FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Schimburi de experienta, sau vizite intre forumisti
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 8:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@serge

Pe mine nu ma intereseaza ce scrie pe scule, daca sunt aurii (Accuphase, Jadis), daca sunt argintii (ARC, Pass), etc, etc.
Ma intereseaza numai cum suna !
Daca imi place, o spun indiferent de la cine s-au achizitionat aparatele.


Dupa cum stii totul este subiectiv ! Ce imi place mie este posibil ca tie sa nu-ti placa !

Daca vrei, putem merge impreuna la Gigi.

Te bagi ?

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 8:53 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 1:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marian, Gigi Manea are user pe forum?
te intreb pt ca titlul threadului este "vizite intre forumisti" si sa stim si noi pe cine felicitam...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 1:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in alta ordine de idei, se prea poate ca valoarea unui setup sa fie depasita la modul absolut de colectia de discuri...

ce e mai important, calitatea sunetului sau calitatea muzicii, si varietatea ei? hmm, asta e un lung debate, mai ales ca unii isi pot permite ambele...

eu cunosc personal cativa pasionati, care detin colectii impresionante de viniluri/cd-uri, dar nu au neglijat nici partea de redare, avand sisteme scumpe si de calitate. unul din ei este intr-adevar coforumist cu noi, batranul, multi il cunoasteti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 2:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
Marian, Gigi Manea are user pe forum?
te intreb pt ca titlul threadului este "vizite intre forumisti" si sa stim si noi pe cine felicitam...


Nu, Gigi Manea nu isi pierde timpul pe forum, ca noi. Nu cred ca il intereseaza.
Legat de muzica, din ce stiu, omul comanda, permanent, muzica. Nu cred ca exista cineva care sa detina atat de multa muzica, atent selectionata, in editii princeps, sacd, xrcd, shm, etc.
Pentru el muzica ocupa primul loc. Si-a definitivat sistemul in timp, ca o rezultanta.
Are editii de cd-uri care costa peste 80 USD/buc. Cand i-a placut ceva a dat si 200 USD pe un cd.

Gigi este in primul rand un meloman.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 5:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De curiozitate, asta este Gigi Manea?
http://www.ziare-pe-net.ro/stiri/gigi-manea-sustine-ca-austeritatea-va-relansa-pd-l-311563.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 5:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Liv32 a scris:
De curiozitate, asta este Gigi Manea?
http://www.ziare-pe-net.ro/stiri/gigi-manea-sustine-ca-austeritatea-va-relansa-pd-l-311563.html


Nu,..., nici vorba. Are alta varsta.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 6:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

un meloman este unul care asculta muzica si la radio rick, numai muzica sa fie!

in plus, vad ca tu consideri ca timpul pe forum este ceva trivial, un timp de pierdut... eu credeam ca tocmai CASTIGAM ceva comunicand idei, pareri, impresii...

mai gresim, ne mai certam, ne mai iertam, dar mai invatam cate ceva... sau macar incercam sa devenim curiosi spre a pricepe ceva...

daca tu dupa mai bine de o mie de posturi consideri ca aici se piede timpul, ce pot sa zic, decat NO COMMENT! (dupa cum spune un clasic in viata Wink )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa dai 200 usd pe un cd te face meloman? intreb si eu, ca sa stiu daca ma incadrez la melomani sau la nemelomani...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 7:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
sa dai 200 usd pe un cd te face meloman? intreb si eu, ca sa stiu daca ma incadrez la melomani sau la nemelomani...


Ehe,..., omul a cumparat cateodata cd-uri, numai pentru o anumita piesa pe care nu ar fi gasit-o altfel.
Am dat numai niste exemple.
Ma feresc sa fac aprecieri la adresa lui Gigi Manea, din respect pentru el, ca persoana si pasiunea lui.
Consider ca multi dintre noi avem de invatat de la el.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 7:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
sa dai 200 usd pe un cd te face meloman? intreb si eu, ca sa stiu daca ma incadrez la melomani sau la nemelomani...


Iti recomand sa-i audiezi sistemul. Merita !

Ai sa ai ocazia sa-l cunosti ca om/meloman/pasionat.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 6:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

il cunosc destul din descrierile altora... iar boxele opera nu sunt pe gustul meu... desi acel model nu l-am ascultat, le stiu pe cele mai "mici" si suna in aceeasi directie, care mie nu imi spune nimic, deci nu ma "agit" mai departe... pur si simplu nu sunt curios de mai mult de la acest brand...

daca isi ia magellan, insa, se poate schimba situatia... pe lampi s-ar putea sa mearga f bine...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 7:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
il cunosc destul din descrierile altora... iar boxele opera nu sunt pe gustul meu... desi acel model nu l-am ascultat, le stiu pe cele mai "mici" si suna in aceeasi directie, care mie nu imi spune nimic, deci nu ma "agit" mai departe... pur si simplu nu sunt curios de mai mult de la acest brand...

daca isi ia magellan, insa, se poate schimba situatia... pe lampi s-ar putea sa mearga f bine...


Catalin, nu cred ca se poate trage o concluzie dupa audierea unui singur produs. Daca vorbim de Opera Malibran, deja discutam de o alta clasa. Proiectarea acestor boxe a facut-o Unison Research.

Atata timp cat nu ai ascultat nu poti enunta ca sistemul lui GM va suna mai bine cu Triangle Magellan.

Crede-ma, stiu ce spun !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 11:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
titlul threadului este "vizite intre forumisti" si sa stim si noi pe cine felicitam...


Defapt, titlul threadului este "Schimburi de experienta, sau vizite intre forumisti"

Asa ca, strict din punct de vedere semantic este OK sa se discute despre sistemele unor persoane care nu sunt membri ai acestui forum...

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 6:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bine nicu, mersi ca esti atat de atent! ma prefac ca nu vad substratul...
marian, nu am audit numai un produs din gama Opera...
dar sa lasam asta, tu sa fii multumit...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 7:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
bine nicu, mersi ca esti atat de atent! ma prefac ca nu vad substratul...
marian, nu am audit numai un produs din gama Opera...
dar sa lasam asta, tu sa fii multumit...


Eu sunt multumit si pregatit sa ascult / apreciez sculele audio, indiferent de brand sau cine le vinde.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul
Pagina 10 din 12

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community