scumpe... Vezi ca este un magazin Domo dupa colt". Adica eram luat si la misto. Eu continui sa ma invart pe-acolo si il intreb dupa aia "SC-HD560 nu aveti?" "ce e ala?"... hmmm... "un minisistem". "Stati ca eu nu ma pricep... sa il chem pe colegul". Repet intrebarea colegului. Tipului nu ii venea sa creada ca eu stiu ce e aia. Si urmeaza o replica that will live in infamy. "Dar ala e un sistem bun sa stiti..." No shit Sherlock.
Concluzionez spunand ca suntem foarte departe de ideea de vanzator dornic sa isi vanda marfa si care sa aiba in acelasi timp respect pentru client... pentru orice client, pentru orice potential cumparator. Problema vanzatorilor din Romania nu este numai ca sunt plini de prejudecati, ci si faptul ca au o atitudine de gen... "nu e marfa mea... nu ma intereseaza daca se vinde sau nu, atata timp cat eu imi iau eu salariul... numai sa nu strice cineva ceva ca sa scot bani din buzunar".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
jpaul



Conectat la: 29 Iul 2003
Mesaje: 107
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2003 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici reprezentanta Sony nu sta mai bine: un coleg vroia sa cumpere un receiver Sony. Cum boxele pe care le avea erau de 6 ohmi iar receiverul era cu 8, era putin cam "speriat". Am vrut sa il ajut si l-am pus in legatura cu cei de la Sony(ca sa aiba un raspuns "profi" si sa fie cu inima impacata), care l-au trimis la service, unde cineva i-a zis ca" se vor arde si boxele si receiverul" ; cind a intrebat omul de ce ? i s-a raspuns sa mearga la facultate ! Asa ca si-a cumparat Technics. Abia dupa vreo luna, in urma unui mail, tot la reprezentanta, cineva de acolo a raspuns pertinent, facind legatura putere/impedanta; asa colegul meu a putut constata ca boxele ar fi mers cu receiverul Sony, dar a cumparat Technics. Si iata cum stiu cei de la Sony sa-si faca vinzare !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
snatchro



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 52
Locatie: Philips HQ, Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2003 6:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu stiu prea multe in acest domeniu. Ma pasioneaza insa nou aparutele SACD. Asa, ca fapt divers, in timp ce eram la Flanco, ma holbam dupa un player SACD. Dar, cum n-am zarit (si era un perete de aparate) in primele minute, l-am intrebat pe vanzator daca are asa ceva. Raspunsul care aproape ca m-a descurajat: Ce e aia? Super Audio CD? Nu avem. Nu, nu puteti face comanda. Nu exista asa ceva in oferta noastra, d-apai in Romania. Asta la Flanco Buzau. Nu radeti, chiar s-a intamplat. Foarte trist.
Si inca ceva: haina sigur il face pe om!. La noi in tara sigur. Asta vara dupa o ploaie care ma facuse fleasca am vazut si eu revista concurenta si dau sa intreb de primul numar HIFI care a aparut recent. Eu il cautam inca din vara. Laughing Dar vanzatorul imi zice, dupa ce se uita atent la mine (eu fiind un slabanog cu ochelari) "N-ai tu bani de asa ceva." (referindu-se la revista concurenta). In mod sigur nu o sa am bani sa mai iau ceva de la el vreodata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2003 6:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit cele de mai sus si raman socat de ceea ce vad. Eu am povestit intr-un alt topic patania mea de la Plasama and Home Theater, unde concluzia pe care a tras-o vanzatorul a fost ca toate boxele sunt la fel, atata timp cat se aude tare (indiferent de marca). Dar sa vi se zica in fata ca nu aveti bani pt a cumpara un produs sau altul, mi se pare o insulta iar cei care fac asta niste aroganti fara seaman. Cum este posibil sa ii spui asa ceva unui client, sau potential client?
O sa puna in curand afise la intrare "tinuta obligatorie", sau o sa te dea afara din magazin daca nu intrunesti anumite conditii din punct de vedere "vizual". Mi se pare inadmisibil asa ceva!
Poate ca nu am banii sa imi cumpar atunci, sau poate niciodata, un cd player de 2000 usd, iar ceea ce fac acesti vanzatori: parca ne iau si ultima farama de demnitate, ne reduc al zero!

Oricum, speranta nu ne o ia nimeni!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mobutu



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 230
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2003 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate, cred ca salariul acestor vanzatori nu este corelat cu performanta lor. Adica oricat ar vinde in magazin probabil primeste acelasi salariu. De unde si delasarea respectiva.

In schimb, daca ar avea ceva de castigat de pe urma fiecarei vanzari, atunci fiecare client ar fi important, indiferent de modul cum sunt imbracati sau mai stiu eu ce.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jpaul



Conectat la: 29 Iul 2003
Mesaje: 107
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2003 2:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fratilor !
Oricit ne-am lamenta, NU vinzatorii sint cei mai mari vinovati, ci patronii. Oricit am dori noi, cumparatorii, sa avem parte de oarece cunoastere si bun simt din partea vinzatorilor, daca patronii angajeaza pe fitecine si nici nu iau masuri cind le ajung la urechi lucruri din astea...mai putem sa asteptam 1000 ani si tot nu se va schimba nimic. Mentalitatea patronilor si directorilor de magazine nu s-a schimbat inca ! daramite a vinzatorior !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 05, 2003 1:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Propun realizarea unei olimpiade a vinzatorilor de hifi, cu premii constind in salarii si cursuri de specializare in fatza magazinelor din strainatate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
iulian



Conectat la: 12 Aug 2003
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 07, 2003 6:59 am    Titlul subiectului: Tejgheaua HiFi Raspunde cu citat (quote)

S-a intmplat cand eram in cautarea unui sistem de boxe 5.1. Gasisesm un 5.1 de la JBL la un pret mai bun decat la alti distribuitori. Dupa ce l-am admirat cateva minute bune de la distanta tejghelei, am dorit, cum era normal, sa il si ascult. Nu se punea problema sa ascult/vad un dvd in conditii decente (ansamblu DVD/Statie/ecran) pentru ca respectivul distribuitor cred ca nu avea minimul de inteligenta strategica (de markeing) pentru a organiza un stand adecvat, care sa puna in valoare produsul.
Asa ca am adresat vanzatorului nefericita rugaminte de a asculta doar, acel sistem; Nu stiu daca s-a datorat dispozitiei proaste, de moment a vanzatorului sau aspectului meu vestimentar, insa raspunsul a fost (aproape previzibil): nu poate proba sistemul pentru ca ar dura f mult conectarea tuturor satelitilor dar ar face acest lucru daca ar avea certitudinea ca voi cumpara. mi-a zis totusi, pentru a imblanzi refuzul sa vin alta data cand vor fi si colegii sa il ajute;
Ok Am luat de bun sfatul si m-am prezentat peste cateva zile cu aceeasi rugaminte...prevazand aceeasi reactie am schimbat putin strategia si am lasat sa se inteleaga ca efortul nu va fi intru totul nerasplatit... Wink
Schitand un refuz formal la aluzia mea, a inceput sa cotrobaiasca dupa caburi, interconecturi, etc, si in 5 min a injgebat direct pe tejghea un sistem din CD+Receiver+doar 2 frotali si subwoofer (adica cam ce avea mai la'ndemana);

Bineinteles ca am finalizat auditia cu rasplata cuvenita, multumiti amandoi, eu ca am scapat atat de ieftin (nu a trebuit sa cumpar boxele doar ca sa le ascult), el - ca nu s-a deranjat de pomana. Oricum, concluzia auditiei a fost dezastruasa, desi pun acest lucru mai mult pe seama imprejurarilor in care s-a facut aceasta. Ideea e ca nu m-am mai gandit niciodata sa cumpar sist respectiv si bine am facut...in final.

Cine a pierdut ??

_________________
- Carpe noctem! -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dacianfh



Conectat la: 05 Noi 2003
Mesaje: 85
Locatie: Ro

MesajTrimis: Vin Noi 07, 2003 5:28 pm    Titlul subiectului: re Raspunde cu citat (quote)

Situatii de acest gen cred ca am intalnit fiecare dintre noi, mai ales ca , pe cei pasionati de acest domeniu intotdeauna ii intereseaza cat mai multe detalii posibile. In cazul unor persoane care lucreaza in aceste magazine de cateva luni ........nu cred ca vom primi raspunsurile dorite.In al doilea rand ca sa fii un bun comerciant de produse hi-fi trebuie sa fii pasionat de asa ceva .
Concluzie : daca vrei sa stii ceva despre un produs ai internetul la dispozitie . Daca vrei sa il auzi in functionare abureste vanzatorul
Succes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DragosPD



Conectat la: 15 Oct 2003
Mesaje: 135

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2003 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

incercati sa priviti problema si din perspectiva vanzatorului adica: ce volum de marfa vinde el in unitatea de timp? la modul cum merge treaba in Romania probabil ca foarte putin, mult prea putin. Deci asta inseamna ca aparatele pe care le tine prin vitrina (platite tot de magazin) sunt LA VANZARE. Tu daca te duci si cumperi vrei aparatele sigilate DA? nu-ti convine ca ele poate au fost frecate de nu stiu ce liceeni prin vitrine, au stat in praf, etc. si astfel ele devin din GREU VANDABILE cum erau la inceput (sigilate) in NEVANDABILE. solutia ar fi sa le scazi pretul la vanzare dar asta duce la PIERDERI probabil nesuportabile de catre un magazin oarecare.

uitati-va la METRO, acolo poti sa le freci cat vrei, nu o sa vina nimeni sa ti le cupleze cum si cand vrei dar totusi cu putina initiativa poti face si treaba asta. Dar la ei merge din motivul expus mai sus, au rulaj mare la marfa si pierderile ce rezulta din "exponate" sunt compensate din castigul rezultat din rulaj.

dupa mine, aici nu este chestie de mentalitate, patronul nu are ce face, angajatul nu are ce face. Daca magazinul ar merge bine te-ar pupa unde vrei, omu stie sa-si vanda/protejeze marfa, nu trebuie sa-i explice nimeni ce trebuie sa faca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2003 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mar Ian 03, 2006 6:20 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2003 5:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect spui mentalitate.
Cred totusi ca lucrurile incep sa se schimbe. Nu prea mai tin in fata producatorului din afara scuze de genul: nu vedeti si voi pe CNN copii handicapati cersind pe strada in Romania?, nu vedeti ca lumea moare de foame si eu n-am cum sa vand mai mult de 5-6 receivere pe an? cum sa fac o previziune (commitment) pentru trimestrul 1/2004 pentru DVD Playere, eu stiu cate se vor vinde?
Si daca va dori cineva se va uita pe site-ul www.firma.com, ma va gasi la distribuitori si va comanda scula X iar eu daca cei de afara vor binevoi s-o trimita i-o voi da, daca nu (caci n-am facut commitment, prin urmare stau la rand la disponibilitati) o sa astepte clientul 3 luni cu avansul dat sunand in fiecare saptamana.
Ca firmele n-au bani de stocuri e o minciuna. N-au bani de al doilea Jeep si de-aia sufera. Mai mult, dupa o relatie corecta cu un furnizor se obtine credit de o anumita valoare. Iarasi fara un efort minimal de publicitate nu poti face treaba. Degeaba ne suparam pe E-Boda ca nu sunt high-end caci au umplut rafturile cu DVD-uri, au marfa de vanzare si isi promoveaza cu curaj produsele.
Multi dealeri raman tributari modului in care si-au construit afacerea. Corect este ca pentru scule de zeci de mii de para' sa vinzi prin viu grai dar la o abordare de masa treaba asta nu mai tine. Iarasi n-as lua apararea patronilor care isi lasa vanzatorii in magazin sa asculte MP3-uri. Personal n-as da voie decat la CD-uri aprobate de mine: O clasica, un jazz, o electronica, toate CD-uri de la mama lor, sa treci pe hol pe la etajul 3 din Unirea si sa zici: da bine se mai aude muzica aia, hai sa intru sa vad ce scula merge asa de bine. Mai mult, daca sunetul se da cu creierii de pamant pe cimentul de acolo, greu m-ai convinge sa pierd mai mult de 10 secunde sa-l intreb pe vanzator daca a primit scula X pe care o stiu de pe Net (de care evident el nici n-a auzit).
Inutil sa va zic ce eschibitii am facut ca sa procur niste floor-stand-ere la test pentru revista.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Elven Archer



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 61
Locatie: In the Trees

MesajTrimis: Joi Noi 20, 2003 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropos de asta... la Panasonic pe Mosilor se asculta cu "loop" un VHS cu niste emisuni gen "Chef de chef" printr-o bunatate de HT, iar cineva mi-a spus ca a auzit la Alpine pe Stirbei, intr-o frumoasa zi de vara, acordurile mirobolante ale lui Liviu Guta... la volum mare. Pai sa nu le dai cu ele in cap?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 24, 25, 26  Urmatorul
Pagina 1 din 26

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community