FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Apogee Wyde Eye Cable
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Dum Dec 12, 2010 10:18 pm    Titlul subiectului: Apogee Wyde Eye Cable Raspunde cu citat (quote)

Cunoaste cineva acest cablu digital coaxial Apogee Wyde Eye Cable - S/PDIF - RCA Coaxial ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Dec 12, 2010 10:18 pm    Titlul subiectului: Mitica




DV016_Jpg_Large_501845.jpg
 Description:
 Filesize:  24.82 KB
 Viewed:  84 Time(s)

DV016_Jpg_Large_501845.jpg


Sus
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Dum Dec 12, 2010 10:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din ce am gasit pe net se pare ca a sunat mult mai bine decit multe alte cabluri foarte scumpe printre care si Chord signature.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 10:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Decit sa stirnesc un scandal rog moderatorul sa imi stearga acest post.
Se pare ca pe acest forum e mai bine sa nu scrii niciodata nimic.
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Persoana respectiva scrie
Hi,
after weeks of burning in the Chord Signature I compared it finally with the Apogee.
The result was not expected but very clear.

Compared to the Apogee there are less details and soundstage.
The cheap Apogee delivers such a soundstage and live like musicians as if you were there or they would be right at your home.
So much details but same time very coherent and natural with the Apogee.

There is no need for long time A/B comparisons - the Apogee sounds better from the first second I heard it.
The Chord Signature has already been sold.
Never thought that there could be such really huge differences with different digital links.
That was also not expected and a great new experience and also improvement to my setup.

Thanks for the tip to go for the Apogee Wyde Eye Digital - one of my best buys ever made for 44,-- Euros.
__________________
Sistemul lui
McIntosh C220, MC150, Meridian 200/263, Garrard 401, Spendor BC1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 12:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie sa se inteleaga ca jignesti vreun brand, concluzia poate fi urmatoarea :

Rautocios
Omul nu are ureche educata corect, dinamica, compresia te pot pacali, faptul ca scoate in fata mediile si inalte, vocea sta mai in fata poti spune ca are un soundstage mai mare insa este o eroare regretabila !
Si aici as mai da foarte multe exemple insa merg exact in aceasi directie toate !

NErautacios
Chord nu se potrivea in sistemul lui pur si simplu, nu exista cablu universal. In sistemul sau cablul cu pricina suna mai bine, se implementeaza corespunzator !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 8:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intentia mea este sa cumpar un cablu digital ,coaxial bun. Am inteles ca Chord Signature este ceva foarte bun. Am cautat un pic pe net sa vad ce zic posesorii, am gasit si cablul Apogee. Din acest motiv intreb daca cineva a ascultat acest cablu.
Este posibil ca s-a potrivit in sistem , nu contrazic ,eu doar am intrebat daca il cunoaste cineva.
Mai dau exemplu de ceva cabluri bune deigitale coaxiale Mogami, Belden sau Canare cine le vinde in Romania habar nu am .
Am mai spus ca nu cunosc nici un forumist roman si nici un dealer. Nu tin partea nimanui, muncesc din greu pentru bani si nu vreau sa ii arunc in vint.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 8:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Intentia mea este sa cumpar un cablu digital ,coaxial bun. Am inteles ca Chord Signature este ceva foarte bun. Am cautat un pic pe net sa vad ce zic posesorii, am gasit si cablul Apogee. Din acest motiv intreb daca cineva a ascultat acest cablu.
Este posibil ca s-a potrivit in sistem , nu contrazic ,eu doar am intrebat daca il cunoaste cineva.
Mai dau exemplu de ceva cabluri bune deigitale coaxiale Mogami, Belden sau Canare cine le vinde in Romania habar nu am .
Am mai spus ca nu cunosc nici un forumist roman si nici un dealer. Nu tin partea nimanui, muncesc din greu pentru bani si nu vreau sa ii arunc in vint.


Sorin,

Eu folosesc un Chord Signature digital la blueray. Cand ma interesa un cablu digital multi prieteni mi l-au recomandat, asa ca l-am achizitionat.
Sunt foarte multumit de el.
Pot sa-ti zic ca blueray-urile cu muzica se aud perfect, in adevaratul sens al cuvantului.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 9:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca cablul este ieftin cumpara-l. In felul acesta verifici daca individul respectiv facea reclama sau nu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am deschis un subiect cu exact cuvintele tale, pe acelasi calapod, doar am schimbat datele problemei. A...te-ai prins cat de penibil ai fost?

Eu sunt sustinatorul lui Jack???

Eu zic ca tu esti sustinatorul lui Yura.

Na, care-i mai tare? Ne batem in comisioane?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 10:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ti-am spus si jur ca nu am avut nici o intentie sa jignesc pe nimeni. Si deasemeni nici nu stiu ce marfa vinde Jack. Vreau un cablu digital coaxial bun atit.
Si imi cer scuze daca fara sa vreau am jignit pe cineva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 10:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Ti-am spus si jur ca nu am avut nici o intentie sa jignesc pe nimeni. Si deasemeni nici nu stiu ce marfa vinde Jack. Vreau un cablu digital coaxial bun atit.
Si imi cer scuze daca fara sa vreau am jignit pe cineva.


Stai linistit, Sorin !
PolyGram a vrut sa-ti dea o replica. Atat si nimic mai mult Idea
Legat de cablu Chord-ul se bucura de referinte f bune. Cel mai cinstit ar fi sa faci o comparatie la tine acasa.
Sigur unul se va potrivi mai bine decat celalalt in sistemul tau.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 11:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si daca nu poate face comparatia?Ce face?Si in general, toata lumea indeamna sa comparam, sa aducem la noi acasa, sa ne caram cu sculele peste tot, lucru de altfel foarte ortodox si indicat.Si daca nu se poate, ce facem?De sfatul cui ascultam?A cui parere o luam in considerare?Cine ne mana la lupta cea mare si ne astampara pohta ce-am pohtit.
Legat de faptul ca aproape orice subiect ai deschide si ar aparea vreun nume de scula adus de unu sau altul iar apoi revenirea la eterna cearta, suspiciune de etc, etc , o posibila explicatie(sper sa nu fie)e: PARANOIA.
Scuze de off topic.

_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 11:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toader a scris:
Si daca nu poate face comparatia?Ce face?Si in general, toata lumea indeamna sa comparam, sa aducem la noi acasa, sa ne caram cu sculele peste tot, lucru de altfel foarte ortodox si indicat.Si daca nu se poate, ce facem?De sfatul cui ascultam?A cui parere o luam in considerare?Cine ne mana la lupta cea mare si ne astampara pohta ce-am pohtit.
Legat de faptul ca aproape orice subiect ai deschide si ar aparea vreun nume de scula adus de unu sau altul iar apoi revenirea la eterna cearta, suspiciune de etc, etc , o posibila explicatie(sper sa nu fie)e: PARANOIA.
Scuze de off topic.


Te-ar linisti mai mult daca ti-as spune ca interconectul digital Chord Signature, este sublim, dinamic, rezolut, etc., etc., cel mai bun fabricat vreodata ? Tu sa il cumperi si sa constati, acasa la tine, ca nu se potriveste cu aparatele tale ?
Eu as alege Chord. Nu pot, insa, sa-mi asum responsabilitatea pentru altcineva, si sa nu se matchuiasaca.
Este dificil sa caram sculele, cum zici. Eu am adus boxele care impreuna cantaresc 120 kg. Le-am testat, in liniste, si am decis. Daca vorbim de un cablu, sincer, nu se pune...
Asta-i tot !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 11:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu m-ar linisti, dar as putea sa-mi fac o parere, cat de cat.Ai avut noroc ca ai putut sa testezi si sa compari, dar asta sa fie singura sansa sa ai ceva potrivit?Unii sant sigur ca iau sculele pe neve(Si este caz pe forum cu Harbeth), cum se zice.Credeti ca toti locuim in Bucuresti sa putem fugi unu la altul?I s-au potrivit Harbet cu sistemul si gusturile ptr ca a citi pe unu si altul pe dincolo, unde s-ar putea sa primesti o opinie obiectiva cat de cat.
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 10:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toader a scris:
Nu m-ar linisti, dar as putea sa-mi fac o parere, cat de cat.Ai avut noroc ca ai putut sa testezi si sa compari, dar asta sa fie singura sansa sa ai ceva potrivit?Unii sant sigur ca iau sculele pe neve(Si este caz pe forum cu Harbeth), cum se zice..


Poti sa risti, cum a facut doru2004 cu Harbeth-urile lui, si sa castigi. In egala masura poti sa te inseli citind diverse pareri sau review-uri dupa net. Eu pot sa-ti spun ca sunt patit. Cum in acest domeniu subiectivitatea este la ea acasa cel mai bine este sa testezi inainte.

[quote="Toader"]Credeti ca toti locuim in Bucuresti sa putem fugi unu la altul?I quote]

Nici aceasta varianta nu este ok, intotdeauna. Eu am ascultat un intreg sistem la dealer, mi-a placut, eram "pe spate". Cand l-am asezat la mine in living a fost dezastru....

Exemplele pot continua.
Din nefericire cei care au domiciliu in orasele mari unde isi desfasoara activitatea majoritatea dealerilor de scule au un avantaj net fata de ceilalti. Ai perfecta dreptate aici. Nu te sfatuiesc sa iei de bune toate aprecierile pro sau contra facute pe net.
Toader, sper ca nu-ti inchipui ca vreau sa intru in politica cu tine !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community