FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Apologia NAB-urilor.
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Vin Feb 19, 2010 5:30 am    Titlul subiectului: Apologia NAB-urilor. Raspunde cu citat (quote)

NAB= National American Broadcasting, parca.
Eu am Akai. Asta are niste naburi ce strang si prinzatoarele de rola a mag. Fara aceasta strangere, bat puternic. Insa am vazut si naburi ce nu au aceasta strangere, spuneti-mi din experiente proprii daca bat.

Imi pun si eu o banda la magul meu. Derulez inainte pana la melodia ce doream sa o ascult, banda pe rola de 10 inci. Aproape de jumatatea derularii benzilor, rola stanga sare de pe nab, invartindu-se cade pe pick-up-ul Technics SL-J3 pt care cumparasem doze si ace de 1500 lei (sa le am pana mor), loveste capacul, invartindu-se pe el, cade pe parchet, invartindu-se si pe acesta. S-a rupt si banda: Maxell UD XL 35-180B. Durere, si nu ma refer la parchet.

Tot ce am facut a fost sa nu strang asa tare nabul, ca abia il mai desfaceam apoi, plus ca pe unele role am observat ca raman urme de la frecare.
Cred ca magul meu s-a razbunat, interesandu-ma doar de pick-up in ultimul timp...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Feb 19, 2010 5:30 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Feb 21, 2010 8:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ti-am citit mai toate posturile si observ ca esti nou in domeniu. Treaba cu adaptoarele nab nu e chiar asa simpla cum crezi. Din experienta mea , asi cota adaptoarele NAB akai cel mai sus , exact din motivul ca ele au acel sistem de strangere pe axul tamburului. Daca observi , suprafata de contact a adaptoarelor nab akai este facuta in negativ fata cea a tamburului pentru a asigura o prindere cat mai fixa si rigida cu acesta. De altfel , presiunea arcului cheitei de prindere a rolei este slaba in cazul akaiurilor (cel putin din ce am observat eu) de aceea ai avut surpriza sa iti zboare rola de pe tambur.. Din pacate , magnetofoanele akai capabile de role de 10" merg cel mai bine cu adaptoare nab akai , daca nu vei realiza acea strangere pe tambur sau vei folosi alte adaptoare gen Revox , technics , pioneer , tandberg , etc. vei avea supriza sa iti zboare din nou rolele . La akai-uri bat si rolele de 10" fara sistem de prindere nab iar aceasta problema am rezolvat-o dupa cum am zis , marind presiunea arcurilor cheitelor de tambur. Ca o parere personala , consider cel mai simplu si bine gandit tamburii (care au ramas neschimbati 30 de ani) Revox , acestia au o constructie simpla si solida, merg utilizate absolut orice adaptoare nab fara probleme si nici nu bat in cazul folosirii de role de 10" fara sistem de prindere NAB.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 12:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este practic imposibil sa sara banda de pe NAB (indiferent de tipul NAB-ului), daca s-a strans corect adaptorul pe ax.
In mod cert (100%) nu ai strans NAB-ul in jurul axului (nu ai rotit in dreapta). Mi s-a intamplat si mie de mai multe ori asta Embarassed

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pusttiu



Conectat la: 09 Oct 2005
Mesaje: 99
Locatie: iasi

MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 12:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si la mine bat unele role nab, dar doar acelea care nu sunt originale.
cele originale chiar daca nu sunt stranse tot nu bat. bataia poate apare si daca unul din tanburi e fost strambat sau presat.

_________________
vaii mii rau !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 1:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Djmk, nu sunt in relief negativ. Ale mele cel putin. Au un metal de fixare de cel putin un mm ce imi duce banda cu aceasta distanta in exterior. Eu mi-am reglat mag astfel sa tina cont de aceasta distanta, la limita, astfel incat benzi normale sa nu atinga rola. Ascult mag de obicei in surdina, si nu suport sa aud o atingere ritmica a benzii (datorata deformarii rolei). Nab e un sistem problematic, deci strans la max. Rola ce a iesit e ceea ce a fortat fixarea nab pe invers, nu a batut pana nu a sarit, deci a fost stransa.
Nicule, daca nu era stransa din start, iesea din prima rotatie.
Nab Akai nu bate niciodata, si vorbesc de role ce tot mag le leagana de la ovalizarea rolelor.
Mentionez ca pick-up-ul lovit, este tangential, ce merge doar cu capacul pus. Acum ma gandesc la un abtibild.
E un mag Revox pe okazii cu nab fara strangere pe fixarea clasica a mag. Asa ceva nu se cumpara.
Mare ghinion... Djmk, din experiente invat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 1:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fizic, e de mentionat ca mag meu e pozitionat in unghi inclinat in jos, altfel nu se intampla mizeria. Sta pe un cd si un casette deck.
Voi pune niste pene...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 3:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Urme raman pe role din aluminiu pur.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 1:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acel "negativ" de care vorbeste Djmk este f real la nab-ul Akai original. Este vorba de acel profil cu "buline" de pe spatele nab-ului Akai care trebuie sa se suprapuna perfect cu profilul geaman de pe tamburul mag-ului. Problema care nu a fost atinsa in topic este ca aceasta "potrivire" nu are loc decat intr-o singura pozitie, care se obtine prin suprapunerea punctului reper stantat pe una din cele 3 laturi ale nab-ului, cu punctul reper geaman stantat pe marginea tamburului mag-ului. In alta ordine de idei, nab-ul Akai original este cel mai performant fiind prevazut cu dubla strangere: una pe tambur si una a rolei de 10". N-are voie sa bata sub nici o forma, nici vorba sa sara rola in timpul derularii, este imposibil sa se intample asa ceva la un montaj corect. Acum nu stiu ce fel de nab-uri ai.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In manualul de utilizare a Akaiurilor se precizeaza ca imbinarea - perfecta/distantata a NAB-ului se face functie de rolele puse pe mag.
Daca nu ma insel, la role de plastic si diametru mic/mediu NAB-urile trebuie sa se lipeasca perfect de platan, iar la rolele mari si de metal NAB-ul trebuie sa stea departat de platan.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 4:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Clauef, da, acele buline se pot potrivi. Chiar nu m-am gandit la asa ceva. Copilul asta, djmk, eu il vad de vreo 5 ani. Ii plac tuburile.

Copile, esti prea copil. Putem vorbi de 12ax7, cat vrei, eu iti spun doar atat: am dat pe 2 NOS pt mizeria mea T1952, 200 eur. Dorin, ce aici e cam rege, nu m-a crezut ca efect...

Cand i-am zis ca behringer a bagat in preamplificare tub 100 %, nu m-a crezut, regretabila chinezaria lui behringer.

Asta e.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 9:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
In manualul de utilizare a Akaiurilor se precizeaza ca imbinarea - perfecta/distantata a NAB-ului se face functie de rolele puse pe mag.
Daca nu ma insel, la role de plastic si diametru mic/mediu NAB-urile trebuie sa se lipeasca perfect de platan, iar la rolele mari si de metal NAB-ul trebuie sa stea departat de platan.

Interesant, pe asta n-o stiam Rolling Eyes

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e nimic in relief, e doar o chestie de fixare. Acel mm exista. Acum m-am uitat la ea, stiind ca imi duce banda in fata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 10:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe direct: GUNOIUL de akai a facut un negativ in suportul naburilor ce sa se potriveasca cu butucii lor: ai nab originali... daca esti tampit sa stai sa nimeresti butucul cu negativul nabului, castigi cred, max 0.5 mm, tinand cont ca toata tabla e de 1, si gaurile nu perforeaza tabla.
.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oricum sunt reglabili ff greu, stand intre ghearele de prindere a rolei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 10:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum remarc marginea exterioara a butucului si al nab. deci daca nimeresti gaurile, faci acel mm. Greu sa nu nimeresti, fiind intre ghearele de fixare. deci e numai pt fixare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community