FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Schimburi de experienta, sau vizite intre forumisti
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Noi 30, 2008 9:46 pm    Titlul subiectului: Rasfat audiofil de weekend Raspunde cu citat (quote)

Ieri am fost in vizita la un prieten audiofil si forumist. Era planificata de mult, dar depindea de sosirea unor scule pe care le asteptam de ceva vreme, vorba aia, ca painea calda. E vorba de un amplif si o pereche de boxe.
Am zis "rasfat" pt ca am avut la dispozitie o gramada de scule(2 surse, 3 amplifuri, 5 perechi de boxe, 2 cabluri interconect si 3 cabluri de boxe). Cu acestea am facut... n combinatii, incat nu am timp sa vorbesc detaliat despre fiecare in parte.

Pt inceput am cuplat un dvd-sacd Yamaha(nu retin exact modelul) la ampliful Cambridge Audio640 cu cablul Neotech NA-011085, iar ampliful la boxele Epos M12 folosind un cablu Naim NACA5. Sunet bunicel. In acest timp am facut o selectie a cd-urilor pe care le vom folosi pentru teste: Diana K, Katie M., ATudor G, Mark K, Ayo, un cd cu teste B&W,etc

Tot in acest timp am pus la incalzit un alt amplif, nou sosit si abia despachetat, nou-nout, deci nerodat - cel mai bun amplif facut(pana acum) de Mike Creek, asadar Destiny. Prima impresie: buna la superlativ. Placut la vedere, placut la atingere, un aluminiu periat, la fel si carcasa - un negru periat. Bine lucart, excelent finisat. Nota 10+.O mica dezamagire: telecomanda - in totala condradictie cu lucratura amplifului. Nu e urata, dar parca te astepti la altceva. Am analizat-o cu atentie si este functionala, ergonomica. Butoanele sunt in mai multe culori, in functie de ce anume comanda.

Amplifului i-am dat o alta sursa, bineinteles, sa nu facem un sacrilegiu.
Noua sursa: Naim5i. Boxele au ramas aceleasi pt inceput. Au urmat apoi Epos M5, Spendor S3/5se si Cabasse Altura Riva. Am schimbat si cablurile: Kimber Hero si Chord Odyssey2, care au si ramas la cele mai multe dintre combinatii

Desi nerodat, abia scos din cutie, ampliful si-a arat de la inceput clasa, liga in care joaca. Un amplif bine gandit si foarte flexibil. Trebuie amintita posibilitatea de a selecta intre pre-amplificare pasiva si pre-amplificare activa, cu cele trei nivele 3, 6 si 9db. putere livrata: 100W/8ohms, >200W/4ohms. Tineti minte: nu exista amplif pe 4ohms sau pe 8ohms, la boxe intalnim aceasta caracteristica. Ampliful doar va livra putere mai mare daca boxele sunt pe 4ohms, pilotandu-le mai bine.

Cu Epos M12 suna foarte bine. Foarte-foarte bine. se remarca un bas mai plin si mai articulat, in comparatie cu Epos M5. Acestea sunt cunoscute pentru mediile mai dulci si au fost pilotate mai bine, dar Creek Destiny are multa vana si, per ansamblu, ne-a placut mai mult combinatia cu M12

Ne-am rasfatat apoi cu putin vin frantuzesc...boxele Cabasse Altura Riva. Design si finisaj pe masura amplifului Destiny. Alt sunet, diferenta mare. sunet plin, bogat in detalii, cristalin, soundstage mare. Am remarcat o lipsa a bass-ului, dar am trecut pe preu activ. Cu 6db s-a rezolvat problema. Aici a aparut o diferenta de opinie: gazda a perceput sunetul ca fiind foarte bun, dar lipsit de emotie, din cauza inaltelor mai prezente. Dar soudstage-ul...grozav, da impresia de live. minunat.

Am trecut din nou pe o combinatie 100% englezeasca. Au intrat in joc micutele Spendor S3/5se. de remarcat vocile. Or fi boxe care sa redea mai bine vocile, dar eu inca nu le-am intalnit si ascultat. Neutralitate si liniaritate, asa cum se asteapta de la niste monitoare. Bass incredibil de la aceste ...chistoace. sunetul e foarte rafinat, dar si foarte politicos. boxe mai retinute, cu putina lipsa la capitolul dinamica. insa, stim cu totii, nu exista boxe care sa le faca bine pe toate, mai ales in acest segmant de pret.

Concluzie finala: Creek cu Epos e cea mai potrivita combinatie, un mariaj fericit, care va dura... pana cand moartea ii va desparti. recomandat pentru auditii lungi, pentru savurarea muzicii, a pieselor preferate, adancit in fotoliu. Nimic agresiv,deranjant, nimic intepator,desi au tweeter metalic.Doar muzica, care curge ca un parau lin. din cate boxe am ascultat, prefer cele cu tweeter metalic pt redarea viorii si a chitarii, mai ales acustica

Cine prefera o muzica aerisita cu multa voce, recomandare clara: Spendor. Cine vrea putin nerv, dinamica, senzatie de live: Cabasse.

...am simtit ceva mai multa caldura. Intre timp, de pe banca de rezerva, a fost trimis la incalzire ultimul amplif disponibil. era dornic de a intra in teren sa joace, sa arate de ce e in stare.

Antrenorul a facut schimbarea. Noul jucator...Sugden A21SE

S-a schimbat jocul, s-a simtit o imbunatatire considerabila. Un jucator din Liga Campionilor. A combinat, pe rand, cu Epos, Spendor, Riva. A adus un farmec deosebit cu cei 30 de W, dar incalziti (clasa A). E si frumoasa si bestia. Cu Epos suna minunat, cu Spendor merge bine(depinde de gusturi), cu Riva...asa si asa, parca prea multa rezolutie. Cea mai buna amplificare pt Cabasse ramane Creek-ul (dupa amplificarea pe lampi, de ex. un Jadis, care, apropo, nici vorba sa fie facut in China.)

Sugden = un sunet delicios, ca o felie de tort savuroasa, insiropata

Iar la sfarsit, ultimele sosite, dar rodate - micutele Sonus Faber Toys. Cand a sosit coletul, in timpul auditie, nu ne-a venit sa credem. O cutie mica. din eam am scos doua boxulite, ca cele de la calculator. Dar, DAR... doua dive, imbracate sobru si elegant. Mai rar asa ceva. Doua fete frumoase, superbe, top-model, miss. In rochie neagra, de seara - senzuale, focoase.Prin rochie se vad...sfarcurile. da, aceste boxe au sfarcuri.

A urmat proba de inteligenta si dictie. IQ - ridicat, dictie -corecta, fluenta. Am stat si le-am asculat. Au vrut sa vedem ce au de spus. Dupa atatea combinatii nu ne-au impresinat de la inceput. Facusem si greseala sa le cuplam cu aratosul Creek. degeaba. Le-am facut cunostinta cu domnul Sugden, pasional si melancolic de felul lui. Apoi am ascultat discutia dintre ei. Le-am urmarit miscarile. S-au inteles de la inceput, s-au placut, s-au indragostit, s-au logodit.
Sunt boxe care trebuie ascultate mai mult pt a intelege ce au de spus. oricum, alta filosofie de sunet, parca o combinatie intre Spendor Si Cabasse. Cel mai mult ne-a placut cum suna pianul. Desi mici, nu trebuie luate in ras,ca-si arata bass-ul si baga spaima in tine. Au bass-reflex pe spate, nu se pot amplasa prea aproape deperete, dar cred ca suna bine in camere mai mici. Normal, nu sunt cele mai bune boxe din lume, dar sunt grozave, tinand cont de pretul lor. In aceasta categorie, mai rar asa ceva.

Cred ca nu mai trebuie sa spun ca acestea sunt pareri personale, deci subiective. Si totusi au fost doua perechi de urechi. Am vrut sa impartasesc o experienta. Atat. Inainte de a cumpara, mai intai ascultam. Asta-i regula. Alegem in functie de ureche si buzunar.
Restul e tacere sau muzica.

PS: am uitat de cablurile de boxe Wire World Equinox5 In sistemele in care se portivesc sunt fenomenale. Un sunet tri-dimensional. Nu sunt foarte ieftine, dar calitatea costa.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 30, 2008 9:46 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tineti minte: nu exista amplif pe 4ohms sau pe 8ohms, la boxe intalnim aceasta caracteristica. Ampliful doar va livra putere mai mare daca boxele sunt pe 4ohms, pilotandu-le mai bine.

Ma bucur ca ati savurat posibilitatea de a cupla tot felul de componente!
Personal, am retinut pasajul de mai sus care incepe ca Stefan cel Mare in piesa lui Delavrancea! Laughing
Totusi, poate te gandesti mai bine! Nu e valabil in toate cazurile:
- poti gasi un amplificator care nu accepta impedante scazute, de ex. 4 ohmi;
- nu toate amplificatoarele pot lucra usor pe impedante mici si nu au capacitatea de a livra curenti mari la iesire, cu consecintele de rigoare (chiar daca producatorul nu specifica interdictia de a lucra pe 4 ohmi;
- multe incinte au impedante minime plasate sub impedanta nominala, ceea ce turteste mult avantul unui amplificator mai slabut!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 12:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ne faci sa fim invidiosi ca nu avem si noi ataea aparate sa ne jucam Laughing.
Am obervat niste remarici la adresa epos m12.2 cu care sunt de acord. Si eu consider ca punctul forte al acestor boxulite este muzicalitatea sau mai bine zis capacitatea lor de a canta muzica.
Bine setate, asezate pe staduri de preferat tot epos, pot crea o imagine stereo coerenta cu instrumente bine focalizate. De vina pentru acest lucru cred ca este modul in care sunt construite. Woferul este conectat direct la borne, filtrul fiind mecanic, el este responsabil pentru majoritatea informatiei sonore tweeterul venid doar in completare.
Sunt multe melodii(inregistraile nu trebuie sa fie naparat audiofile) in care dipar complet acuustic, ramand doar muzica.
Din punct de vedere tonal au cateva probleme dar nu este delooc un impediment mai ales tinad cont de pretul lor.
Cu cat le ascult mau mult cu atat imi dau sema ca nu suna rau deloc si chiar daca o sa imi cumpar alte boxe mai bune nu cred ca ma voi desparti de ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP a scris:
Tineti minte: nu exista amplif pe 4ohms sau pe 8ohms, la boxe intalnim aceasta caracteristica. Ampliful doar va livra putere mai mare daca boxele sunt pe 4ohms, pilotandu-le mai bine.


VTP, te grabisi ca fata la maritat si ai dat-o in bara Smile .
90% din amplifurile englezesti sunt construite sa mearga doar pe 8 ohmi ca de altfel si marea majoritate a boxelor englezesti tot pe 8 ohmi. Daca tu vrei sa-l conectezi pe 4 ohmi e raspunderea ta. Ca fost detinator de amplif englezesc, exposure 2010, se mentiona clar in carte lui sa le folosesti numai pe boxe de 8 ohmi, el avand puterea de 50w in 8 ohmi. Recent am fost la un prieten care luase un amplif englezesc sa mai incerce ceva la boxele lui Dynaudio sa vada daca le duce. Ampliful se incalzea puternic si ii sarea continuu protectia asta pana l-am conectat la niste boxe pe 8 ohmi pe care le juca. Citind carticica lui era aceeasi problema, producatorul mentiona clar ca performantele maxime le obtii pe boxe de 8 ohmi si ca nu recomanda folosirea lui pe boxe de 4 ohmi

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 12:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP, te grabisi ca fata la maritat si ai dat-o in bara Smile .

Luminate!
Ma hranesc din intelepciunea Ta!
Pacat ca nu ai inteles nimic!
Ai totdeauna dreptate: ti-ai ales singur motto-ul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 12:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, dar ce boxe de 8 ohmi au NUMAI 8 ohmi?

problema nu ar fi cei 8 ohmi in sine, ci faptul ca o boxa de 4 ohmi ar putea sa cada si sub 1 ohm, lucru care omoara 90% dintre amplificatoare destul de repede, pe cand astea de 8 ohmi sunt mai "umane" cu amplificarea.

oricum ramai masca cum 30W de la sudgen amplifica cu succes boxe maricele si nu-si pierde calitatile sonore deloc.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vad ca se face o mare confuzie pe aici si VTP are dreptate. Un amplificator solid state nu se proiecteaza pt boxe de 8 ohmi sau 4 ohmi, pentru ca, prin definite un astfel de amplificator trebuie sa se comporte la iesire ca o sursa de tensiune(sunt si cateva cazuri de difuzoare care sunt conduse mai bine in curent dar nu e cazul aici). Asta inseamna ca teoretic orice sarcina i-as conecta la iesire, tensiunea nu trebuie sa se schimbe. Practic, limitarea apare din cauza faptului ca atunci cand conectez o sarcina de impedanta mai mica, curentul va fi, normal mai mare, iar acesta este factorul care limiteaza amplificatoarele la sarcini nominale de 8 ohmi, nu faptul ca ar avea eu stiu ce matchnig cu sarcini de 8 ohmi. Aceasta limitare vine din doua directii, una este sursa de alimentare care nu este suficent de "tzapana" ca sa dea curenti prea mari si disipatia in etajul final, care daca nu are multi tranzistori si radiatoare mari, nu poate fruniza curenti mari la iesire fara sa se incinga excesiv. Deci dupa cum se vede, amplifurile care merg doar pe 8 ohmi inseamna ca au compromisuri mari facute in ele! Asta pentru ca sursa de alimentare, radiatoarele si finalii impreuna cu carcasa fac cam 80% din costul unui amplifiactor, deci e evident de ce aici se fac compromisurile.
E mult mai usor sa bagi un pic de marketing ca ai pus nustiu ce condensator in calea de semanl sau ca n-ai golbal feedback sau ca ai ales piesele dupa ureche, decat sa faci o constructie corecta din punct de vedere electric.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 1:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

c6t9 a scris:

oricum ramai masca cum 30W de la sugden amplifica cu succes boxe maricele si nu-si pierde calitatile sonore deloc.


acu am vazut Very Happy

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin,
cu ce erau amplificate m12?
Imi pare rau ca nu am avut cablurile recomandate, DNM.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP,
mersi de informare, dar eu nu am intalnit pana acum asemenea cazuri. Eu am constatat doar ca in cartea tehnica a unui amplif nu este specificat cum ca ar fi pe 4 sau 8 ohms. La boxe, da. La amplif este specificat ce putere va livra unor boxe pe 4 si, respectiv, 8ohms.
Dar putem vorbi de o regula? de ex. ca este de preferat alegerea unor boxe de 4 sau 8 ohms?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La mine acasa sunt amplificate de un Marantz 6010Ki si sursa este un Roksan Kandy Mk3.
Legat de regula, cu cat amplifcatorul este mai fortos cu atat va duce sarcini mai mici. Observatia in legatura cu usurinta de a conduce boxe a amplificatoarelor in calsa A are o explicatie simpla, aceste amplificatoare au in general sursa de alimentare mult mai bine dimensionata decat cele in clasa AB din mai multe motive: unul ar fi faptul ca disipa foarte mult, de ex un amplficator push-pull de 30W cum e sugden disipa in jur de 160W in gol iar in al doilea rand, riplul de pe sursa de alimentare este importatnt sa fie mic. Acum, ca un fapt divers, la amplficatoarele in clasa A conteaza mai mult ce sarcina li se pune, pentru ca ele au un anumit curent de mers in gol si daca le conectam o sarcina mica la iesire e posibil sa iasa din clasa A si sa functioneze in AB.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 2:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bune scule, interesanta combinatie. Marantz-ul nu e cam moale pt Epos? Oricum, si Marantz si Epos sunt muzicale.
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 3:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
VTP,
mersi de informare, dar eu nu am intalnit pana acum asemenea cazuri. Eu am constatat doar ca in cartea tehnica a unui amplif nu este specificat cum ca ar fi pe 4 sau 8 ohms. La boxe, da. La amplif este specificat ce putere va livra unor boxe pe 4 si, respectiv, 8ohms.
Dar putem vorbi de o regula? de ex. ca este de preferat alegerea unor boxe de 4 sau 8 ohms?


In general, producatorul da puterea separat pe 8 ohmi si separat pe 4 ohmi.
- teoretic un amp. care da 100W/c in 8 ohmi ar trebui sa dea 200 W/c pe 4 ohmi.
- daca se specifica o putere mai mica insemna ca amplificatorul are limite din proiectare (tranzistori finali, radiatoare, , alimentare, etc.)
- daca se specifica puterea DOAR in 8 ohmi, vei avea probleme la impedante scazute ducand de la actionarea protectiei pana la defecte.
- nu este o regula ca incintele de o anumita impedanta sunt "de casa" sau mai bune decat altele. Daca ai un amplificator cu putere mare si rezerva de putere, acesta va lucra usor cu orice impedanta. Cele f.scumpe, fara rabat din proiectare, au nu numai putere mare dar functioneaza stabil si pe impedante de 4,2,1 ohm! Dar nu te astepta sa coste DOAR cateva mii de euro si sa aiba 9-10 kG! Uita-te pe site-urile celor care fac "monstri" si vei intelege la ce ma refer!
Succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 4:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ex de amplifuri Engleze care functioneaza numai pe 8 ohmi, pe 4 ohmi riscand sa-l prajesti si exemplele pot continua. Probabil ca poti sa-l pui si pe 4 ohmi , poate ca nu-l arzi neaparat daca ai noroc, dar sunetul e varza. Aduceti-va aminte de audioconcept la hifiarena: naim de 8 ohmi cu boxe sonus faber de 4 ohmi, rezultat: un grup de tigai care daca le bateai cu o bita de baseball sunau mai bine...

http://www.exposurehifi.com/2010s3.htm
http://www.naim-audio.com/products/nait5i.html

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 5:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
ex de amplifuri Engleze care functioneaza numai pe 8 ohmi, pe 4 ohmi riscand sa-l prajesti si exemplele pot continua. Probabil ca poti sa-l pui si pe 4 ohmi , poate ca nu-l arzi neaparat daca ai noroc, dar sunetul e varza. Aduceti-va aminte de audioconcept la hifiarena: naim de 8 ohmi cu boxe sonus faber de 4 ohmi, rezultat: un grup de tigai care daca le bateai cu o bita de baseball sunau mai bine...

http://www.exposurehifi.com/2010s3.htm
http://www.naim-audio.com/products/nait5i.html


Serios Question Idea
Si eu care ma gandeam ca in conditile de la hihi-arena sunetul de la audioconcept a fost cel mai bun.
Silly me! Embarassed

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul
Pagina 1 din 12

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community