FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Politica, criza si adaosuri comerciale
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gata, re-ai racorit ? Very Happy
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 6:13 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 6:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dane, acest pamflet este în mod clar un discurs ținut de un vânzător de scule la sfârșit de an de criză Very Happy.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 7:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Dane, acest pamflet este în mod clar un discurs ținut de un vânzător de scule la sfârșit de an de criză Very Happy.


Asta nu e nimic, ma intalnesc cu oameni care vorbesc singuri pe strada ...
Nevastamea imi spune ca si eu mai vorbesc uneori Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 7:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai ai puțină răbdare, că vine guvernul neamțului, și poate de anul viitor mergem și noi măcar pe 0, nu tot pe minus, cum am mers cu guvernul piticului. Parcă văd că în decembrie anul viitor scrii un pamflet despre cât de mișto e să vinzi scule și ridici în slăvi clientul Laughing
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eugenius



Conectat la: 08 Iul 2005
Mesaje: 213
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 3:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce nu inteleg eu este cum se asteapta niste firme din Romania la 20 de milioane profit la un amplificator de 30 de milioane din afara.

Si aia au preturi de transport, si aia au garantie, ba chiar ma hazardez sa zic ca pe ei ii costa mai mult suportul decat pe mioritici, pentru ca chiar il ofera! Smile

Si aici NU e vorba de componente ezoterice, ci de componente mass-market.

Am un singur nume pentru asta: strategie de piață (sinonim cu nesimțire). Smile

_________________
YM: suceveanu_eugen, Tel: 0721.229.121
Câștigă cine moare cu mai multe jucării.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Feb 27, 2010 1:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Păi acela este un profit chiar decent. Afară se merge cu adaos mult mai mare.
100% au magazinele mari, cu rulaj.

Poate că ai văzut de sărbători niște discounturi gen ofertă specială, -30%, -40% si tot asa. Are cineva impresia ca discutam de vreo pierdere ?

Daca asa crede cineva, il rog sa imi permita a-i spulbera prejudecata.
Vanzatorul speculează lăcomia cumpărătorului și doar foarte rar va vinde în pierdere. Nu zic nu, mai sunt și astfel de castane, dar sunt la fel de rare ca și meteoriții.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Feb 27, 2010 2:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Mai ai puțină răbdare, că vine guvernul neamțului, și poate de anul viitor mergem și noi măcar pe 0, nu tot pe minus, cum am mers cu guvernul piticului. Parcă văd că în decembrie anul viitor scrii un pamflet despre cât de mișto e să vinzi scule și ridici în slăvi clientul Laughing


Rycher, vine primăvară !
Să mai aștept venirea neamțului ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eugenius



Conectat la: 08 Iul 2005
Mesaje: 213
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 27, 2010 2:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
Păi acela este un profit chiar decent. Afară se merge cu adaos mult mai mare.
100% au magazinele mari, cu rulaj.

Poate că ai văzut de sărbători niște discounturi gen ofertă specială, -30%, -40% si tot asa. Are cineva impresia ca discutam de vreo pierdere ?

Daca asa crede cineva, il rog sa imi permita a-i spulbera prejudecata.
Vanzatorul speculează lăcomia cumpărătorului și doar foarte rar va vinde în pierdere. Nu zic nu, mai sunt și astfel de castane, dar sunt la fel de rare ca și meteoriții.


Adica cel de afara are profit 100%, si al nostru mai adauga 75% la pretul deja dublat? Exceptional. Smile

_________________
YM: suceveanu_eugen, Tel: 0721.229.121
Câștigă cine moare cu mai multe jucării.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2010 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:


Rycher, vine primăvară !
Să mai aștept venirea neamțului ?


Nu. Nu mai aștepta. Ținând cont că ai pus acest post sâmbătă, probabil că sărbătoreai demiterea lui Marius Oprea de către tovarășul Boc.
Mă tot mir cum de nu te ia Vlădescu pe lângă el.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2010 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:

Mă tot mir cum de nu te ia Vlădescu pe lângă el.


Am primit oferta, dar cand au auzit pretentiile mele financiare au spus ca anul acesta e criza si ca nu isi permit sa ma angajeze.

Desigur, as putea sa ma sacrific pentru binele tarisoarei noastre, asemenea multor altor patriot, daca as fi patriot. Dar eu nu sunt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2010 4:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eugenius a scris:

Adica cel de afara are profit 100%, si al nostru mai adauga 75% la pretul deja dublat? Exceptional. Smile


Nu am spus acest lucru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2010 4:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
Rycher a scris:

Mă tot mir cum de nu te ia Vlădescu pe lângă el.


Am primit oferta, dar cand au auzit pretentiile mele financiare au spus ca anul acesta e criza si ca nu isi permit sa ma angajeze.

Desigur, as putea sa ma sacrific pentru binele tarisoarei noastre, asemenea multor altor patriot, daca as fi patriot. Dar eu nu sunt.


Mi-am dat seama că nu ești patriot de când mi-ai spus că ai votat cu Băse și că îl apreciezi pe Boc.
Cât despre faptul că au spus că nu au bani pentru tine pt că este criză, te-au mințit: tovarășul Boc ne-a anunțat că am ieșit din criză.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2010 5:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ihi, Boc a dat o ordonanta de orgenta prin care a legalizat iesirea din criza. Laughing
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
eugenius



Conectat la: 08 Iul 2005
Mesaje: 213
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2010 8:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eugenius a scris:
DNA a scris:
Păi acela este un profit chiar decent. Afară se merge cu adaos mult mai mare.
100% au magazinele mari, cu rulaj.

Poate că ai văzut de sărbători niște discounturi gen ofertă specială, -30%, -40% si tot asa. Are cineva impresia ca discutam de vreo pierdere ?

Daca asa crede cineva, il rog sa imi permita a-i spulbera prejudecata.
Vanzatorul speculează lăcomia cumpărătorului și doar foarte rar va vinde în pierdere. Nu zic nu, mai sunt și astfel de castane, dar sunt la fel de rare ca și meteoriții.


Adica cel de afara are profit 100%, si al nostru mai adauga 75% la pretul deja dublat? Exceptional. Smile


Atunci care-i explicatia pentru care eu trebuie sa platesc aproape dublu pe un echipament mass market fata de un neamt?

Orice justificare de genul transport, costuri, taxe, bla, bla este praf in ochi. Prosteala pe fata!

S-o creada Mutu ca un importator merita mai mult de 25% adaos pentru ceea ce face, in conditiile in care nici nu ofera service local.

_________________
YM: suceveanu_eugen, Tel: 0721.229.121
Câștigă cine moare cu mai multe jucării.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2010 9:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eugenius a scris:

Atunci care-i explicatia pentru care eu trebuie sa platesc aproape dublu pe un echipament mass market fata de un neamt?

Orice justificare de genul transport, costuri, taxe, bla, bla este praf in ochi. Prosteala pe fata!

S-o creada Mutu ca un importator merita mai mult de 25% adaos pentru ceea ce face, in conditiile in care nici nu ofera service local.



Cred că deja prețurile s-au cam egalizat.
În România sunt chiar mai ieftine față de cele practicate prin UE, din ceea ce am observat eu, în ultimii ani.

Nu știu dacă un importator merită doar 25%, dar ceea ce știu sigur este faptul că clientul român NU MERITĂ un asemenea adaos mic. Doar importatorul incompetent își închipuie că poți trăi cu 20 - 30% ( știu bine pe unul de genul acesta ).

Clientul cere chestii scumpe. Așa merge treaba. Mămica lui l-a învățat când se ducea la școală că dacă ceva este ieftin, autimat înseamnă că e nașpa, iar dacă ești sărac, automat trebuie să îți cumperi lucruri scumpe. În concluzie, chestia se repară prin ridicarea prețului.
Obrazul subțire cu cheltuială se ține, iar obrazul românului este atât de subțire și finuț ...
Nu îl poți jigni cu prețuri mici. Vrei să se spună că este sărac și nu își permite, sau că își mănâncă de sub unghii ?

Importatorii deștepți pun din start 100-150%.
Pe urmă, când vine cocalarul ( românul ) îi faci din prima un discount de 40%, ca să îi arăți cât de important este el. Tipul cade în cur, murmurând repetitiv .. e un chilipir...am prins o castană ...ce tare sunt...ce noroc avusăi .... .
Nu contează că omul este un ciudat care se uită jbanghiu, că vorbește mult, se îmbracă ca(cofo) Fernando de la Caransebeș, îi curge scuipat din gură și vrea să cumpere o chestie de 70 de euro.
Important este ca co(fo)calarul să se simtă bine.
Să se simtă șmecher. Să îl faci să creadă că te-a făcut, că ești prins în corzi de criză și ai nevoie de banii lui, de el, marele guvid plin de lovele.

În timpul ăsta, importatorul incompetent ( cel cu 20-30% ) se dă de ceasul morții și se întreabă cumm mama dracului se vaită românul că nu are bani, când își ia mașinoc de jede mii de coco, dar se plânge că nu are bani de ciungă și pe autostradă se pișă în pet, ca să nu dea banii o juma de euroi la cloest.
Așa îi trebuie importatorului, dragă domnule, așa îi trebuie ! Să se chinuie și să învețe să se adapteze la mediu. Să învețe prima lecție a comerțului made in romania: Respectul pentru client însemană să îi oferi ceva mai scump decât ar putea să ia din altă parte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community